Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co to jest rezystor, co to jest kondensator, co to jest dioda?

stabilizator 11 Mar 2020 19:23 2313 5
lampy.pl
 • Rezystor można nazwać najprostszym elementem elektronicznym. Jego zadaniem jest zamiana przepływającej przez niego energii elektrycznej w ciepło. Oczywiście, nie każdy rezystor będzie nagrzewał się tak mocno, byśmy mogli to łatwo zaobserwować.
  Takie marnotrawienie energii ma jednak sporo sensu. Rezystor działa jak zwężka na rurze, ograniczając natężenie przepływającego prądu w obwodzie. Jego działanie dobrze opisuje prawo Ohma - reguła odkryta wiele, wiele lat temu, która łączy natężenie prądu, napięcie i rezystancję.
  Każdy rezystor cechuje wspomniana wyżej rezystancja, wyrażana w omach [Ω]. Im większa, tym mniejszy prąd będzie przez niego płynął przy tym samym napięciu.
  Co to jest rezystor, co to jest kondensator, co to jest dioda?

  Kondensator też jest nieskomplikowany w swej idei – to dwie warstwy materiału przewodzącego (przewodnika) oddzielone trzecią warstwą, która prądu nie przewodzi (izolator). Jego zadaniem jest gromadzenie ładunku elektrycznego: na tych przewodzących okładkach bardzo chętnie gromadzą się ładunki o przeciwnym znaku. Po ich jednokrotnym zgromadzeniu, można je później wykorzystać.
  Producenci już dziesiątki lat głowią się, jak można to poskładać, pozginać, upakować, by zajmował on jak najmniej miejsca. Kombinują w tym celu z różnymi materiałami: od ceramiki, przez folię po papier. Niektóre kondensatory mają poznaczony plus i minus – są to najczęściej kondensatory elektrolityczne, gdzie okładki są dodatkowo zanurzone w... elektrolicie. Odwrotne podłączenie zasilania do kondensatora z oznaczoną polaryzacją może spowodować eksplozję obudowy kondensatora elektrolitycznego!
  Niezależnie od sposobu wykonania, kondensatory cechują się pojemnością w faradach [F], najczęściej z przedrostkiem np. pF, nF, µF, ogromne pojemności wyrażone w pojedynczych faradach posiadają np. superkondensatory (mają zwykle niewielkie napięcie pracy, rzędu kilku woltów).
  Co to jest rezystor, co to jest kondensator, co to jest dioda?

  Diody to podstawowe elementy półprzewodnikowe. Zasada ich działania nie jest już tak prymitywna jak poprzednich elementów, ale wystarczy wiedzieć, że skonstruowana jest głównie z półprzewodnika (najczęściej krzemu) i że przepuszcza prąd tylko w jedną stronę. Taka elektryczna analogia zaworu zwrotnego na rurze z wodą. Takie diody nazywamy prostowniczymi, a producenci oferują całą gamę tych produktów, przeznaczonych do różnych zastosowań. Podstawowe cechy tych diod to maksymalne napięcie wsteczne (w woltach [V]) i maksymalny prąd przewodzenia (w amperach [A]).

  W zależności od szczegółów wykonania, diody mogą świecić (LED), stabilizować napięcie (Zenera), reagować na światło (fotodiody), zmieniać swoją pojemność (warikap), przełączać duże częstotliwości itd. W tych wypadkach ich podstawowa cecha ma znaczenie drugo lub nawet pięciorzędne, co nie oznacza, że została ona pominięta. Przeciwnie, nadal przewodzą prąd w jedną stronę lepiej niż w drugą, ale wskutek użycia pewnych sztuczek na etapie projektowo-produkcyjnym, uwypuklono inne ich cechy.

  Tranzystory to takie bardziej zaawansowane diody. Poza tym, że (zwykle) przewodzą prąd tylko w jedną stronę, to możemy precyzyjnie określić, ile tego prądu maja przewodzić. Dlatego tranzystory określa się mianem elementów aktywnych – gdyż mamy bezpośredni i szybki wpływ na aktualne parametry. Można to przyrównać do zaworu kulowego: używając małej siły do wychylenia dźwigni, możemy kontrolować znacznie silniejszy strumień wody.
  Sterowanie tranzystorami odbywa się na drodze elektronicznej, przykładając odpowiednie napięcie lub przepuszczając przez elektrodę sterującą prąd o określonym natężeniu. Wtedy tranzystor przewodzi prąd między dwiema innymi elektrodami. W zależności od sposobu sterowania, dzielimy je na unipolarne (sterowane napięciem) i bipolarne (sterowane prądem).
  Co to jest rezystor, co to jest kondensator, co to jest dioda?

  Co to jest rezystor, co to jest kondensator, co to jest dioda?


  "Autor: Michał Kurzela / Futrzaczek"
  "Korekta i zdjęcia: stabilizator"

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  stabilizator
  Editor
  Offline 
  stabilizator wrote 87 posts with rating 234, helped 0 times. Been with us since 2020 year.
 • lampy.pl
 • #2
  johnyblau1
  Level 11  
  Witam, mam pytanie na temat kondesatorów, a mianowicie chcę wzmienić kondesatory w dekoderze sat które są wypukłe są one takiej samej wartości 470uf 16V 105C ale różnią się wyglądem i tu mam problem dlaczego są dwa różne tej samej wartości kondesatory. Co to jest rezystor, co to jest kondensator, co to jest dioda?
 • lampy.pl
 • #3
  398216 Usunięty
  Level 43  
  johnyblau1 wrote:
  dlaczego są dwa różne tej samej wartości kondesatory.
  Bo są w innych obudowach, bo są wykonane w nieco innej technologii, bo odbiorca hurtowy zamówił konkretne wartości w konkretnej obudowie, bo są produkowane w innej fabryce... czy są po prostu nowsze. Jednoznacznie odpowiedzieć się nie da. Kondensatory elektrolityczne o pojemności 10000uF/50V przed 30 laty miały wielkość słoika dżemu, współczesne mogą być wielkości "literatki", albo i mniejsze. W TV LED mogą mieć znacznie mniejsze wysokości ale kosztem długości - bo akurat w poziomie mieszczą się bez problemu a na stojąco nie.
  Ogólnie biorąc - kondensator powinien mieć takie same lub lepsze parametry, ma się zmieścić i... i tyle.
  Jeśli jest np. oryginalny na 35V (i jak się zmieści) możesz dać takiej samej pojemności ale na 50V. Często też można wstawić (o ile się zmieści) zamiast oryginalnej pojemności "o numer większą" np. zamiast 470uF można wstawić 680uF a nawet 1000uF na takie samo napięcie. Ważne jest by w wypadku gdy oryginał był na 105* zamiennik też był na taką temperaturę - dłużej popracuje. Podobnie z kondensatorami niskoimpedancyjnymi - jeśli oryginał był oznaczony jako LOW ESR to zamiennik musi być również LOW ESR.
 • #4
  yogi009
  Level 43  
  Znowu abecadło w dziale redakcyjnym. Kto to "puszcza"? Napisałbyś jakiś naprawdę ciekawy artykuł dotyczący np. rezystorów, ale z zupełnie innym poziomem szczegółowości. Nie napisałeś nic o mocach, o szeregach E12, E24 E96, nie wspominając o technologiach, czy takich ciekawych parametrach jak szumy własne. Czy w ogóle wiesz, ile rodzajów szumów wprowadza rezystor? Co to jest rezystor w technologii thick film, a co think film? Co oznacza, że dany rezystor jest opisywany jako 50ppm? Moim zdaniem ten artykuł nie ma sensu. Wystarczy wpisać trzy słowa w Google i mamy tą wiedzę na talerzu, do tego zazwyczaj bardziej dogłębną.
 • #5
  CYRUS2
  Level 43  
  yogi009 wrote:
  Znowu abecadło w dziale redakcyjnym. Kto to "puszcza"?
  Nie uczą,ale wprowadzają w bład czytającego który chciałby wiedzy.
  Pisząc takie teksty potrzeba dwóch rzeczy :
  1. Logicznego myślenia - z tym autor ma duże kłopoty.
  2. Wiedzy, przynajmniej podstawowej na poziomie po szkole średniej.