Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System dozujący do cieczy

11 Mar 2020 20:02 159 4
 • Poziom 9  
  Cześć,
  chciałbym zbudować urządzenie które będzie mi dozowało płyny w odpowiednich sekwencjach. Opisze po krótce urządzenie, 10 pojemników ( otwartych lub zamkniętych ) na końcu układu 2 dysze do jednej podłączone 3 zbiorniki do drugiej 7. Cel to zmieszanie składników ( ciecze o zbliżonej gęstości i lepkości ) w odpowiednich proporcjach. Z każdej sekwencji chcę uzyskać 200ml płynu z 3-4 składników z dokładnością do 2-3ml. Nalanie 200ml płynu nie powinno zajmować więcej jak 30 sekund.

  Zastanawiałem się nad 2 rozwiązaniami albo pojemniki i na ich wyjściu elektrozawory sterowane czasowo - ale wtedy dokładności dozowania zależałaby od poziomu napełnienia zbiornika ze względu na inne ciśnienie - ale układ byłby tani. Ewentualnie zmodyfikować go o 1 pompkę połączoną z każdym zbiornikiem tak aby utrzymywała jednakowe ciśnienie w każdym zbiorniku.

  Drugie rozwiązanie to indywidualna pompka dla każdego zbiornika. I sterowanie pompki na zasadzie włącz pompkę 2 na 6 sekund, pompkę 5 na 3 sekundy, pompkę 10 na 15 sekund.

  Do tego całość sterowana najlepiej wyświetlaczem dotykowym i prostą oprawą graficzną imitującą przyciski z numerami, ewentualnie klawiaturą mechaniczną - jak w automatach z napojami.

  W odpowiedzi na tego posta liczyłbym na wskazówki, np co najlepiej się nastawić, oraz jakimi zagadnieniami powinienem się zainteresować aby takie coś wykonać.

  Pozdrawiam i liczę na wskazówki
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  Zastosować pompy perystaltyczne. Na ali po jakieś 100 zł sztuka dla przepływów nieco większych niż wymagasz. Chyba najprostsze rozwiązanie i dająca całkiem dobre efekty + bardzo proste sterowanie.
 • Poziom 9  
  Tylko czy takie pompy mają jakiś atest dopuszczenia do użytku z żywnością? Będzie to mieszalo soki, więc pasuje żeby wirnik i o budowę w żaden sposób nie reagowała z tloczonym czynnikem
 • Poziom 17  
  milan00 napisał:
  Będzie to mieszalo soki, więc pasuje żeby wirnik i o budowę w żaden sposób nie reagowała z tloczonym czynnikem

  tmf zaproponował Ci
  tmf napisał:
  Zastosować pompy perystaltyczne

  Poczytaj jak działają takie pompy. W nich medium nie dotyka wirnika a dotyka tylko elastycznej rurki w której jest tłoczone. Z produktami z ali może być problem z jakimiś certyfikatami dopuszczającymi.
 • Poziom 28  
  Pompy perystaltyczne są najlepszym rozwiązaniem także z punktu widzenia higieny: najłatwiej umyć i najprościej zcertyfikować bo tylko jeden element ma kontakt z żywnością. No dość dobrze dozują (dokładnie, powtarzalnie)