Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwie kamery IP zakłócają się wzajemnie?

11 Mar 2020 22:16 186 4
  • Poziom 15  
    Taki dość nietypowy problem mi się pojawił w domowej instalacji CCTV - mam sieć o dość rozbudowanej strukturze, w jej skład wchodzi kilka podsieci na osobnych VLANach komunikujących się poprzez router, osobne podsieci są dla komputerów, automatyki domowej oraz jest też wydzielona, osobna podsieć dla wszelakich chińskich wynalazków, co do których mam co prawda zaufanie, ale tak nie do końca. Każda taka podsieć ma swoje wifi z osobnym SSID.

W tej "chińskiej" sieci mam rejestrator CCTV, jest to kupiony w polskiej dystrybucji MERX DVRMX-3008, do rejestratora mam podłączonych kilka kamer AHD oraz od niedawna dwie kamery IP, również pracujące w "chińskiej" podsieci. Kilka dni temu podłączyłem kolejną. Kupionego na aliexpress BESDERa. I ta trzecia kamera działa bez zarzutu, współpracuje z rejestratorem (przez router), ale tylko pod warunkiem, że jest w innej podsieci. Jeśli ją wstawię w tą samą podsieć, co reszta kamer, zaczynają się jaja: kamera działa, ale w obrazie jest zauważalnie większa ilość "dropów", szaleją kolory, co jakiś czas problem zaczyna gwałtownie narastać, aż do zerwania połączenia i wtedy następuje reset kamery. Tak, jakby procesor w kamerze nie wyrabiał z przetwarzaniem danych i się zadławiał. Żeby było jeszcze ciekawiej, zjawisko ma charakter losowy, czasem kamera pracuje pół dnia bez zarzutu, czasem reset następuje co chwila, do tego stopnia, że nawet nie daję rady się do niej zalogować, by zmienić ustawienia.
    Napisałem do chińczyka z zapytaniem, ale mam obawy, że zostanę zasypany trywialnymi poradami a potem olany, więc pytam i tutaj, może ktoś miał podobny problem albo ma jakiś pomysł?
    Być może istotne jest to, że jedna z tych wcześniejszych kamer jest tego samwego producenta, ale jest to sporo starszy model.
  • OptexOptex
  • Poziom 27  
    Czy wyłączenie którejś ze starszych kamer coś zmienia w działaniu tej nowej?
  • OptexOptex
  • Poziom 13  
    Wg mnie teoria o przeciążeniu jest bardzo prawdopodobna,

Zakładam, że o przenoszeniu kamery między podsieciami mówimy tylko software'owo. Zmiana adresacji, przełączenie na inny AP, tak? Także nie ma zmiany środowiska fizycznego (jak np przepięcie z punktu zasilania PoE z gniazda przy samym zasilaczu na gniazdko po drugiej stronie domu dziesiąt metrów kabla dalej)?
    Sam już drogą eliminacji wskazałeś, że kamerce szkodzi coś w sieci "chińskich wynalazków".
    Jako, że jaja dzieją się po zmianie podsieci ( wciąż zakładam, żę to tylko softowa zmiana), podejrzewałbym, że takie przeciążenie ma źródło w ruchu sieciowym na jaki wystawiona jest kamerka w chińskiej podsieci. Po twej chińskiej podsieci chyba krąży coś, na co twoja kamerka nie byla przygotowana, a wręcz jest podatna.

To, jak działanie kamerki degraduje w czasie gdy wystąpią "jaja" wygląda jak DoS, niekoniecznie celowy. I jeszcze losowo występujący, najpewniej wywoływany jakimś urządzeniem, które nie pracuje cały czas, tylko także okazjonalnie.

Może być, że z jakimś wynalazkiem, gdy pojawia się akurat w sieci zaczyna się wymieniać milionami pakietów, jakiś bug nie przerywa pętli i kończy się to w wiadomy sposób.
    Myślę, że najpewniejszą metodą jest monitorowanie ruchu w sieci, żęby wiedzieć kiedy zaczyna się fala takich odpytań i namierzyć urządzenie odpowiedzialne.
    Jakiś ogarnięty sniffer, tfu, znaczy Monitor Sieci i skok ruchu sieciowego powodujący crashowanie kamery nie powinienen umknąć Twojej uwadze
  • Poziom 15  
    Tak, oczywiście, zmiana jest czysto software'owa, sprowadza się do przerzucenia kamery na inne wifi i do zmiany adresu wprowadzonego w rejestratorze. Sieci wifi są wszystkie przez ten sam AP emitowane, więc hardware jest 100% ten sam. Dzisiaj chcę temat testować od strony innych chińskich urządzeń, po kolei je wyłączając, tylko jak na złość akurat kamera jest w dla odmiany w fazie "przecież pięknie działam, o co w ogóle zamieszanie robić", więc muszę cierpliwie czekać, aż jej przejdzie. A statystykom ruchu w sieci zaraz się przyjrzę, w sumie niby oczywisty krok, a wczoraj nie przyszedł mi do głowy, dzięki za podsunięcie.

Dodano po 6 [godziny] 38 [minuty]:

No dobra, porobiłem trochę testów, wiem więcej. Wyłączając kolejne urządzenia z "chińskiej" podsieci doszedłem do tego, że problemy powoduje współpraca kamery z rejestratorem. I powoduje je tylko wtedy, gdy są w jednej podsieci, wystarczy je rozdzielić tak, by komunikacja szła przez router i już wszystko działa ładnie.

Rejestrator odbiera obraz z kamery poprzez ONVIF i coś tutaj chyba też jest nie do końca tak z kompatybilnością, bo dla tej kamery nie działa mi wcale detekcja ruchu przez rejestrator, co swoją drogą też jest ciekawym problemem.
  • Poziom 18  
    JarekPrzybyl napisał:
    Rejestrator odbiera obraz z kamery poprzez ONVIF i coś tutaj chyba też jest nie do końca tak z kompatybilnością, bo dla tej kamery nie działa mi wcale detekcja ruchu przez rejestrator, co swoją drogą też jest ciekawym problemem.

Chińskie wynalazki mają najczęściej Onvif mocno "nieoficjalny". Sprawdź czy te urządzenia mają certyfikat na zgodność z jakimkolwiek profilem Onvif ->Link