Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lokalizator GPS TK110 GT02A - opis i recenzja

grala1 04 Feb 2021 13:39 7149 38
    skierab
    Level 1  
    Kupiłem lokalizatory GT02 Tk110 z opisem jaki dostałem ma działać na platformie 110.0rg ale chcę żeby działał na Ruhavik i nie potrafię ustawić
    Poprzednie z dyegoo przestawiałem bez problemu . Jednak te nie reagują na hasło 666666 tylko na 123456
    Poszę o jakąś podpowiedź
  • CSICSI
    Sam Sung
    Level 32  
    Dzięki za fajny artykuł.
    Dla mnie ogromnym minusem jest to, że te lokalizatory wysyłają dane jakimiś chorymi protokołami, a nie np. HTTP POST.
    Więc nawet jeśli da się zmienić domyślny (słaby, dziurawy i opłacony na krótko) serwer na własny, to trzebaby go postawić na jakimś drogim hostingu.
    Dlatego interesowałaby mnie możliwość przeprogramowania takiego gotowego trackera swoim softem.
    Miło, że znalazły się tu zdjęcia wnętrza urządzenia, jednak nie widzę, na jakim konkretnie kontrolerze jest ten tracker oparty.
    grala1 wrote:
    Osoby umiejące pisać programy mogą dzisiaj za kilkanaście dolarów zrobić same takie urządzenie łącząc ze sobą moduł GSM, moduł GPS i mikrokontroler.

No niby tak, ale przecież taki fabryczny tracker nadawałby się idealnie. Jedyne, czego mu brakuje, to możliwość przeprogramowania.
    A tak właściwie, to po co ten trzeci moduł - mikrokontroler? Wydaje mi się, że moduł GSM spokojnie mógłby realizować jego zadania. Tylko znowu - pod warunkiem, że dałoby się mu zmienić firmware.
    Erbit
    Level 39  
    Sam Sung wrote:
    ...
    Więc nawet jeśli da się zmienić domyślny (słaby, dziurawy i opłacony na krótko) serwer na własny, to trzebaby go postawić na jakimś drogim hostingu.

Nie trzeba.

Sam Sung wrote:
    ...
    Dla mnie ogromnym minusem jest to, że te lokalizatory wysyłają dane jakimiś chorymi protokołami, a nie np. HTTP POST.

Kolega się myli. TCP / UDP to nie są chore protokoły.

Sam Sung wrote:
    ...Dlatego interesowałaby mnie możliwość przeprogramowania takiego gotowego trackera swoim softem.

Kto, po co i za ile miałby to Koledze napisać skoro można po TCP/UDP?

Kolegę ogranicza brak wiedzy a nie możliwości trackera.
  • CSICSI
    Sam Sung
    Level 32  
    Erbit wrote:
    Na szczęście trafiłem na kolegę, który zapewne zaraz mnie oświeci.
    Proszę mi zatem polecić usługę - najlepiej w modelu FaaS, bo nie chce mi się bawić w zarządzanie instancją dockera czy systemem na jakiejś maszynie wirtualnej - która mogłaby przyjąć chociaż 50000 wywołań (przychodzących z takiego trackera jego fabrycznie obsługiwanym protokołem) miesięcznie w ramach darmowego limitu. Ma tam działać mój skrypt, który będzie przyjmował dane z trackera, jakoś tam minimalnie je obrabiał i wysyłał do jakiejś bazy. Dla porównania: taki np. IBM Cloud Functions oferuje 5 milionów wywołań miesięcznie gratis (żeby nie było: dochodzi ograniczenie na CPU*RAM i ilość danych wymienianych z innymi usługami sieciowymi), a w Google Cloud Functions limit jest bodajże właśnie 50000 wywołań na miesiąc. Ale dane trzeba przesyłać przez HTTP albo HTTPS.
    Erbit
    Level 39  
    Sam Sung wrote:
    Erbit wrote:
    Na szczęście trafiłem na kolegę, który zapewne zaraz mnie oświeci.
    ...

Ano spróbuję.

Sam Sung wrote:
    ... bo nie chce mi się ...

No tak. To jest bardzo ważny argument!

Sam Sung wrote:

... która mogłaby przyjąć chociaż 50000 wywołań (przychodzących z takiego trackera jego fabrycznie obsługiwanym protokołem) miesięcznie w ramach darmowego limitu. ...

Mój domowy RPI3 z dyskiem 1TB podłączonym poprzez USB obsługuje 2 takie trackery "na oryginalnym protokole". Skrypty PHP napisane "na kolenie" zajmują 5kB znaków łącznie z zapisem do bazy oraz reakcją na rożne zdarzenia i integracją z domowym systemem automatyki domowej.

Dane zapisywane są co 20 sek. (tyle mi wystarczy) co daje miesięcznie: 133920 wpisów na każdy trucker. Nawet jak częstotliwość zapisu wynosiła co 10 sek. RPI nie miało problemów z obsługą takiego natłoku.

Mam nadzieję, że oświeciłem.
    Sam Sung
    Level 32  
    Erbit wrote:
    Mój domowy RPI3 z dyskiem 1TB podłączonym poprzez USB obsługuje 2 takie trackery "na oryginalnym protokole". Skrypty PHP napisane "na kolenie" zajmują 5kB znaków łącznie z zapisem do bazy oraz reakcją na rożne zdarzenia i integracją z domowym systemem automatyki domowej.

Dane zapisywane są co 20 sek. (tyle mi wystarczy) co daje miesięcznie: 133920 wpisów na każdy trucker. Nawet jak częstotliwość zapisu wynosiła co 10 sek. RPI nie miało problemów z obsługą takiego natłoku.
    Świetnie, czyli rozumiem, że możesz podać mi URL, i nie będzie problemu z obsługą dodatkowych 133920 wpisów na każdy z moich trackerów poprzez np. forwardowanie po HTTP na zewnętrzny serwer?

Być może mógłbym wdrożyć taki sam self-hosting u siebie, ale niestety wciąż nie podałeś konkretów, czyli:
    - kto Ci dostarcza za darmo prąd do RPi - z podtrzymaniem zasilania, bo mowa o usłudze porównywalnej z jakimś sensownym data center
    - skąd masz darmowe łącze z Internetem z publicznym IP - z gwarancją działania, a nie, że awaria u jednego dostawcy kładzie całość
    Erbit
    Level 39  
    Sam Sung wrote:
    ... ale niestety wciąż nie podałeś konkretów, czyli:
    - kto Ci dostarcza za darmo prąd do RPi - z podtrzymaniem zasilania, bo mowa o usłudze porównywalnej z jakimś sensownym data center
    - skąd masz darmowe łącze z Internetem z publicznym IP - z gwarancją działania, a nie, że awaria u jednego dostawcy kładzie całość

Mam dynamo. Tocząc głupie dyskusje kręcę pedałami i nie marnuje się nic.

"Biznes za darmo i to z wymaganiami" - to żeś wymyślił. Chcesz gwarancji? To je kup - inaczej się nie da.

EOT.
    Sam Sung
    Level 32  
    Erbit wrote:
    EOT.
    Jaki EOT?
    Napisałeś, że ogranicza mnie "brak wiedzy a nie możliwości trackera", więc udowodnij albo odszczekaj.
    Bo jak zacząłem drążyć, żeby tę brakującą wiedzę od ciebie wydobyć, to się okazuje, że ogranicza mnie raczej brak stałego łącza z publicznym IP. A ty nie doszacowujesz kosztów swojego chałupniczego hostingu i w efekcie masz drogą usługę przy marnej jakości.

Erbit wrote:
    "Biznes za darmo i to z wymaganiami" - to żeś wymyślił. Chcesz gwarancji? To je kup - inaczej się nie da.
    Jest rok 2021 i może pora, żebyś i swoją wiedzę uaktualnił. Otóż są już na świecie rozwinięte usługi dużych dostawców chmur, takie jak podałem wyżej, a także do kompletu Microsoft Azure, które takie obciążenie, jak twoje, potrafią obsłużyć w ramach darmowego limitu, i owszem - przy gwarantowanej jakości usług, o której na swoim domowym łączu możesz tylko pomarzyć. Więc twoje stwierdzenie, że niby "inaczej się nie da", to bzdura wynikająca być może właśnie z braku wiedzy...
    Jarrrooo
    Level 1  
    Witam.
    Prośba do kogis kto ma wiedzę jak ponownie zalogowac się do lokalizatory GT02A poprzez aplikację DYEGOO.
    Nie wiem jak sie to stało ale zostałem wylogowany A teraz hasło które wydawało mi się prawidłowe jakie wpisuje okazuje się błędne. Jak zrobić zmianę na ID urządzenia aby zmienić hasło do aplikacji i ponownie używać lokalizatora.?
    Z góry dziękuję.