Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lokalizator GPS TK110 GT02A - opis i recenzja

grala1 12 Mar 2020 20:00 12426 40
Buderus
 • Chciałbym dzisiaj przedstawić Wam jeden z tanich lokalizatorów GPS. W poniższym tekście opisze kilka testów tego urządzenia mogących pomóc Wam przy wyborze lokalizatora, zwanego także trackerem GPS.
  Jakiś czas temu natknąłem się tutaj na informację aby uważać przy zakupie tanich urządzeń gdyż nie mają one nic wspólnego z GPSem. Zainteresowany tą informacją postanowiłem to sprawdzić na własnej skórze. Czy jest to prawda dowiecie się z poniższego opisu.
  Lokalizator GPS TK110 GT02A - opis i recenzja

  Co to jest lokalizator GPS i do czego służy?
  Lokalizator GPS jest to urządzenie dzięki któremu jesteśmy w stanie znać aktualne położenie np. pojazdu w którym owy gadżet został zamontowany. Urządzenie to w swoim działaniu wykorzystuje moduł GPS oraz kartę SIM. Można powiedzieć że jest to połączenie odbiornika GPS z telefonem komórkowym. Za pomocą modułu GPS ustalana jest pozycja geograficzna, która dzięki karcie SIM wysyłana jest pod wskazany adres. Dane mogą być wysłane w formie SMS lub jako pakiet danych na serwer z aplikacją umożliwiającą przedstawienie ich w czytelny sposób na mapie.
  Jeżeli mowa o karcie SIM to większość z Was już zapala się lampka w głowie – przecież to musi kosztować. Niestety tak, nie ma nic za darmo. Ostatnio opisywałem inny typ lokalizatora który wykorzystywał do swojej pracy Bluetooth. Ten kto czytał wie że idea może była słuszna ale nie wyszło tak jak każdy by chciał – za darmo nie ma co cudów oczekiwać. Tutaj muszę powiedzieć że jest dużo lepiej ale nie jest za darmo. O kosztach miesięcznego „abonamentu” napisze później.
  Teraz może napiszę o kosztach zakupu, gdyż może one zniechęcą cześć z Was do czytania tych wypocin a może niektórzy będą czytać do końca z wypiekami na twarzy i zaraz zaczną przeczesywać różnego rodzaju portale aukcyjne by poszukać czegoś dla siebie.
  Ja swój testowy egzemplarz nabyłem na Aliexpress. W promocji na 11 listopada udało mi się zakupić go w cenie 47,74zł z przesyłką. Po dokładnie 2 tygodniach był już w mojej skrzynce pocztowej. Było to za dobrych czasów gdy na świecie nie panowała żadna epidemia i nie było żadnych opóźnień przy wysyłkach z Chin. Dzisiaj czekam już ponad 5 tygodni na inne paczki i raczej trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość.
  Mój egzemplarz przyszedł bez kartonowego pudełka. Urządzenie było owinięte tylko w kawałek pianki, włożone w woreczek strunowy i zapakowane w kopertę bąbelkową.
  Wracając do tematu zakupu. W tym modelu przy zakupie było do wyboru kilka opcji – ja wybrałem najtańszą możliwą. Do wyboru tutaj było wersja podstawowa, z pakietem Li-Ion 200mA, z przekaźnikiem lub „full” wersja – z pakietem Li-Ion i przekaźnikiem.
  Do czego potrzebny pakiet Li-Ion czy przekaźnik?
  Pakiet Li-Ion umożliwia awaryjne zasilanie lokalizatora w momencie odłączenia go od zasilania głównego czyli daje nam możliwość namierzenia urządzenia w przypadku gdy nasz lokalizator zamontowany jest w aucie lub motocyklu i ktoś postanowi odłączyć akumulator. Przekaźnik daje nam możliwość zdalnego sterowania obwodem w który został on włączony. Możemy tutaj za pomocą aplikacji czy komendy SMS włączyć lub wyłączyć podpięty przekaźnik do lokalizatora.
  Lokalizator GPS TK110 GT02A - opis i recenzja
  Lokalizator GPS TK110 GT02A - opis i recenzja

  Dlaczego zdecydowałem się na zakup podstawowej a nie bogatszej wersji? Po zapytaniu sprzedawcy dostałem informację że wersja podstawowa jest dokładnie tym samym urządzeniem co w przypadku bogatszej wersji – różnica polega tylko na dołożeniu przez sprzedawcę przekaźnika lub Li-Ion lub obu jednocześnie. Jeżeli jest to to samo urządzenie to można samemu je doposażyć w każdej chwili w przekaźnik lub dodatkowe zasilanie jeżeli taka potrzeba zajdzie.
  Zwróćcie uwagę że w tym modelu mamy 4-pinową wtyczkę (plus, minus, stacyjka, przekaźnik). Na innych aukcjach możemy znaleźć podobne urządzenia gdzie wtyczka jest 3 czy 2–pinowa co oznacza że raczej w takim modelu nie ma możliwości sterować przekaźnikiem i raczej jest tam inne oprogramowanie niż w modelu który tutaj opisuje.
  Na Allegro można znaleźć moduły z tą samą nazwą w cenie ok 80zł z przesyłką lecz nie znalazłem w ich opisach nic na temat podłączenia sygnału stacyjki czy też możliwości sterowania przekaźnikiem choć też widziałem wersję z 4-pinową wtyczką. Niektórzy dają kilka zdjęć gdzie na jednym zdjęciu widać 4-pinową wtyczkę a na innym 2-pinową. Lepiej zapytać przed zakupem czy jest tutaj obsługa przekaźnika czy sygnał stacyjki jeżeli komuś zależy na tych opcjach.

  Czas napisać coś o danych technicznych lokalizatora.
  Zasilanie: 12-36VDC
  Dokładność GPS: 5m
  Dokładność GPRS: 200m
  Częstotliwość sieci GPRS: 850/900/1800/1900MHz
  Zimny start: 45 sekund
  Ciepły start: 35 sekund
  Gorący start: 1 sekunda
  Brak danych na temat pobieranego prądu przez urządzenie.
  Postanowiłem sprawdzić jaki prąd pobiera w czasie pracy ten lokalizator – zadanie nie okazało się łatwe. Nie jest to stały pobór prądu. Zależy on od stanu naładowania podłączonego pakietu, częstotliwości z jaką wysyłane są dane i jeszcze pewnie wielu innych rzeczy.
  Poniżej wyniki kilku pomiarów przy zasilaniu 12VDC.
  W przypadku pracy wszystkich diod LED i szukaniu tzw. fix’a jest to maksymalnie 55mA
  W przypadku pracy wszystkich diod LED i złapaniu fix’a: 35-54mA
  W przypadku pracy wszystkich diod LED i złapaniu fix’a i podłączonym pakietem Li-Ion: 35-59mA
  Po ok. 10 minutach pracy urządzenia zostają wyłączone diody LED – pozwala to na lepsze zamaskowanie urządzenia.
  Tutaj pomiary przedstawiają się następująco.
  Po złapaniu fix’a: 30-46mA
  Po złapaniu fix’a i podłączonym pakietem Li-Ion: 41-50mA
  Do testowanego trackera podłączyłem ogniwo 18650. Miało ono ok. 4.1V i przy takim napięciu pobierało ono z urządzenia ok. 7-13mA w czasie ładowania. W momencie braku zasilaniu głównego z ogniwa było pobierane ok. 60-120mA w momencie prac diod LED oraz jakieś 40-90mA w momencie gdy diody były wygaszone.
  Przy takim skaczącym poborze prądu ciężko powiedzieć ile urządzenie to pobiera mAh więc postanowiłem wykorzystać do pomiaru sztuczne obciążenie które kiedyś tutaj opisywałem.
  Okazało się jednak że sztuczne obciążenie ma pewną wadę gdyż w przypadku pracy jako miernik gdy przez urządzenie płynie prąd mniejszy niż 50mA czas pomiaru się zatrzymuje co nie pozwala na przeprowadzenie prawidłowych pomiarów – szkoda ale można by powiedzieć że dołączany pakiet Li-Ion 200mAh w bogatszych wersjach na długo nie wystarczy po odłączeniu głównego zasilania. Myślę że będzie to ok. 3 godzin pracy. W moim przypadku gdzie dałem na zewnątrz ogniowo 18650 które nie było w pełni naładowane wystarczało ono na ponad 18 godzin pracy.
  Po podaniu zewnętrznego zasilania lokalizator potrzebuje ok. 10 sekund do zalogowania się do sieci GSM – lokalizator ten współpracuje z siecią 2G. z tego przypadku może nie pracować poza granicami Polski. W Polsce sieć 2G jest jak dotąd cały czas dostępna więc na terenie Polski raczej nie ma problemu z praca urządzenia. Na znalezienie fix’a przy pierwszym uruchomieniu potrzeba niespełna 55 sekund – pierwsza sprzeczna informacja z tym co podają sprzedawcy. W sumie nie jest to dużo i myślę że raczej nie będzie to nikomu przeszkadzało. Sprzedawcy podają czasy ciepłego i gorącego startu – nie wiem po co skoro tutaj nie ma takiej możliwości. Wcześniej opisywałem odbiornik GPS gdzie wyjaśniałem parę zagadnień które tutaj mogą się przydać niewtajemniczonym.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3472049.html
  W tamtym odbiorniku mieliśmy wbudowaną pamięć gdzie były zapisywane dane umożliwiające ciepły czy gorący start i akumulatorek który podtrzymywał zapisane dane w pamięci. Tutaj nie ma nic takiego, po odłączeniu zasilania i ponownym podaniu go z powrotem będziemy zmuszeni czekać na ustalenie pozycji przed odbiornik GPS. Nie pomoże w tym przypadku awaryjne zasilanie czy sygnał ze stacyjki. Być może droższe wersje lokalizatorów mają te funkcję ale ten raczej jej nie ma. Czy jest ona potrzebna? Przy normalnym użytkowaniu raczej nie gdyż lokalizator będzie cały czas zasilany i w każdej chwili będzie można ustalić jego pozycję.
  Napisałem wcześniej o sygnale ze stacyjki – czemu on służy? W aplikacji mamy możliwość sprawdzić stan stacyjki czyli np. widzimy czy zapłon w naszym pojeździe jest włączony czy nie lub jest też możliwość ustawienia alarmu gdzie zostaniemy poinformowani za pomocą SMS w momencie gdy ktoś przekręci kluczyk w stacyjce.

  Czas zajrzeć do środka urządzenia.
  Lokalizator GPS TK110 GT02A - opis i recenzja
  Lokalizator GPS TK110 GT02A - opis i recenzja
  Lokalizator GPS TK110 GT02A - opis i recenzja
  Lokalizator GPS TK110 GT02A - opis i recenzja

  Po otwarciu obudowy rzuca nam się w oczy gniazdo karty SIM w tzw. pełnym wymiarze, antena GPS, przetwornica step-down MP1584, gniazdo USB, przełącznik.
  Przełącznik służy do aktywowania zasilania awaryjnego – na płytce PCB mamy zaznaczoną jego pozycję – jest to pozycja w której zewnętrzne zasilanie jest wyłączone. W tej pozycji nasza „bateria” nie jest ładowana ani nie jest pobierany z niej prąd. W tej pozycji możemy wyłączyć całkowicie nasz lokalizator po odłączeniu zasilania głównego.

  Na płytce PCB urządzenia mam do dyspozycji gniazdo USB – tutaj należy uważać. W opisie sprzedawcy jest informacja by nie podłączać do niego zasilania gdyż może spowodować to uszkodzenie urządzenia. Obok gniazda widzimy na PCB pady oznaczone jako TX i RX. Są one podłączone do gniazda USB – nie wiem co to za typ komunikacji ale nie jest to na pewno UART gdyż nie udało mi się dzięki tym padom nawiązać komunikacji z lokalizatorem. Możliwe że jest to gniazdo do programowania urządzenia.
  Po drugiej stronie PCB przy gnieździe USB mamy trzy pady opisane jako: GPSTX, GPSRX, WTD. Nie wiem do czego służy pad WD ale GPSTX i GPSRX to UART modułu GPS. Dzięki nim możemy nawiązać komunikację z modułem GPS i zobaczyć co on wysyła.
  By sprawdzić co on tam nadaje należy użyć poniższych ustawień.
  Lokalizator GPS TK110 GT02A - opis i recenzja

  Na dole PCB pod anteną mamy pady do których przylutowany jest przewód zasilający. Mamy tutaj:
  VCC - +12V – czerwony przewód;
  ACC – zasilanie po stacyjce- żółty przewód;
  OIL – wyjście na sterownie przekaźnika –biały przewód;
  GND – masa – czarny przewód;
  MIC+ - wejście mikrofonu – niepodłączone;
  MIC- - wejście mikrofonu – niepodłączone.
  Niektóre z wersji lokalizatorów maja opcję podsłuchu, tzn. po wykonaniu połączenia na nr karty SIM włożonej do gniazda karty w słuchawce telefonu możemy nasłuchiwać co dzieje się w okolicy lokalizatora. W przypadku tego modułu wejścia te są niepodłączone a w momencie próby wykonania połączenia telefonicznego z kartą która jest w lokalizatorze po jednym sygnale w słuchawce usłyszymy że wybrany numer jest zajęty. Po rozłączeniu się po kilku sekundach dostaniemy wiadomość SMS na numer z którego dzwoniliśmy w którym będzie podana lokalizacja urządzenia, jego prędkości i link do Google Maps z zaznaczonym położeniem urządzenia na mapie.
  Przykład takiego SMSa poniżej.
  Lokalizator GPS TK110 GT02A - opis i recenzja

  Lokalizacja poprzez GoogleMaps na podstawie odebranego SMSa:
  Lokalizator GPS TK110 GT02A - opis i recenzja

  Lokalizacja w aplikacji lokalizatora:
  Lokalizator GPS TK110 GT02A - opis i recenzja

  Moduł wyposażony jest w 3 diody LED, które podświetlają piktogramy na przedniej części obudowy:
  - zielona, która mogą gdy moduł próbuje zalogować się do sieci GSM lub świeci się światłem stałym po zalogowaniu;
  - niebieska, która miga podczas szukania fix’a lub świeci się światłem stałym po namierzeniu pozycji;
  - czerwona, która pali się światłem stałem w przypadku zasilania z zewnętrznego źródła lub miga gdy moduł zasilany jest „baterii”.
  Lokalizator GPS TK110 GT02A - opis i recenzja

  W przypadku gdy lokalizator ma na wyposażeniu zasilanie awaryjne, które jest aktywne i zostanie odłączone zasilanie główne a aplikacja jest uruchomiana to dostaniemy alarm awarii zasilania.

  Przy braku lokalizacji modułu GPS mamy możliwość namierzenia pozycji lokalizatora poprzez lokalizację LBS. Jej dokładność zależy od liczby dostępnych anten GSM w pobliżu. Czym więcej tym lepiej. Tylko raz sprawdzałem dokładność tego typu lokalizacji i w moim przypadku gdzie znajdowałem się w mieście moja lokalizacja różniła się o ok. kilometr od tej która była wskazana na mapie Google. Wcześniej gdzieś znalazłem informację że jest to ok. 200 metrów. Niestety w moim przypadku było to dużo więcej, być może nie byłem w zasięgu większej ilości anten a może nie ma tutaj takiej dokładności.
  Na PCB obok przetwornicy znajdziemy jeszcze tranzystor o oznaczeniu DF. Jest to tranzystor NPN 2SD1898 o prądzie kolektora 1A. jest on podłączony do pada OIL który służy do sterowania zewnętrznym przekaźnikiem. W tym przypadku jeden przewód cewki przekaźnika podłączmy do białego przewodu, drugi przewód cewki podłączamy do plusa.
  Niestety nie udało me się ustalić na jakim mikrokontrolerze jest zbudowany ten lokalizator.

  Do śledzenia urządzenia „on-line” będziemy potrzebować aplikację DAGPS na smartfona lub dostęp poprzez przeglądarkę do strony www.gps110.org.
  Lokalizator GPS TK110 GT02A - opis i recenzja

  Aplikację można pobrać skanując kod QR ze podanej wcześniej strony. W obu przypadkach do zalogowania się i uzyskania informacji o naszym lokalizatorze potrzebny będzie nr IMEI oraz hasło. Nr IMEI jest na naklejce z tyłu obudowy urządzenia i będzie on tutaj naszym loginem. Hasło to: 123456. Hasło będzie można później zmienić.
  Lokalizator GPS TK110 GT02A - opis i recenzja

  Poniżej kilka zdjęć z aplikacji
  Menu główne:
  Lokalizator GPS TK110 GT02A - opis i recenzja

  Mamy tutaj sześć możliwości do wyboru:
  - lokalizacja pojazdu:
  Lokalizator GPS TK110 GT02A - opis i recenzja

  Jest to wskazanie aktualnego położenia lokalizatora na mapce.
  - ścieżka historyczna:
  Lokalizator GPS TK110 GT02A - opis i recenzja

  W tej części programu możemy sprawdzić gdzie był nasz lokalizator w danym dniu lub przedziale czasowym. Mamy możliwość sprawdzenia historii ostatnich 30 dni. Wybieramy tutaj daty od do oraz czas od do. Po wybraniu interesującego nas czasu na mapce zostanie pokazana historia poruszania się lokalizatora w określonym czasie. Będziemy tutaj mieć możliwość zobaczenia takich danych jak: prędkością z jaką poruszał się obiekt, czas w jakim przebywał w danym punkcie, miejsca postoju.
  W załączniku znajdziecie film z przykładowym odczytem ścieżki historycznej.

  - centrum alarmowe:
  Lokalizator GPS TK110 GT02A - opis i recenzja

  Mam tutaj pokazane różne typy alarmów. Np. w momencie gdy lokalizator ma włączone zasilanie z baterii i zostanie odcięte zasilanie główne to dostaniemy alarm o awarii zasilania gdzie po wejściu w stworzony alarm będziemy mieli zaznaczony punkt na mapie w którym miejscu znajdowało się urządzenia w momencie awarii zasilania głównego oraz czas kiedy to miało miejsce. Wcześniej napisałem że oryginalna bateria wystarcza na jakie 3 godziny pracy. Ktoś może stwierdzić że w takim przypadku jest to wystarczająca pojemność bo moduł zauważył że ktoś w pojeździe odłączył akumulator i moduł zdążył wysłać alarm. W sumie zgadza się ale nie mamy pewności że po tym czasie nasz pojazd nie jedzie dalej po tym zdarzeniu na lawecie. Uważam że w tym przypadku czym dłuższa praca na baterii tym lepiej. W przypadku alarmów aplikacja wydaje nam dość donośny dźwięk.
  Lokalizator GPS TK110 GT02A - opis i recenzja

  - wydane zamówienie:
  Lokalizator GPS TK110 GT02A - opis i recenzja

  Tutaj mamy możliwość np. sterowania przekaźnikiem.
  - ogrodzenie elektroniczne:
  Lokalizator GPS TK110 GT02A - opis i recenzja

  W tej części możemy zaznaczyć na mapie okręg po opuszczeniu którego przez lokalizator zostaniemy poinformowani alarmem. Możemy obszar ten zaznaczyć w dowolnym miejscu na mapie, możemy też wybrać interesującą nas wielkość „strzeżonego” obszaru.
  - statystyki przebiegu.
  Tutaj możemy ustalić datę która nas interesuje ale niestety po jej wybraniu nic się nie dzieje. Szkoda bo można by za pomocą tej opcji zobaczy ile kilometrów przejechaliśmy danego dnia. Mogło by to być użyteczne podczas podsumowania podróży.

  Moim zdaniem aplikacja jest dużo bardziej wygodna oraz bardziej intuicyjna.
  W opisie aukcji mamy informację że dostęp do serwera jest bezpłatny przez okres jednego roku. Nie znalazłem informacji o tym jakie koszty są po tym okresie. Myślę że bez problemu znajdziemy inne serwery z darmowym dostępem. W instrukcji obsługi jest wzmianka o tym jak co należy zrobić w przypadku chęci używania innej platformy niż wskazuje sprzedawca urządzenia.
  Mam nadzieję że po upływie roku dalej będzie dostępne śledzenie obiektu w tej aplikacji bez opłat ale to się okaże za jakiś czas - postaram się o tym tutaj napisać gdy minie rok używania przeze mnie tej aplikacji.

  By śledzić nasz lokalizator potrzebna nam jest karta SIM o której już wcześniej wspominałem. Dzięki niej będziemy wysyłać SMSy lub przesyłać dane za pomocą GPRS. W tym celu należy włączyć GPRS oraz skonfigurować APN.
  Ja na cele testów używałem karty Virgin Mobile i na jaj podstawię opiszę poprawną konfigurację.
  Operator sieci podaje następujące dane potrzebne do konfiguracji:
  APN:
  Lokalizator GPS TK110 GT02A - opis i recenzja

  Na powyższym zdjęciu zaznaczyłem najważniejsze dane.
  W celu konfiguracji musimy wysłać SMSy o podanej treści na nr karty SIM która włożone jest do lokalizatora. Nie ma znaczenia z jakiego nr telefonu wysyłamy SMSy z konfiguracją.
  SMS nr 1.
  Treść: GPRS123456
  Odpowiedź z urządzenia:
  GPRS OK
  SMS nr 2.
  Treść: apn123456 virgin-internet
  Odpowiedź z urządzenia:
  APN OK
  Jeżeli odpowiedź z lokalizatora wygląda jak powyżej to konfiguracja przebiegła pomyślnie.

  Zwróćcie uwagę na dane które zaznaczyłem one są ważne podczas konfiguracji a jak już pewnie co niektórzy zauważyli nie wszystko zostało wpisane w treść SMSa – zgadza się bo jak widać na zdjęciu w tej sieci nie ma nazwy użytkownika ani nazwy serwera. W przypadku gdy operator sieci którego karty chcecie użyć używa nazwy użytkownika oraz hasła to należy podać je w treści SMSa konfigurującego APN. Treść tego SMSa powinna zawierać treść: APN123456 NAZWA_APN NAZWA UŻYTKOWNIKA HASŁO. Te 3 dane powinny być od siebie oddzielone znakiem spacji.
  Dla lepszego zobrazowania przypuśćmy że mamy takie dane:
  Nazwa APN – internet
  Nazwa użytkownika: janusz
  Hasło: somsiad
  Treść SMSa dla APN:
  apn123456 internet janusz somsiad

  Teraz przejdźmy do chyba najbardziej interesującej rzeczy czyli do kosztów jakie trzeba ponieść by mieć możliwość śledzenia – mowa tutaj o kosztach karty SIM. Koszt startera to zazwyczaj 5zł. Będziemy potrzebować tutaj SMSów oraz dostępu do Internetu. W Virgin Mobile mamy możliwość zakupu pakietu MINI3. Taki pakiet daje nam: 30min rozmów, 20 SMSów, 300MB Internetu. Koszt takiego pakietu to 3zł na miesiąc. Pakiet jest odnawialny więc w przypadku posiadania odpowiedniej sumy na koncie nie musimy się martwić o jego przedłużanie czy odnawianie – po upływie terminu ważności pakietu z konta zostanie odciągnięte 3zł na zakup nowego pakietu. Tutaj musimy się martwić tylko o to by na koncie było dodatnie saldo w wysokości 3zł lub więcej. Można zasilić starter kwotą 31zł (31zł z zasilenia i 5zł ze startera) co da nam 12 miesięcy obsługi naszego urządzenia.
  Czy 300MB i 20 SMSów wystarczy?
  Poniżej macie zdjęcie z testowanej karty na koniec miesiąca.
  Lokalizator GPS TK110 GT02A - opis i recenzja

  Jak widać wykorzystałem tylko 28MB. Przy konfiguracji urządzenia mamy możliwość zmiany co jaki czas mają być wysyłane dane na serwer. Ja tego nie zmieniłem, ustawienie podstawowe to 10 sekund. Myślę że jest to wystarczające i nie trzeba tego czasu wydłużać – przy tym czasie i tak mamy dość duży zapas danych w pakiecie i raczej nie uda nam się przekroczyć 300MB w ciągu miesiąca.
  Co do SMSów to nie wiem dlaczego ale wysłanie jednego SMSa przez lokalizator liczone jest przez sieć jako trzy SMSy. Nie wiem jak to wyjaśnić. Wysyłając dalej tego samego SMSa mój operator liczy go jako jednego SMSa. Czyli możemy dostać 6 SMSów z lokalizatora w pakiecie MINI3. Myślę że jest to wystarczające. W dobie smartfonów mamy dostęp on-line do naszego lokalizatora i raczej zbędne wydaje się tutaj dzwonienie na nr karty znajdującej się w lokalizatorze skoro dość szybko możemy poznać jego lokalizację przedstawiona na mapie a nie jako koordynaty w formie SMS, gdzie później trzeba jeszcze otworzyć podanego linka by zobaczyć położenie urządzenia na mapie – aplikacja wydaje się w tym przypadku dużo szybsza.

  Wcześniej napisałem o dostępnej komunikacji z modułem GPS poprzez UART.
  Na zdjęciu widzimy zaznaczone pady gdzie możemy się podłączyć by zobaczyć co przesyłane jest za pomocą UART przez odbiornik GPS.
  Lokalizator GPS TK110 GT02A - opis i recenzja

  Poniżej przykład odbieranych danych w formacie NMEA.
  Code: vbnet
  Log in, to see the code

  Jest to jedna z cyklicznie wysyłanych ramek co sekundę.
  Korzystając z informacji, które opisałem wcześniej pod wskazanym linkiem możemy odczytać położenie urządzenia.
  Tutaj przykład takiego odczytu z przedstawionej powyżej ramki:
  $GNGGA,105841.000,5145.38571,N,01803.59501,E,1,06,1.6,109.2,M,36.1,M,,*4B
  GGA - identyfikator nagłówka;
  105841.000 => 10:58:41 czasu UTC czyli naszego czasu 11:58:41 - czas o której zostały odebrane dane;
  5145.38571,N
  45.38571/60=0,756428 => 51.756428N lub 51°45'23.1"N - szerokość geograficzna;
  01803.59501,E
  03.59501/60=0,059916 => 18.059916E lub 18°03'35.7"E - długość geograficzna;

  51.756428N 18.059916E => 51°45'23.1"N 18°03'35.7"E - położenie obiektu;
  1 - jakość pomiaru czyli pomiar określony na podstawie GPS;
  06 - ilość śledzonych satelitów;
  1.6 - dokładność pozycji - HDOP;
  109.2M - wysokość nad poziomem morza;
  36.1M - wysokość geoidy powyżej elipsoidy WGS84;
  brak danej - czas od ostatniego uaktualnienia DGPS;
  brak danej - numer ID stacji DGPS;
  4B - suma kontrolna.

  Możemy porównać sobie teraz to co wysyła nam lokalizator za pomocą SMSa z tym co jest nadawane przez odbiornik GPS w lokalizatorze poprzez UART.
  Lokalizator GPS TK110 GT02A - opis i recenzja

  Widać tutaj mała różnicę we wskazaniu pozycji ale jest to bardzo mała różnica na mapie – pamiętajmy że dane wysyłane przez odbiornik GPS wysyłane są co sekundę i tutaj można zaobserwować małe różnice w położeniu.
  Przykład kilku odczytów:
  $GNGGA,105823.000,5145.38404,N,01803.57696,E,1,06,2.6,109.5,M,36.1,M,,*4B
  $GNGGA,105840.000,5145.38605,N,01803.59477,E,1,06,1.6,109.2,M,36.1,M,,*4A
  $GNGGA,105841.000,5145.38571,N,01803.59501,E,1,06,1.6,109.2,M,36.1,M,,*4B

  Podsumowując, moim zdaniem jest to dość ciekawe urządzenie w rozsądnej cenie pozwalające na „zabezpieczenie” swojego pojazdu. Zaryzykowałbym stwierdzeniem że chyba lepsze od autoalarmu w dzisiejszych czasach gdzie przepisy unijne zabraniają używania syreny alarmowej a panująca znieczulica na wyjący za oknem alarm „nie pozwala” nam sprawdzić co się dzieje bo i tak to pewnie alarm sąsiada a nie nasz. Oczywiście nie jest to najlepsze zabezpieczenie pojazdu a jedno z nielicznych które można zastosować. Chyba nic tutaj nie zastąpi własnoręcznie wykonanego zabezpieczenia odcinającego np. układ zapłonowy czy pompę wtryskową.
  Dokładność pozycji określił bym na jakieś 5-10metrów. Myślę że urządzenie to nada się bez problemu dla małej firmy która by chciała znać położenie swojej floty czy dla osoby mieszkającej w bloku a mającej problemy z zapamiętaniem na którym parkingu zostawiła soje auto.
  Okazuje się że w przypadku tego urządzenia jest lokalizacja GPS i nie ma mowy by sprzedawca próbował sprzedać urządzenie, które podaje pozycję tylko na podstawie stacji bazowych.
  Szczerze powiedziawszy to jestem zaskoczony że w tej cenie można nabyć urządzenie które daje nam takie możliwości.

  Pamiętam jak kilkanaście lat temu kupiłem swój pierwszy odbiornik GPS na USB. Który był dużo tańszy od nawigacji GPS. Patrząc na cenę nie wierzyłem w jego dokładność ale po skonfigurowaniu go z AUTOMAPĄ w laptopie działał jak normalna nawigacja. Dzisiaj jak widać nie jest problemem by za kilkadziesiąt złotych zrobić lokalizator GPS. Osoby umiejące pisać programy mogą dzisiaj za kilkanaście dolarów zrobić same takie urządzenie łącząc ze sobą moduł GSM, moduł GPS i mikrokontroler.

  W załączniku zeskanowana instrukcja dołączona przez sprzedawcę. W niej znajdziemy QR do pobrania aplikacji, schemat podłączenia urządzenia, jak ustawić APN, komendy SMS i inne.

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  grala1
  VAG group specialist
  Offline 
  grala1 wrote 9615 posts with rating 4438, helped 1411 times. Live in city Kalisz. Been with us since 2006 year.
 • Buderus
 • #2
  maviozo
  Level 11  
  Ciekawy i dokładny opis. Szczególnie dzięki za wskazówkę odnośnie wykupienia karty sim, bo to uniwersalna porada.
  Sam zacząłem nieco oglądać różne lokalizatory i na allegro zaczynają się od 40zł. jak np, tu: /oferta/linkniepozycjonujacyzebyniebylo-8884565906
  który w zasadzie powinien działać tak samo. Ma ktoś jakąś o nim opinię?
 • #4
  penpen
  Level 10  
  Ciekawy wątek. Jeśli chodzi o smsy to tu chodzi głównie o alerty np. wyjścia ze strefy, przechylenia czy wstrząsu. Nie każda aplikacja ma możliwość przekazania jako notyfikację tego czy innego zachowania, a jeśli ma to nie zawsze jest to przekazywane na bieżąco. Takie urządzenie można ustawić aby wysyłało odpowiednie smsy w określonych sytuacjach i dla mnie (poza lokalizacją) to jest główna zaleta.
 • #5
  Citek
  Level 22  
  Kiedyś kupiłem coś podobnego i nawet zamontowałem w samochodzie tylko był jeden problem. Po rozładowaniu wbudowanej baterii w module GPS Trackera i ponownym podłączeniu do zasilania, nie włączał się automatycznie. Był trzeba wcisnąć przycisk power co było problematyczne i głupie, bo moduł był schowany i zabudowany w samochodzie.
  Jak sytuacja wygląda u ciebie?
 • Buderus
 • #7
  austin007
  Level 17  
  VSS wrote:
  Trzeba tylko nadmienić, ze moduł GSM jest 2G i pewne karty SIM nie działają z tym trackerem w pełni - SMS jest Ok ale problem jest z transmisja danych.

  Mógłbyś to rozwinąć jeśli masz szerszą wiedzę na ten temat? Providerzy blokują taki ruch na 2G?
 • #8
  atek000
  Level 17  
  Ja za to używam modułu MT-1 lub od innych dostawców ST-901. Mam tylko 3 wyprowadzenia; plus, masa i stacyjka.
  Jeżeli dobrze poszukasz w swojej instrukcji to znajdziesz informację, że częstotliwość wysyłania lokalizacji może być różna w zależności czy stacyjka jest załączona czy nie. Ja mam maksymalny czas przerwy ustawiony przy wyłączonej stacyjce (i tak pojazd stoi w jednym miejscu) a przy włączonej znacznie częściej.
  Sprawa 2ga. Niestety, w miom przypadku, mam umieszczone urządzenie w skuterze, z którego nie korzystam na codzień i po tygodniu potrafi rozładować akumulator w stopniu, że skutera już nie odpalę. Jakieś 8-9V. Jest za to możliwość aby urządzenie przelączyć w stan uśpienia np po 2 dniach i aby włączyc ponownie należy włączyć stacyjkę. Chyba w twoim urządzeniu będzie podobnie, chociaż jak używasz codziennie to nie ma takiej potrzeby.

  Dodano po 29 [minuty]:

  austin007 wrote:
  VSS wrote:
  Trzeba tylko nadmienić, ze moduł GSM jest 2G i pewne karty SIM nie działają z tym trackerem w pełni - SMS jest Ok ale problem jest z transmisja danych.

  Mógłbyś to rozwinąć jeśli masz szerszą wiedzę na ten temat? Providerzy blokują taki ruch na 2G?

  Co tu wyjaśniać i/lub rozwijać. Nie wyszyscy operatorzy wspierają 2G, nie wszystkie karty sim działają na 2G. 2G jest już dość stare i pomału odchodzi.
  Ja mieszkam w UK i jest tu sieć Three, która to nie obsługuje sieci 2G. Jej karty nie działają w satrych telefonach np Sony-Ericcson k900 (testowane) oraz na tych lokalizatorach gps. Część kart z sieci EE, czy O2 także nie obsługują 2G
 • #9
  VSS
  Level 21  
  austin007 wrote:
  VSS wrote:
  Trzeba tylko nadmienić, ze moduł GSM jest 2G i pewne karty SIM nie działają z tym trackerem w pełni - SMS jest Ok ale problem jest z transmisja danych.

  Mógłbyś to rozwinąć jeśli masz szerszą wiedzę na ten temat? Providerzy blokują taki ruch na 2G?


  nie, wiele kart dostępnych w handlu nie wspiera ruchu 2G. temat trakerów ogarniam od ponad 10 lat i widzę, że nikktóre karty np. play nie działaja w trakerach 2G. Dlatego tez na ali pojawiło się wiele trakerów opisanych jako 3G.
 • #10
  piotruch
  Level 17  
  krzbor wrote:
  Zrozumiałem, że dane po GRRS można przesłać na dowolny adres. Jaka metoda: GET, POST? Jakie parametry są wysyłane?


  Protokoły są binarne (rawsocket) na TCP, czasami UDP. Co jest przesyłane, przez jakie protokoły, można sprawdzić w kodach dekoderów serwera Traccar na GitHubie.
 • #11
  VSS
  Level 21  
  piotruch wrote:

  Protokoły są binarne (rawsocket) na TCP, czasami UDP. Co jest przesyłane, przez jakie protokoły, można sprawdzić w kodach dekoderów serwera Traccar na GitHubie.


  a propos Traccar'a odpaliłem go kila lat temu i działa znakomicie. polecam.
 • #13
  VSS
  Level 21  
  szymon122 wrote:
  Te 28MB zużyłeś przez miesiąc? W play jest pakiet 1GB za 5 zł lub 2GB za 9 zł, bezterminowe. Wychodzi 5zl na trzy lata :D


  która to oferta playa daje 2gb za 9 złotych bezterminowo ?
 • #14
  piotruch
  Level 17  
  VSS wrote:
  szymon122 wrote:
  Te 28MB zużyłeś przez miesiąc? W play jest pakiet 1GB za 5 zł lub 2GB za 9 zł, bezterminowe. Wychodzi 5zl na trzy lata :D


  która to oferta playa daje 2gb za 9 złotych bezterminowo ?


  "Bezterminowo", ale trzeba co miesiąc doładować albo inne niespodzianki opisane drobnym drukiem ;-)

  Lepiej kupić kartę telemetryczną (np. Things Mobile, Hologram). Działa globalnie z każdym operatorem, można sprawdzić status przez portal, żaden telemarketer na nią nie zadzwoni...
 • #15
  VSS
  Level 21  
  piotruch wrote:


  "Bezterminowo", ale trzeba co miesiąc doładować albo inne niespodzianki opisane drobnym drukiem ;-)
  Lepiej kupić kartę telemetryczną (np. Things Mobile, Hologram). Działa globalnie z każdym operatorem, można sprawdzić status przez portal, żaden telemarketer na nią nie zadzwoni...


  no wlaśnie, działa bezterminowo jak co miesiąc załadujesz za 10 złotych :D

  a jaka kartę kupić w tych sieciach co podałeś ?
 • #16
  piotruch
  Level 17  
  Kup tą do testów : https://hologram.io/store/pilot-global-iot-sim-card. Jest "darmowa" - płacisz tylko za wysyłkę.
  Po aktywacji karty płacisz za użyte dane, nie używasz - nie płacisz.
  Przy większej ilości kart już trzeba wybrać "edycję" (Maker, Professional, Enterprise) i pojawia się opłata stała. Ogólnie zasady są przejrzyste i wszystko jest na stronie.

  ThingsMobile z tego co pamiętam ma nieco niższe opłaty za 1MB, za to Hologram daje kilka MB co miesiąc za free.

  Karty są telemetryczne, czyli przesyłają dane przez GPRS i nie posiadają własnego numeru telefonu. Nie jest to przeszkodą, bo wysyłać SMSy można przez portal lub API, a jak ktoś bardzo chce, to może dokupić numer w danym kraju.
  Poza krajem też działa i nie ma opłat roamingowych.

  Oczywiście nie jest to karta do przeglądania internetu - byłby to najdroższy internet ;-)
  Przeznaczona jest do IoT gdzie wysyłamy małe paczki danych (telemetria, monitoring) i w trackerach się sprawdza.

  Testowałem obie w trakerze na motocyklu i polecam. Poza sezonem nic nie płacę, w sezonie parę $$$ zje.
 • #18
  szymon122
  Level 38  
  piotruch wrote:
  "Bezterminowo", ale trzeba co miesiąc doładować albo inne niespodzianki opisane drobnym drukiem

  Bezterminowo pod warunkiem, że konto jest aktywne.
  W taryfie play "odnowa" jest pobierana z konta kwota 2 zł miesięcznie, lub wystarczy wykonać jedną płatną operację miesięcznie (np wysłać sms do innej sieci, co kosztuje kilkanaście groszy) i tej opłaty nie ma. W praktyce starter za 5zl plus doładowanie za 5zl da nam 5 miesięcy, lub dużo dużo więcej jeśli ustawimy cykliczne wysyłanie jednego numeru do innej sieci. Zyskujemy wtedy darmowe sms i rozmowy na obrębie sieci Play. Wspomniane przeze mnie pakiety internetu są bezterminowe i działają puki się nie skończą.

  Niestety kontaktowałem się dzisiaj z Play i nie wspierają już sieci 2G, ale na szczęście są lokalizatory z obsługą 3G. Niestety dużo droższe.
 • #19
  sztajger
  Level 14  
  Witam. Posiadam w 2 telefonach karty VirginM. Oczywiście pre-paid. Od razu zaznaczam - nie wiem, czy obsługują 2g, ale przełożyłem kartę do starej nokii, i telefon się aktywował. Na tej karcie utrzymuję w zasadzie stan gotowości, co kosztuje mnie corocznie 5 złociszy aktywacji, ale...ta kwota jest do "wykorzystania", i dostępny jest transfer danych, w minimalnej prędkości - ile? nie wiem, ale myślę, że(chyba32kb/s) do tej usługi by się nadał. Karta w drugim telefonie ma włączony pakiet mini3, czyli: 300mb +30minut+30sms/30dni za 3złote...ale gdyby brakło, zawsze można dokupić pakiet 1gb za ZŁOTÓWKĘ! Pakiet sam się odnawia -wystarczy utrzymywać odpowiedni stan(3pln) doładowania karty w chwili re-aktywacji .
 • #20
  krafaello
  Level 13  
  Witam
  Czy ktoś uruchomił ten GPS z kartą Orange i na jakim programie. Nie mogę sobie z tym poradzić..
  Jakie komendy wysłać na kartę. Do końca roku wszystko działało na programie GPS Tracker a teraz przestało
 • #21
  Anonymous
  Level 1  
 • #22
  krafaello
  Level 13  
  Trudno powiedzieć bo GPS jest zamontowany w motocyklu.
  Ktoś uruchomił to nawet z oryginalnym programem DYEGOO?
  Karta doładowana za 50zł
  Takie SMS wysyłam w kolejności do konfiguracji pod DYEGOO i kartę Orange
  FACTORY,666666#
  server,123456,1,gps.dyegoo.net,6100,0#
  apn,123456,internet,internet,internet#
 • #23
  xKaczorex
  Level 2  
  Wszystko co napisałeś jest super, mam dwa lokalizatory od prawie roku. Spisują się dobrze i nie miałem z nimi problemu. Jednak dziś przytrafiło mi się to co na obrazku, czy też macie problem?
 • #24
  Pasterix
  Level 2  
  xKaczorex wrote:
  Wszystko co napisałeś jest super, mam dwa lokalizatory od prawie roku. Spisują się dobrze i nie miałem z nimi problemu. Jednak dziś przytrafiło mi się to co na obrazku, czy też macie problem?  Mam dokładnie to samo co Xkaczorex, czy ktoś sobie już z tym poradził? Jak przedłużyć działanie tego GPSa?
 • #25
  xKaczorex
  Level 2  
  Skontaktowałem się ze sklepem, który sprzedał mi urządzenie. Podałem numery IMEI moich dwóch urządzeń. Po skontaktowaniu się z producentem była odpowiedz że od maja 2020 dostawca serwera wprowadził opłaty za jego korzystanie. Do tej pory od 4 lat te serwery były bezpłatne. Producent nie informował nikogo ROZŁĄCZYŁ urządzenia od serwera. Dostałem możliwość wykupienia dostepu do serwera na rok (60 zł) lub 10 lat (150 zł). Kupilem na 10 lat poinformowali mnie że w ciągu doby wszystko wróci do normy. Działa problem rozwiązany. Trochę smutne jest ze sprzedają urządzenia za 130 zł z "bezterminowym" dostępem do serwera A później się okazuje że trzeba dokupić dostęp.
 • #26
  Jawi_P
  Level 35  
  xKaczorex wrote:
  Trochę smutne jest ze sprzedają urządzenia za 130 zł z "bezterminowym" dostępem do serwera A później się okazuje że trzeba dokupić dostęp.

  Chcesz kupić tanio od Chińczyka? :)
  Wszystko co produkuje chińczyk to inwestycja, albo w to, że kupisz ponownie bo trwałość jest niska, jak nie od tego samego to znowu od kolegi chińczyka. Albo jak w tym przypadku, czeka się na to ile urządzeń się sprzeda, a jak się nasyci rynek to zastosuje się taką jak u Ciebie praktykę.
 • #27
  piotruch
  Level 17  
  Karygodna praktyka sprzedawcy, taka zmiana umowy i szantażowanie klienta: "zapłać, bo wyłączymy".

  Jak ktoś nie ma ochoty płacić, to polecam spróbować skonfigurować lokalizator na jakiś darmowy serwer traccara: https://www.traccar.org/demo-server/
 • #28
  grala1
  VAG group specialist
  Ja mam swój od listopada, brat kupił chwilę później. Żaden z nas nie ma problemów o jakich piszecie. Na pewno od maja nie jest płatne dla wszystkich.
  Może jest płatne od maja jeżeli komuś minął już rok.
  Sprzedawca coś tam pisał w opisie o roku czasu (też o tym wspominałem w opisie) więc nikt nikogo tutaj nie oszukał.
  Co do pisania postów typu że chińskie jest słabe itp to przypominam że większość produkcji jest w Chinach.
  Buty z rynku czy Nike ze sklepu też są w Chinach produkowane więc nie gadajcie że wszystko co chińskie jest be.
  Jak ktoś chce kupić robota kuchennego za 100zł to niech nie oczekuje jakości jak w takim za 500zł choć oba były wyprodukowane w tym samym rejonie świata.
  Ludzie chcą wszystko jak najtaniej kupić ale niestety jakość kosztuje.
 • #29
  Krisol
  Level 2  
  Witam Szanownych...
  stoję przed wyborem kilku lokalizatorów GPS (potrzebuję jednego, ale jak większość nas, za jedną robotą i zamówieniem okabluję co się da) - 4 lub 5 sztuk.
  Każdy chwali co ma i ciężko coś wybrać - chciałbym sprzęty z jednej stajni - jedna aplikacja do wszystkich sztuk, więc wolę nie brać kilku modeli. Wersje 2G - skoro system jeszcze u nas podziała, a są tańsze.
  Obecnie wybieram pomiędzy:
  - ST-901 Sinotrack - cena ok 15$ u Chińczyka z wysyłką z Polski
  - TK110 GT02A - za 12$ z wysyłką z Chin.
  Ktoś ma jakieś uwagi i podpowie co wybrać? Może ktoś porównywał te modele?
  Pozdrawiam
 • #30
  VSS
  Level 21  
  Ja kilka dni temu dostałem i zamontowałem traker MT3.

  Lokalizator GPS TK110 GT02A - opis i recenzja

  [url=]https://pl.aliexpress.com/item/4000854171970.html[/url]

  Pracuje w sieci 3G wiec nie ma problemu z kartami prepaid. Wysyła ramki równo i gęsto :D Traker w wersji 3G działa bez zarzutu, wysoka czułość, widzi GPS w pokoju. Skonfigurowałem z serwerem TRACCAR. Port 5013, protokół h02. Zaprogramowałem tylko adres serwera i port oraz interwał wysłania ramek. Wpisałem ID na serwerze który jest na etykiecie z tyłu i zaczął pracować. Przycisk SOS działa, mikrofon działa. Po zaniku zasilania wysyła SMS i dzwoni - można to wyłączyć. Po wysłaniu komendy wysyła link do Google Maps. Używam kart Virgin - abonament za trzy złote. Cały dzień pracy to około 1Mb danych. Można ustawić dwie prędkości nadawania: jak auto ma włączona stacyjkę i wyłączoną.

  Tak to wygląda na stronie WWW:
  Lokalizator GPS TK110 GT02A - opis i recenzja