Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Szkolenia SonelSzkolenia Sonel
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Siglent SDS1104X-E - zbocza narastające

spy 27 May 2020 08:25 4830 60
    zulusj23
    Level 24  
    W menu System status są informacje pokazane na fotografii.
    Po zakupie sprawdzałem wersję softu z dostępnymi aktualizacjami i przyznam się szczerze, że chyba zmyliła mnie ta siódemka na początku. FPGA też z przed kilku lat. Czy możesz podać dla porównania informacje ze swojego egzemplarza?
    Ciekawy jestem dlaczego wszystko jest w tak starych wersjach skoro oscyloskop kupiłem całkiem niedawno.

I jeszcze jedna sprawa. Wśród dostępnych aktualizacji software jest też jedna aktualizacji opisana jako:

SDS1004X-E Operating System-V1 (Only For 4-Channel ) (Release Date 06.26.18 )

Czy to też należy zainstalować a jeśli tak to czy przed aktualizacją oprogramowania do nowszej wersji czy po uaktualnieniu softu. Może to jest właśnie wersja FPGA?
  • Szkolenia SonelSzkolenia Sonel
    spy
    Level 21  
    Tak to wygląda u mnie:

Z ChangeLoga wynika, że raczej nie trzeba nic aktualizować pośrednio:

Dodano po 4 [godziny] 53 [minuty]:

darton wrote:
    Możliwe, że koledzy się ze mną nie zgodzą, ale mały sens widzę w zabawę z odblokowaniem 200MHz i potencjalna utratą gwarancji.
    1GSa/s to mało na 200MHz. Już przy 100MHz sygnale to tylko 10 punktów pomiarowych na okres.
    Gdyby tam był jeden ADC z 2GSa/s to wtedy byłoby warto, przynajmniej dla jednego kanału moglibyśmy mieć 2GSa/s i 200MHz

Teraz coś, co dotyczy głównie różnicy w paśmie i czy warto. Postaram się trochę pomóc. Poniżej trzy obrazki - ten sam oscyloskop, ten sam generator, ten sam setup: prostokąt 50MHz z generatora, sondy skalibrowane, itd.

1) pasmo 100MHz, kanał 1: RG58 1,5m + termniator 50Ohm, kanał 3: sonda 10x 200MHz (chińska P2200)

2) pasmo 200MHz, kanał 1: RG58 1,5m + termniator 50Ohm, kanał 3: sonda 10x 200MHz (chińska P2200)

3) pasmo 200MHz, kanał 1: RG58 1,5m + termniator 50Ohm, kanał 3: sonda 10x 100MHz (PP510 - dostarczana z oscyloskopem)

Różnicę w przebiegach widać chyba dość wyraźnie. Rodzaj sondy też jednak robi różnicę. Niech każdy sam wyciągnie wnioski (podpowiedź: jak się ogranicza pasmo i dlaczego filtrem dolnoprzepustowym).
    zulusj23
    Level 24  
    Operacja zakończyła się sukcesem. Teraz w System Status mam SDS1204X-E. Ale zrobiłem to już mając najnowszy soft bez grzebania w zrzucie pamięci, za pomocą generatora z linku poniżej Twojego posta.
    Niemniej dziękuję za cenne informacje zawarte tu oraz na tamtym forum.
    Pozdrawiam.
    darton
    Level 10  
    spy wrote:
    Różnicę w przebiegach widać chyba dość wyraźnie. Rodzaj sondy też jednak robi różnicę. Niech każdy sam wyciągnie wnioski (podpowiedź: jak się ogranicza pasmo i dlaczego filtrem dolnoprzepustowym).

Zdecydowanie widać poprawę, ale widać też, że zarówno 200MHz pasma w oscyloskopie jak i 1Gsa/s to zdecydowanie za mało na obserwacje tak szybkich przebiegów jak prostokąt 50MHz, Potrzeba by tu gdzieś 350MHz pasma i 2GSa/s.

Jestem ciekawy jak by wyglądał prostokąt 20MHz dla 100MHz i 200MHz pasma na tym modelu, czy będzie duża różnica.

Dodano po 15 [minuty]:

zulusj23 wrote:
    Ale zrobiłem to już mając najnowszy soft bez grzebania w zrzucie pamięci, za pomocą generatora z linku poniżej Twojego posta.

Jakiego generatora z linku poniżej którego posta ?
    spy
    Level 21  
    darton wrote:
    Zdecydowanie widać poprawę, ale widać też, że zarówno 200MHz pasma w oscyloskopie jak i 1Gsa/s to zdecydowanie za mało na obserwacje tak szybkich przebiegów jak prostokąt 50MHz, Potrzeba by tu gdzieś 350MHz pasma i 2GSa/s.

Siglent SDS1104X-E - zbocza narastające Siglent SDS1104X-E - zbocza narastające

Ograniczeniem jest czas narastania, a nie próbkowanie. Nawet 20GSa/s nic nie da. Potrzeba pasma minimum 250MHz, a najlepiej 500MHz. Polecam poczytać na przykład to: https://www.siglenteu.com/operating-tip/determine-bandwidth-scope-require-application/ Zaczynam się zastanawiać, czy wiesz w ogóle o czym piszesz i utrzymujesz odpowiednią perspektywę. Omawiany w tym wątku oscyloskop kosztuje 2 tys zł, model SDS1204X-E 200MHz kosztuje już 4 tys. zł, model SDS 2352X-E 350MHz 2GSa/s - 4,5 tys. zł ale ma tylko 2 kanały, SDS2304X 4x300MHz to już 11 tys. zł, SDS5034X 4CH 350MHz to 12 tys. zł (kosztował 18 tys.), Rigol MSO5354 4x350 MHz 8GSa/s to już ponad 20 tys., a Rigol MSO4034 4x350MHz 4GSa/s to 40 tys. zł. Sprzęty marek Tektronix, Keysight, LeCroy, Rhode&Shwarz specjalnie pomijam, bo podejrzewam, że za 350MHz trzeba zapłacić minimum ok. 30 tys.

Skoro masz pieniądze, to kup. Kto bogatemu zabroni oglądać jak bardzo prostokątny jest prostokąt?...
  • Szkolenia SonelSzkolenia Sonel
    darton
    Level 10  
    spy wrote:
    Ograniczeniem jest czas narastania, a nie próbkowanie. Nawet 20GSa/s nic nie da. Potrzeba pasma minimum 250MHz, a najlepiej 500MHz. Polecam poczytać na przykład to: https://www.siglenteu.com/operating-tip/determine-bandwidth-scope-require-application/ Zaczynam się zastanawiać, czy wiesz w ogóle o czym piszesz i utrzymujesz odpowiednią perspektywę.

Oczywistym jest że ograniczeniem jest czas narastania, ale przecież przetworniki 2Gsa/s czy 10Gsa/s będą oferować znacznie krótsze czasy narastania, czyż nie ?

spy wrote:
    Skoro masz pieniądze, to kup. Kto bogatemu zabroni oglądać jak bardzo prostokątny jest prostokąt?...

Niepotrzebnie emocjonalnie do tego podchodzisz, w żadnym punkcie swoich wypowiedzi nie sugerowałem, że SDS1104X-E to zły wybór, nie robiłem też żadnych wycieczek osobistych.
    Nie sugerowałem także, że chcę kupić znacznie droższy itd. .. nie wiem czemu tak Cię rozeźliłem.

Wręcz przeciwnie analizując parametry wielu oscyloskopów na rynku, aktualnie nie widzę w tej klasie cenowej lepszego oscyloskopu niż SDS1104X-E.
    Oferuje więcej niż nawet droższe modele konkurencji. Przy aktualnej cenie 1998zł bije na głowę wszystko co jest na rynku.
    Przede wszystkim ( w każdym razie dla mnie) tym, że ma 2 przetworniki ADC pozwalające użyć 2 kanałów z pełną prędkością samplowania. Dlatego zawracałem Ci głowę pytaniami (dziękuje za wklejenie zrzutów ekranu) bo wydawało mi się to zbyt piękne i szukałem dziury w całym.
    Stąd chciałem poznać opinię takich ludzi, którzy go mają i potrafią profesjonalnie używać.

Moje uwagi dotyczyły ogólnie sensowności oferowania oscyloskopów 200MHz z próbkowaniem 1Gsa/s czy mniejszym, a nie tego konkretnego modelu, Moim zdaniem to jest typowo marketingowa zagrywka powodująca, że klienci chętniej sięgną do portfela. Jednak matematyki i fizyki marketingowymi zabiegami nie da się oszukać. Ale trudno się dziwić producentom.
    Natomiast czytając fora widzę, że ludzie często zapominają o tym, że w oscyloskopach cyfrowych pasmo nie jest równoznaczne z tym, że można obserwować przebieg o takiej prędkości. Często zapominają, że dodatkowym ograniczeniem jest częstotliwość próbkowania, która powoduje, że ta sinusoida którą pokazują na swoich filmach wygląda bardzo ładnie tylko dlatego, że jest interpolowana przez matematykę oscyloskopu, która wie jak narysować ładny przebieg mając 5 próbek :-). I często zapominają, że oscyloskop służy do wiernego obrazowania sygnału, a nie do odgadywania jego kształtu.

Niektórzy twierdzą, że producenci pogarszają umyślnie programowo pasmo przenoszenia w tych płytach, które nie przechodzą pozytywnie wszystkich testów np dla 200MHz ale pozytywnie dla 100MHz itd. Przyczyną jest znaczny rozrzut parametrów elementów elektronicznych z których sprzęt jest zbudowany. Takie płyty trafiają na taśmie produkcyjnej automatycznie do odpowiednich modeli. Pozwala to producentowi na spore oszczędności, bo jest to prosty automatyczny zabieg na taśmie produkcyjnej, zamiast czasochłonne wyszukiwanie elementu, który należałoby wymienić.

Jeśli można łatwo poszerzyć pasmo do 200MHz nie ryzykując to bardzo fajnie. Mnie jednak ciekawi jak takie poszerzenie pasma do 200MHz w tym konkretnym modelu przełoży się na wierne oddanie kształtów przebiegów o prędkościach znacznie mniejszych niż maksymalne pasmo oscyloskopu, np 10MHz 20MHz dla prostokąta (bo ma najwięcej harmonicznych). Będę wdzięczny gdybyś zechciał kiedyś wrzucić zrzuty z takiego pomiaru.
    zulusj23
    Level 24  
    Coś mi nie pasuje na dwóch ostatnich zdjęciach. Na obu zmierzona częstotliwość to 50MHz. Tak? Ale na pierwszym okres to 50ns a na drugim to 20ns. Jeśli dobrze liczę to 50ns --> 20MHz a 20ns-->50MHz. Tak? Z czego wynika to co jest pokazane na obrazkach? Nie sprawdzałem jeszcze tego u siebie. Tak mi wpadł w oko ten szczegół i dlatego pytam. A może coś źle liczę?
    spy
    Level 21  
    darton wrote:
    Oczywistym jest że ograniczeniem jest czas narastania, ale przecież przetworniki 2Gsa/s czy 10Gsa/s będą oferować znacznie krótsze czasy narastania, czyż nie ?

Przetworniki - tak, oscyloskop - nie. W tym oscyloskopie ADC ma Trise=0,7 ns, co daje granicznie 500MHz (Tr=0,35/f3db). Albo 640MHz, jeśli przyjąć 0,45, co ponoć stosuje się dla oscyloskopów nowej generacji.

Ograniczeniem jest wejściowa sekcja analogowa (np. pojemność wejściowa oscyloskopu oraz filtr ograniczający szum i harmoniczne poza deklarowanym pasmem). Przy 100MHz Tr=3,5ns, przy 200MHz Tr=1,75ns. Takie liczby też się pojawiają w specyfikacjach sond. Oscyloskop czasem przy zakłóceniu pokaże RiseTime np. 800ps, ale nie mam źródła sygnału ze stromymi zboczami, więc ja nie dam rady tego stabilnie sprawdzić. Może ktoś inny.

Link1 Link2

zulusj23 wrote:
    A może coś źle liczę?

Bardzo dobrze liczysz - pomiary pod przebiegłem są jak najbardziej w porządku. Przebiegi robiłem z triggerem w trybie Single i dlatego licznik się nie zaktualizował.
    zdziwiony
    Level 23  
    darton wrote:
    Nie. Trzeba wyraźnie rozgraniczyć pasmo części analogowej oscyloskopu (dzielniki, wzmacniacze wejściowe) od częstotliwości próbkowania. Jeszcze stosunkowo niedawno robiono oscyloskopy cyfrowe z pasmem 500MHz i większym i ze stosunkowo niskimi częstotliwościami próbkowania. Takie oscyloskopy też dokładnie pokażą przebiegi o wysokich częstotliwościach pod warunkiem że są okresowe. Oczywiście im większa częstotliwość próbkowania tym lepiej. Jest to niezbędne przy przebiegach nieokresowych.
    darton
    Level 10  
    zdziwiony wrote:
    Jeszcze stosunkowo niedawno robiono oscyloskopy cyfrowe z pasmem 500MHz i większym i ze stosunkowo niskimi częstotliwościami próbkowania. Takie oscyloskopy też dokładnie pokażą przebiegi o wysokich częstotliwościach pod warunkiem że są okresowe.

Tak, racja. Dla przebiegów okresowych, pozwalało na to próbkowanie w czasie ekwiwalentnym, pod warunkiem, że tor analogowy miał odpowiednio szerokie pasmo, choć borykano się wtedy z problemami z niektórymi trybami/rodzajami wyzwalania.

SDS1104X-E obsługuje jednak tylko próbkowanie bezpośrednie.
    A przy tego rodzaju próbkowaniu zasada jest prosta im więcej Gsa/s tym lepiej, pod warunkiem, że tor analogowy ma odpowiednio szerokie pasmo.
    spy
    Level 21  
    Ale drąży kolega... Oscyloskop jest jaki jest, więcej samplowania z niego się nie wyciśnie. Lepiej się skupić na próbach wyduszenia z niego jeszcze więcej, mając to, co oferuje, zamiast brnąć w mało celowe dyskusje. Samplowanie ekwiwalentne w Siglencie potrafiła seria np. CML (http://www4.biall.com.pl/BAZA_PRODUKTOW_SMB/107901/107901.INSTRUKCJA_EN..2012-03-06.1.pdf) Tyle, że nie ma jej już w polskiej dystrybucji. Obecnie sensownymi alternatywami są Rigol MSO5000 i Keysight DSOX1204A, za które trzeba zapłacić 5 tys zł w podstawowej konfiguracji i dalej hackować. W opcji, którą kolega by chciał np. Rigol MSO5204 200MHz 4CH 8GSa/s z opcją 350MHz kosztuje 12tys. DSOX3014T 5GSa/s to już 17tys., a to dalej Pewnie są osoby, które _prywatnie_ stać na taki sprzęt, ale chyba nie będzie ich zbyt dużo.

ASIC/FPGA i pamięć akwizycji są najdroższymi elementami oscyloskopu i polecam sprawdzić, co trzeba zrobić, aby przetworzyć te 10GSa/s.

Dodano po 8 [minuty]:

Przy okazji, może komuś się przyda:
    https://www.element14.com/community/people/an...6/siglent-sds1104x-e-oscilloscope-performance
    zdziwiony
    Level 23  
    Rigola MSO5000 można kupić w podstawowej wersji za około 5 tys pln i łatwo zhackować do full wersji. Nie wiem czy to było celowe działanie Rigola czy strzelili sobie w kolano. Nawiasem mówiąc też nie ma próbkowania ekwiwalentnego, przynajmniej jasno wyróżnionego w Menu czy datasheecie.
    spy
    Level 21  
    Myślę, że celowo. Przecież podobną sytuację mieli z 1054Z, więc mogli wyciągnąć wnioski. Ale tak nie jest. Hobbyści hackują i robią reklamę produktowi, bo pewnie nie zapłaciliby nigdy żądanej kwoty za sprzęt, za to firmy już zapłacą za dodatkowe opcje. A sprzęt się sprzedaje i to chyba najważniejsze. Zauważ, że kiedyś każdy chciał mieć Tektronixa, teraz to Keysight jest takim "małym marzeniem". Mniej słychać o LeCroyu czy Rhode&Shwarz, a o japońskim sprzęcie prawie wcale. Bardzo dużo pisze się i mówi się o Rigolach, Sigentach, GW Instek... A im więcej się mówi, tym lepiej dla produktów danej firmy. Dużo na tym polu zrobili vlogerzy - firmy, które dawały im sprzęt do testów zyskały na tym z nawiązką.
    darton
    Level 10  
    spy wrote:
    Ale drąży kolega...

Drążę, bo planuje kupić ten oscyloskop, ale zanim wydam pieniądze, chciałbym o nim wiedzieć wszystko.
    Dlatego wybaczcie Panowie, pozwalam sobie nadużywać Waszej cierpliwości.
    pbalcer
    Level 2  
    darton wrote:

Drążę, bo planuje kupić ten oscyloskop, ale zanim wydam pieniądze, chciałbym o nim wiedzieć wszystko.
    ...

Proponuję taką lekturę przed zakupem SDS1xx4X-E :

1. https://www.eevblog.com/forum/testgear/new-si...e-based-on-xilinx-zynq-7000-soc-architecture/
    2. https://www.eevblog.com/forum/testgear/siglen...04x-e-released-for-domestic-markets-in-china/
    3. !!! > https://www.eevblog.com/forum/testgear/siglent-sds1104x-e-in-depth-review/ <!!!
    4. https://www.eevblog.com/forum/testgear/unlocking-siglent-sds1104x-e-step-by-step/
    5. https://www.eevblog.com/forum/testgear/sds110...00mhz-and-full-options/msg3014076/#msg3014076
    6. https://www.eevblog.com/forum/testgear/siglen...plot-ii-(sfra)-features-and-testing-(coming)/

Sporo tego, ale wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane.

Mniej więcej od Q4 2019 Siglent klepie OEM-y dla Teledyne LeCroy-a w zakresie wybranych modeli oscyloskopów, generatorów, multimetrów, itd. Podobno ta współpraca działa w obie strony na co może wskazywać niebywałe tempo wprowadzania nowych modeli na rynek przez Siglent-a. Za chwilę do oferty wejdzie nowy SDS6000 Pro a u Teledyne LeCroy-a będzie się zwał Wavesurfer 4034HD.

https://www.eevblog.com/forum/testgear/siglen...-and-12-bit-dso-coming/msg3072136/#msg3072136

Mimo wszystko rozważ jednak SDS1204X-E z sondami PP215 za ok. 3200 PLN brutto, gdyż SDS1104X-E dostaniesz z sondami PP510 (100MHz) które po hack-u oscyloskopu do 200MHz będą miały większe o 1dB tłumienie w stosunku do PP215.

https://www.eevblog.com/forum/testgear/siglen...104x-e-in-depth-review/msg1434665/#msg1434665

Koszt 4 x PP215 to ok. 600 PLN brutto, więc różnica w cenie między SDS1104X-E (+ MOD200 + nowe sondy) a SDS1204X-E jest już niewielka

Pełnię możliwości tego modelu osiągniesz jedynie z oryginalnymi sondami PP215 (200MHz) i generatorem SDG1062X 60MHz

No i na sam koniec takie małe porównanie możliwości obu modeli identycznych sprzętowo.
    Zwróć uwagę że tor wejściowy został zaprojektowany nie jako typowo Gausowski ale bardziej jako "Super Flat" {200MHz przy 1dB} co jest cechą oscyloskopów z dużo wyższej półki.

Oraz dowód że do miarodajnej obserwacji fali prostokątnej 50Mhz potrzeba minimum oscyloskopu z pasmem 500Mhz, czyli 10 razy więcej w stosunku do tego co chcesz zmierzyć z bardzo małym błędem pomiarowym.
    Co oznacza że Twój przyszły SDS1204X-E będzie wiarygodny do 25-30Mhz w zakresie pomiarów sygnałów cyfrowych, a powyżej tych wartości będzie pokazywał "science fiction"
    pozdr.

EDIT:
    1. Wszystkie grafiki jakie pokazałem wyżej pochodzą z EEVBlog-a a ich autorami są: @Performa01 i @rf-loop którzy włożyli gigantyczny wysiłek w udoskonalenie wspólnie z Siglent-em kilku najtańszych, podstawowych modeli oscyloskopów dla hobbystów amatorów. Dzięki ich tytanicznej pracy możemy cieszyć się tanim chińskim oscyloskopem który w działaniu i możliwościach niewiele odbiega od zacnych amerykańskich konstrukcji z tej samej kategorii możliwości.

2. Na chwilę obecną nie posiadam SDS1204X-E. Jestem w trakcie obczytywania się na jego temat gdzie się tylko da. Prawdopodobnie będę go miał za jakiś 3 miesiące, no chyba że wcześniej wygram w totolotka :-)

3. SDS1xx4X-E to wciąż kategoria "zabawek" w ocenach profesjonalistów z EEVBlog-a. Jednak w rękach doświadczonego inżyniera elektroniki który bardzo dobrze poznał jego specyfikę i ograniczenia może być bardzo miarodajnym i użytecznym narzędziem pomiarowym.
    Jako pierwszy oscyloskop do nauki elektroniki cyfrowej wydaje się nie mieć sobie równych obecnie w tak skromnym budżecie.

4. Wszystko to o czym tutaj dyskutujecie zostało już bardzo dokładnie omówione na EEVBlogu w wątkach które wylistowałem na początku mojego wpisu. Wystarczy je cierpliwie przeczytać a następnie pobawić się kalkulatorem i odpowiedzieć sobie na pytanie czy ryzyko hakowania i utraty gwarancji jest akceptowalne czy nie.
    Dla mnie (wieczorowego dłubacza, amatora, hobbysty) gwarancja i "spokój grabarza" są ważne i warte dopłacenia do pełnej wersji SDS1204X-E.
    Siglent to nie Tektronix który wytrzymuje 40 lat ciągłej pracy.
    Jak będziecie mieli pecha to dostaniecie wersję z rozkalibrowanymi wejściami lub odbarwiającym się ekranem LCD, lub "pierdzącym" wentylatorem w środku.
    Taka już specyfika chińskich gratów.
    Kupujecie startup który będzie dopracowywany przez kolejnych kilka lat i trzeba się z tym pogodzić.

Kilka wpisów wyżej padł taki argument że hack można cofnąć w dowolnym momencie. Jest to prawda tylko pod warunkiem że uszkodzony oscyloskop działa i pozwala na komunikację z nim. Jeśli padnie zasilacz lub cokolwiek na płycie głównej to w przypadku hack-a będzie po gwarancji.

5. O sondach oscyloskopowych ich specyfice, mechanice, przypadłościach, itd. pisali już nieraz tutaj: @ciasteczkowypotwor i @rubens
    W dużym błędzie jest ten kto myśli że tania chińska sonda z aliexpress będzie dobrym zamiennikiem oryginalnej.
    Takim samym błędem jest myślenie że im droższa markowa sonda tym lepsza.
    Czemu tak jest wyjaśnia dodatkowo @Performa01 w wątku EEVBlog-a który zamieściłem wyżej.
    Taki zamiennik może być dobry pod warunkiem że ktoś przedstawi porównawczy wykres Bodego nowej sondy z sondą oryginalną dla pasma dwa razy większego jak opisana jest badana sonda i udowodni swoją tezę.

6. Ciągle jeszcze pojawiają się na EEVBlog-u nowe zgłoszenia różnych posiadaczy SDS1104X-E, którzy po wykonaniu hack-a do 200Mhz obserwują różne mniejsze i większe fiksacje softu. W mojej ocenie hack tego oscyloskopu to wciąż jeszcze sprawa rozwojowa.
    Kto woli skupić się bardziej na swojej robocie niż nieustannym "pudrowaniu" SDS1104X-E-MOD200 powinien też wziąć ten aspekt pod rozwagę.
    darton
    Level 10  
    Bardzo przydatne zrzuty ekranu, dziękuję.
    Ale też trzeba wiedzieć kiedy powiedzieć STOP. Choć Twoje porównanie parametrów daje do myślenia i nie ułatwia podjęcia decyzji :-)
    spy
    Level 21  
    pbalcer wrote:
    Za chwilę do oferty wejdzie nowy SDS6000 Pro a u Teledyne LeCroy-a będzie się zwał Wavesurfer 4034HD.

Jestem ciekaw czy będzie kosztował mniej niż 5000 USD. Oczywiście bez opcji.

pbalcer wrote:
    Mimo wszystko rozważ jednak SDS1204X-E z sondami PP215 za ok. 3200 PLN brutto, gdyż SDS1104X-E dostaniesz z sondami PP510 (100MHz) które po hack-u oscyloskopu do 200MHz będą miały większe o 1dB tłumienie w stosunku do PP215.

Sondy P2200 (200MHz) na aliexpress kosztują 32zł z wysyłką, więc praktycznie 5x mniej od PP215, a niewiele odbiegają od Siglentowskich. Zamówiłem jeszcze P7300, zobaczymy jak się zachowują. Ale do dalej 43zł za sztukę, czyli komplet sond z pasmem 300MHz będzie kosztować mniej więcej tyle, co jedna PP215. Słaba porada.

pbalcer wrote:
    Pełnię możliwości tego modelu osiągniesz jedynie z oryginalnymi sondami PP215 (200MHz) i generatorem SDG1062X 60MHz

Z SDG2042X/2082/2122 również, tam nawet pokaże więcej, niż "pełnię". SDG1032X jest hackowalny do 1062X podobnie łatwo, co 1104X-E do 1204X-E. Generator z serii 2000X również.

pbalcer wrote:
    Oraz dowód że do miarodajnej obserwacji fali prostokątnej 50Mhz potrzeba minimum oscyloskopu z pasmem 500Mhz,

Interesujące są te przerzuty. Możesz pokazać setup w jakim wykonywałeś te pomiary? Najlepiej zdjęcie zestawionego środowiska pomiarowego z widocznym na oscyloskopie przebiegiem. Wystarczy tylko 2352X-E.
    pbalcer
    Level 2  
    spy wrote:

Z SDG2042X/2082/2122 również, tam nawet pokaże więcej, niż "pełnię". SDG1032X jest hackowalny do 1062X podobnie łatwo, co 1104X-E do 1204X-E. Generator z serii 2000X również.

Osobiście nie kupiłbym generatora za tyle "hajsów", który kończy się na 25Mhz (-3dB) dla fali prostokątnej (50/50) a taki jest właśnie SDG2000X.
    Ta seria to jakaś nie zrozumiała dla mnie obecnie "pomyłka" Siglent-a ?

EDIT:
    Sam sobie odpowiem na swoje pytanie.
    H1 2015 - premiera SDG2000X
    H2 2016 - premiera SDG1000X z osobnym dedykowanym generatorem fali prostokątnej, który pokrywa pełne pasmo aż do 60MHz.
    H2 2017 - premiera SDG6000X

Zauważ że stary SDG1062X (za ok. 1900 PLN brutto) oferuje zarówno sinusa jak i prostokąta aż do 60Mhz (-3dB) co idealnie wpisuje się w możliwości pomiarowe SDS1204X-E. Nie wnikam przy tym oczywiście w resztę parametrów która jest słabsza od serii SDG2000X.

Oczywiście w przypadku wykresów Bodego na SDS1204X-E najlepszym generatorem będzie SDG6052X 500Mhz który wyciśnie absolutnie wszystko co się tylko da z SDS1204X-E.
    Ale ten sprzęt z powodu swojej ceny jest dla mnie nie osiągalny :-(

EDIT:
    Pomimo iż SDS1204X-E oferuje dla wykresów Bodego zakres od 10 Hz do 120 MHz to należy wziąć też pod uwagę fakt że każdy arbitralny generator sygnałowy produkuje sygnał dobrej jakości i dynamice jedynie do 30% swojego zakresu katalogowego. Powyżej tych 30% możliwości generatora sygnał staje się coraz bardziej odkształcony/zdeformowany/zaszumiony (zniekształcenia harmoniczne, jitter, niestabilność amplitudy, itp). Stąd też pisząc że najlepsze rezultaty da 500MHz-owy SDG6000X mam na myśli to że dostarczy on do SDS1204X-E idealny/czysty sygnał referencyjny, który umożliwi wiarygodne ZMIERZENIE czegoś w sygnale a nie tylko JAKĄŚ obserwację JAKIEGOŚ trendu w sygnale z bliżej nieokreślonym błędem pomiarowym.
    https://www.eevblog.com/forum/testgear/siglent-sdg6000-series-awg_s/msg2621457/#msg2621457
    spy
    Level 21  
    pbalcer wrote:
    Zauważ że stary SDG1062X (za ok. 1900 PLN brutto) oferuje zarówno sinusa jak i prostokąta aż do 60Mhz (-3dB) co idealnie wpisuje się w możliwości pomiarowe SDS1204X-E.

Wiem, co potrafi, bo mam taki generator i nie zgadzam się z powyższym twierdzeniem.

pbalcer wrote:
    Oczywiście w przypadku wykresów Bodego na SDS1204X-E najlepszym generatorem będzie SDG6052X 500Mhz który wyciśnie absolutnie wszystko co się tylko da z SDS1204X-E.

Co jest kompletną bzdurą. Zakres częstotliwości wykresów bodego w 11(2)04X-E to 10Hz - 120MHz. A że to się robi sinusem, a nie prostokątem, to SDG2040X po zmianie na 120MHz wpisuje się bardzo dobrze i kosztuje 10% ceny SDG6052X.

pbalcer wrote:
    W dużym błędzie jest ten kto myśli że tania chińska sonda z aliexpress będzie dobrym zamiennikiem oryginalnej.

Porównaj, pokaż, przedstaw wnioski. Sondy Siglenta też są chińskie, jakbyś nie zauważył. Wygląd, akcesoria, wkładka papierowa z parametrami, nawet woreczek, w który są pakowane wyglądają identycznie.

Póki co wklejasz jakieś obrazki, cytujesz dużo mądrych rzeczy (czasem sprzed kilku lat), ale mocno wyrywasz je z kontekstu, przez co duża część wniosków jest chybiona i bardzo mąci obraz.
    zulusj23
    Level 24  
    Odnośnie wykresów Bodego, to niekoniecznie musi to być generator Siglenta:

https://www.eevblog.com/forum/testgear/siglen...nd-sds1204x-e-bode-plot-with-non-siglent-awg/

Akurat mam FY6800 (tak, wiem, niespecjalny, ale na taki mnie stać i do moich zastosowań lepszy mi nie potrzebny), tylko nie mam pojęcia na temat tego jak to wszystko uruchomić i tak naprawdę raczej do niczego mi się to nie przyda. No i jakiś Python. Czarna magia.
    Ale w tym wątku udzielał się też kolega z Polski i jeśli kogoś to zainteresuje można by do niego uderzyć z prośbą o porady.
    spy
    Level 21  
    @zulusj23 tak, widziałem ten wątek jakiś czas temu, Projekt wygląda naprawdę interesująco. Biorąc pod uwagę, że ostatni commit na githubie jest z grudnia 2019, prawdopodobnie to działa :)
    spy
    Level 21  
    Przykład działania ERES.

Zaistniała potrzeba sprawdzenia działania dużego subwoofera, który miał problemy z wyjściem ze stanu uśpienia w trybie auto. Postanowiliśmy sprawdzić, od jakiego poziomu sygnału wybudza się. Przy okazji wyszło, że sygnał może być zaszumiony i zaśmiecony, więc pomyślałem, że warto pokazać, co można z tym zrobić.

Setup jak poniżej: subwoofer, SDS1104X-E (BW limit włączony), SDG1032X, sonda P2200 ustawienie x1, sinus 100Hz 1mV.

Sygnał z generatora wyglądał tak:

Po podłączeniu do subwoofera widać śmieci:

Co prawda nie jest tragicznie, ale nie w tym rzecz. Sam przebieg (czyli mięsko) można oczywiście zobaczyć tak:

Albo użyć funkcji ERES z menu akwizycji (zwiększenia rozdzielczości o "dodatkowe" bity). Jak to działa i jakie są ograniczenia (np. pasmo, co z przebiegu tracimy), można przeczytać tutaj, a czym różni się od HiRES Tektronixa tutaj.
    Siglent SDS1104X-E - zbocza narastające Siglent SDS1104X-E - zbocza narastające Siglent SDS1104X-E - zbocza narastające Siglent SDS1104X-E - zbocza narastające Siglent SDS1104X-E - zbocza narastające Siglent SDS1104X-E - zbocza narastające

Co prawda to wciąż filtr matematyczny, ale na ostatnim obrazku przebieg naprawdę wygląda dobrze. Tu jeszcze trochę inaczej, 50Hz, 1mV sonda x10:

Dodano po 1 [godziny] 30 [minuty]:

pbalcer wrote:
    każdy arbitralny generator sygnałowy produkuje sygnał dobrej jakości i dynamice jedynie do 30% swojego zakresu katalogowego. Powyżej tych 30% możliwości generatora sygnał staje się coraz bardziej odkształcony/zdeformowany/zaszumiony (zniekształcenia harmoniczne, jitter, niestabilność amplitudy, itp).

W jaki sposób doszedłeś do takiego wniosku? 8-O

Dodano po 9 [godziny] 53 [minuty]:

Sinus 60MHz z SDS1032X (1Vpp na obciążeniu przelotowym 50Ω, pomiar sondą x10 P2200 - polecam zwrócić uwagę na amplitudę 1,01V pokazywaną przez oscyloskop - to tak w kwestii pasma i -3dB na obu urządzeniach, gdy ktoś pytał...), FFT z tego sygnału (brane z podstawy czasu 2µs):
    Siglent SDS1104X-E - zbocza narastające Siglent SDS1104X-E - zbocza narastające Siglent SDS1104X-E - zbocza narastające

+ ciekawostka: FFT z harmonicznymi daleko poza pasmem oscyloskopu

Przebiegi arbitralne:
    TrueArb na tym generatorze to maksymalnie ≈1,83kHz (30MSa/s), DDS to maks. 6MHz (20% przy 30Mhz, 10% przy 60MHz), przy czym przy częstotliwości 1,83kHz różnica między TrueArb a DDS jest praktycznie niezauważalna, im dalej tym gorzej (w zależności od przebiegu arbitralnego), ale to normalne - FPGA ma swoje granice przetwarzania:
    zulusj23
    Level 24  
    Tak z czystej ciekawości. Właśnie Chińczyk przysłał kilka drobiazgów:

Wydatek za wszystko to 21 PLN.

Na razie ESP-01 zostało zaprogramowane za pomocą Arduino i jest widoczne w mojej sieci WiFi z przypisanym w programie numerem IP. Co będzie dalej ze współpracą oscyloskopu z generatorem zobaczymy.

EDIT

Wygląda, że działa:

Zupełnie przypadkowy filtr dolnoprzepustowy LC obciążony przypadkową rezystancją.
    Super sprawa.
    bodzio_stawski
    Level 9  
    spy wrote:
    W mojej opinii, w tych pieniądzach bardzo fajny sprzęt, a na pewno lepszy wybór niż Rigol 1054Z.

Zależy, jak na to spojrzeć. Wprawdzie Siglenta można dostać za podobne pieniądze co Rigola DS1054Z, jednak Rigol będzie już miał wszystko odblokowane (oczywiście poza 100 MHz), natomiast dodatki do Siglenta trzeba będzie dokupić i kosztują one sporo. Można zatem stwierdzić, że DS1054Z nadal jest w swojej klasie i półce cenowej "osamotniony".
    zdziwiony
    Level 23  
    Siglenta też można odblokować i wydaje się lepszą opcją od Rigola.
    spy
    Level 21  
    O, znowu to samo. Odblokowywanie opcji. :) Przecież to co w 1054Z jest "odblokowywane", to w 1104X-E jest w standardzie. A to, co jest do odblokowania w 1104X-E, to w tym Rigolu jest poza zasięgiem jego możliwości. @bodzio_stawski dlaczego wprowadzasz ludzi w błąd?
    Poza tym charakterystyka Rigola z "odblokowanym" pasmem 100MHz jest już poza specyfikacją, gdzie 200MHz w tym SIglencie wciąż trzyma parametry. Oczywiście na chińskim portalu trzeba dokupić sondę z pasmem 200MHz za ok. 30zł, co majątkiem nie jest.

Prostokąt 20MHz w Rigolu :) https://youtu.be/4OKok58sajQ?t=54 i prostokąt 50MHz w Siglencie https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18721303#18721303

bodzio_stawski wrote:
    Można zatem stwierdzić, że DS1054Z nadal jest w swojej klasie i półce cenowej "osamotniony".

Owszem, jako sprzęt obecnie przestarzały biorąc pod uwagę cenę.
    bodzio_stawski
    Level 9  
    No ok, jeśli podpieramy się "chińskimi portalami", to równie dobrze mógłbym powiedzieć, że różnica cenowa między obydwoma modelami zmieni się ze 100 na 500 zł, bo Rigol na takowych portalach jest sprzedawany:) Ale co do funkcjonalności Siglenta nieosiągalnych dla DS1054Z - pełna zgoda.
    spy
    Level 21  
    Z generatora jest 1Vpp? Możesz pokazać pomiary na oscyloskopie?