Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siglent SDS1104X-E - zbocza narastające

12 Mar 2020 21:30 405 14
  • Poziom 12  
    Chciałbym zapytać kolegów znających się na temacie lub posiadający ten model czy zachowuje się podobnie jak inne (może nie wszystkie, nie wiem, ale na forum wyczytałem, że tak jest/było) modele Siglenta - "problem" pokazany w 8:20 tego filmiku: link.
    Mocno się zastanawiam nad zakupem tego urządzenia. Na tyle mocno, że właściwie przestałem brać pod uwagę Rigola ds1054z. Jedyne co mnie sprowadza na ziemię, to właśnie zachowanie oscyloskopu na zboczach narastających, ponieważ chciałbym raczej widzieć faktyczny przebieg. Do tego stopnia, że zacząłem rozważać także Keysighta DSOX1102A lub G. Wiem, drożej, mniej kanałów itd, ale wolę mieć 1GSa/s na kanał (a właściwie na dwóch). Jednak być może się mylę i to zachowanie oscyloskopu wcale nie jest uciążliwe, a ja przesadzam z kombinowaniem. Będę wdzięczny za przywołanie mnie rzeczywistości, jeśli tak właśnie jest i wyjaśnienie łopatologicznie czemu.
  • Poziom 41  
    @spy przesadzasz, to co widać związane jest z kompensacją i czasem narastania oscyloskopu.
  • Poziom 12  
    @ciasteczkowypotwor na pewno w tym, co piszesz jest wiele sensu, ale... czy po prawidłowym skompensowaniu sondy SDS1104X-E pokaże to, co pozostałe pokazały czy nie? Popełniono jakiś błąd na tym teście i stąd taki a nie inny przebieg widać na ekranie? SDS1104X-E ma chyba trochę inny hardware niż filmowy SDS1102X, ale z Twoich słów wynika, że to nie znaczenia.
  • Poziom 37  
    Uciążliwe nie jest ale nie powinno tak być.
    Niestety to wada konstrukcyjna inaczej ten typ tak ma. Ma bo mam go akurat.

Z pewnością nowy typ konstrukcja jest tego pozbawiona.

Nawet siglent popełnił babola i wstawił złe rezystory i deformowało przebieg prostokątny na niskiej częstotliwości 50Hz. Ale mój jest tego pozbawiony już a tez się bałem że kupię z ta wadą. Popatrz w necie na testy użytkowników.
  • Poziom 12  
    @zdzisiek1979, dzięki za odpowiedź. Masz SDS1102X czy serię X-E?

Przejrzałem już trochę testów i recenzji. W większości klikają i kręcą enkoderami bawiąc się sinusoidą. Jeśli jest podawany prostokąt, to raczej bez "dodatków" na zboczach, więc słabo przydatne.
    Miazga jest tutaj: Link, czas 25:20. Nieważne, jak daleko się odsunąć, to i tak nie będzie to przypominać prostokąta, a to jedynie 10MHz. Przy 30Mhz to już praktycznie wygląda jak sinus, ale może też generator nie daje rady. W 25:48 widać, że piku przy zboczu opadającym Siglent też nie pokazuje, a Hantek stojący na nim już tak. No ale ten wyżej ma zapiętą sondę (może nawet pewnie ustawioną x10), a do Siglenta generator jest przypięty kablem bnc i jak widać bez terminacji niedopasowanie daje o sobie znać. Sam więc widzisz, jak to wygląda z tymi "testami" na YT.

Oczywiście pewnie jest też tak, że na filmach jest wczesna rewizja HW z 2017r. i nowsze już mają wprowadzoną poprawkę (dolutowanie kondensatory kompensujące), która nie ma tej przypadłości. Nie wiem i trudno mi się przekopać przez wątki, które są bardzo długie, szczególnie te na australijskim forum. Stąd zadałem tutaj pytanie, bo może ktoś ma sprzęt z nowszym, poprawionym HW i może się podzielić wrażeniami. Szkoda, że na filmiku z pierwszego postu nie pokazano przebiegu w Dot Mode, tylko w wektorach, wtedy można by coś więcej wywnioskować.

Prz okazji, wygląda na to, że Teledyne LeCroy T3DSO1104, to Siglent SDS1104X-E. Różnicą zewnętrzną są napisy na oscyloskopach i usunięte logo Siglenta z lewego, górnego rogu ekranu. Ciekawostka.
  • Poziom 41  
    @spy Tak samo są klepane najniższe serie keysight i tektronixa.

Poproszę o taki test, ale z wlotem zaterminowanym impedancją taką jaką ma generator. Wtedy porozmawiam o tym co dzieje się w obwodach wejściowych oscyloskopu.
  • Poziom 12  
    @ciasteczkowypotwor, nie za bardzo rozumiem, do czego zmierzasz. Gdy robisz pomiar sondą skalibrowaną sondą x10, najlepiej z nasadką BNC włożoną w gniazdo wyjściowe generatora, to powinieneś mieć bardzo dokładnie odwzorowany generowany przebieg, mam rację? Jak chcesz to robić podpinając kabel BNC, to należy pamiętać o jego właściwościach, chociaż pewnie nie o tak zdecydowanym wpływie, jak na filmie.
    Dwa przykłady: [Nie OK], [OK]

Zresztą odbiegamy od tematu i nie chcę, by zamienił on w dyskusję na temat linii długiej, dopasowania impedancji itd. NAWET jeśli się mylę i nie mam racji.

W każdym razie faktem jest, że pierwsze rewizje Siglentów (na pewno seria X, nie wiem właśnie czy X-E również) nie miały montowanych dwóch kondensatorów kompensujących. Producent to ponoć naprawił w kolejnych rewizjach (numery seryjne wyższe niż BA). Usiłuję znaleźć odpowiedź na pytanie: czy obecnie oferowane SDS1104X-E wygładzają przebieg czy nie? Jakakolwiek konkretna odpowiedź tak/nie z prostą argumentacją i temat jest do zamknięcia.
    Bo najniższe serie Keysignta, o których wspomniałeś, tak nie mają, Rigol 1054Z też tego nie robi. Rany, nawet Hantek za 900PLN tak się nie zachowuje, co widać było w poprzednim poście.

@zdzisiek1979, bardzo Ci dziękuję za przesłany film (kliknięte pomógł)! BW limit koledzy testujący w pierwszym filie przełączali i nie było zmiany przebiegu na ekranie. Zresztą tam był 1kHz.
  • Poziom 41  
    @spy nie chce mi się robić zdjęć, ale zmierzenie zbocza przebiegu prostokątnego sondą 1:10 itp łatwe nie jest. Mam kilkanaście sond, z których niektóre są w cenie tego Siglenta i no dopiero te droższe sobie z tym radzą. Wszystko zależy o jakim czasie narastania mówimy, nie częstotliwości.
  • Poziom 37  
    Ale w tym siglencie co mam sonda nawet za 10kzł nie pomorze :) jest błąd konstrukcyjny w dzielniku.
    Nawet z ciekawości kupiłem " ciut lepsza sondę " i kicha nic nie pomogło. W rigolu miodzio ale w siglencie nieciekawie. Sondę co sie kompensuje na 1kHz i 1MHz.

Zaś jeszcze dodam że wejście ma dużą pojemność 18pF to tez chyba nie za dobrze :)
    Ale tu odnoszę sie do 1102X

Ale nie ma co panikować. Da sie z tym żyć. Kupuj używaj ciesz się.
  • Poziom 41  
    @zdzisiek1979 dlatego napisałem, liczy się pomiar na złączu oscyloskopu, nie sondą.
  • Poziom 12  
    W porządku, ale nie o sam pomiar i jego naturę chodziło. Bardziej o to, co teraz napisał @zdzisiek1979 - np. pojemność na wejściu, która wyfiltruje pik na zboczach i nie zobaczymy go na ekranie oscyloskopu. O to mi głównie chodzi i dlatego moim zdaniem nie ma sensu zastanawiać się czy mierzymy sondą, kablem RG-58, RG-6 czy zwykłymi drutami i jak to dobrze/źle to robimy.
    W moim pytaniu w tym temacie chodziło o to, czy Siglent 1104X-E jest w stanie pokazać nieprawidłowości/zakłócenia sygnału i nieważne, czy wprowadzi je źródło, kabel czy sonda. Zakładam, że mierzymy sondą i umówmy się, że w ten sposób wykonamy zdecydowaną większość pomiarów przy naprawach urządzeń, analizie działania prototypów itd ale to też NIE JEST najważniejsze. Istotne jest to, że jeśli w układzie wystąpi zakłócenie/przerzut/wzbudzenie (niech sobie każdy wybierze to, co mu odpowiada), to dobrze je widzieć na ekranie, tak? Bo jeśli ono wystąpiło i je widzimy, to dopiero potem można się zastanawiać, czy wprowadziliśmy je przez złą metodykę pomiarową, złe kable, czy też może jednak coś nieprawidłowego dzieje się w układzie. Gorzej, jeśli zakłócenie występuje, ale go nie widzimy, a układ działa na pierwszy i drugi rzut oka sprawnie, i dopiero w brzegowych przypadkach może wystąpić poważny problem. To jest istotą pytania, które zadałem i tego właśnie oczekuję od oscyloskopu.

A jeśli już jesteśmy przy oscyloskopach serii X, zobaczcie w 32:30 tego filmu jak Silglent radzi sobie z glitchami - wychodzi, że ogólnie słabo. Można też zwrócić uwagę na różnicę w kształtach tych przebiegów na stojącym obok Rigolu. Co jak co, to testom Dave'a Jonesa raczej wierzę, bo nawet jeśli on coś spapra, to zaraz potem robi sprostowanie i pokazuje jaki błąd popełnił.

Przy okazji - zadzwoniłem dziś do NDNu i rozmawiałem prawie godzinę z p. Stanisławem (przemiły i pomocny człowiek), dowiedziałem się, że np. Rigol lepiej sobie radzi z wyświetlaniem sygnałów poza granicami swojego pasma od Siglenta, co w pewien sposób być może tłumaczy jak wygląda oglądany przebieg.

Ogólnie oscyloskop (generator) chcę kupić do domu i nie korzystać ze sprzętu z firmy. Założyłem sobie maks. budżet 3k PLN +/-10% (z generatorem) i wolałbym go nie przekraczać mimo, że kuszący jest Rigol MSO5074. Ale naturalne jest to, że nie chcę wydawać więcej, niż to koniecznie. Większości funkcji i tak raczej nie wykorzystam. Przynajmniej nie w najbliższym czasie.
  • Poziom 41  
    @spy tak mnie w sumie to zastanawia, że od budżetu 3kzł próbujesz wymagać finkcjonalności i jakości tak mniej więcej MDO4054.

Chcesz widzieć dokładnie zbocza przebiegów - kup oscyloskop o paśmie najmniej 500MHz i czasie narastania, mniejszym od 1ns.

Tylko czy aby na pewno jest Ci to potrzebne?
  • Poziom 12  
    Być może będę musiał zrewidować swoje oczekiwania.

Mam pytanie @ciasteczkowypotwor: czy widzisz różnicę na wcześniej załączonych przeze mnie zdjęciach między Siglentem za ok 2k PLN, a Rigolem za ok 1,7k PLN? Szczególnie na początku prostokąta?
    Bo mam wrażenie, że rozmawiamy o tym samym, ale w zupełnie innych kategoriach i dlatego rozmijamy się we wnioskach.
  • Poziom 22  
    Jeżeli chodzi Ci o ten przebieg 25m25s z tego filmuLink to nie wiem dlaczego na Siglencie jest taki ten prostokąt zniekształcony. Zwłaszcza że 9m20s pokazuje przebieg 30MHz i jest całkiem ok. Jeszcze jeden film 4:02 SIGLENT SDS1204X-E 10MHz i przebieg też ok.