Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kombo Marshall 8080 jako kolumna.

Phanthomass 13 Mar 2020 01:45 240 4
lampy.pl
 • #1
  Phanthomass
  Level 2  
  Witam wszystkich.

  W kombo gitarowym Marshall 8080 ( VS80 ) odpiąłem wsuwki wyjścia sygnału ze wzmacniacza od głośnika i dodałem gniazdo jack bezpośrednio z głośnika aby używać jako samej kolumny do głowy lampowej.
  Głośnik ma po 2 "haczyki" na plus i minus.
  Pytanie brzmi czy muszę przepinać wsuwki raz na gniazdo jack raz na wzmacniacz jeśli korzystam na przemian z jednego i drugiego wzmacniacza.
 • lampy.pl
 • #2
  Tremolo
  Level 43  
  Nie możesz mieć w jednym momencie dwóch wzmacniaczy podpiętych do jednej kolumny. Od strony lampowca będziesz zwrotnie puszczał wysokie napięcie na lampe. Np. z 20V comba tranzystorowego podane na głowe lampową zamieni się za 400V na stronie pierwotnej transformatora głośnikowego prosto w anody lamp. W końcu je zniszczysz.

  Z kolei dla lampowca tranzystor na wyjściu równoległego układu wpietego w wyjście głośnikowe to zwarcie. Bo wzmacniacze tranzystorowe mają małe impedancje wyjściowe.

  Jeśli chcesz tak robić - to musisz zrobić przełącznik, ale bardzo łatwo o nieprawidłowe zadziałanie - zwłaszcza jak się przełącznik zespuje.
  Co do głowy lampowej niektóre układy głów posiadają gniazdo jack, które po wyłączeniu głośnika przenosi sygnał na rezystor dużej mocy wewnątrz obudowy. Ja chciałem nawet do tego podpiąć malutki szeregowy głośniczek, by móc w domu grać na głowie jak na próbie. W razie potrzeby pominąć układ.

  Z kolei w innym układzie mam zamontowane gniazdo na kabel głośnikowy. Obustronne. Można zarówno comba użyć jako heada jak i podpiąć cokolwiek z zewnątrz do głośnika.

  Gniazda jack są z tego powodu stosowane w audio, gdyż mają historie związana z manualnymi centralami telefonicznymi i częstym przełączaniem sygnałów między użytkownikami linii. Sam widziałem w muzeum takia jacki z lat 30-tych.


  Jakbyś chciał to rozwiazać na zasadzie przełącznika. TO głowa lampowa musiała by być cały czas zasilana, a nieużywane wzmacniacze przekierowywane na sztuczne obciążenie. Np. duże oporniki 8,6Ohm 100W.

  Mozesz coś takiego zmontować: przełącznik 2-pozycyjny z 6 pinami:

  https://www.tremolo.pl/sch/Wzmacniacze/Two-poweramp-switch.png#cont
 • lampy.pl
 • #3
  Phanthomass
  Level 2  
  Dzięki za odpowiedź.

  Czy takie rozwiązanie będzie wystarczające ? Oczywiście przełączenie będzie się odbywać po wcześniejszym więcej wyłączeniu urządzeń.


  Kombo Marshall 8080 jako kolumna.
 • #4
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Phanthomass wrote:
  Pytanie brzmi czy muszę przepinać wsuwki raz na gniazdo jack raz na wzmacniacz jeśli korzystam na przemian z jednego i drugiego wzmacniacza.
  Tremolo wrote:
  przełącznik 2-pozycyjny z 6 pinami

  To najprostsze i zarazem jedyne rozwiązanie w Twoim wypadku. Może być też przełącznik dwupołożeniowy dwusekcyjny (przełącznik, nie włącznik). Taki jak na Twoim rysunku.
 • #5
  Tremolo
  Level 43  
  Zaoszczędzisz na rezystorze. Ja bym widział w tym ciekawy efekt, przełączania całego wzmacniacza. Nawet myślałbym o takim cudzie na matrycy przekaźników. Załączał by paki, miksował końcówki i preampy. Ale teraz to robi znakomicie wiekszość prostych urządzeń typu Mooer