Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regeneracja baterii laptopowej

Piotr160292 13 Mar 2020 10:50 1017 4
    Piotr160292
    Level 38  
    Witam, przyszło mi do głowy takie ogólne pytanie odnośnie regerencji. Czy jeżeli bateria zaczyna mi trzymać krótko, a elektronika nie jest zablokowana, zadziała taki knif, że pilnując żeby elektronika nie straciła zasilania wymieniłbym wszystkie ogniwa i skalibrował baterię poprzez głębokie rozładowanie i naładowanie do pełna cięgiem, bez odpinania zasilacza? W laptopach Samsunga np. spotkałem się z funkcją kalibracji baterii w biosie. Zastanowiło mnie to więc, czy podobny knif zadziała przy zmianie ogniw na taką samą pojemność jak upilnuję zasilanie, bo oczywiście jestem tego świadom, że jak odłączę pakiet całkiem to elektronika łapie brick i jest po ptakach. Poza tym widziałem sporo filmów gdzie ludzie robili takie knify, że wymieniali np. dwa ostatnie ogniwa i bateria działa normalnie, więc tym bardziej dało mi to do myślenia, bo wiadomo - nie wszystkie filmy są prawdą, część jest zmanipulowana przez magię montażu. Oczywiście tutaj jestem świadomy, że nie do końca, bo rezystancja ogniw i wtedy jedne będą się szybciej ładować od pozostałych.
    Piotr160292
    Level 38  
    Czyli mogę tak zrobić, ale lepiej jednak przeprogramować eeprom - dzięki za podpowiedź. :) Przynajmniej już wiem, że jest szansa, tak więc jak bateria mi przestanie trzymać to tak zrobię, bo nie widzę sensu w tym momencie 250 zł. płacić za nową baterię jak jeszcze mogę wskrzesić starą, oczywiście po weryfikacji. Kupiłem sobie interfejs na CP2112 i mam wgranego B2works'a demo, tak więc nie bedzie problem podłączyć się i zweryfikować czy BMS jeszcze da radę nawiązać współpracę, czy trzeba będzie go zresetować i z ręki wklepać w EEPROM pojemność. Póki co nie mam się czym przejmować, ponieważ podłączyłem się interfejsem pod tą bateryjkę i b2works podaje 30% spadku pojemności i 69 cykli ładowania, a bateria trzyma jak dobrze kojarzę ponad 2h, więc nie mam jeszcze czym się przejmować. Z resztą przy moich zastosowaniach laptopa to by nawet 1h:10 wystarczyła. W razie czego przynajmniej wiem, że w razie czego mogę śmiało kupować nowe ogniwa, ponieważ szansa jest i próbować, a jak nie wyjdzie to pójdą do laterki/powerbanku.
    krzychu1985^

Level 28  
    Podajesz za mało informacji. Do jakiego laptopa to bateria, model baterii. Najważniejsze jest to jaki jest kontroler na płytce. Piszesz o eepromie, a może go tam wcale nie być. Od dobrych kilku lat w 95% baterii są na płytce kontrolery z wydzieloną częścią flashrom, 5% baterii ma nadal stosowane eepromy (zamienniki, jakieś nietypowe baterie). Faktycznie liczba cykli (69) nie jest duża i 30% spadku to też nie dużo dlatego bateria może się ładnie skalibrować na nową pojemność po wymianie ogniw bez utraty napięcia, ale nie zawsze.
    Są kontrolery bq20zxx, bq30zxx, które mają w ustawieniach takie coś jak tablica RA. Są różne ustawienia dla różnych modeli ogniw. Wybierając odpowiedni ID ogniw (np. dla ogniw Samsung 29E ID 0202), program wgrywa odpowiednie wartości do tablicy RA. To nie jest też tak, że wgramy te ustawienia pod te konkretne ogniwa raz i później będziemy mogli zmieniać ogniwa na takie same. Tablica RA wraz z zużyciem ogniw zmienia swoje parametry.
    Przy następnej wymianie nawet na te same ogniwa dobrze ją wgrać na nowo z tym samym numerem ID.
    Reasumując podmienisz nowe ogniwa na takie same, czy inne, bateria może się różnie zachowywać.
    Piotr160292
    Level 38  
    Yhym, dziękuję Ci Krzysztofie za bardziej obszerne wyjaśnienie. W sumie faktycznie źle się wysławiam, ponieważ fakt - tam nie ma fizycznego eepromu tylko samodzielny chip BQ20Z75, ale pisząc eeprom w gruncie rzeczy właśnie myślałem o pamięci w tym chipie jako że w Be2Works funkcja odczytu chipu nazywa się odczytaj eeprom. Bateria to MU06 na Chipie jak wspomniałem BQ20Z75 do HP z prockiem Pentium 6100, z serii G6(aktualnie nie kojarzę dokładnie modelu), Zastanawiałem się czy zmienić dwóch ogniw, ponieważ miały 1,25V i zauważalnie wolniej się ladują i nie dobijają do takiego samego napięcia jak pozostałe, ale jeżeli piszesz, że lepiej przeprogramować chip po podmiance, bo nie wiadomo jak bateria zareaguje to nie będę kombinował.