Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

B&O Overture 2500 - CD zaczyna czytać po minucie próbowania a przestaje po o

13 Mar 2020 13:06 162 8
  • Poziom 2  
    Witajcie,

Odtwarzacz CD kręci płytą ale nic nie odczytuje. Po minucie klikania PLAY zaczyna czytać ale z przerwami, po następnych minutach odtwarza już prawidłowo. Gdy nie czyta laser piszczy, gdy czyta nie piszczy. Ponieważ podejrzewałem elektrolity (sprzęt ma 30 lat) too wymieniłem wszystkie w układzie zasilacza, sterownika i dekodera CD ale pozostały jeszcze inne układy, m.in. pyta zwana "microkontroler" i kilkadziesiąt innych elektrolitów. Prąd lasera i focus sprawdzony i ustawiony wg instrukcji serwisowej. Podsumowując wygląda to tak, że jak się coś "nagrzeje" to zaczyna działać dobrze, po kilku minutach gdy sprzęt jest wyłączony znowu zaczyna przerywać albo nie czyta zupełnie.
    Czy może to być coś innego niż kondensatory? Skończyły mi się pomysły poza wymianą kolejnych na innych, mniej podejrzanych płytkach. Dzięki za wszelką pomoc. W załączeniu instrukcja serwisowa.
  • Serwisant
    Witam

Może silniki do sprawdzenia, drivery sterujące.
  • Poziom 16  
    Witam!
    Jako,ze sprzęt wiekowy,to może prowadnice lasera suche i powstają za duże opory.
    Trochę oliwki do maszyn precyzyjnych....
  • Poziom 43  
    80Hz napisał:
    Czy może to być coś innego niż kondensatory?
    Wszystko. Z praktyki (i to wieloletniej) wiem, że kondensator - jak kapitan okrętu; "schodzi ostatni". A nawet jeśli to najpierw należy go zdiagnozować (zmierzyć) a potem dopiero ewentualnie myśleć o wymianie.
    inar napisał:
    może prowadnice lasera suche i powstają za duże opory.
    Jasne - od razu zalać wszystko co się da jakimś smarem...
    Prowadnice nawet całkiem suche/bez smaru nie wprowadzają takiego oporu, by zacinała się karetka lasera.
    A co do konkretnego przypadku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1620437.html
    Przeczytaj, sprawdź co z podanych informacji pasuje do objawów Twojego odtwarzacza i ... wyciągnij wnioski.
  • Poziom 2  
    398216 Usunięty napisał:
    inar napisał:
    może prowadnice lasera suche i powstają za duże opory.
    Jasne - od razu zalać wszystko co się da jakimś smarem...
    Prowadnice nawet całkiem suche/bez smaru nie wprowadzają takiego oporu, by zacinała się karetka lasera.
    A co do konkretnego przypadku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1620437.html
    Przeczytaj, sprawdź co z podanych informacji pasuje do objawów Twojego odtwarzacza i ... wyciągnij wnioski.

Czytałem, nic nie pasuje i dlatego założyłem nowy wątek. Soczewka lasera nie ma prowadnicy, pozycjonowana jest na zasadzie wahadła. Przyjrzę się jeszcze silnikowi spindle.
  • Poziom 43  
    80Hz napisał:
    Czytałem, nic nie pasuje
    Mycie soczewki coś pomogło?
    80Hz napisał:
    pozycjonowana jest na zasadzie wahadła
    T.zw. "Winchester" - w takim razie laser albo zabrudzony, albo się po prostu skończył.
    80Hz napisał:
    Przyjrzę się jeszcze silnikowi spindle.
    Tu nie ma się co przyglądać. Wystarczy zmierzyć prąd jaki pobiera z zasilacza ustawnego na 2V - jest coś o tym w linku..
  • Poziom 2  
    398216 Usunięty napisał:
    Tu nie ma się co przyglądać. Wystarczy zmierzyć prąd jaki pobiera z zasilacza ustawnego na 2V - jest coś o tym w linku..

Tylko dlaczego po kilku próbach pracuje w pełni sprawnie?
  • Poziom 43  
    Bo się laser rozgrzewa? Chcesz przyglądać się silnikowi a co z tym o co pytałem wcześniej?
  • Poziom 8  
    Lasery tego typu mają swoją płytkę z kondesatorami i innymi elementami i tam szukaj usterki. Jeśli jest to nowsza wersja bez własnej elektroniki to laser sam w sobie jest uszkozony.