Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przeróbka plafonu LETHE z Biedronki

koczis_ws 13 Mar 2020 16:49 5592 9
 • Witam serdecznie,
  Tym razem przedstawiam rozwiązanie drobnego problemu z tym plafonem.
  Przeróbka plafonu LETHE z Biedronki
  Nabyłem go swego czasu w Biedronce i nawet jest to fajne urządzenie. Ma jednak jedną wadę. Po włączeniu, zarówno zasilaniem jak i pilotem, zawsze zapala się zimnym białym światłem z pełną mocą. Dodatkowo jeśli jest sparowany z jakimś urządzeniem to wydaje głośne "blum". To dyskwalifijuje go do zastosowania np. w przedpokoju jako oświetlenie gdy w nocy chcę przejść do toalety bo mogę postawić na nogi cały dom :). Przydało by się zapamiętanie ostatniego ustawienia. Ale sterowanie nie przewiduje takiej opcji, a przeróbka oprogramowania raczej nie wchodzi w rachubę.
  Wymyśliłem więc coś takiego co odłącza światło bez wyłączania zasilania. Wykorzystałem fakt, że ten plafon można zasilać napięciem od 100 do 250 V.
  Przeróbka plafonu LETHE z Biedronki
  Przeróbka plafonu LETHE z Biedronki
  Przeróbka plafonu LETHE z Biedronki  Wyłącznik oświetlenia jest zmostkowany kondensatorem, który obniża napięcie do ok 140 V co powoduje wyłączenie przekaźnika i odcięcie plusa zasilania LEDów w plafonie ale sterownik lampy jest nadal zasilany. Plafon pobiera wtedy prąd ok 5 mA. Całkowity pobór prądu w uśpieniu wynosi 7 mA.
  Przeciąłem odpowiedni przewód w lampie i połączyłem końce ze stykami przekaźnika.

  Przeróbka plafonu LETHE z Biedronki

  Przekaźnik ma cewkę na 230 V AC ale zasilany jest prądem stałym przez diodę i neonówkę, która przerywa obwód po spadku napięcia. Ponowny wzrost napięcia załącza przekaźnik i światło się zapala tak jak go ustawiliśmy przed wyłączeniem.
  Jeśli chcemy słuchać muzyki przez głośnik plafonu to w stanie uśpienia nie puszczajmy jej za głośno, bo obciążenie spowoduje spadek napięcia zasilania poniżej 100 V i plafon głupieje.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  koczis_ws
  Level 27  
  Offline 
  Has specialization in: urządzenia technologiczne, automatyka
  koczis_ws wrote 1705 posts with rating 315, helped 40 times. Live in city Kraków. Been with us since 2009 year.
 • #3
  koczis_ws
  Level 27  
  Teraz pora na uwagi po uruchomieniu i testach układu. Testowałem to na stole wiele godzin i wszystko było ok dopóki nie zacząłem testów w nocy. I tu pojawiły się problemy. Otóż okazało się , że wybudzanie jest z dużym opóźnieniem (nawet kilkunastosekundowym) a jak się już światło zapaliło to układ był niestabilny i błyskał światłem. Dołożyłem równolegle do neonówki rezystor 300 kom i układ się ustabilizował, ale w ciemnościach opóźnienie nawet wzrosło. Jak oświetliłem lampką nocną to było ok. Ponieważ bez rezystora nie było opóźnienia a z nim była stabilna praca to wykorzystałem wolne styki przekaźnika do dołączania rezystora w odpowiednim momencie i jest super zarówno w nocy jak i w dzień :)
  Przeróbka plafonu LETHE z Biedronki

  Zastanawiam się czemu tak jest. Nie znalazłem nigdzie wiadomości o światłoczułości neonówek. Myślę, że wynika to z jej zasady działania a właściwie zapłonu, który jest inicjowany wolnymi jonami pochodzącymi z np. promieniowania kosmicznego. W tym przypadku może to być za mało i konieczne są jeszcze fotony. Równoległy rezystor wspomaga neonówkę w zasilaniu przekaźnika i poprawia stabilność ale powoduje obniżenie napięcia na neonówce. Tak sobie to tłumaczę.
 • #4
  spec220
  Level 26  
  koczis_ws wrote:
  Zastanawiam się czemu tak jest. Nie znalazłem nigdzie wiadomości o światłoczułości neonówek. Myślę, że wynika to z jej zasady działania a właściwie zapłonu

  Nie wiem jaką kolega zastosował neonówkę, ale w każdym razie można poczytać o działaniu licznika geigera. (temat poniekąd spokrewniony)
 • #5
  koczis_ws
  Level 27  
  Zastosowałem zwykłą neonówkę, taką jaką się stosuje np. w kontaktach do podświetlenia.
  Pokrewność tematów może trochę odległa ale coś w tym jest. Zauważyłem inne działanie mojego układu w dzień w ciemnośći (w światłoczułym pudełku) i w nocy (też po ciemku). To chyba jest wpływ obrotu ziemi na wielkość promieniowania kosmicznego. W nocy załączenie jest lekko opóźnione a w dzień niezauważalnie.
 • #6
  spec220
  Level 26  
  koczis_ws wrote:
  Pokrewność tematów może trochę odległa ale coś w tym jest.

  W skład promieniowania kosmicznego wchodzi także promieniowanie jonizujące przenikliwe (gamma), które może mieć wpływ na progową wartość "zapłonu" samej neonówki.

  koczis_ws wrote:
  Zastosowałem zwykłą neonówkę, taką jaką się stosuje np. w kontaktach do podświetlenia

  skład gazu neonówek bywa różny, i nie zawsze jest to czysty neon, ale to temat na inny materiał.
 • #7
  japko1024
  Level 18  
  Ja kiedyś zaobserwowałem takie zjawisko podczas prób zasilenia neonówki z baterii przetwornicą Joule Thief. Kiedy zasłoniłem ją dłonią lub jakimś przedmiotem przestawała świecić, a przy odsłonięciu (padało na nią rozproszone światło z okna) zaświecała się ponownie. Ktoś inny zbudował zegar na neonówkach (użył ich jako elementy pamięci - przy tym samym napięciu, w zakresie pomiędzy napięciem zapłonu i gaśnięcia, mogą albo przewodzić, albo nie) i musiał dodać niebieskie LEDy, żeby je doświetlały. Jak nie uda Ci się odpowiednio zasilić neonówki, możesz zrobić podobnie.
 • #8
  koczis_ws
  Level 27  
  Włośnie tak zrobiłem bo w nocy czasami trzeba było długo czekać na jakąś cząstkę promieniowania kosmicznego. :)
  Ja dałem białą diodę szeregowo z rezystorem 230 kOM i teraz działa to perfekcyjnie.
  Jest tylko jeden szkopuł. Przy zasilaniu plafonu przez kondensator obciążenie ma wpływ na napięcie zasilania. Gdy plafon jest w trybie biały z mocą powyżej 80% to napięcie spada na chwilę poniżej 100 V i następuje restart. Podobnie jak napisałem wcześniej zbyt głośna muzyka potrafi wyłączyć plafon na chwilę. Próbowałem zwiększyć pojemność kondensatora ale wtedy wyłączanie przekaźnika było niepewne. Może ktoś ma inny pomysł na zasilanie. Myślałem o transformatorze z dwoma uzwojeniami na 230 V połączone jak w autotransformatorze. Tylko po włączeniu wyłącznika jedno uzwojenie będzie zwarte i będzie się grzać. Chyba żeby dać przełącznik, taki jak schodowy, ale wtedy jak zrobić instalację właśnie schodową.
 • #9
  japko1024
  Level 18  
  Najprościej byłoby zamontować jakiś przełącznik w plafonie (tak, jak teraz jest przekaźnik, żeby sterował tylko LEDami), np. ze sznurkiem do pociągania.
  Albo możesz zamiast kondensatora w kontakcie dać diodę, a drugą (o przeciwnej polaryzacji) do zasilania przekaźnika. Tylko, że zasilacz plafonu może nie akceptować napięcia jednopołówkowego - prawdopodobnie będziesz musiał go zmodyfikować.
  A jeśli kondensator w kontakcie pozostanie, dla bezpieczeństwa powinieneś dodać do niego równolegle rezystor o dużym oporze, żeby nie trzymał napięcia po wyłączeniu zasilania bezpiecznikiem.
  Możesz ewentualnie skorzystać z tego projektu Link - otwarcie kontaktu (zwykłego) na krótką chwilę i ponowne zamknięcie powodowałoby włączenie/wyłączenie światła bez resetowania, a dłuższe zresetowanie. Warunkiem jest to, żeby część logiczna była zasilana wystarczającym napięciem przez tę chwilę (sekundę, dwie) po wyłączeniu napięcia sieciowego.
 • #10
  koczis_ws
  Level 27  
  Wyłącznik w lampie odpada bo wyłączniki do niego mam w systemie schodowym (jeden na dole drugi na górze schodów).
  Nie próbowałem z diodami ale raczej nie pociągnie jednopołówkowo.
  Projekt z linka jest fajny ale ucz tu niekumatych jak obsługiwać wyłącznik :).
  Najlepszym wyjściem byłby przekaźnik bistabilny dzielący przez 2 (jedno wciśnięcie załącza, następne wyłącza i tak w kółko). Wtedy zamiast wyłączników schodowych były by w dowolnej ilości przyciski (widziałem gdzieś takie rozwiązanie ).