Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CPU i GPU od AMD w najmocniejszym komputerze świata

ghost666 13 Mar 2020 18:15 792 0
 • CPU i GPU od AMD w najmocniejszym komputerze świata
  AMD osiągnęło właśnie największy - jak dotąd - sukces w dziedzinie obliczeń o wysokiej wydajności. Zarówno procesory, jak i układy GPU w El Capitan, superkomputerze jaki budować będzie Crye, który prawdopodobnie będzie najszybszy na świecie - jak dotąd - po swoim uruchomieniu w 2023 r.

  Narodowa Administracja Bezpieczeństwa Nuklearnego (NNSA) Departamentu Energii (DoE) USA ogłosiła przetarg na El Capitan w sierpniu ubiegłego roku. DoE przyznała projekt firmie Cray Inc (obecnie zakupionej przez Hewlett Packard Enterprise - HPE). Superkomputer kosztować będzie 600 milionów dolarów.

  Kiedy ogłoszono projekt El Capitan, ani DoE, ani Cray nie określiły, jakie procesory będą używane. El Capitan początkowo miał działać przy prędkości 1,5 exaflopa, ale AMD przekonało Craya i DoE, że dzięki przyszłym wersjom procesorów Epyc i Radeon, współpracując z interkonektem Slingshot, AMD może pomóc w dostarczeniu systemu zdolnego do osiągnięcia 2 exaflopów. System El Capitan zostanie zbudowany w oparciu o eksaskalową architekturę superkomputerów „Shasta”.

  Dwa exaflopy to ok. 10 razy więcej niż osiąga współcześnie najmocniejszy superkomputer i więcej niż osiąga 200 najlepszych superkomputerów na świecie łącznie, powiedział Steve Scott, wieloletni główny architekt w Cray, a teraz starszy wiceprezes i dyrektor ds. Technicznych HPE.

  HPE / Cray spodziewa się dostarczyć El Capitan do Lawrence Livermore National Laboratory w 2023 roku. Maszyna będzie używana przez LLNL i dwa inne krajowe laboratoria przede wszystkim do modelowania działania starzejącego się zapasu broni nuklearnej w USA, aby zapewnić jej bezpieczeństwo, i niezawodność. LLNL wykorzystuje obecnie w tym celu najszybszy superkomputer na świecie. Nazywany Sierra i został zbudowany przez IBMa, wykorzystując procesory Power9 i Nvidia V100.

  Modelowanie wykonane przez Sierra (i ostatecznie przez El Capitana) wymaga bardzo złożonych symulacji, a wraz ze starzeniem się zapasów jądrowych złożoność tylko się zwiększa, wyjaśnia Bronis R. de Supiński, z Livermore Computing w LLNL. "Potrzebujemy coraz większych systemów, (...). El Capitan spełnia nasze wymagania". Dzięki El Capitan LLNL będzie mógł rutynowo wykonywać trzy symulacje jednocześnie. De Supinski powiedział, że laboratorium będzie miało znacznie większe zaufanie statystyczne do nowych wyników.

  El Capitan będzie korzystał z procesorów AMD Epyc nowej generacji o nazwie kodowej "Genua" z rdzeniem AMD 4 Zen. Będą to części standardowe, powiedział Forrest Norrod, starszy wiceprezes i dyrektor generalny Datacenter i Embedded Solutions Business Group w AMD. Norrod dodał, że CPU El Capitan będą oparte na trzeciej generacji architektury Infinity od AMD.

  "Elementem, który zapewnia większość mocy obliczeniowej, jest Radeon Instinct, zoptymalizowany pod kątem głębokiego uczenia się - zaprojektowany wspólnie z naszymi głównymi klientami - pod kątem uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji" powiedział Norrod. Zunifikowana pamięć będzie dostępna w całym procesorze i zespole GPU. Ułatwi to programistom korzystanie z El Capitan, powiedział, ponieważ zwalnia ich to z konieczności radzenia sobie z zasobami pamięci. "Uważamy, że to klucz do odblokowania wydajności "dodaje.

  AMD wykorzystuje obecnie swoją konkurencyjną pozycję na rynku GPU i rosnącą sprawność procesorów, aby wkroczyć do ekskluzywnego klubu procesorów superkomputerów, który obejmuje obecnie m. in. Intela, IBMa, Nvidie. Firma obecnie wykorzystuje procesory Epyc "Rome" w superkomputerze Joliet-Curie Rome wykorzystywanym przez francuską Komisję Energii Alternatywnych i Energii Atomowej. W maju 2019 roku AMD poinformowało, że współpracuje z Crayem przy budowie superkomputera Frontier, maszyny osiągającej 1,5 exaflops, w amerykańskim Oak Ridge National Laboratory.

  Źródło: https://www.eetimes.com/amd-wins-cpu-and-gpu-slots-in-hpe-crays-el-capitan/#

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9642 postów o ocenie 7735, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.