Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HP dps1200fba - zmiana napięcia

KrykQ 13 Mar 2020 19:16 3420 49
    KrykQ
    Level 4  
    Witam,
    Posiadam od miesiąca zasilacz serwerowy HP DPS 1200fba i w tym rzecz chodzi o zwiększe napięcia wyjściowego poprzez śrubę regulacyjną. Czy te śrubki na zdjęciu są one?

Dodano po 4 [minuty]:

sosarek

Level 43  
    KrykQ wrote:
    Czy te śrubki na zdjęciu są one?

To nie są "śrubki" - jeśli zadajesz takie pytania to odpuść temat.
    KrykQ
    Level 4  
    Mi chodzi o nieduże zwiększenie napięcia do 13v lub 13.8v jakbym chciał kiedyś podwyższyć. PS: Przy okazji jestem zielony w elektronice ale jakieś proste moge zrobić.
  • Helpful post
    sosarek

Level 43  
    KrykQ wrote:
    Przy okazji jestem zielony w elektronice ale jakieś proste moge zrobić.

Zacznij więc od poznania nazewnictwa elementów itd.
    Co do samej zmiany - przydałby się schemat lub SM zasilacza.
    KrykQ
    Level 4  
    Wyjaśnię Ci do czego to zwiększenie napięcia.
    Mam wzmacniacz samochodowy małej mocy zasilam go jak i radio i w w przyszłości jak rozbuduje o kolejny wzmacniacz to wiadomo wyższe napięcie będzie potrzebne. Nie wymagam i nie oczekuje że będę muśiał mieć 14 lub 14.5V i w górę tak do 14v starczyło by.
    Może temat do Car Audio w domu był omawiany wiele razy to nie oznacza że muszę mieć jaki głośny system bo i tak wiem że w domu to jest inne brzmienie i nie będzie grało.
    sosarek

Level 43  
    Napięcie to jedno a wydajność prądowa to drugie - na początek poznaj teorię.
    sosarek

Level 43  
    Co Ci da zwiększenie napięcia przy niskiej wydajności prądowej???
    KrykQ
    Level 4  
    Po za tym co do zasilacza - ja potrzebuje informacji co zrobić i jak zrobić czy przylutować czy nie oczywiście że nie będę nic robił ale kiedyś będę chciał zrobić to tylko z głową.

Dodano po 1 [minuty]:

Odkąd mam zasilacz śmiga mi na 12.44v i nic w nim nie kręciłem
    sosarek

Level 43  
    KrykQ wrote:
    ja potrzebuje informacji co zrobić i jak zrobić czy przylutować czy nie

Jest tego pełno, wystarczy kilka sekund... https://blog.seidel-philipp.de/hp-dps-1200fb-power-supply-hack-for-charging-lipos/
    KrykQ
    Level 4  
    Jak serwerówka ma 12v/100A i 1200w

To nie wiem o jakiej wydajności Ci chodzi

Dodano po 9 [minuty]:

Być może Panu będzie chodziło o to,że np. mam 13v, 13.5v i tak do 14v myśli Pan czy mi nie siądzie zasilacz nie spali mi się ?

Dodano po 1 [godziny] 15 [minuty]:

Czy miał ktoś styczność z tym zasilaczem?
    Może ktoś się odezwie?
    Czy mając prąd rzędu 13-14v zasilacz nie padnie ?
    jox1
    Level 13  
    KrykQ
    Możesz zmienić napicie.
    1.
    wymieni potencjometr na 5k
    będziesz mógł ustawić max 13.65v przy 13.7v zadziała OVP i zasilacz się wyłączy.
    2.
    Istnieje możliwość zmiany OVP
    Musisz zmienić Vref dla Pic 16 na nodze piątej z 2,5v do 2,65 = OVP 14,5V
    w tym celu użyj TL431.

Poz.

Jednak powinieneś uważać z zmianą OVP
    Po zmianie Vref dla PIC zmienia się wszystkie poarametry zasilacza.
    OVP
    UVP
    OCP
    Tep sens
    KrykQ
    Level 4  
    Dziękuję bardzo za cenne informacje i dzięki temu będę mógł modyfikować dzięki temu jakieś doświadczenie będę miał chociaż w urządzeniach el.nic nie grzebałem teraz lub kiedyś zrobię z głową.

A i czy okazji ta zmiana parametrów zasilacza miałeś na myśli że obniży/spadnie jego sprawność ?

Dodano po 4 [minuty]:

Potencjometr gdzie będę musiał przylutować ? Do śruby regulacyjnej czy na zewnątrz tam przy pinach na wyjściu (przy kablach) bo oczywiście zakupiłem go już z kablami przylutowanymi i rezystorkiem aby się załączył.

Dodano po 2 [minuty]:

I co oznaczają piny przy regulatorze 5k

Dodano po 1 [godziny] 28 [minuty]:

I jeszcze jedno gdzie bym musiał przylutować na układzie tl431 piny "+" i "-" oraz trzeci pin ?
    jox1
    Level 13  
    KrykQ
    1.
    to co nazywasz śrubą to jest potencjometr 1Kohm i musisz go odlutować i w jego miejsce przylutować 5k. Możesz dolutować przewody i wyprowadzić potecjometr na zewnątrz obudowy.

teoretyczna sprawność powinna wynosić
    1200W/13.4V=89.5A to by było jakby miał 100% sprawność
    jednak on ma tylko 96%

zmiana Vref zmieni wszystkie jego parametry a nie jego sprawność
    np:
    temperatura zasilacza będzie wynosiła 50sC a mikrokontroler będzie odczytywał 45sC
    i ustawi PWM wentylatora za nisko co może spowodować jego przegrzanie.

tu możesz policzyć TL431
    http://solderer.tv/tl431-calculator/

zasilanie do tl431 możesz wziąść z 37pin złącza głównego
    KrykQ
    Level 4  
    Coś czuje że jestem coraz bliżej końca.

Oczywiście mam jeszcze jakieś pytania a dokładnie:

1.Potencjometr na zdjęciu widzę dwa przewody jeden czerwony drugi czarny i do którego pinu są przylutowane przewody jedno jest pewne w miejscu starego potencjometru 1k jak go kiedyś wylutuję np. czerw.przewód w który pin mam wlutować a czarny przewód też do którego pinu mam przylutować zakładając że potencjometr 5k ma 3 wyprowadzenia to w co lutujemy w niego ten biały przewód na zdjęciu ? ładnie bym poprosił o zdjęcie :)

2.Tl431 - prąd
    a) na wyprowadzeniu tl431 przewód "+" będę musiał przylutować na PIC (pin 37)
    b) masę myślę by podciągnąć w miejscu śrubki na obudowie tam gdzie jest uziębienie 230v
    c) Vref czyli trzecie wyprowadzenie tl431 to tam na 5-tej nóżce na wcześniejszym zdjęciu oznaczone strzałką

3.Kalkulator tl431 czytałem w necie że się reguluje w postaci rezystorów i czy musiałbym inwestować w rezystorki skoro prąd wyniesie 2.5v a musiałby mieć 2.65v bo ja nie widze na zdjęciach żadnych rezystorów więc mam rozumieć że nie muszę ich stosować?
    jox1
    Level 13  
    Widzę że nie masz zielonego pojęcia!!!
    Podłącz jak na rysunku z Paint....(prościej się nie da)

A rezystory przy tl431 muszą być.
    są na foto (Clipboard01) sprawdz dokładnie !!!!
    KrykQ
    Level 4  
    Spokojnie! i nie denerwuj sie !

Już zaczynam kumać -

przewód "+" czyli input łącze do pinu 37 ale na nim musiałbym połączyć dwa rezystory 180ohm i 3kohm

przewód masowy połączyłbym na wyprowadzeniach kabli

ostatni bezpośrednio di PIC na piątej nóżce

Czy wszystko się zgadza ?

Przypominam że ja nie mam potrzebnych rzeczy i oczywiście teraz nic nie robię tylko się skonsultuję z tobą i może w tym tyg. będę robił jak zakupie rezystor potencjometr 5k czy nawet tl431 i jak wcześniej ci wspominam nigdy w urządzeniach nie robiłem ale świetnie mi tłumaczysz co do czego podłączyć itp. ty na serio myślisz że takim głupkiem jestem ? - jak tak nie uważam jeżeli chodzi o potencjometr 5k ma trzy wyprowadzenia chodzi mi o dwa przewody do potencjometru czy trzecie wyprowadzenie nie jest łączone ? a i przy płytce gdzie wylutowałeś stary potencjometr (na zdjęciu)

Przykład jest potencjometr 5k liniowy - czy czerw. przewód jest łączony do prawej czy lewej strony to samo co drugi przewód

Dodano po 1 [minuty]:

• Helpful post
    jox1
    Level 13  
    (((przewód "+" czyli input łącze do pinu 37 ale na nim musiałbym połączyć dwa rezystory 180ohm i 3kohm

przewód masowy połączyłbym na wyprowadzeniach kabli

ostatni bezpośrednio di PIC na piątej nóżce

Czy wszystko się zgadza ?))))

Tak jest OK :D

((((ty na serio myślisz że takim głupkiem jestem ? ))))
    nie wcale tak nie myślę-- po prostu nie masz wiedzy!!!

Potencjometr podłączysz tak !!!
    1 nogę skrajną połącz z środkową i wyprowadz czerwony przewód.
    do 2 nogi skrajnej przylutuj czarny przewód i oba przewody przylutuj do płytki tak jak na zdjęciu..

A i polecam potencjometr precyzyjny...
    KrykQ
    Level 4  
    W sumie tak jak na zdjęciu pokazałeś precyzyjny potencjometr tą 1 skrajną nogę po lewej stronie łączę z środkową przewodem czerwonym a czarny przewód do 2 skrajnej nóżki po prawej stronie

Ja tak to rozumiem
    jox1
    Level 13  
    Nie jest istotne czy połączysz prawą czy lewą nogą z środkową.
    Po prostu połącz jedną skrajną z środkową i będzie OK..
    dawidxcom
    Level 12  
    Witam, udało się uruchomić regulacje w tym zasilaczu? Planuj użyć taki zasilacz do odpalania aut ale nie wiem czy się nada?(13,8-14,4V)
    https://www.youtube.com/watch?v=9--g63ew9HU na tym filmiku modyfikacja jest chyba zrobiona w inny sposób?
    jox1
    Level 13  
    Na filmiku z Youtube masz inny zasilacz, wiec modyfikacja nie będzie działała na zasilaczu z tego tematu.
    Wyżej w tym poście jest napisane co trzeba zrobić aby móc regulować napięcie.

Co rozumiesz przez odpalanie samochodu na zasilaczu ?????

Bo jeżeli prąd rozruchowy pobierany przez rozrusznik to jakieś 200 A (zależne od auta i silnika) a zasilacz ma max 100A przy 12V to raczej ci się nie uda.

Tyle teorii.

Oczywiście nie możesz odpalać auta bez akumulatora.
    Chyba że masz zamiar wspomagać rozruch na częściowo rozładowanym aku.
    dawidxcom
    Level 12  
    Mam, można powiedzieć małą kolekcje aut (6) i jak stoi jedno 2 miesiące to napięcie spada do 10V dlatego pomyślałem o takim zasilaczu by podpiąć i po minucie odpalić (obecnie używam akumulator 100ah ale wiadomo jest ciężki nie wygodny i trzeba pamiętać go naładować :( )
    Drugie zastosowanie to doładowanie aku/zasilanie car audio na postoju.
    Cymbark1201
    Level 8  
    Witam , " jox1 " zainteresował mnie temat HP dps1200fba który pan poruszył na forum - zmiana napięci a , mam kilka egzemplarzy tego modelu i próbuję ogarnąć temat wszystko ok. może nie do końca , więc moje pytanie co jest nie tak , zmontowałem TL 431 napięcie ustawione 2,65 V po włączeniu zasilacz startuje ale pot 5kohm przy regulacji do 2kohm uzyskuje już 14,4V i po przekroczeniu tego progu się wyłącza 1- dlaczego takie napięcie uzyskuje sie już przy 2kohm skoro zaproponowany jest 5kohm 2- przy ustawieniu nap. 14V przykładając obciążenie 30A zasilacz również się wyłącza w czym problem - czyżby jego sprawność tak ulegała zmianie , jak pan może coś podpowiedzieć będę bardzo wdzięczny , pozdrawiam Ryszard

Dodano po 41 [minuty]:

Witam , " jox1 " zainteresował mnie temat HP dps1200fba który pan poruszył na forum - zmiana napięci a , mam kilka egzemplarzy tego modelu i próbuję ogarnąć temat wszystko ok. może nie do końca , więc moje pytanie co jest nie tak , zmontowałem TL 431 napięcie ustawione 2,65 V po włączeniu zasilacz startuje ale pot 5kohm przy regulacji do 2kohm uzyskuje już 14,4V i po przekroczeniu tego progu się wyłącza 1- dlaczego takie napięcie uzyskuje sie już przy 2kohm skoro zaproponowany jest 5kohm 2- przy ustawieniu nap. 14V przykładając obciążenie 30A zasilacz również się wyłącza w czym problem - czyżby jego sprawność tak ulegała zmianie , jak pan może coś podpowiedzieć będę bardzo wdzięczny , pozdrawiam Ryszard
    KrykQ
    Level 4  
    Już mam potrzebne dopiero rzeczy i już miałem podchodzić do lutowania a tu patrzę na post że Panu wyłączył się zasilacz przy 30A - jak to możliwe?

Dodano po 56 [minuty]:

Witam,

Już odkręciłem płytę główną zasilacza i zastanawiam się jak precyzyjnie przylutować przewody skoro ułkady są tak malutkie szczególnie przy PIC
    KrykQ
    Level 4  
    Jak ja mam to wylutować stary potencjometr lub dolutować przewody nie przepale płytki drukowej ?
    Ogólnie mam i robię to lutownicą transformatorową
    I nwm czy za szeroką mam końcówkę aby w tak wąskie i małe miejsca przylutować.
    Chyba że da się jakoś boczną ściankę ściągnąć?

jox1
    Level 13  
    Cymbark1201

1. Ja użyłem potencjometru 5K ponieważ w moim przypadku uzyskałem napięcie 14.4V przy 3,37K..

2. Nie jestem w stanie ci odpowiedzieć na pytanie dlaczego zasilacz się wyłączył przy 30A.
    najprawdopodobniej byłeś zbyt blisko OVP / możesz spróbować zwiększyć vRef do 2.70V to powinno dać ci większy margines błędu.

KrykQ

Powiem ci tak ( jakoś tego nie widzę)
    popytaj znajomych może ktoś bedzie mial bardziej nadającą się lutownice do tego zadnia.

potrzebna ci lutownica grzałkowa z naprawde cienkim grotem..

[/td]
    KrykQ
    Level 4  
    jox1,

Pierwszą rzecz mam już za sobą a jeżeli chodzi o to że Panu wyłączył się zasilacz to może też bym zwiększył vref skoro początkowo miałbym 13.5v tylko poprzez potencjometr a potem jak dolutuję resztę dałbym 14v nie więcej na zapas ovp a jeżeli tak by się zaczęło że też mi się wyłączy to chyba dałbym kilku rezystorków 180R i 3k HP dps1200fba - zmiana napięcia HP dps1200fba - zmiana napięcia HP dps1200fba - zmiana napięcia
    Cymbark1201
    Level 8  
    Witam , tak właśnie uczyniłem 2x182 ohm i 1x 3kohm bo tak mi wychodziło z kalkulatora , spróbuję jeszcze raz na innym egzemplarzu zasilacza i podniosę nap. 2,70V jak proponujesz
    KrykQ
    Level 4  
    Dzień dobry,

Czyli mam rozumieć że po dodaniu rezystorków - zwiększy mi się vref po czym ovp mogło mi wzrosnąc >ok 15V ? i być może zasilacz nie wyłączałby się bo przecież jeżeli dane urządzenie miałoby pewne zabezpieczenia typu OVP i napięcie byłoby dość bliższe ovp i po podłączeniu danego obciążenia napięcie wahałoby się to tak jak zasilaczach typu ATX - tak mam takie dwa i znich korzystałem po czym zamieniłem na serwerówkę by napędzić wzmacniacz i radio co daje razem 30A ale późniejszym czasie jak zmienię to by było np. 50A,60A .

Tak jak tłumaczyłem wcześniej.

Pozdrawiam