Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja TV-SAT... pare pytań...

dumle17 28 Wrz 2005 22:41 11262 12

• Poziom 12  
    Witam!
    (Jestem trochę początkujący w technice TV-SAT, więc przepraszam, jeżeli coś nie będzie zrozumiałe).

Mój problem jest mniej więcej taki. Chciałbym podłączyć do 4 gniazdek abonenckich (2 w jednym pokoju i po jednym w kazdym pokoju [2 pokoje]), sygnał i satelitarny, i TV. Przewody antenowe są już poprowadzone pod tynkiem. Z tego co zauważyłem, wszystkie gniazdka mają podłączenia na jeden przewód. I teraz się zaczynają schody. Jak to wykonać, żeby zarówno w gniazdku był sygnał TV jak i SAT? Chciałbym, żeby to wszystko było od siebie niezależne.
    Kolejne: mam antene satelitarna i zewnetrzna antene Tv typu dipol. Do anteny sat, jest zastosowany konwerter typu Twin, mam zamiar dokupić drugi konwerter tego samego typu. Ustawienia konwerterów będą na Astrę i na Hotbirda (dokupuje oczko). Z tego co czytałem takie podłączenia można wykonać na zasadzie multiswitcha. Tylko teraz, czy żeby oglądać na jednym z gniazdek Sat - program z astry, na drugim sat - program z hotbirda, a na drugim gniazdku - program z anteny tv. Czy będę mógł normalnie oglądać programy na astrze, hotbirdzie i tv normalnie? Czy bede musial zmienic swoj tok myslenia i kupic quatro konwertery? Chcialbym to zrobic wszystko po jak najmniejszych kosztach. Jezeli ma ktos inny pomysl, to bylbym wdzieczny za odpowiedz.

(prosilbym o nie odsylanie do googli, bo przegladnalem pare stron i stad moje watpliwosci, bo jednym dziala to na twin-ach innym nie, pytania moga byc nie za bardzo sformulowane, ale mysle, ze kazdy zajarzy o co mi chodzi [krysztalowa kula? :P])

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Hej,
    te gniazda są przeznaczone do podłączenia - albo talerza na jeden tuner SAT + naziemna, albo do multiswitcha - multiswich należy podłączyć do konwerterów typu quatro, wszystko będzie działać, pod warunkiem obsługi przez tunery funkcji DiSEq,
    pozdro
  • Specjalista elektryk
    Witaj

tak jak kolega wyżej pisał - dodam:

Jeżeli do każdego z pokoi jest pociągnięty jeden przewód - zakańczasz go gniazdkiem satelitarnym (końcowym) W miejscu gdzie się schodzą wszystkie przewody, zakkładasz multiswitch 9/4 np.: http://www.skymedia.pl/sklep/product_info.php/products_id/68

do tego dwa nowe konwertery quatro np.: http://www.dipol.com.pl/sklep/a98206.htm

w multiswitchu masz wejście na pasmo anten naziemnych - czyli tam właśnie włączasz swoja antenę naziemną.

Koszty takiej instalacji niestety są stosunkowo wysokie. Oczywiście w każdym pokoju jeden tuner, nie możesz też zapomnieć o antenie radiowej - (sumujesz ją przed multiswitchem).

Jedno gniazdko z tych dwóch w jednym pokoju możesz na początek nie wykorzystywać.
    Powodzenia pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Witam.
    Tak jak przedmówcy. Dodam tylko od siebie że powyżej dwóch punktów satelitarnych cena instalacji bardzo wzrasta, obojętne czy zrobisz to na multiswitchu i konwerterach quatro, czy zastosujesz konwertery typu quad i osprzęt do nich potrzebny. Jeśli chcesz trochę zaoszczędzić (tym bardziej że posiadasz już jednego Twina), sugerowałbym wykonanie dwóch punktów (dwóch pokoi) z odbiorem sygnału RTV/SAT, a dwa pozostałe gniazda sygnał RTV , tym bardziej że jak piszesz w jednym z pokoi masz dwa gniazda, a mało prawdopodobne abyś w jednym pomieszczeniu potrzebował dwóch tunerów satelitarnych. W razie ewentualnego przemeblowania można przełączyć kable. W takim układzie musisz dokupić jeszcze jednego Twina (co zamierzałeś zresztą zrobić), oraz to:
    www.dipol.com.pl/sklep/r852505.htm

Jeśli już musisz mieć satkę wszędzie to trudno czytaj :arrow: kasprzyk - powyżej.
    Pozdrawiam.

• Poziom 12  
    Witam!
    Dziękuję wam wszystkim za odpowiedź, ale jest jeszcze jedna sprawa. Dlaczego do multiswitchow, musza byc konkretnie uzywane quatro? Jest to związane jakoś z budową danego konwertera czy jak?

Tak z ciekawości looknałem na swój tuner. No tuner posiada obsługę diseqc 1.2... może mieć problemy z 2.0?

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    dumle17 napisał:
    Jest to związane jakoś z budową danego konwertera czy jak?

Dokładnie! Jak może wiesz pasmo satelitarne podzielone jest na dwie polaryzacje: pionową-V i poziomą-H oraz na dwa pasma: dolne-L 10700-11700MHz i górne-H 11700-12700MHz. W normalnym konwerterze pojedyńczym lub Twinie (który faktycznie jest jakby dwoma konwerterami pojedyńczymi w jednej obudowie) wybór pasma i polaryzacji odbywa się bezpośrednio w konwerterze za pomocą sygnałów wysyłanych z tunera. Odpowiednio: polaryzacja-napięciem: V-13V i H-18V,
    pasmo górne-H: sygnał 22kHz z tunera, dolne-L brak sygnału 22kHz z tunera. Konwerter Quatro ma cztery wyjścia: osobno są "wypuszczone" dwa pasma podzielone na dwie polaryzacje: LH,LV,HH,HV (patrz oznaczenia powyżej) czyli jakby cztery "ćwiartki" całego pasma. Wybór konkretnego pasma za pomocą sygnałów z tunera odbywa się w tym wypadku w multiswitchu a nie w konwerterze. I z tego powodu przy multiswitchu, przy tych samych konwerterach możesz stworzyć instalację na 4 do x tunerów satelitarnych.
    Zwykłe konwertery są przeznaczone do podłączenia bezpośrednio do tunera. Odpowiednio:
    pojedyńczy - 1 tuner
    Twin - 2 tunery
    Quad - 4 tunery
    Octo - 8 tunerów
    Jeśli podłączysz natomiast tuner bezpośrednio do jednego z wyjść konwertera Quatro to oczywiście będzie działał tylko że jedna "ćwiartka".
    Np. podłączasz do wyjścia HV - chodzą programy w zakresie 11700-12700MHz z polaryzacji pionowej.
    Co do DiseqC 1.2 w twoim tunerze: większość tak ma, natomiast większość z produkowanych obecnie multiswitchy ma DiseqC 2.0. Oznacza to jedynie że multiswitch jest w stanie obsłużyć urządzenia posiadające DiseqC DO wersji 2.0 a nie OD wersji 2.0. Jeśliby natomiast twój tuner posiadałby DiseqC 2.0 a multiswitch 1.2, to oznacza to że musisz w tunerze włączyć wersję DiseqC 1.2 lub niższą (DiseqC 1.0 lub ToneBurst) bo przy włączonym DiseqC 2.0 multiswitch nie będzie poprawnie pracował. To tak w dużym uproszczeniu. Tak że możesz być spokojny, twój tuner obsłuży urządzenia (multiswitche, pzełączniki) z oznaczeniem DiseqC 2.0.
    Trochę się rozpisałem, ale mam nadzieję że dość jasno to wytłumaczyłem.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Witaj samja
    dzieki za szczegolowe wyjasnienie przelanczania DiSEqC ale mam jeszcze prosbe czy nie moglbys podac jakichs oficjalnych pozycji mowiacych na ten temat: ksiazki, czasopisma, oficjalne strony internetowe itp.
    Mam problem z dystrybutorem sprzetu SAT gdzie kupilem swoje tunery twierdzi on, ze wine za niepelny odbior telewizji SAT ponosi moj multiswitch z DiSEqC 2.0 a nie jego tunery z DiSEqC 1.2. Z gory duze dzieki. Jesli to mozliwe to odpowiedz prosze takze na stani1(malpa)netcologne.de
  • Poziom 19  
    Witam.
    Z książek nie polecę ci nic bo pozycje które posiadam są z ubiegłego wieku :D , kiedy o DiseqC-u nikt nie słyszał a nie wiem czy w dobie internetu ktoś już zdążył taką książkę wydać. Poczytaj sobie na www.dipol.com.pl. Mają tam sporą bibliotekę. Albo przybliż bardziej swój problem, czego ci brakuje, jaki zastosowany masz sprzęt. Moim zdaniem brak części programów nie jest spowodowany brakiem współpracy DiseqC-ów (musiałbyś mieć strasznego pecha że żaden z twoich tunerów nie obsługuje twojego multiswitcha, musiało by ci brakować wtedy całej jednej satelity, to się w mojej karierze jeszcze nie zdarzyło). Bardziej prawdopodobne że masz coś źle skonfigurowane lub źle dobrane lub źle podłączone a w ostateczności uszkodzone. Opisz wszystko dokładnie to spróbujemy coś poradzić.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Witaj Samja,
    duze dzieki za szybka reakcje. Problem polega na tym, ze kupilem 10 tunerow INTERSTAR DSR8000 plus i w niezle bagienko wdepnolem. Posiadam do tego multiswitcha firma CHEES i dwa konwertery Qatro firmy MAXIMUM. Mam tez dwa tunery HYUNDAI HSS 1000IR. I teraz na Hyundajach da sie ogladac wszystko natomiast na Interstarach nie widac trandsponderow w polaryzacji V w gornym pasmie np. Polsat 12322 V.
    Dystrybutor tych Interstarow twierdzi, ze moj multiswitch jest uszkodzony,albo dlatego, ze jest z DiSEqC 2.0 i nie bedzie wspolpracowal z jego tunerami bo sa wyposazone w kontroler DiSEqc 1.2. W prawdzie nie moge tego zrozumiec bo Hyundaje maja tez DiSEqC 1.2 a da sie na nich wszystko ogladac.
    Z jakiego powodu te Interstary nie wysylaja komendy do switcha albo czy wysylaja a switch tej komendy nie rozumie.
    Moze spotkales sie juz z takim problemem?
    Za kazda odpowiedz bede wdzieczny.

Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Witaj szybkii.
    Nooo, to po mojemu będzie tak: jeśli nie popełniłeś błędu w druku i jest tak jak napisałeś że nie chodzi ci z górnego pasma 12322 V , to podejrzewam że masz jednakową listę władowaną komputerem do tych Interstarów i w tej liście tkwią błędy, ponieważ "Polsaty" na 12322 i 12360 chodzą w polaryzacji H a nie V. Jeśli z HotBirda poza tym wszystko inne chodzi to znaczy że multiswitch jest przełączany prawidłowo. Za wybór konkretnego pasma w multiswitchu nie odpowiada już bezpośrednio DiseqC-on służy do przełączania między konwerterami (na multiswitchach jest to na ogół oznaczane jako Sat System I i Sat System II ), do przełączania na określone pasmo są inne sygnały wysyłane z tunera-patrz mój poprzedni post. Często się też zdarza że ktoś pomyli kable dochodzące do multiswitcha od konwertera, ale w tym wypadku nie chodzą przynajmniej 2 pasma, no i poza tym u ciebie te same objawy musiały by mieć Hyundaie. Sprawdź u siebie ustawienia transponderów. Tabele parametrów znajdziesz w SatKurierze lub na www.lyngsat.com.
    A dystrybutor akurat tutaj nie ma racji-patrz mój poprzedni post.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    witaj samja,
    i od razu przpraszam za nieścislości z mojego ostatniego posta. Chodziło mi naturalnie o to, że w obu polaryzacjach tak pionowej jak i w poziomej tunery nie czytają górnego pasma. Zaden transponder z pasma powyżej 11300??? obojetnie H czy V nie jest widziany przez te tunery. Zrobilłem mały test i podłączyłem kabel bezpośrednio do konwertera Astry (pomijając switch) na pozycje H/H i od razu znalaz wszystko co Astra ma tu do zaoferowania np niemiecką jedynke ARD 11836 H oczywiście jest w górnym paśmie. Natomiast przez switch ciemność poprostu nie ma transponderów powyżej 11300!!!. I tak jak już pisałem tunery innych producentów (próbowałem Humax i Dreambox no i Hyundai) nie mają problemów. Złe ustawienie transponderów wykluczam ze wzgledu na setki prób (nie przesadzam) które przeprowadziłem - zawsze to samo. Podejrzewałem cały czas switch ale w takim razie dlaczego Hyundaie pracują normalnie nie mówiąc już o tych lepszych.

Dzisiaj wpadlem na pomysł po lekturze na www.dipol.com czy aby nie jest winny tu soft tych tunerów. Bo jezeli analogicznie do PC DiSEqC to kontroler połączeń z konwerterami (dwu v. 2.0 lub jednokierunkowy v. 1.2) cos w rodzaju modemu to potrzebuje wlaściwego sterownika do poprawnej pracy. Takim sterownikiem mógłby być tylko softwer (flash) tunera. Jeżeli nie jest wlaściwy to może zaistnieć konflikt urządzeń. Jeżeli tak to czy można to jakoś sprawdzic? za każdą odpowiedź będę bardzo wdzięczny. Na dystrybutora tych tunerów nie ma co liczyć.
    Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Witam.
    Hmm, zastanawiające, objawy są co najmniej dziwne. Nie wykluczam softu bo czasem z tego powodu dzieją się cuda. Zastanawia mnie jednak co innego: piszesz że nie masz programów powyżej 11300 MHz, a to oznacza że oprócz programów górnego pasma nie masz równierz połowy dolnego, ponieważ częstotliwość graniczna to 11700MHz. Gdyby to było tylko górne pasmo to jest jeszcze szansa że masz w ustawieniach tunerów podany zły typ konwertera (powinno być uniwersalny), ale takie coś i to na 10 sztukach :?: . Jeśli z obydwu satelit masz to samo tzn. chodzi ci poniżej 11300MHz np. TvPolonia i Kultura na 10862 H z Astry, Polsat2, Puls na 11158 V z HotBirda a powyżej 11300 np. Mango na 11408 V z HotBirda, RealMadrid, Cubavision na 11509V z Astry już nie, znaczy że przełączanie między satelitami chodzi a "obcinany" jest sygnał powyżej tej częstotliwości. Przypomina mi się że kiedyś miałem taki przypadek na Interstarze że "rozjechały" się oscylatory i w całym paśmie trzeba było dodać 3-4 Mhz na wszystkich transponderach aby wskoczył sygnał. Bezpośrednio na konwerterach było w miarę dobrze, choć sygnał był słaby, natomiast przez przełącznik sygnału brak. Podejrzenie padło w pierwszej kolejności na przełącznik a uszkodzony okazał się tuner (ale to była jedna sztuka a tu jest dziesięć !). Jeśli masz możliwość sprawdź tunerki na zwykłym pojedyńczym konwerterze w opcjach: bezpośrednio i przez przełącznik, lub przez multiswitch spróbuj na transponderze na którym nie ma sygnału dodawać lub odejmować po 1 MHz. Być może przez multiswitch dochodzi do jakiegoś przesunięcia oscylatorów z którymi tunery sobie nie radzą i nie potrafią się dostroić (wszystkie tunery posiadają tolerancję oscylatora na ogół +/- 5MHz). Spróbuj.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    witaj samja,
    przyznam, że twój przypadek z oscylatorami mnie zastanawia. Tego jeszcze nie brałem po uwage. Przeprowadze testy.
    Przez dwa tygodnie nie będtie omnie słychać - wyjeżdżam na urlop.
    Po powrocie zabieram sie do roboty.
    Na razie dzieki za wszystko,zgłosze siźzaraz po powroci