Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Faust AS205 - głowica GF33 problem

13 Mar 2020 21:15 315 12
  • Poziom 12  
    Cześć
    Odnawiam tuner Faust AS205. Mam problem z głowicą GF33 (przestrajana kondensatorem). Ponoć się dobrze przestraja. Ta moja chyba nie. Mam problem z ustawieniem heterodyny. Ktoś już przestrajał i chyba dał sobie spokój. Usunięte kondensatory i wlutowany zamienny są prawidłowe. Używam SDR.

Generalnie jest problem, że cały czas zakres przestrajania jest za szeroki i heterodyna zrywa drgania. Jak ustawię górę (118,7) to potem obracając agregat w kierunku dolnych częstotliwości ląduje przy 0,7 obrotu agregatu na ok 100 MHz i heterodyna zrywa drgania. Działo się tak, w szczególności kiedy próbowałem korygować dół przez wkręcenie rdzenia aluminiowego.
    Odwinięcie zwoju cewki L106 i próby bez rdzenia niewiele dały. Próbowałem rozciągać cewkę bez rdzenia, a na górze korygować trymerem (po wlutowaniu dodatkowego 5,6pF zamiast C124), heterodyna zrywa drgania jeszcze wyżej idąc od 118.7 bo już na ok. 102 MHz (po obróceniu agregatu o ok. 70%).

Sprawdziłem napięcia, elementy heterodyny (włącznie z podmianą T103 na BF199 Philipsa), luty na spodzie, kończą mi się pomysły.
    Zastanawiam się czy inny element z innego obwodu (wejściowy, mieszacz) może obciążać heterodynę i powodować zanik drgań.

Pzdr
    Krzysiek
  • Poziom 18  
    Głowica GF 33 z Fausta to to samo co GF29 z Amatora Stereo. Nawet numery części na obu schematach są identyczne. Jedyna różnica między nimi to chyba warikap od ARCz. i kierunek jego wlutowania. GF 29 przestrajały się b. ładnie. Masz potrzebną literaturę. http://hobby-elektronika.eu/audio/pdf/ukf-gf33.pdf
  • Poziom 12  
    Mam całą literaturę jaka chyba jest w necie na temat tej głowicy :)
    Nie kręciłem/próbowałem przez 15 minut tylko już chyba ze trzy, cztery wieczory po 2h i zachodzę w głowę co tu jest nie tak. Ale polaryzację diody sprawdzę.
    Pzdr

Dodano po 33 [minuty]:

Dioda wlutowana ok. Na razie nie mam jej jak sprawdzić/ podmienić.
  • Poziom 18  
    Dawno temu jak przestrajałem radioodbiorniki korzystałem z modułu odczytu częstotliwości z radia samochodowego na układzie LC7265. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1206849.html
    W niektórych głowicach były problemy ze zrywaniem drgań przez heterodynę ale ogólnie nie było z tym większych kłopotów.
  • Poziom 30  
    Stuart napisał:
    Odwinięcie zwoju cewki L106 i próby bez rdzenia niewiele dały.

1. Mam wrażenie że w złym kierunku idziesz.
    2. Kondensator zmienny do sprawdzenia na zwarcia i przerwy
    3. ArCz odłączone?
  • Poziom 18  
    Może tranzystor w heterodynie ma za małe wzmocnienie na wyższych częstotliwościasch- wymień na inny z większą betą , trymerek cały? To generator Hartleya a one bywają kapryśne. Czasem przesunięcie odczepu o 1/4 zwoju działa cuda.
  • Poziom 12  
    Cześć,
    Ad1 - też mi się tak wydaje, zrobię sobie tą cewkę od nowa - to był efekt "pewnej rady" na innym forum - bez przekonania, w akcie desperacji.
    Ad2 - agregat był pierwszą rzeczą, którą musiałem zrobić - wyczyścić, poprawić umasowienie, przywrócić ruchomość - sprawdzony na okoliczność zwarć.
    Ad 3 - ARCz odłączona.

>bratHanki - Jak piszę w pierwszym poście, tranzystor sprawdziłem, a nawet podmieniłem.
    Przesunięcie odczepu wypróbuję.
    Pzdr
  • Poziom 18  
    Faktycznie, zapomniałem o tym. Sprawdź jeszcze kondensator 360p uziemiający cewkę heterodyny. Ma z 50 lat, może coś mu się stało.
  • Poziom 12  
    Heterodyna zestrojona.
    Rozciąganie, ściskanie i skracanie cewki nic nie przynosiło - tylko przesuwane pasma w lewo i prawo. Skracanie cewki powodowało zrywanie drgań heterodyny. Efekt przyniosło wlutowanie w szereg z agregatem kondensatora 33pF (zmniejszyłem pojemność agregatu). Na płytce tej głowicy są trzy miejsca dla kondensatorów C130, C129 i C128. Z tym, że ścieżka pod tymi miejscami jest ciągła i zwiera punkty lutownicze. Wlutowanie C130 i przecięcie ścieżki pod nim - umiejscawia go właśnie w szereg z agregatem, przed resztą obwodu. Zrobiłem tak również dla C129 i C128 - aby mieć 3 takie same sekcje agregatu. Na razie radio dobrze stroi na wysokich częstotliwościach, na niskich kiepsko. Na dziś tyle.
    Pzdr.
  • Poziom 18  
    Piszesz tylko o reakcji hetertodyny na zmiany indukcyjnosci cewki L106 a nie ma słowa o tym, jak reaguje generator na zmiany ustawienia C122. Sekcje kondensatora strojeniowego mają mają max. pojemności 12-14 pF, łącząc szeregowo z 33pF uzyskałeś pojemność ok. 9,5pF. Zakres regulacji C122 to 7pF czyli zupełnie wystarczający do zmiany pojemnosci rezonansowej o te 3-5 pF , kręciłeś nim?
  • Poziom 12  
    Oczywiście, że kręciłem, modliłem się żeby wytrzymał to kręcenie - nie w tym problem. Problem był w zakresie przestrajania - było delta C=15pF jest delta C=ok. 9pF. Po drugie dla dolnych stacji na krańcu teraz mam ok 1pF z trymera + 9 pF z agregatu = 10pF, a było ok. 1+15pF=16pF.
  • Poziom 18  
    Nie było takich ceramicznych trymerów 1/15 pF. Były 3/10 i następne o ile pamiętam to 8/25 ale siedziały już w innych pasmach. Z ciekawości przytargałem z piwnicy Amatora 2 Stereo, który od kilku lat leży i czeka jako dawca . Teraz i tak lepiej z domu nie wychodzić to jest czas na zabawę. :D
  • Poziom 12  
    No tak tu przesadziłem, powinno być ok 3+15=18pF i obecnie ok 3+9=14pF.