Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Wymiana bojlera 80 l Mister. Co widzę to zmienili coś w konstrukcji w nowych.

14 Mar 2020 10:54 1251 25
 • Level 14  
  Jak w temacie stary się kończy (10 lat) i chciałem kupić dokładnie taki sam czyli Elektromet Mister 80 l bo pasuje do haków i wiem jak wymieniać grzałkę. Ale z tego co widzę to zmienili coś w konstrukcji. Nie ma metalowego dekla od spodu na 4 śruby tylko jakiś plastikowy korek wkręcany i w nim grzałka. Grzałki też już nie po 20 zł tylko po 60 zł. Wiec pytanie o wytrzymałość tego nowego bojlera. Ktoś użytkuje? W starym wszystko jest OK poza rozsypanym na dziesiątki kawałków plastikowym denkiem, z elektroniką. Musiałem to taśmą posklejać i brzydko wygląda. Posypała sie nie tylko pokrywa ale i plastikowe dno samego zbiornika, tak że nawet nie ma od czego przykręcić nowej pokrywy, jakiś g... plastik.
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Level 14  
  Spróbuję zamontować stary bojler Biawar z 2001. Stał w piwnicy 11 lat i z tego co pamiętam jest ok. Wymieniłem go na Mistera bo myślałem, że się popsuł a to był termik wybity. Pytanie odnośnie anody magnezowej w tym Biawarze. Bo nie ma na kryzie miejsca na takową. Czy można po prostu włożyć ją do zbiornika i zakręcić dekielek z grzałką? Jest otwór na górze zbiornika, zakręcony śrubą i uszczelką na stałe zamontowaną (chyba przyklejona) ale nie widzę wymiany takiej anody w tym miejscu co 2 lata ze ściąganiem bojlera ze ściany i wkręcania jej przez dolny otwór, w który ledwo ręka wchodzi. Otwór jest bez gwintu i trzeba blokować śrubkę z jednej strony by ją zakręcić. Tę śrubę co wykręciłem i tak teraz będę musiał jakimś metrowym przedłużaczem zakręcić z powrotem. Chciałem bezinwazyjnie wymienić w Misterze, kryzę, otokę i dolny dekiel do którego otoka jest przykręcana ale chyba producent takich dekli już nie sprzedaje bo nie ma odezwy... Byłoby mniej roboty a i stary zbiornik Mistera jak dla mnie lepszy bo ma większy otwór do czyszczenia kamienia jak w tym nowym. U mnie woda bardzo twarda.
 • Level 14  
  I co da się włożyć anodę luzem do środka czy musi być przykręcona do metalowego zbiornika jako anoda...?
  I jeszcze mam pytanie o rodzaj uszczelki kryzy. Stara jest gumowa ale już mocno zwichrowana nowa miała być ciemna z gumy, przyszła taka czerwonawa chyba fibrowa. Będzie dobra? Powierzchnia od strony zbiornika była lekko skorodowana. Przeczyściłem ją drucianą szczotką i drobnym papierem ale widać trochę nierówności. Może gumowa byłaby tu lepsza jednak? Pytam o takie szczegóły bo jak już zatargam ten bojler na piętro i powieszę to nie chciałbym go znowu ściągać. O elektrykę się nie martwię bo to można dłubać już jak bojler będzie na ścianie.
 • Level 16  
  Anoda ma być przykręcona do zbiornika i podłączona do instalacji tak jak to przewidział producent i o ile to przewidział.
  Najlepszym wyjściem będzie zadzwonienie na infolinię Biawaru i zapytanie czy takie uszczelki są jeszcze dostępne i czy evl. są jeszcze jakieś zamienniki. Jeśli masz wątpliwości to zapytaj po nr. części czy taka uszczelka będzie pasować. Tylko to daje gwarancję że boiler będzie szczelny. Jeśli wymiana Anody wiąże się z demontażem Boilera to poszukaj takiego z Anodą wkręcaną od spodu.
 • Level 14  
  hajs444 wrote:
  Anoda ma być przykręcona do zbiornika i podłączona do instalacji tak jak to przewidział producent i o ile to przewidział.
  Najlepszym wyjściem będzie zadzwonienie na infolinię Biawaru i zapytanie czy takie uszczelki są jeszcze dostępne i czy evl. są jeszcze jakieś zamienniki. Jeśli masz wątpliwości to zapytaj po nr. części czy taka uszczelka będzie pasować. Tylko to daje gwarancję że boiler będzie szczelny. Jeśli wymiana Anody wiąże się z demontażem Boilera to poszukaj takiego z Anodą wkręcaną od spodu.


  Chodziło mi bardziej o odpowiedź czy anoda musi być fizycznie połączona gwintem z obudową. Jeżeli nie to super jeżeli tak to też super bo można by połączyć ją drutem (jakim) z np obudową czujnika termostatu, nawet tak by nie latała. To czy ta anoda wychodzi górą czy dołem to już chyba nie ma znaczenia bo Biawar stosował kiedyś anody wkręcane górą a teraz chyba tak jak Elektromet jest ona w dolnej kryzie obok grzałki. A nawet jakby latała po zbiorniku to przecież są anody łamane. Co do uszczelki to przykręcę bez elektryki i zobaczymy... Dekielek jest prawie idealny ale kołnierz zbiornika jak pisałem lekko porowaty. Ale mimo tego i tak wygląda dużo lepiej niż ten obecny, szczególnie kryza.
 • Level 16  
  puchan wrote:
  Chodziło mi bardziej o odpowiedź czy anoda musi być fizycznie połączona gwintem z obudową. Jeżeli nie to super jeżeli tak to też super bo można by połączyć ją drutem (jakim) z np obudową czujnika termostatu, nawet tak by nie latała. To czy ta anoda wychodzi górą czy dołem to już chyba nie ma znaczenia bo Biawar stosował kiedyś anody wkręcane górą a teraz chyba tak jak Elektromet jest ona w dolnej kryzie obok grzałki. A nawet jakby latała po zbiorniku to przecież są anody łamane.


  Są i takie połączone z obudową a są też takie odizolowane od obudowy za pomocą plastikowej przekładki a podłączone kablem.
  Zrób to tak jak trzeba bo inaczej wyjdzie ci tylko ulep który nie będzie spełniał swojej funkcji. Sprawdź w którym miejscu producent przewidział montaż Anody oraz czy musi być ona podłączona. Spotkałem się z modelami które są po prostu wkręcane bez konieczności podłączania kablem. Jeśli jest tylko wkręcana i masz wystarczająco miejsca od góry aby wsadzić anodę dzieloną to tak zrób.
  Do do kołnierza to przetrzyj go lekko drobnym papierem ściernym.
  puchan wrote:
  Co do uszczelki to przykręcę bez elektryki i zobaczymy...

  Zamówiłeś nową uszczelkę ...... jeśli po napełnieniu i nagrzaniu okaże się że cieknie to wywalisz ją do kosza (no chyba że kosztowała grosze). Nie lepiej się po prostu zadzwonić i się upewnić czy jest odpowiednia? Ludzie przez telefon nie gryzą.
 • Level 14  
  Anodę sobie odpuściłem na razie. W tym Biawarze nie było anody. Pewnie można przykręcać od góry bo w nowszych modelach właśnie tak siedzi. Widziałem też kryzę do mojego bojlera z dodatkowym otworem pod anodę ale temat jakiś stary bo w ofercie nigdzie nie ma, u producenta też. Uszczelkę kupiłem jako do bojlera więc chyba sprzedawca wiedział co sprzedaje. Być może teraz już się gumowych nie zakłada i fibrowe lepsze. W starych grzałkach też pamiętam, że uszczelki były gumowe a w ostatnich latach już tylko fibra.
 • Helpful post
  Level 16  
  Anoda jest przewidziana tylko do Boilerów emaliowanych bądź stalowych. Jeśli twój jest z nierdzewki to nie stosuje się w nim Anody.
 • Level 14  
  hajs444 wrote:
  Anoda jest przewidziana tylko do Boilerów emaliowanych bądź stalowych. Jeśli twój jest z nierdzewki to nie stosuje się w nim Anody.


  A jak to poznać czy jest z nierdzewki? Mogę ocenić fragment zbiornika tylko na zew. przy kołnierzu bo już wisi i grzeje. Z tym, że kołnierz na styku z kryzą był skorodowany i mocno go szlifowałem do gładkiego. I pamiętam, że góra zbiornika od wewnątrz też miała trochę rdzy. Jak go zdjąłem 10 lat temu to stał króćcami do góry i pewnie dlatego.
 • Level 43  
  puchan wrote:
  A jak to poznać czy jest z nierdzewki?
  Przecież nierdzewka, nie rdzewieje. Może się zrobić nalot, czy osad z zanieczyszczeń z wody, ale nie rdza.
 • Level 14  
  To raczej nierdzewka nie jest bo ciekło po zamontowaniu. Myślałem, że to można jakoś wizualnie poznać. Musiałem zdjąć i zakleić poxipolem. 2 małe dziurki po lekkim dłubaniu śrubokrętem. Na szczęście przy kołnierzu i miałem dostęp z dwóch stron żeby dokładnie oblepić klejem. Wszystko oczywiście dokładnie wyczyszczone papierem ściernym i spiłowane do świecącej stali. Swoją drogą tam muszą być niezłe ciśnienia bo warstwa poxipolu po zastygnięciu była jak stal a mimo tego po podgrzaniu bojlera w miejscu dziurek (3-4mm) zrobiły się małe wybrzuszenia. Więc dorzuciłem jeszcze kleju z zewnątrz. Uparłem się na niego bo go czyściłem, malowałem, uzupełniłem izolację, wniosłem sam z piwnicy na piętro i sam powiesiłem. I jeszcze dokupiłem termometr i wierciłem w nim dziurę pod ten gadżet. Nie wspomnę o wymianie przyłączy wody i wszystkich kabli elektrycznych na grubsze i 300 l wody na zmarnowanie. Po takiej akcji to grzech nowy kupować.
 • Level 43  
  puchan wrote:
  Musiałem zdjąć i zakleić poxipolem. 2 małe dziurki po lekkim dłubaniu śrubokrętem.
  puchan wrote:
  Po takiej akcji to grzech nowy kupować.
  Pominąłem całość wpisu...Pytanie takie-jeśli dało się śrubokrętem zrobić dziurę , to jaki sens jest wieszać zbiornikk, który powisi może kilka miesięcy?
 • Level 14  
  Dziura miała charakter punktowy. Te 4 mm to już po dokładnym oczyszczeniu dookoła i spiłowaniu samego otworu. Blacha była całkiem gruba w samym otworze. To nie był placek rdzy z dziurą na środku tylko mały kopiec jak kretowisko. Widać jakieś zanieczyszczenie w samej stali. Ale zgadzam się, że to tymczasowe i oby wytrzymało do końca epidemii bo kupić coś teraz na spokojnie to wyczyn. I na dal nie znam odpowiedzi na moje pierwsze pytanie jak ludzie radzą sobie z wygarnianiem kamienia z nowych Misterów gdzie jest kryza w postaci takiego wąskiego korka i grzałka podkowa. Często miałem problem z wyciągnięciem grzałki oblepionej kamieniem z szerokiego otworu gdzie mogłem rękę włożyć. A nowy Mister bo zaczepy chyba takie same i nie robiłbym kolejnego zestawu dziur w ścianie (czwartego). W Biawarach zmienili zaczepy.
 • Level 43  
  puchan wrote:
  I na dal nie znam odpowiedzi na moje pierwsze pytanie jak ludzie radzą sobie z wygarnianiem kamienia z nowych Misterów
  Albo nie czyszczą w ogóle, dopiero jak grzałka "padnie" wyjmują ją z wiadrem osadu ,czy kamienia, albo maja lepszą wodę, z której nie wytrącają się takie ilości osadu/kamienia.
  puchan wrote:
  i nie robiłbym kolejnego zestawu dziur w ścianie (czwartego).
  Jest i na to sposób. Kiedyś, gdy było trudno o wiele rzeczy, a o wężykach do podłączenia bojlera nikomu się jeszcze nie śniło, w miejscach, gdzie bojlery przeżywały krótko(jakość, kamień, wysokie ciśnienie wody-brak reduktorów), zamontowałem w ścianie dwa płaskowniki pionowe, na których mogłem w dowolny sposób mocować bojler- wyżej, niżej, bardziej w prawo, czy lewo. W kilku łazienkach wiszą jeszcze do tej pory, a powieszenie innego bojlera, nie stanowi nadal problemu.
 • Level 14  
  stanislaw1954 wrote:
  puchan wrote:
  I na dal nie znam odpowiedzi na moje pierwsze pytanie jak ludzie radzą sobie z wygarnianiem kamienia z nowych Misterów
  Albo nie czyszczą w ogóle, dopiero jak grzałka "padnie" wyjmują ją z wiadrem osadu ,czy kamienia, albo maja lepszą wodę, z której nie wytrącają się takie ilości osadu/kamienia.
  puchan wrote:
  i nie robiłbym kolejnego zestawu dziur w ścianie (czwartego).
  Jest i na to sposób. Kiedyś, gdy było trudno o wiele rzeczy, a o wężykach do podłączenia bojlera nikomu się jeszcze nie śniło, w miejscach, gdzie bojlery przeżywały krótko(jakość, kamień, wysokie ciśnienie wody-brak reduktorów), zamontowałem w ścianie dwa płaskowniki pionowe, na których mogłem w dowolny sposób mocować bojler- wyżej, niżej, bardziej w prawo, czy lewo. W kilku łazienkach wiszą jeszcze do tej pory, a powieszenie innego bojlera, nie stanowi nadal problemu.


  To musiałbym co pół roku takie cyrki robić bo mam twardą wodę.
  O takim płaskowniku myślałem ale z wykorzystaniem z tego z Mistera bo tam własnie było tak, że była gruba blacha przykręcana do ściany i dna nią dopiero haki z bojlera nachodziły.
 • Level 43  
  puchan wrote:

  To musiałbym co pół roku takie cyrki robić bo mam twardą wodę.
  A jaki inny sposób, oprócz dostarczenia wody dobrej jakości sobie wyobrażasz? Tylko, że to nie takie proste. Do czajnika możesz sobie wodę przecedzić przez gazę, albo używając filtra, czy nalewając wodę odstaną, albo kupioną w sklepie. W bojlerze nie ma takiej możliwości, to co wpłynie ,to głownie z powodu ogrzewania musi wytrącić się właśnie tam.
 • Level 16  
  Sugerowałbym kupno boilera z większą flanszą. Proponuję Stiebel Eltron coś z serii HFA ( są całkiem wytrzymałe i wygodne w czyszczeniu). Lub ewentualnie coś od Vaillant z serii VEH.
 • Level 14  
  hajs444 wrote:
  Sugerowałbym kupno boilera z większą flanszą. Proponuję Stiebel Eltron coś z serii HFA ( są całkiem wytrzymałe i wygodne w czyszczeniu). Lub ewentualnie coś od Vaillant z serii VEH.


  OK, popatrzę. Klasyczne z Eltrona wyglądają poczciwie i cenowo też znośnie.
 • Helpful post
  Level 16  
  puchan wrote:
  OK, popatrzę. Klasyczne z Eltrona wyglądają poczciwie i cenowo też znośnie.

  Nie bierz tylko nic z serii SHZ LCD. Często psują się elektroniczne układy sterujące a wymiana tego dziadostwa nie jest tania. jak już to bierz ze zwykłym termostatem np. HFA . One powinny być jeszcze na Anodzie którą można wymienić na tzw Anodę elektrodową w postaci swego rodzaju drucika. Co prawda według producenta się to też wymienia ale ja widziałem już takie z 5-6 Letnią Anodą i nic się jej nie dzieje.
 • Level 14  
  hajs444 wrote:
  puchan wrote:
  OK, popatrzę. Klasyczne z Eltrona wyglądają poczciwie i cenowo też znośnie.

  Nie bierz tylko nic z serii SHZ LCD. Często psują się elektroniczne układy sterujące a wymiana tego dziadostwa nie jest tania. jak już to bierz ze zwykłym termostatem np. HFA . One powinny być jeszcze na Anodzie którą można wymienić na tzw Anodę elektrodową w postaci swego rodzaju drucika. Co prawda według producenta się to też wymienia ale ja widziałem już takie z 5-6 Letnią Anodą i nic się jej nie dzieje.


  Dzięki za info.

  pozdrawiam
 • Level 10  
  puchan wrote:
  Dekielek jest prawie idealny ale kołnierz zbiornika jak pisałem lekko porowaty. Ale mimo tego i tak wygląda dużo lepiej niż ten obecny, szczególnie kryza


  To przy okazji - może ktoś podpowie, czy taka korozja kryzy to chwila ze szczotką drucianą i nowa grzałka, czy złom? Wymiana bojlera 80 l Mister. Co widzę to zmienili coś w konstrukcji w nowych.

  Bojler Ariston SGHP 80l rcznik 2009, chwilę po pierwszym wycieku.
 • Level 43  
  F#kalny wrote:
  czy taka korozja kryzy to chwila ze szczotką drucianą i nowa grzałka, czy złom?
  Obawiam się, że jak zaczniesz solidnie czyścić, to wypadną dziury.
 • Level 10  
  stanislaw1954 wrote:
  F#kalny wrote:
  czy taka korozja kryzy to chwila ze szczotką drucianą i nowa grzałka, czy złom?
  Obawiam się, że jak zaczniesz solidnie czyścić, to wypadną dziury.


  Szkoda. Dziękuję za info.

  Jak go rozkręcałem, to nakrętka mocująca pokrywę grzałki była luźna.
  Ewidentny brak okresowej konserwacji. Wystarczyło zdjąć pokrywę i dokręcić, bo gdy ciśnienie docisnęło uszczelkę i połączenie się poluzowało, to maleńki wyciek, niewidoczny przez lata eksploatacji, spowodował korozję krawędzi kryzy.
 • Level 14  
  Zawiesiłem stary bojler, który zdjąłem 10 lat temu jak kupiłem Mistera. Trzeba było zakleić 2 punktowe dziurki poxipolem i na razie odpukać działa i nie cieknie. Do Mistera dokupiłem zapasowe denko z pokrywą i czeka sobie w piwnicy na swoją kolej.