Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja odgromowa i uziom

14 Mar 2020 13:06 300 8
  • Poziom 2  
    Cześć, buduje dom. Jako instalację odgromową mam zamiar puścić w glebie 1m od budynku bednarkę ocynkowaną 30x4 i z dachu poprowadzić cztery zejścia do niej. Osobno chcę wykonać uziom fundamentowy naturalny łącząc ze sobą bednarkę ze zbrojeniem ławy fundamentowej. I mam pytanie, czy taki sposób jest ok? Że osobno będzie instalacja odgromowa i osobno uziom budynku ? Czy lepiej połączyć ze sobą instalację odgromową i uziom fundamentowy naturalny ?
  • e-miernikie-mierniki
  • Moderator Energetycy
    Lepiej to, lepiej tamto ...
    Gdzie projekt? Kto sporządzi metrykę urządzenia piorunochronnego na podstawie projektu?
    Kto potwierdzi zgodność z PN-EN 62305 ?
  • Poziom 2  
    elpapiotr napisał:
    Lepiej to, lepiej tamto ...
    Gdzie projekt? Kto sporządzi metrykę urządzenia piorunochronnego na podstawie projektu?
    Kto potwierdzi zgodność z PN-EN 62305 ?

Forum jest po to żeby pytać, a Pan odpowiada pytaniem na pytanie i podaje normy, które absolutnie nic mi nie mówią. Przecież nie będę brać elektryka po to aby mi zakopał bednarkę w glebie czy wbił szpile, bo to żadna filozofia a zaoszczędzę trochę kasy. Później wezmę elektryka do pomiarów i poprowadzenia reszty instalacji, ale po co ma odkopywać bednarkę jeśli coś źle zrobię.
    Moderowany przez Topolski Mirosław:

Na forum profesjonaliści podpowiadają jak to zrobić i kto ma to zrobić aby bylo to zgodne z uznaną wiedzą techniczną. W każdej dziedzinie wiedza to podstawa a lekceważenie jej to proszenie się o kłopoty w przyszłości.
    3.1.17. Nie wysyłaj pytań bardzo podstawowych, na które odpowiedzi można znaleźć w instrukcji obsługi lub ogólnie dostępnych źródłach. Nie prezentuj postawy, że mi się należy. Dbaj o poziom pytań i dyskusji. Dziękujemy.
    3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.

• e-miernikie-mierniki
  • Moderator Energetycy
    Wychodzi na to, że wolność Tomku w swoim domku. Też można.
    Proszę robić, jak tylko się żywnie podoba, przecież nie musi być dobrze.
  • Moderator
    enussss napisał:
    Przecież nie będę brać elektryka po to aby mi zakopał bednarkę w glebie czy wbił szpile, bo to żadna filozofia a zaoszczędzę trochę kasy.

Twój cyrk, Twoje małpy. Tylko po co pytasz jak trzeba robić dobrze, skoro i tak zrobisz tak jak Ty uważasz? Nie zawracaj ludziom głowy.

Link
  • Poziom 2  
    Chce to zrobić dobrze, ale nie potrzebuje dokumentacji, która pewnie słono kosztuje, ma to po prostu działać. Nie mam również dostępu do norm bo z tego co wyczytałem są płatne. Chciałbym po prostu uzyskać odpowiedź albo podpowiedzi w którym kierunku pójść, żeby ta instalacja była sprawna. Po spędzeniu dzisiaj połowy dnia i przeczytaniu chyba wszystkich artykułów różnych ludzi, wyciągnąłem takie wnioski jak:
    1. Wskazane jest połączenie instalacji odgromowej otokowej z uziomem fundamentowym.
    2. Nie można otoku odgromowego wykonać ze stali ocynkowanej bo po połączeniu z prętami zbrojeniowymi dochodzi do korozji galwanicznej, w wyniku czego bednarka w glebie bardzo szybko rdzewieje i jej żywotność to ok. 10lat.
    3. Najlepszym materiałem dla wykonania otoku jest bednarka miedziana lub omiedziowana galmara.
    W związku z pewnymi wątpliwościami mam pare pytań
    1. Mam projekt domu w którym w formie tekstu jest opisane jak ma wyglądać instalacja odgromowa, z czego ma być zrobiona itd.. Jednak do powyższego opisu brakuje rysunku/schematu wykonania takiej instalacji odgromowej. Czy sam opis w formie tekstu można uznać za projekt instalacji odgromowej? Czy musi być dołączony rysunek tej instalacji? Czy dostałem okrojony w ten rysunek projekt domu ?
    2. Dlaczego aktualne normy negują wkładanie bednarki ocynkowanej jako instalacji odgromowej otokowej? Rozumiem, że chodzi o korozje galwaniczną, ale z tego co wyczytałem można zapobiec pojawianiu się korozji galwanicznej stosując iskiernik separacyjny
    3. Jaka jest średnia wytrzymałość bednarki znajdującej się w glebie wykonanej ze stali miedziowanej ?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Zmarnuję trochę czasu chociaż uważam, że z dziadostwem i dziwnymi urojeniami nie wygram.

Należy wykonać JEDEN dobry uziom fundamentowy. Bednarka FeZn 30x4 powinna wystarczyć.
    Wyprowadzić 'wąsy' w narożnikach do instalacji odgromowej oraz w okolicy RG do zabudowania GSU.

I proponuje nie zabierać roboty elektrykom. Szkoda czasu na samodoskonalenie jak nie potrafi się czytać ze zrozumieniem.

Swoją drogą absurdalne wręcz skąpstwo i zadufanie. Wstyd. Potem człowiek przyjeżdża na pomiary okresowe i kasuje 1000zł na wypisanie protokołu z wynikiem Negatywnym na etapie oględzin. Chytry płaci dwa razy.
  • Moderator
    pol102 napisał:

Należy wykonać JEDEN dobry uziom fundamentowy. Bednarka FeZn 30x4 powinna wystarczyć.
    Wyprowadzić 'wąsy' w narożnikach do instalacji odgromowej oraz w okolicy RG do zabudowania GSU.

Tak, ale nie do końca. Bednarka, ale żadne FeZn. Zwykła i tania Fe albo drut zbrojeniowy. Tyle!!!
    Oprócz spawarki oczywiście i głowy, a właściwie tego, co w głowie winno się znajdować. Ale kto bogatemu zabroni, skoro on nie chce wiedzieć jak to trzeba dobrze zrobić. Niech próbuje! Przecież każdy kulę nawet w dzieciństwie toczył, to prosta sprawa.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Prawda, ale tak no moje oko, tak jak patrzę na TIM, to łatwiej kupić płaskownik ocynkowany... przynajmniej nie zardzewieje przed zalaniem ;)
    a dalej to już wiadomo:

Cytat:
    Materiał uziomu
    Na uziom zalewany betonem wystarczają wyroby ze stali węglowej gołej, która w betonie nie
    koroduje, bo przecież nie korodują gołe pręty zbrojeniowe. W razie użycia wyrobów ze stali cynkowanej dochodzi do korozji galwanicznej, jeżeli w tym samym środowisku elektrolitycznym wilgotnego betonu znajduje się zbrojenie ze stali gołej. Powstają ogniwa galwaniczne cynk/żelazo
    o łącznym potencjale elektrochemicznym ok. 0,4 V (tabl. 4), będące źródłem prądu degradującego
    powłokę cynku. Po jej zniszczeniu proces ustaje; nie stanowi on żadnego zagrożenia, jedynie
    świadczy, że stosowanie stali cynkowanej na uziomy zatopione w betonie niczemu nie służy.

Do czego to doszło... pomagać Januszom Muratora na elektrodzie. I oby ktoś zapytał kiedyś o kwity! Będzie wesoło.