Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyrwane pady portu USB-C na płycie tabletu Lenovo tab M10

Python013 14 Mar 2020 13:53 2781 20
    Python013
    Level 9  
    Witam.
    Mam tablet Lenovo z uszkodzonym portem USB typ C. Gdy go otworzyłem i wydostałem płytę aby wylutować port okazało się iż ma wyrwane pady i trzyma się tylko na bocznych nóżkach a w środku piny były pokrzywione i zwarte.
    Mam teraz problem bo nie ma na wierzchu ścieżek w związku z tym proszę o poradę co z tym fantem zrobić ?
    conrad9210
    Level 23  
    Cześć.
    Znajdź instrukcję serwisową i zrób bypassy.
    Pozdrawiam
    Python013
    Level 9  
    conrad9210 wrote:
    Znajdź instrukcję serwisową i zrób bypassy.

Szukałem w sieci pod nazwą Lenovo tab M10 i TB-X605F i nic nie znalazłem.
    conrad9210
    Level 23  
    Sprawdź czy przetrwały piny/przelotki odpowiedzialne za ładowanie. Możesz wlutować gniazdo i połączyć tylko elementy odpowiedzialne za ładowanie a resztę (brak pinów) odpuścić sobie.

Python013
    Level 9  
    conrad9210 wrote:
    Sprawdź czy przetrwały piny/przelotki odpowiedzialne za ładowanie. Możesz wlutować gniazdo i połączyć tylko elementy odpowiedzialne za ładowanie a resztę (brak pinów) odpuścić sobie.

Udało się połączyć kilka pozycji. Nie wiem, czy dobrze zrobiłem dając mostek między pozycją A4 i A9. Na A9 udało mi się odtworzyć połączenie.
    Freddy
    Level 43  
    A4, A9, B4, i B9 to to samo V+.
    Python013
    Level 9  
    Mimo starań nie udało mi się odzyskać A6, A8 i A10. Z tego co mi się wydawało po starych śladach to A6 i A8 miały mostek lecz nie miałem serca na ich łączenie i nawet skrawek starej ścieżki wystawał z płytki. Tak czy siak pacjent nie daje oznak życia, nie podejmuje ładowania (gdzieś wyczytałem, że to w tych modelach norma).
    Freddy
    Level 43  
    A8 i A10 możesz sobie podarować, ważniejsze jest A6.
    Python013
    Level 9  
    Freddy wrote:
    ważniejsze jest A6.

A jest ono potrzebne do tego by zasilanie działało czy tylko do USB 2.0 ?
    Freddy
    Level 43  
    Powinno bez tego działać ładowanie małym prądem.
    Tu jest USB 3.0, a nie 2.0 :)
    Freddy
    Level 43  
    Tak zgadza się, oczywiście masz rację, ale do ładowania ze zwykłej ładowarki prądem wyższym niż 500mA będą potrzebne D+ i D- bo do nich są rezystory.

Mnie chodziło o to, że złącze USB-C jest złączem USB3.0. Oczywiście wiadomo, że ma wsteczną kompatybilność z wszystkimi poprzednimi rodzajami USB.
    Python013
    Level 9  
    Z informacji jakie znalazłem wynika iż ten model po wymianie gniazda USB-c tylko uszkodzonego (a nie tak jak w tym przypadku z wyrwanymi padami) często nie wstaje lub zapala się kontrolka ładowania i na tym się kończy.
    Z racji tego iż przed wrzuceniem tabletu na stół stare gniazdo wyglądało tak to obstawiam większe problemy.
    Python013
    Level 9  
    Freddy wrote:
    do ładowania ze zwykłej ładowarki prądem wyższym niż 500mA będą potrzebne D+ i D- bo do nich są rezystory.

Teraz łapię o co chodzi.
    Czyli jest spore prawdopodobieństwo iż nie podejmie ładowania z powodu zbyt małego amperażu ?
    gradek83
    Level 41  
    Z tego co pamiętam table występuje w dwóch wersjach TB-X605L oraz TB-X605F.
    Gniazdo USB-C jest specyficzne i o oryginał nie jest łatwo ale jest dostępny zamiennik któremu jedynie trzeba troszkę boczne pady od masy rozgiąć aby spasowały do otworów w PCB.
    Pasujące gniazda znalazłem u nas ale tylko u tego sprzedawcy dwa modele.
    Pierwszy i drugi
    Wyrwane pady portu USB-C na płycie tabletu Lenovo tab M10 Wyrwane pady portu USB-C na płycie tabletu Lenovo tab M10
    Tylko nie wiem dlaczego SBU2 połączony na PCB jest z D-1 czyli A7 z B8 ( zapewne podciągnięty pin do masy.. : ''/...Domyślnie, SUB1 i SBU2 są albo w obwodzie otwartym, albo mają słabe uziemienie i są wstępnie okablowane w standardowym kablu USB typu C z pełnym wyposażeniem jako pojedyncze przewody (SBU_A i SUB_B).''
    "...piny Sideband Use (SBU 1 i 2). Są one używane do przenoszenia bardzo ważnych trybów alternatywnych, które umożliwiają złączu Type-C przesyłanie innych szybkich protokołów, takich jak DisplayPort. Obsługują również tryb akcesoriów audio.''

Ten tablet nie wspiera USB 3.1

Ciekawe INFO INFO1 INFO2 INFO3

Co do zerwanych pinów po drugiej stronie PCB widać zapewne TP ( Piny testowe) i na krótko można by sprawdzić czy da się tam podpiąć.
    momar3
    Level 9  
    Dzień dobry, mam podobny problem do kolegi ( Lenovo TB-X605L) Niestety prawie wszystkie piny są wyrwane( zostały dwa skrajne) . Co zrobić żeby go tylko ładować ( nie musi być przesyłu danych i trybu audio) Niestety nie posiadam schematu a dzieciaki żyć nie dają.
    gradek83
    Level 41  

Jeśli ci chodź jeden pad zaznaczony strzałkami został to sprawdź na teście diody multimetram czy masz przejście od tego pada do tego punktu kontrolnego możliwe ze tam jest plus aczkolwiek pewności na 100% nie ma więc nawet niech cię nie korci aby na próbę podpinać tam napięcie bez uprzedniego sprawdzenia. Widzę że chyba kawałek jeden od + został.

Jeśli nie będzie przejścia to szukaj na innych padach testowych .
    momar3
    Level 9  
    Wyrwane pady portu USB-C na płycie tabletu Lenovo tab M10 Wyrwane pady portu USB-C na płycie tabletu Lenovo tab M10 Wlutowalem gniazdo ( piny GDN i TEX po dwa skrajne ) ale problem jest z ładowaniem. Mianowicie ładowarka ładuje przez pierwsze pięć sekund 5.11v 0.38A , a potem nic. Co najlepsze taka ikona ładowania pojawia się tylko na wyłączonym tablecie. Natomiast jak tylko włącze to przy wkładaniu wtyczki jest tylko reakcja wibracja i nic po za tym.
    gradek83
    Level 41  
    TE piny na płycie głównej zworką są zwarte u ciebie też zwierają ?
    Wyrwane pady portu USB-C na płycie tabletu Lenovo tab M10 Do ładowania potrzebne zapewne są też piny "Obie części układu mają wejścia CC1 i CC2, które są połączone przez wtyczki i kabel zapewniając możliwość komunikacji w celu ustalenia poziomu wymaganej mocy, napięć i maksymalnych wartości prądu."
    https://masters.com.pl/pl/usb-typu-c/
    momar3
    Level 9  
    Tak piny A1 , A2 ,A11, A12 . Co do A5 i A 8 to muszą. Być zmostkowane? Problem polega na tym że, nie ma tam miejsca do przyłapania.
    gradek83
    Level 41  
    A7 i B8 są połączone zaznaczyłem na zdjęciu wcześniej.