Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Vestfrost KF355 - dobór termostatu lodówki (zamiennika)

14 Mar 2020 14:16 573 7
  • Level 10  
    Jestem szczęśliwym posiadaczem lodówki Vestfrost KF355, lodówka ma już pod 30 lat i działa.
    To znaczy zamrażarka działa a lodówka przestała.
    Po wykonaniu testu (zwarcie termostatu) okazało się że lodówka także działa ale termostat przestał.
    Nie mam pojęcia jak dobrać zamiennik do obecnego oryginalnego termostatu.
    Cechy oryginału:
    Producent Danfoss
    EN 60730-2-1-25T65
    Długość kapilary oszacowana: 150cm +/-10cm

Znalazłem kilka zamienników. Wiem że istotna jest długość kapilary ale kompletnie nie rozumiem temperatur podawanych przez innych producentów np.
    Max. zał/wył. +3,5/-12° C
    Min. zał/wył. +2/-26° C

W związku z tym mam dwa pytania:
    1. Czy ktoś wie czym zastąpić oryginalny termostat? (Pytanie o rybę)
    2. Czy ktoś może wytłumaczyć co oznaczają temperatury podawane przez producentów? (Pytanie o wędkę)

Dzięki
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 25  
    Ustawienie termostatu na minimum wyłączy lodówkę przy -12°C na kapilarze, a załączy przy +3,5°C. Ustawienie max wyłączy przy -26°C, a załączy przy 2°C z tego opisu tak to wynika.

Pytanie gdzie jest końcówką kapilary montowana, czy do płyty mroźniej czy pod piankę wchodzi na parownik?
    Poprawiłem TONI_2003 :arrow:
  • Level 25  
    Witam, jeśli zamrażarka działa a lodówka nie mrozi to raczej nie termostat. Chyba że ten sprzęt ma 2 sprężarki to wtedy może być oznaka uszkodzenia termostatu powinien każdy działać o podobnej dł kapilary oczywiście termostat do lodówko zamrażarki. Przeszukałem gogle i wychodzi, że są 2 sprężarki, wyciągnij termostat zmierz dł. kapilary i do sklepu każdy jeden do lod-zamrazarki będzie pasował.
  • Level 25  
    Pierwsze słyszę że termostaty o takiej samej dł. kapilary będą pasować temperaturowo , np. Danfoss 077b6100 kapilara 1000mm i Atea a13-1000 też 1000mm gdy maja całkiem różne zakresy.
  • Level 10  
    W weekend odrobiłem lekcje.
    1. Kapilara montowana jest do płyty mroźnej.
    2. Zamiennik na papierze idealnie taki sam to Danfoss 077B7003 ( Zimno =-27C ciepło -11, stałe +3,5 kapilara 160cm)
    Zamówiłem zobaczymy jak będzie działać
  • Level 10  
    To co mnie zaskoczyło to temperatura płyty chłodzącej (płyty mroźnej) w lodówce = -27°C. Nie mogłem uwierzyć, że tak nisko spada temperatura w lodówce dlatego nie pasowały mi parametry termostatów (wyłaczenie przy -27°C lub -11°C). Teraz wiem, że to norma.

Lodówka ma dwa kompresory i przez ostatnie 30 lat nawet nie jęknęła. Szczerze, jak wyjąłem termostat i w niego popukałem to wszystko zaczęło działać. Póki co nie będę wymieniał. Dziękuję wszystkim za pomoc.
  • Level 10  
    Parę uwag po instalacyjnych...
    1. Oryginalny termostat dla lodówki KF 355 dla chłodziarki był 077B6236.
    2. Na papierach ten termostat miał kapilarę 160cm. W rzeczywistości u mnie była 180cm
    3. Wymieniłem na 077B7003 z kapilarą 160cm. Powiedzmy że jest OK. 170 cm byłoby w pełnym komforcie.
    4. Uwaga oryginał ma kapilarę powleczoną plastikiem. Zamiennik żaden nie ma takiego gadżetu. Naciągnąłem na kapilarę dwie rurki po 75cm z izolacji termokurczliwej - BEZ ogrzewania (koszt 1zł). Wygląda jak oryginał.
    5. Po nocy temperatura płyty mroźnej ustabilizowała się na poziomie -14°C przy nastawie 4 z zakresu 0..7. Co daje w lodówce od 3°C-8°C w zależności gdzie mierzymy. Dla mnie jest OK