Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wysokie rachunki za prąd w domu jednorodzinnym

14 Mar 2020 15:29 1305 33
  • Poziom 3  
    Dzień dobry,
    Mam problem z rachunkami za prąd. Moi rodzice mieszkają w dużym domu, ale przez większość czasu tata jest sam w domu. Jego aktywność kończy się na oglądaniu tv i włączeniu ewentualnie kilku świateł w domu. Piec jest na ekogroszek, woda podgrzewana z pomocą pompy ciepła, kuchenka gazowa. Tata siedział przez miesiąc w domu, przyszedł absurdalny jak dla mnie rachunek za prąd (za miesiąc, swoją drogą nie wiem czemu zmienił się nagle sposób rozliczania, wcześniej wysylali co 2 miesiące). W załączniku dodałem zdjęcia za styczeń i poprzednio za okres od 16/11 do 31/12. Dziwi mnie też że w rozliczeniu za styczeń w rubryce en elektryczną czynna są podane dwie osobne liczby. Za domem mamy garaż z którego nikt w żaden sposób nie korzysta. W poniedziałek chce złożyć w energetyce wniosek o sprawdzenie układu. Pytanie, czy polrcilby ktoś o co wnioskować? Laboratoryjne sprawdzenie, czy może to podstawowe? Co Państwo myślą o tych rachunkach? Chce pomóc rodzicom bo widzę ewidentnie jakieś nieprawidłowości.Z góry dziękuję za jakiekolwiek wskazówki i opinie. Wysokie rachunki za prąd w domu jednorodzinnym Wysokie rachunki za prąd w domu jednorodzinnym
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Na pierwszym rachunku jest zużycie ok 575 kWh za ok półtora miesiąca a na drugim podobne za jeden miesiąc.
    Na pierwszym rachunku odczyt był fizyczny tzn.z licznika a na drugim rachunku prognozowany tzn. albo nikogo nie było w domu albo nikt nie przyszedł odczytać licznika i za jeden miesiąc zapłaciłeś jak za półtora miesiąca. Jak odczytają licznik to pewnie będzie nadpłata. Możesz ew skorygować rachunek podając faktyczny stan licznika.
  • Poziom 3  
    Licznik jest przy działce i nie mam do niego dostępu, co w takim przypadku mogę zrobić? Ale bardziej mnie zastanawia że rachunki są aż tak wysokie przy znikomym zużyciu faktycznego prądu. I dlaczego nagle zmienili okres rozliczenia?
  • Poziom 26  
    Raczej powinieneś sprawdzić czy instalacja w garażu nie ma upływu do ziemi ew linia od licznika do domu jeśli jest w ziemi też może być uszkodzona . Zakład energetyczny tego nie zrobi bo to leży po stronie odbiorcy energii.
  • Poziom 42  
    RRR1234 napisał:
    Licznik jest przy działce i nie mam do niego dostępu
    Ale masz dostęp do liczydła. Możesz odczytać stan licznika wyłączyć wszystko w domu np. na godzinę i ponownie odczytać stan, jeśli licznik coś naliczy trzeba szukać usterki.
  • Poziom 3  
    Licznik przy działce jest zamknięty, nie mam do niego dostępu dlatego nie mogę przeprowadzić tego badania
  • Poziom 42  
    RRR1234 napisał:
    Licznik przy działce jest zamknięty, nie mam do niego dostępu dlatego nie mogę przeprowadzić tego badania
    Nie spotkałem się z takim przypadkiem. Wprawdzie zamknięte drzwiczki uniemożliwiają dostęp do licznika, ale powinieneś mieć dostęp (okienko) do odczytu i dostęp do zabezpieczenia, usytuowanego zazwyczaj w pobliżu licznika.
  • Poziom 39  
    RRR1234 napisał:
    Licznik przy działce jest zamknięty

To jak odczytujesz licznik?
  • Poziom 3  
    Energetyka odczytuje i oni mają dostęp

Dodano po 4 [minuty]:

A najczęściej jest tak że do tego licznika umieszczonego w skrzynce przyłączeniowej przy działce też powinienem mieć stały dostęp? Czy gdzieś w budynku powinien być drugi licznik?
  • Poziom 39  
    RRR1234 napisał:
    Czy gdzieś w budynku powinien być drugi licznik?

Jak najbardziej może być (ale nie musi), ale to energetyki w cale nie obchodzi. Ich interesuje tylko główny licznik.
  • Poziom 42  
    RRR1234 napisał:

A najczęściej jest tak że do tego licznika umieszczonego w skrzynce przyłączeniowej przy działce też powinienem mieć stały dostęp?
    Patrz #6

• Poziom 31  
    Jaki ZE/rejon? Powinieneś mieć klucz do części pomiarowej.
  • Poziom 27  
    Co nie zmienia faktu że pobór średni ponad 12kwh na dzień to sporo jak na takie użytkowanie:
    RRR1234 napisał:
    Moi rodzice mieszkają w dużym domu, ale przez większość czasu tata jest sam w domu. Jego aktywność kończy się na oglądaniu tv i włączeniu ewentualnie kilku świateł w domu.

Ja mam średni pobór 10kwh, ale to są piekarnik, pralka, zmywarka, 4 komputery, pompa wody, tv plazma, kompresor oczyszczalni, oświetlenie, rotery i splitery, dekodery itd itp.
    Więc jest tego trochę. Dlatego na pewno gdzieś Ci prąd 'ucieka' bokiem.
  • Poziom 19  
    RRR1234 napisał:
    Energetyka odczytuje i oni mają dostęp

Inkasent z ZE (zakładu energetycznego) nie ma fizycznego dostępu do skrzynki licznikowej. Tam jest okienko na wysokości licznika i przez to okienko inkasent odczytuje jego stan.
    Pójdź tam, poświeć latarką i zobaczysz licznik.
    Teraz wykonaj czynność, którą zaproponował @stanislaw1954.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    RRR1234 napisał:
    Byłem zawsze przekonany że odczytuja po otwarciu skrzynki.

I odczytują, bo klucz od szafki z licznikiem powinien znajdować się w złączu kablowym do którego inkasent ma dostęp.
    A że ty swój do licznika zgubiłeś to dostępu nie masz.

Więc nie twórzcie spiskowych teorii bo dostęp do licznika należy się odbiorcy jak chłopu ziemia chociażby po to by licznik odczytać lub załączyć ogranicznik mocy po wyzwoleniu.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Właściwie, to klucz do skrzynki ma autora ojciec... albo miał.
  • Poziom 42  
    Zadzwoń do ZE i spytaj jak załatwić sprawę z nowym kluczem do części licznikowej.
  • Pomocny post
    Poziom 2  
    Jeszcze proponuję sprawdzić lodówkę, stary sprzęt potrafi czasami być prądożerny, szczególnie przy rozszczelnieniu systemu chłodniczego.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    VladKindorgo napisał:
    Jeszcze proponuję sprawdzić lodówkę, stary sprzęt potrafi czasami być prądożerny, szczególnie przy rozszczelnieniu systemu chłodniczego.
    Jak sobie to wyobrażasz? Jakby drzwi lodówki były niedomknięte, to agregat pewnie chodziłby długo,ale ktoś by to pewnie zauważył.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Czy przeczytałem prawidłowo ze autor podał " woda podgrzewana pompą ciepła" ? Co to znaczy?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    stanislaw1954 napisał:
    VladKindorgo napisał:
    Jak sobie to wyobrażasz? Jakby drzwi lodówki były niedomknięte, to agregat pewnie chodziłby długo,ale ktoś by to pewnie zauważył.

Rozszczelnienie układu chłodniczego, to nie "otwarte drzwi" tylko dziiura w układzie i wyciek czynnika powodujący w konsekwencji ciągłą pracę sprężarki i związany z tym pobór energii elektrycznej.
    RRR1234 napisał:
    woda podgrzewana z pomocą pompy ciepła,

Tu jest drugie źródło ew. problemów. Sytuacja podobna jak przy lodówce tylko trochę bardziej skomplikowana.
    Dostęp do skrzynki pomiarowej bezwzględnie konieczny!
    kkas12 napisał:
    dostęp do licznika należy się odbiorcy jak chłopu ziemia chociażby po to by licznik odczytać lub załączyć ogranicznik mocy po wyzwoleniu.

Przy awarii jakiegoś urządzenia dom może być pozbawiony prądu!
    Swoją drogą ok 500kWh/mc to spora wartość dla jednej osoby i pompy ciepła.
    My bez PC w 4 osoby i kuchni "w prądzie" zużywamy ok 1600kWh ale ...na rok!
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    jack63 napisał:
    Rozszczelnienie układu chłodniczego, to nie "otwarte drzwi" tylko dziiura w układzie i wyciek czynnika powodujący w konsekwencji ciągłą pracę sprężarki i związany z tym pobór energii elektrycznej.
    Tak wiem, że to nie to samo. Rozszczelnienie to dziura w układzie chłodzenia i to daje się zauważyć, choćby tym, że lodówka wcale nie chłodzi, zamrażalnik się rozmrozi, kapie woda, produkty się psują. A to wszystko daje się zauważyć bardzo szybko, nie trzeba na to tygodni, czy miesięcy.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    To jest abstrakcyjne zużycie. U mnie pięcioro w domu. Komputery i telewizor lcd non stop. Czesto na wolnym spawam i nie mam takiego zużycia. Ile mocy ma ta pompa ciepła?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    stanislaw1954 napisał:
    Rozszczelnienie to dziura w układzie chłodzenia i to daje się zauważyć, choćby tym, że lodówka wcale nie chłodzi, zamrażalnik się rozmrozi, kapie woda, produkty się psują. A to wszystko daje się zauważyć bardzo szybko, nie trzeba na to tygodni, czy miesięcy.

Mało wiesz na ten temat a wypowiadasz się autorytatywnie.
    Przy niewielkiej nieszczelności i mechanicznym termostacie parownikowym taki proces może trwać tygodniami.
    Sprężarka najpierw pracuje coraz dłużej. Potem ciągle, a użytkownicy zauważają problem dopiero gdy ...towary z lodówki/zamrażarki "wypłyną". Nawet lodówki z wyświetlaczem pokakzują z reguły nastawę a nie aktualną temperaturę. Ile osób ma zamontowany termometr? Może 1%...
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    jack63 napisał:
    Sprężarka najpierw pracuje coraz dłużej. Potem ciągle, a użytkownicy zauważają problem dopiero gdy .
    Jesli jest to sprzęt ustawiony w piwnicy, czy miejscu, do którego rzadko zaglądamy, to nie prędko zauważymy problem, ale gdy np. w kuchni, to raczej nie możliwe, żeby nie zauważyć, że sprzęt coraz dłużej chodzi, albo wręcz się nie wyłącza.
  • Poziom 3  
    Ta pompa jest aktualnie połączona z piecem na ekogroszek, a nie ze zrodlrm energii elektrycznej. Zapomniałem dodać o filtrze wody, ale to nie zmienia obrazów wysokich rachunków. Od dwóch dni uczę się w kuchni obok lodówki i faktycznie jedt podejrzana. Wydaje mi się że nie pracuje w cyklu tylko naokraglo.