Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega32] Prosty sterownik PLC

elektronockaut 20 Mar 2020 06:09 4365 38
    elektronockaut
    Poziom 6  
    Na zdjęciu głównym pod napisem 7805 są dwa ceramiki (zakryte napisem), koło złącza isp jest elektrolit 4,7uF, a od strony druku na środku Atmegi jest 100nF w wersji SMD. Na wejściu zasilania jest miejsce na większy elektrolit ale fizycznie go nie wlutowałem. Jak ściągniesz załącznik to w PDF będziesz widział dokładniej. Moim zdaniem taka filtracja wystarczy, no chyba że zależało by mi na dokładnym pomiarze ADC. Wtedy można pomyśleć o dławikach i dodatkowej filtracji na nóżce AVREF bo jest to zasilanie przetworników ADC. Obecnie ta nóżka zwarta jest bezpośrednio do zasilania. W torze wejściowym ADC można też dołożyć kondensator jak pisał @Skalski, ale jak wyżej pisałem ja tych wejść prawdopodobnie nie użyję. Zrobiłem je tylko w razie czego myśląc o dalszych modyfikacjach, a w obecnym stanie jakoś tam ADCeki mierzyć będą ;)

• Computer ControlsComputer Controls
    spec220
    Poziom 15  
    Nie rozumiem czemu tak bardzo poskąpiłeś z tą filtracją. Ja rozumiem sytuację w której kompletnie nie miał byś miejsca, i zmuszony byś był aby i te 4,7uF dać w wersji SMD, jednak w twojej sytuacji miejsca jest naprawdę bardzo dużo. Koszt tych elementów (kondensatorów) w stosunku do kosztu całego sterownika, oraz jego stabilności jest bez znaczenia. "Ceramik" jeden pod prockiem, i brak ekranowania. Też i mi zdarzają się takie PCB, z tym że tam jest kilka ceramików SMD po drodze na druku.
    Luknij sobie na jakikolwiek najprostszy schemat wykorzystujący 7805 1A. Podstawa to elektrolit na zasilaniu 10-100uF oraz wyjście elektrolit od 1-10uF nie licząc ceramików. Często filtracja na zasilaniu stabilizatora jest to za diodą prostowniczą, tak aby utrzymać lepszą stabilność samego stabilizatora, gdzie sam kondensator 220-1000uF zasila stopnie wykonawcze.
  • Computer ControlsComputer Controls
    elektronockaut
    Poziom 6  
    Może i pokuszę się o lekką modyfikację, ale to w odległym czasie.
    Czy poskąpiłem - no tak jak piszę minimum zapewniłem i może te minimum mi wystarczy. Nie była to kwestia finansowa bo tak jak piszesz to groszowe sprawy, ale bardziej kwestia zachowania prostoty o która cały czas mi chodzi.

Czas pokaże...
    Robercikxxx
    Poziom 12  
    Witam ,poszło coś do przodu z tym Pana projektem ?

Dodano po 16 [minuty]:

Również mam pytanie do kolegi Janusz_kk lub innych którzy będą mieli odpowiedz na moje pytanie.
    Znalazłem stabilizator LM338T który ma wydajność prądową 5A . I pytanie jest takie. W jakich warunkach
    można z niego wyciągnąć ten prąd 5A ?
    Jaka musi być maksymalna różnica napięć miedzy napięciem żądanym takim jakiego potrzebujemy a takim jakim dysponujemy ?
    ukixx
    Poziom 20  
    Robercikxxx napisał:
    Również mam pytanie do kolegi Janusz_kk lub innych którzy będą mieli odpowiedz na moje pytanie.
    Znalazłem stabilizator LM338T który ma wydajność prądową 5A . I pytanie jest takie. W jakich warunkach
    można z niego wyciągnąć ten prąd 5A ?
    Jaka musi być maksymalna różnica napięć miedzy napięciem żądanym takim jakiego potrzebujemy a takim jakim dysponujemy ?

To wszystko zależy w jakich warunkach będzie pracował.
    Bez radiatora:
    - dla TO-220 RJA= 62.5°C/W, nie wiem skąd w nocie jest 23°C/W
    - TJmax= 125°C
    Więc dla temperatury otoczenia 25°C maksymalna moc wyniesie Pmax= (125-25)/62.5= 1.6W, minimalne napięcie między wej. a wyj. to 3V, czyli max prąd dla tego napięcia wyniesie 0.53A
    Z radiatorem, np. takim: Radiator; A4240/5; naturalny; 50mm; U; 3,8K/W; 74mm; 30mm;
    -RH=3,8K/W
    - RJC= 0.7°C/W
    Pmax= (125-25)/(3.8+0.7)= 22.2W, czyli dla 5A będzie to max 4.44V
    silikonowa podkładka to dodatkowe 1.5°C/W
    czyli: Pmax= (125-25)/(3.8+0.7+1.5)= 16.6W, więc dla 5A będzie to max 3.3V
    elektronockaut
    Poziom 6  
    Robercikxxx napisał:

Taaa... poszło... Przez koronawirus nigdzie w okolicy nie mogę kupić ani stali, ani nawet zakuć głupiego węża do hydrauliki :/ O drobnicy która wyskakuje "nagle" w trakcie roboty tez mogę tylko pomarzyć, a przecież nie będę zamawiał co chwilę nowej paczki. Jedynie to tylko szafka sterownicza jest skończona i na stole działa bardzo dobrze.

Finalnie sam projekt jest czaso i praco chłonny, a teraz z tym opóźnieniem to już w ogóle prędzej się zestarzeje niż go skończę :/
    Robercikxxx
    Poziom 12  
    Noo szafa ładnie wygląda ;) Noo to fakt że prawie wszystko pozamykane. I ciężko o co kolwiek.
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    elektronockaut napisał:
    Robercikxxx napisał:

Taaa... poszło... Przez koronawirus nigdzie w okolicy nie mogę kupić ani stali, ani nawet zakuć głupiego węża do hydrauliki

Czyżby się coś pozmieniało? W zeszłym tygodniu, w sobotę 21 i w poniedziałek 23 marca marca chyba już obowiązywały te ścisłe restrykcje, ale Castorama była otwarta, bo w sobotę dzwoniłem i pytałem się o otwarcie w te dwa dni, a chciałem kupić pewne części metalowe. Koniec końców nie pojechałem, bo okazało się, że nie miałem potrzeby. Więc węże, części metalowe itp mogą być w dostępne w marketach budowlanych, jednak przed wyjazdem warto zadzwonić i zapytać się, czy danego dnia lub w następny dzień jest otwarty.
    elektronockaut
    Poziom 6  
    Surowe profile stalowe, elementy hydrauliki siłowej, części do automatyki przemysłowej.... tego w Castoramie nie znajdę choć faktycznie jest otwarta. Zobaczymy jak to dalej będzie. Póki co realizuję mój projekt bardzo powoli i z długimi przerwami właśnie z powodu braku materiałów. Jak już skończę na pewno się pochwalę, ale myślę że może to być nawet pod koniec roku.

Dodano po 4 [godziny] 36 [minuty]:

Postanowiłem uchylić rąbek tajemnicy dot. mojego projektu ;)

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3676008.html