Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć 2 wyłączniki schodowe plus krzyżowy

14 Mar 2020 20:03 1110 52
  • Poziom 6  
    Witam,
    Mam dwa obwody/ żarówki w dwóch szynach w przedpokoju które chce załączać z dwóch wył. schodowych podwójnych i dwóch krzyżowym pojedynczych
    Mój fachowiec od budowlanki który się podjął wykonania instalacji położył przewody jak na rysunku, bez puszek tylko prosto do puszek wyłączników
    Nie wiem czy położył właściwą ilość przewód. Prośba o pomoc i dorysowanie co potrzeba
    Pytanie gdzie powinno iść zasilanie
    Może ktoś dorysować jak powinno być to połączone
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom

• Poziom 31  
    Zasilanie tam gdzie lampy, a przewodów drugie tyle.
  • Poziom 43  
    dad1793 napisał:
    Mój fachowiec od budowlanki który sie podjął wykonania instalacji połozył przedowy jak na rysunku.

Jest to nieprawidłowo.
    Para łączników schodowych (+ krzyżowy), powinna być łączona przewodem 5x1.5, minimum 4x1.5.
    Przy instalacji 5x1.5 nie jest ważne gdzie będzie doprowadzone zasilanie, a gdzie lampy. Wszystko jest do wykonania.
    Przy 4x1.5 zasilanie musi być w jednym z łączników schodowych, a lampy w przeciwnym.
  • Poziom 6  
    Brivido napisał:

Nie rozumiem co znaczy przewodów drugie tyle
    Możesz dorysować plis co i jak
  • Poziom 4  
    Brivido napisał:

A to czasem nie działa tak, że do jednego łącznika schodowego zasilanie następnie krzyżowy a na końcu wyjście ze schodowego do lamp ?
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 6  
    Witam Wszystkich,
    Może ktoś ma schemat lub mógłby narysować żeby uruchomić ten "skomplikowany" obwód :)
  • Poziom 4  
    dad1793 napisał:
    moze ktoś ma schemat lub moze narysowac zeby uruchomic ten "skomplikowany" obwód :)

Tak, zaraz narysuje i wstawię.
  • Poziom 43  
    DJHydrantPL napisał:

a to czasem nie dziala tak, ze do jednego lacznika schodowego zasilanie nastepnie krzyzowy a na koncu wyjscie ze schodowego do lamp ?

Wszystko zależy od ilości żył wykonanej instalacji.
    Chociaż masz rację ,w ostateczności tak ma być wykonanie krosowania przewodów, że do jednego doprowadzamy zasilanie, a do przeciwnego lampy. Jednak fizycznie lampy i zasilanie mogą być doprowadzone do jednej puszki montażowej.
  • Poziom 6  
    DJHydrantPL napisał:
    Brivido napisał:

a to czasem nie dziala tak, ze do jednego lacznika schodowego zasilanie nastepnie krzyzowy a na koncu wyjscie ze schodowego do lamp ?

No własnie ja w tym schemacie tak widzę ze tak jest
  • Poziom 42  
    kokapetyl napisał:
    Przy 4x1.5 zasilanie musi być w jednym z łączników schodowych, a lampy w przeciwnym.

Coś takiego. Co jest powodem owego "musi'?

DJHydrantPL napisał:
    Może tak działać, ale nie musi.
  • Poziom 43  
    dad1793 napisał:
    No własnie ja w tym schemacie tak widzę ze tak jest

Tak nie jest.
    Masz jedynie przewody korespondencyjne pomiędzy łącznikami, a gdzie N, nie wspominając o PE, który jest wymagany
  • Poziom 6  
    kkas12 napisał:
    kokapetyl napisał:

DJHydrantPL napisał:
    Może tak działać, ale nie musi.

Czyli jakiego przewody/ów i skąd dokąd brakuje i jak powinno być to połączone juz na łącznikach
  • Poziom 43  
    kkas12 napisał:
    kokapetyl napisał:

Przy instalacji bez puszkowej (puszki montażowe), a tak się chyba teraz wykonuje, inaczej nie wykona się połączenia
  • Poziom 4  

Tak mniej więcej powinno to wyglądać, mówie mniej więcej ponieważ nie pamiętam numeracji styków i nie jestem pewien czy dobrze to połączyłem
  • Poziom 43  
    DJHydrantPL napisał:
    Tak mniej wiecej powinno to wygladac

Z naciskiem na "mniej".
    Zapomina kolega o żyle PE, która jest wymagana w instalacji.
  • Poziom 4  
    kokapetyl napisał:
    DJHydrantPL napisał:
    Tak mniej wiecej powinno to wygladac

Z naciskiem na "mniej".
    Zapomina kolega o żyle PE, która jest wymagana w instalacji.

Jest zyła PE
  • Poziom 43  
    DJHydrantPL napisał:
    Jest zyła PE

Gdzie ? Kolega jej nie narysował. Pomiędzy łącznikami są pokazane dwie żyły, która to PE?
  • Poziom 4  
    kokapetyl napisał:
    DJHydrantPL napisał:
    Jest zyła PE

Gdzie ? Kolega jej nie narysował. Pomiędzy łącznikami są pokazane dwie żyły, która to PE?

Narysowałem bezpośrednio do lamp, nie zamieściłem żył przy łącznikach bo zależało mi na układzie sterowania oświetleniem a myślę, że żyła PE jest.
  • Poziom 6  
    Witam,
    Czyli jaki schemat jest dobry , zgodny z przepisami tj. że jest przewód ochronny itd?.
  • Poziom 43  
    DJHydrantPL napisał:
    a myślę, że żyła PE jest.

Tylko czy mamy, taką pewność i czy żyły PE i N są wykorzystane do celów przeznaczonych dla tych kolorów.
  • Moderator
    DJHydrantPL napisał:
    kokapetyl napisał:
    DJHydrantPL napisał:
    Jest zyła PE

Narysowałem bezpośrednio do lamp, nie zamieściłem żył przy łącznikach bo zależało mi na układzie sterowania oświetleniem a myślę, że żyła PE jest.

Przewód ochronny PE ma być prowadzony wszędzie wraz z innymi przewodami w instalacji elektrycznej. Brak PE jest naruszeniem obowiązującego prawa.
  • Poziom 6  
    Drodzy,
    Jest ktoś tutaj, kto na bazie mojego schematu poprawi i narysuje dobry kompletny schemat jak podłączyć dwa schodowe podwójne + krzyżowy poj. 2 szt. żeby załączały i wyłączały dwa obwody :).
    Niby proste a trudne :)
    Taki profesjonalny portal a nie ma konkretu chyba w banalnym temacie dla fachowców
  • Poziom 6  
    kkas12 napisał:
    Kolego, to jest nic innego jak dwa oddzielne układy.
    Pomy

Skoro nic innego jak dwa oddzielne obwody to jak to powinno wyglądać na rysunku
    Każdy pisze jakie to proste a nikt nie powie czy też nie narysuje co i jak :)
  • Poziom 43  
    kkas12 napisał:
    Sorry, ale chyba tylko w kolegi (pojmowanym) świecie.

Nie tylko w moim świecie.
    dad1793 napisał:
    który się podjął wykonania instalacji położył przewody jak na rysunku, bez puszek tylko prosto do puszek wyłączników
  • Poziom 13  
    W Twoim wypadku ten schemat razy dwa - i masz to, czego potrzebujesz.
  • Poziom 6  
    ADB-6 napisał:
    W Twoim wypadku ten schemat razy dwa - i masz to, czego potrzebujesz.

Dzieki, a możesz narysować na bazie mojego schematu :)
  • Poziom 13  
    Sorry, ale z Twojego schematu nic nie wynika. Połóż na biurku swoje przełączniki - zaciskami do góry, i wrzuć fotkę na forum. Tak będzie najłatwiej dla Ciebie. Kwestię bezpieczeństwa wykonanej przez Ciebie instalacji skwituję minutą ciszy...