Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitoring 2 garaży na odległość 600m.. co potrzeba?

reactor 16 Mar 2020 21:01 1059 54
    sosarek

Poziom 43  
    Obraz z kamery będziesz miał ciągły, na co Ci aż tyle klatek zapisu?
    Możesz próbować, dla Dahua na PC jest SmartPSS.
  • OptexOptex
    reactor
    Poziom 11  
    W przypadku jakiegoś intruza ważne jest aby zapisać jego wizerunek w jak najlepszym ujęciu i jakości dla późniejszej jego identyfikacji. Wychodzę z założenia, że im więcej klatek (płynny ruch) tym zdecydowanie większa szansa, na klatkę/i z wyraźnym i rozpoznawalnym wizerunkiem intruza, jego ubioru, wyglądu jakiś innych cech rozpoznawalnych, zwłaszcza w ciemnościach. Niejednokrotnie ktoś gdzieś kogoś pokazywał czy rozpoznaje daną osobę czy to w mediach czy gdzieś indziej. Zdjęcie coś pokazywało, ale tylko jakiś ogólne zarysy po których nie dało się osoby jakkolwiek rozpoznać. Tylko dlatego myślę, że powinien być płynny obraz ZAPISYWANY na PC czy NVR. A do podglądu na tel z dowolnego miejsca na świecie, to kilka klatek albo nawet 1kl/s wystarczy dla oszczedności danych oraz ogólnej wiedzy, czy garaż jest bezpieczny.

Co do samych kamer, no to jak się mi udało zorientować firma DAHUA jest godną zainteresowania, w związku z tym już przeglądałem wstępnie ich ofertę kamer IP. Jednak za bardzo nie widzę między nimi znaczących różnic. No i zastanawiam się czy te kamery z tego przedziału cenowego (200-250zł) będą dla mnie wystarczające? Czy poniższe kamery się od siebie różnią i czy warto dać 250zł czy wystarczy taka za 190zł?

https://allegro.pl/oferta/dahua-kamera-kopulkowa-ip-ez-ip-2mpx-3-6mm-poe-7829229002
    https://allegro.pl/oferta/dahua-kamera-kopulkowa-ip-ez-ip-3-6mm-poe-2mpx-7848443644
    https://allegro.pl/oferta/kamera-ip-dahua-kamery-ip-wifi-ipc-d22-imou-2-8-8975734807

A moze coś ciut lepszego powinenem szukać niż te wyżej podane?
    sosarek

Poziom 43  
    Te z pierwszego linku montowałem, dają radę. Potrzebować jednak będziesz switch POE do ich zasilenia.
    W sieci lokalnej będzie działać lecz podłączona samotnie do internetu już nie.
  • OptexOptex
    reactor
    Poziom 11  
    Switch PoE? Czy to konieczne do jednej kamery? Hmmmm.... Teraz muszę się dowiedzieć czym jest dokładnie ten switch PoE i jakie są jego zadania :P

Albo inne kamery?
    sosarek

Poziom 43  
    Kamery zasilane tylko po POE wiec takowy switch jest potrzebny, czytaj - chwali się że sam zgłębiasz temat a nie czekasz na gotowce co jest rzadkością na Forum, tak trzymać :)
    reactor
    Poziom 11  
    No dobra... coś już doczytałem... Ale chyba coś nie dokońca, bo z tego co ja rozumiem można to zasilać na 2 sposoby...

"Odrębną kwestią jest zasilanie kamer. Zarówno kamery IP, jak i kamery AHD możemy zasilać przy użyciu zasilaczy podłączonych bezpośrednio do kamery lub zasilania centralnego. W pierwszym przypadku konieczne jest zapewnienie dostępu do gniazda sieci energetycznej w niewielkiej odległości od kamery, co może nie być możliwe, szczególnie w przypadku instalacji zewnętrznych. Gdy jednak zdecydujemy się na zasilanie centralne, kamery będą podłączone wyłącznie do jednego kabla. Kablem takim będą zarówno przesyłały dane/sygnał video, jak i otrzymywały zasilanie. System zapewniający kamerom IP zasilanie poprzez skrętkę komputerową nosi nazwę PoE – Power Over Ethernet. Jest on w pełni ustandaryzowany, co oznacza, że w ramach jednej instalacji mogą współpracować elementy od różnych dostawców. W systemie PoE centralnym elementem jest switch PoE, do którego podłączamy kamery poprzez okablowanie sieci LAN"

Te kamery z linków, które dałem z tego co wiem mają 2 osobne przewody na 2 opcje zasilania i wysyłki danych. Zasilanie i wysyłka danych może odbywać się po RJ45 a można pominąć całkiem RJ45 i zasilić kamerę drugim wyjściem z kamery standardowym zasilaniem 12V DC. Przesył danych odbywa się wtedy bezprzewodowo...

Czy coś gdzieś źle zrozumiałem? Mi się wydaje być wszystko jasne... (chyba)
    sosarek

Poziom 43  
    Fakt, IPC-T1B20-0360B ma także zasilanie 12V, w opisie rzuciło mi się PoE i na tym się skupiłem. Ciut więcej wiedzy Ci nie zaszkodzi ;)
    reactor
    Poziom 11  
    Wiadomo, wiedzy im więcej tym lepiej, tylko już się przeraziłem, że znów idą koszty w górę o jakieś durne PoE :). Z tego co wiem, nawet jak by było tylko i wyłącznie RJ45, to i tak z tego da się wyciągnąć 2 żyły, które odpowiadają za zwykłe zasilanie DC 12V
    kood
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Ja tak tylko napiszę że sama kamera wewnętrzna to żadne zabezpieczenie, w dodatku budżet wystarczający co najwyżej na rejestrator i dysk, a tu 2 garaże, brak możliwości położenia kabla, rozpoznanie intruza w ciemnościach itp., jeśli to ma być "bajer, zabawka" to ok, jeśli faktycznie potrzebne jest zabezpieczenie to potrzebny jest system alarmowy z głośnym sygnalizatorem wewnętrznym + zewnętrzny i powiadomieniem GSM. Monitoring to fajny dodatek jak już system alarmowy jest.
    reactor
    Poziom 11  
    Ja mam trochę inne podejście... może i błędne... Alarm i syrena na pewno jest skuteczna, ale tylko za pierwszym razem (podjeść można robić kilka), a potem zastanawiać się jak dezaktywować alarm. Sam cichy monitoring, nie zakłóca spokoju intruza i pozwala mu się swobodnie poruszać po obiekcie oraz na sfilmowanie go. W tym czasie otrzymam powiadomienie na tel o jakiś zaburzeniach na wizji kamery (detekcja ruchu). Mogę zadzwonić na policję i zgłosić to (komisariat jest od garaży w lini prostej dosłownie 300m). Intruz dalej będą pewny, że wszystko jest ok, dalej sobie grzebie, kradnie przy zamkniętych drzwiach garażu w nocy, aby się nie rzucać w oczy. W tym czasie może policja szybko i po cichu podjechać łapiąc go w budynku. A jeśli nawet ucieknie, to jest szansa na zapisanie jego wizerunku. To wszystko oczywiście przy założeniu, że kamera jest gdzieś upchana w rupieciach, gdzie się nie rzuca w oczy, lub ma stworzone miejsce, niedostępne i nie widoczne. Tak jak pisałem na początku... może błędnie, ale uważam, to za lepsze rozwiązanie! Niech wejdzie i rozgości się,,, za ten czas chłopcy dojadą go na miejscu.

Zdjęcie poglądowe dla lepszej wizualizacji wszystkiego :)
    Monitoring 2 garaży na odległość 600m.. co potrzeba?
    sosarek

Poziom 43  
    @reactor Niestety całkowicie błędne.
    System alarmowy jest po to by wykryć intruza ZANIM ten dostanie się do chronionego obiektu a nie jak już będzie z niego wychodził.
    Hipotetycznie - robisz coś, nie słyszysz powiadomienia, spojrzysz na telefon po kilku minutach - na co zda Ci się wtedy dzwonienie na Policję? Poza tym myślisz że będą tylko siedzieć i czekać na Twoje zgłoszenie?
    Zapisanie wizerunku... wejdzie w kapturze i tyle z niego masz...
    Dlatego właśnie podlinkowałem Ci artykuł w którym jasno napisałem że monitoring wizyjny jest tylko uzupełnieniem systemu alarmowego a nie środkiem zapobiegawczym.
    reactor
    Poziom 11  
    A co mi po tym, jak raz czy drugi wywoła alarm i ucieknie do lasu tuż obok, a za kolejnym razem uda mu się ominąć niespieszczenia i będzie robił co chciał? Dlatego zależało by mi też nie na samych powiadomieniach, ale na wywołaniu połączenia tel. powiadomienie można przeoczyć, a dzwoniący tel już nie...
    kood
    sosarek napisał:
    Hipotetycznie - robisz coś, nie słyszysz powiadomienia, spojrzysz na telefon po kilku minutach - na co zda Ci się wtedy dzwonienie na Policję?

Dodajmy jeszcze do tego że kamera może nie wykryć ruchu albo nie wysłać powiadomienia wcale, lub powiadomienia zostaną wyłączone z powodu 50 powiadomień co noc bo akurat pająk zakładał sieć na obiektywie kamery a bardzo lubią podczerwień podobnie jak muchy, komary i inne owady.
    reactor
    Poziom 11  
    No co do pająków i owadów, to się zgodzę... Dlatego chciałem mieć możliwość podejrzenia co się dzieje w garażu... I jak by tak było no to widzę to i ide się z tym uporać. Jeśłi by to była 2 w nocy no to wiadomo... Nie oszukujmy się... Oleje te powiadomienia i pozbędę się tego dnia kolejnego. Ale nawet ze zwykłymi alarmami, też może być różnie :) To tylko głupie urządzenia, które działają na zasadzie fizyki lub danych algorytmów :)

Garaż jest takim miejscem, gdzie są rożne rupiecie we wszystkich możliwych miejscach i pełno z nich jest zakopanych i pochowanych. Trzeba się rozejrzeć, pogrzebać poszukać coś wartościowego. Włamywacz potrzebuje czasu jak najwięcej aby wynieść ciekawsze rzeczy. Dlatego uważam, że lepiej uśpić jego czujność i samemu się zając resztą pod warunkiem, że wszystko zadziała :)
    sosarek

Poziom 43  
    reactor napisał:
    Ale nawet ze zwykłymi alarmami, też może być różnie :) To tylko głupie urządzenia, które działają na zasadzie fizyki lub danych algorytmów :)

Są o milion razy skuteczniejsze niż bazowanie na powiadomieniach z kamery - w końcu po to zostały stworzone.
    reactor
    Poziom 11  
    OK... Temat kamer jak dla mnie został całkowicie już wyczerpany resztę zdołam się już sam dowiedzieć :) (tak myślę) Jeśli chodzi o alarmy... O czym warto pomyśleć w takich garażach z taką lokacją jak na zdjęciu? Może jest coś ciekawego, o czym nie wiem i co mnie bardziej przekona ;)
    sosarek

Poziom 43  
    Na upartego może nawet Micra Satela by się sprawdziła jeśli chodzi o namiastkę systemu alarmowego.
    kood
    reactor napisał:
    Ale nawet ze zwykłymi alarmami, też może być różnie :) To tylko głupie urządzenia, które działają na zasadzie fizyki lub danych algorytmów :)

Tylko że prawidłowo zamontowany alarm da fałszywy alarm powiedzmy 2 razy w roku, a taka kamera będzie siała powiadomieniami i po kilkanaście na dzień, taka różnica.
    Wydaje mi się że masz trochę zbyt optymistyczne podejście do detekcji ruchu w kamerach i powiadomień z tego.

reactor napisał:
    O czym warto pomyśleć w takich garażach z taką lokacją jak na zdjęciu? Może jest coś ciekawego, o czym nie wiem i co mnie bardziej przekona ;)

Albo 2 odrębne systemy alarmowe, jeden system z czujkami bezprzewodowymi, ale to już by trzeba było sprawdzić czy będzie zasięg, Abax2 lub Genevo powinny spokojnie dać radę przy tej odległości.

Działający sygnalizator wewnętrzny za 40 zł w takim garażu powoduje że złodziej który wszedł do środka ma 2 możliwości, zniszczyć go lub uciekać.
    reactor
    Poziom 11  
    Nie znam się na tym za bardzo.... Mam ogólna wiedze o elektronice i elektryce. Myślę, że jedyne czego mógłbym wymagać od takiego alarmu (tylko na jeden garaż) to 2 czujniki ruchu i dwa kontraktrony (otwarcie obwodu). Po 2 dla pewności. Po zadziałaniu jakiegokolwiek czujnika chcę otrzymać wiadomość sms i połączenie. Alarm miałby się uruchomić po przykładowo 1 minucie jeśli bym nie zareagował (wysłanie smsa czy ma uruchomić alarm czy nie)
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    kood napisał:
    reactor napisał:

Tylko że prawidłowo zamontowany alarm da fałszywy alarm powiedzmy 2 razy w roku, a taka kamera będzie siała powiadomieniami i po kilkanaście na dzień, taka różnica.
    Wydaje mi się że masz trochę zbyt optymistyczne podejście do detekcji ruchu w kamerach i powiadomień z tego.

Dokładnie tak jak napisał kolega @kood
    W tym poradniku na ostudzenie entuzjastów takich jak kolega zebrałem nieco opinii na temat "detekcji ruchu" realizowanej przez kamery:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3605028.html
    reactor
    Poziom 11  
    Oo super, już się biorę za czytanie lektury :)

Dodano po 28 [minuty]:

OK rozumiem, ze jest wiele sytuacji i przykładów, gdzie kamera i jej detekcja ruchu zawiedzie, bądź będzie wysyłać masę fałszywych alarmów, bo działa na zasadzie zmian w filmie miedzy klatkami obrazu (nawet drobnych jak cienie drzew, czy opad liści). No dobra... Ja się z tym wszystkim zgadzam. Macie rację, że to nie ma sensu w takich przypadkach, ale jeszcze się uprę przy swoim ;) Garaż jest zamykany więc jest w nim ciemno, zarówno za dnia jak i w nocy. Kompletnie nic w nim się nie porusza i jedyne co się może stać i spowodować (moim zdaniem) fałszywy alarm, to gdy coś wlezie na obiektyw (owad, pająk). Po za tym przy otwarciu garażu i wejściu intruza, takowy dla bezpieczeństwa oczywiście zamknie się w nim (przymknie drzwi) I aby coś widzieć, zapali wewnątrz światło lub mocną latarkę (raczej światło w garażu, którego na zewnątrz i tak nie widać) W tej sytuacji kamera można by powiedzieć dostanie wręcz mocnego kopa (potem fizycznego) gdy nagle stanie się światłość zobaczy lub stale błądzący strumień światła z latarki.

Co może w takiej sytuacji może pójść nie tak, kiedy nic innego nie będzie wstanie zmienić obrazu w kamerze? (nie licząc jakiegoś pająk, który musi wleźć na obiektyw) Co jeszcze może wywoływać fałszywe alarmy?
    kood
    reactor napisał:
    (nie licząc jakiegoś pająk, który musi wleźć na obiektyw)

Przecież to Twoja sprawa co sobie założysz i na co wydasz pieniądze. Z tym obiektywem to jest tak że obok kamera ma podczerwień która przyciąga pająki i inne owady, więc to nie jest tak że przez przypadek pająk może wejść na obiektyw, tylko jest tam wabiony aby tam wejść, to samo komary i inne owady.
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    Do tego dochodzą szumy własne czy pyłki niewidoczne gołym okiem, które w " oczach kamery" odbijając światło urosną do całkiem dużych rozmiarów :)
    Ale tak jak napisał kolega @kood. W końcu to kolegi pieniądze :)
    Przed instalacją proponuję się dobrze wyspać, bo potem może nie być do tego okazji
    Czuwaj :)
    reactor
    Poziom 11  
    Dziękuję bardzo! Ja jestem zwyczajnie takim typem człowiek, któremu nie wystarczy tylko powiedzieć, że to jest złe, a to jest super, to kup i będziesz zadowolony! Jestem osoba, która chce dokładnie (czasem nawet szczegółowo) wiedzieć, dlaczego jedne rozwiązanie, jest gorsze, a drugie lepsze. Tym bardziej, jeśli cały czas byłem przekonany że mój wybór będzie dobrym wyborem, a inni mówią, ze jednak nie, to chcę to zwyczajnie zrozumieć i dowiedzieć się w czym dokładnie tkwi problem ;)