Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Trzask w słuchawkach podczas wyłączania światła w łazience.

15 Mar 2020 13:06 210 14
  • Level 7  
    Od jakiegoś czasu podczas wyłączaniu światła w łazience obok pokoju z komputerem występuje trzask w słuchawkach. Gdy korzystam z komputera i słuchawek, a jakiś domownik idzie do łazienki i potem gasi światło w łazience to wtedy dokładnie w tym samym czasie co jest wyłączane światło słychać w słuchawkach trzask. Czym to może być spowodowane i jak temu zaradzić?
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy

• Level 43  
    Dominik0990 wrote:
    Czym to może być spowodowane i jak temu zaradzić ?

Wadliwą instalacją elektryczną - pewnie jeszcze stara dwużyłowa?
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 27  
    Zjawisko częste, spowodowane iskrzeniem na styku przełącznika. Przewody łączące obwody przełączane działają tutaj jak anteny nadawcze przenosząc na duże odległości zmiany pola elektromagnetycznego a Twój komputer wraz z osprzętem połączonym do niego jest swoistym odbiornikiem m.in tego pola. Należałoby zwalczyć zjawisko w miejscu jego powstawania a to może nie być proste. Zacznij od gasika przepięć n.p układu RC w puszce łącznika oświetlenia.
  • Level 7  
    sosarek wrote:
    Dominik0990 wrote:
    Czym to może być spowodowane i jak temu zaradzić ?

Wadliwą instalacją elektryczną - pewnie jeszcze stara dwużyłowa?

Nie wiem czy o taką chodzi. Problem występuje gdzieś od pół roku wcześniej coś takiego się nie działo.

Dodano po 1 [minuty]:

sq9fmc wrote:
    Zjawisko częste, spowodowane iskrzeniem na styku przełącznika. Przewody łączące obwody przełączane działają tutaj jak anteny nadawcze przenosząc na duże odległości zmiany pola elektromagnetycznego, a Twój komputer wraz z osprzętem połączonym do niego jest swoistym odbiornikiem m.in. tego pola. Należałoby zwalczyć zjawisko w miejscu jego powstawania, a to może nie być proste. Zacznij od gasika przepięć np. układu RC w puszce łącznika oświetlenia.

Trzeba coś zrobić z wyłącznikiem światła w łazience ?

• Level 43  
    Dominik0990 wrote:
    Nie wiem czy o taką chodzi.

Ty może nie wiesz, ale kiepski styk w wyłączniku, puszce połączeniowej itd. już robi swoje.
  • Level 7  
    sosarek wrote:
    Dominik0990 wrote:
    Nie wiem czy o taką chodzi.

Ty może nie wiesz, ale kiepski styk w włączniku, puszcze połączeniowej itd. już robi swoje.

Czyli co trzeba wymienić ?

• Level 43  
    Nie wymienić a sprawdzić instalację elektryczną w domu.
  • Level 7  
    sosarek wrote:
    Nie wymienić a sprawdzić instalację elektryczną w domu.

Teraz sprawdzałem jak sytuacja się ma : ubrałem słuchawki , włączyłem film i zacząłem włączać i wyłączać światło w łazience oraz pokoju ale żadnych trzasków nie uświadczyłem , także nie wiem od czego to jest zależne ale przeważnie koło 21 jak ktoś się myje i potem gasi światło w łazience to jest trzask w słuchawkach bardzo słyszalny. Wcześniej jak korzystałem z słuchawek podpiętych to TV i korzystałem jednocześnie z komputera poprzez kabel hdmi to razem z tym trzaskiem w słuchawkach na TV po środku ekranu pojawiała się lina pozioma w kropki czarno białe na dosłowne sekundę .

• Level 43  
    Dominik0990 wrote:
    Wcześniej jak korzystałem z słuchawek podpiętych to TV i korzystałem jednocześnie z komputera poprzez kabel hdmi to razem z tym trzaskiem w słuchawkach na TV po środku ekranu pojawiała się lina pozioma w kropki czarno białe na dosłowne sekundę .

Zrywało synchronizację po HDMI - czasami wystarczy lepszy jakościowo kabel, wzmacniacz sygnału HDMI...
  • Level 7  
    Problem występuje od pół roku gdzieś , wcześniej nie występował . Jednakże wczoraj zauważyłem że słuchawki jak są jakieś głośniejsze momenty w muzyce które są bardziej podkreślane wydają z siebie podobny trzask tylko cichszy niż wtedy gdy jest wyłączane światło w łazience . Także wnioskuję że słuchawki się uszkodziły właśnie przez ten wyłącznik światła w łazience albo inaczej związane z nim trzaski , wyładowania elektryczne .
  • Level 27  
    Poszukaj na portalach aukcyjnych "Gasik RC do SSR z warystorem " i zainstaluj w puszce wyłącznika. Niedrogie rozwiązanie a może Ci usunąć a przynajmniej częściowo zredukować problem.
  • Level 7  
    Jeśli chodzi o trzaski w głośniejszych momentach w muzyce to sprawdziłem 3 pary słuchawek i na każdych ten trzask występuje także tu może chodzić o kartę dźwiękową zintegrowaną w komputerze . Przyjdzie mi nowa karta dźwiękowa Fiio Olympus 2 we wtorek to sprawdzę czy będzie się tak dalej robiło . Gniazdko sprawdziłem z Tatą i nie było żadnych iskier podczas włączania i wyłączania prądu również trzask w słuchawkach nie występował . Dzieje się tak tylko czasami przy wyłączaniu światła w łazience ale od czego to zależy to już nie jestem w stanie stwierdzić . Włączyłem bardzo wymagającą grę i również trzaski nie występowały przy gaszeniu oraz zapalaniu światła w łazience . Co do tej karty dźwiękowej nowej to też nie jestem przekonany czy to rozwiąże problem bo jak podłączyłem słuchawki do TV i tak przesyłałem dźwięk z komputera to tak samo trzaski występowały w głośniejszych momentach muzyki . Nie jestem przekonany bo nie wiem na jakiej zasadzie jest wtedy odtwarzany dźwięk czy jak odtwarzam dźwięk z TV podłączone do komputera to karta dźwiękowa w komputerze ma w tym udział czy dźwięk odtwarza się poprzez kartę dźwiękową wbudowaną w telewizor ?
  • Level 7  
    Wyłączenie karty dźwiękowej zintegrowanej w biosie, zastosowanie przedłużki usb oraz kabla od ładowarki telefonu przyniosło efekt taki że nie słychać tych szumów podczas przeglądania internetu i odświeżania stron internetowych w grach tak samo nie słychać podczas wczytywania i cichszych okresach w grze. Nawet na maksymalnej głośności w trybie low co i tak jest już bardzo głośno i z basami na high . Dopiero ustawienie maksymalnej głośności w trybie high sprawie że słychać szum i jakieś zniekształcenia ale jest to prawie ledwie słyszalne.

Zniekształcenia podczas gdy dzieje się dużo na ekranie przy maksymalnej głośności nie pojawiają się .
    Jedyny mankament który dostrzegam dzieje się gdy są odtwarzane niskie tony zawsze w tym samym czasie danej ścieżki dźwiękowej. Słychać wtedy delikatne zniekształcenie dźwięku , występuje ono zawsze w lewej słuchawce. To nie jest tak że zawsze jak są niskie tony to występuje tylko w konkretnym momencie utworu który jest cichszy. Słychać wtedy delikany szumo-trzask który trwa dosłownie pół sekundy.

Na karcie dźwiękowej zintegrowanej się tak dzieje oraz na Fiio na każdych z trzech par słuchawek które posiadam. Także nie wiem co może być przyczyną. Jak ktoś ma jakieś pomysły proszę o pomoc i pozdrawiam.

Tak to teraz wygląda ale przynajmniej jest jakiś efekt:
    Trzask w słuchawkach podczas wyłączania światła w łazience.
  • Level 23  
    Wg mnie - to się nie wiąże bezpośrednio ze spadkiem napięcia w sieci, tylko raczej zakłócenia przenoszą się drogą radiową.

Przypuszczalne przyczyny:
    - wadliwy wyłącznik światła w łazience, iskrzenie styków "łuk elektryczny" w chwili wyłączania
    - możliwe, że też masz jakiś układ elektroniczny podpięty pod wyłącznik światła (np wentylator z timerem???) lub też samo oświetlenie wprowadza zakłócenia w chwili wyłączania (czyli pewnie też nie są same żarówki ani świetlówki)

Najprościej zacząć od wyłącznika, ale nie napisałeś - co masz pod niego podpięte - tylko światło? jakie?
    Jeśli sam wyłącznik jest sprawny to układ RC przy urządzeniu - powinien ograniczyć zakłócenia.
  • Level 7  
    Matheu wrote:
    Wg mnie - to się nie wiąże bezpośrednio ze spadkiem napięcia w sieci, tylko raczej zakłócenia przenoszą się drogą radiową.

Przypuszczalne przyczyny:
    - wadliwy wyłącznik światła w łazience, iskrzenie styków "łuk elektryczny" w chwili wyłączania
    - możliwe, że też masz jakiś układ elektroniczny podpięty pod wyłącznik światła (np wentylator z timerem???) lub też samo oświetlenie wprowadza zakłócenia w chwili wyłączania (czyli pewnie też nie są same żarówki ani świetlówki)

Najprościej zacząć od wyłącznika, ale nie napisałeś - co masz pod niego podpięte - tylko światło? jakie?
    Jeśli sam wyłącznik jest sprawny to układ RC przy urządzeniu - powinien ograniczyć zakłócenia.

Ten problem jest już rozwiązany nie słychać trzasku w słuchawkach podczas wyłączania światła w łazience . Teraz mam problem taki że jak są niskie tony podczas odtwarzania różnych utworów muzycznych , filmów i podczas grania w gry jak leci muzyka w tle. To czasem pojawia się dosłownie pół sekundowy nie głośny szum/trzask nie wiem jak to określić jakieś zniekształcenie i zawsze występuje ono dokładnie w tym samym czasie danego utworu nie wcześniej nie później . To na pewno nie wina słuchawek ani karty dźwiękowej, na karcie zintegrowanej to występowało i teraz na Fiio występuje. Wcześniej myślałem że to może przez kartę dźwiękową zintegrowaną ale wyłączenie jej w biosie nie rozwiązało problemu. Na każdych z trzech par słuchawek które mam to występuje. Zamiana listwy też nie pomogła.