Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena i tuner do DX-ingu telewizyjnego

15 Mar 2020 20:42 261 24
  • Poziom 3  
    Cześć,
    Od prawie dwóch lat interesuje się wyszukiwaniem sygnałów telewizyjnych. Pierwszy raz zainteresowało mnie to w wakacje, gdy na antenie BOSS znalazłem sygnał telewizji analogowej z Rosji. Jeszcze przez jakiś rok, miałem dostęp do tej instalacji. Zaczyna mi tego brakować i w związku z tym, chcę zrobić własną instalację. Myślałem o antenie ATX-91 wersja aktywna i o jakimś dipolu na VHF + zwrotnica. Zbyt dużego doświadczenia w temacie projektowania takich instalacji nie mam. Co do tunera, to sam nie wiem co wybrać. Na pewno nie jakieś badziewie za 60 zł. Oczywiście DVB-T2 HEVC H.265 Czy jest tu ktoś, kto ma jakieś pojęcie o tym?
    Z góry dzięki za odpowiedź
  • flexghzflexghz
  • Poziom 28  
    Myślę że na tym etapie (brak dokładnej specyfikacji DVB-T2 w Polsce) nikt Ci nie poleci konkretnej konfiguracji anteny i tunera. A swoją drogą to sam montowałem u rodziny antenę ATX-91 ze wzmacniaczem w puszce (regulacja wzmocnienia za pomocą regulacji napięcia zasilania) i powiem Ci że daje ona potencjał w DVB-T, ale jak będzie działać z DVB-T2 tego nie wiem.

• Poziom 43  
    Andrzej Ch. napisał:
    daje ona potencjał w DVB-T, ale jak będzie działać z DVB-T2 tego nie wiem.

Tak samo, jak inaczej ma działać? Zmienia się tylko kodek, reszta pozostaje bez zmian.
  • Poziom 28  
    Tak, jeśli chodzi o antenę to pewnie tak jest jak piszesz, chociaż pewności na 100% nie ma. Problem może być już ze wzmacniaczem i jego liniowością
  • Poziom 3  
    Andrzej Ch. napisał:
    Myślę że na tym etapie (brak dokładnej specyfikacji DVB-T2 w Polsce) nikt Ci nie poleci konkretnej konfiguracji anteny i tunera. A swoją drogą to sam montowałem u rodziny antenę ATX-91 ze wzmacniaczem w puszce (regulacja wzmocnienia za pomocą regulacji napięcia zasilania) i powiem Ci że daje ona potencjał w DVB-T, ale jak będzie działać z DVB-T2 tego nie wiem.

A przy jakiej odległości od nadajnika i jakie MUX-y łapałeś? Pytam o to, bo u rodziny mam ATX-107 i ona też funduje stabilny odbiór VHF.
  • Poziom 28  
    smlaw napisał:
    Andrzej Ch. napisał:

A przy jakiej odległości od nadajnika i jakie MUX-y łapałeś? Pytam o to, bo u rodziny mam ATX-107 i ona też funduje stabilny odbiór VHF.

67-80 km od nadajnika. Moc i jakość sygnału na 100%
  • flexghzflexghz
  • Poziom 3  
    Andrzej Ch. napisał:
    smlaw napisał:
    Andrzej Ch. napisał:

67-80 km od nadajnika. Moc i jakość sygnału na 100%

A MUX-y? BO 1,2,3 ew. lokalny na pewno. Jak z 8?

• Poziom 43  
  • Poziom 28  
    sosarek napisał:
    @Andrzej Ch. W Poznaniu można już odbierać kanały Polsatu w DVB-T2 na k.28 i robię to na zwykłej https://sklep.delta.poznan.pl/antena-kierunkowa-1921-60_l1_p6855.html

Czy to nie jest czasem TEST ?
    Skąd wiesz jak będzie to wyglądać docelowo ?

Dodano po 2 [minuty]:

Cytat:

A MUX-y? BO 1,2,3 ew. lokalny na pewno. Jak z 8?

Odbiorca nie wymagał MUX 8, ale na pewno nie da rady odebrać wszystkich muxów na jednej antenie ze względu na odmienną polaryzację.

• Poziom 43  
    @Andrzej Ch. Widzę że przesiadka z analoga na DVB-T wpierw w MPEG-2 a później zmiana na MPEG-4 nic nie nauczyła...
  • Poziom 28  
    sosarek napisał:
    @Andrzej Ch. Widzę że przesiadka z analoga na DVB-T wpierw w MPEG-2 a później zmiana na MPEG-4 nic nie nauczyła...

Powiedzmy, że nie wiem o czym piszesz, bo u mnie od razu wystartowało MPEG4, (zaraz po analogu) u mnie poligonu doświadczalnego nie było.
    Może w Twojej lokalizacji robiono testy pośrednie, ale nie u mnie, więc piszę wyłącznie o swoich doświadczeniach.

• Poziom 43  
    @Andrzej Ch. Widać że nie wiesz, tutaj także nie było żadnego poligonu, okres przejściowy między zupełnym wyłączeniem analoga a przejściem na MPEG-4.
    Teraz odpowiedz mi jeszcze na jedno - dlaczego wszyscy nagle zaczęli wtedy sprzedawać magiczne anteny HD pierdu pierdu i gro osób się na to nabrało?
    Pomijam fakt tego że gro osób nadal używa 20 letnich siatek i nadal są one sprzedawane oraz polecane także na Forum do zastosowań w trudnych warunkach odbiorczych?
  • Poziom 28  
    @sosarek
    Ja nie kupowałem magicznych anten, bo na chwyty marketingowe w zakresie anten się nie nabieram. Nie ma cudów.
    Jesteś na 100% pewien, że cudowne anteny siatkowe zadziałają z DVB-T2 w Polsce ??, bo ja wiem że raczej nie zadziałają, zwłaszcza gdy wprowadzony zostanie wysoki QAM ?
    Druga sprawa to przydział bardzo bliskich kanałów np. 29, 31, 32, 35. Myślisz że siatka sobie z tym poradzi ?
  • Poziom 3  
    Andrzej Ch. napisał:
    @sosarek
    Ja nie kupowałem magicznych anten, bo na chwyty marketingowe w zakresie anten się nie nabieram. Nie ma cudów.
    Jesteś na 100% pewien, że cudowne anteny siatkowe zadziałają z DVB-T2 w Polsce ??, bo ja wiem że raczej nie zadziałają, zwłaszcza gdy wprowadzony zostanie wysoki QAM ?

Ja myślałem o silnych antenach kierunkowych z dużym zyskiem a nie o jakiejś antenie siatkowej.
  • Poziom 28  
    Cytat:

Ja myślałem o silnych antenach kierunkowych z dużym zyskiem a nie o jakiejś antenie siatkowej.

Myślę że ATX-91 wystarczy, jednak nie wypowiadam się na temat ew. wzmacniacza jeśli były potrzebny

• Poziom 43  
    smlaw napisał:

Zauważ że to nie było skierowane do Ciebie ;)
    @Andrzej Ch. Spójrz na ludzi którzy odbierają od dawna choćby czeskie czy niemieckie kanały nadawane w DVB-T2 prócz polskich.
  • Poziom 3  
    Andrzej Ch. napisał:
    Cytat:

Myślę że ATX-91 wystarczy, jednak nie wypowiadam się na temat ew. wzmacniacza jeśli były potrzebny

Co do wzmacniacza, to wiem co robić. Dokupię jeszcze coś na VHF i będzie działało. Do DVB-T2 mamy jeszcze jakiś czas do pierwszych emisji testowych na większą skalę.
  • Poziom 28  
    @sosarek
    Ok, jeśli piszesz że tak jest to rozumiem że odpowiadasz za to co napisałeś, ja natomiast nie polecam anten siatkowych zwłaszcza jeśli chodzi o DVB-T2. Myślę że na tym polemikę możemy zakończyć.
  • Poziom 43  
    Andrzej Ch. napisał:
    @sosarek
    ja natomiast nie polecam anten siatkowych zwłaszcza jeśli chodzi o DVB-T2. Myślę że na tym polemikę możemy zakończyć.

To się ogromnie mylisz. Anteny siatkowe to bardzo mądre konstrukcje. Co będzie pokaże czas i nie ma co gdybać .
  • Moderator
    Nie ma czegoś takiego jak "mądrość konstrukcyjna".

A czas już pokazał jak funkcjonują wspomniane "anteny" wszędzie tam gdzie jest odbierany sygnał DVB-T2 w HEVC 265 w trybie 256k (Czechy, Słowacja, Niemcy). Zero odbioru....

Z własnych doświadczeń "DX-owania": antena możliwie jak najbardziej wąskopasmowa i o możliwie jak najwęższej charakterystyce poziomej.
    I od razu uprzedzam, że współczesne możliwości odbioru dalekich stacji jest już bardzo poważnie utrudnione. I to z kilku powodów:

1. Nadajniki cyfrowe są uruchamiane w znacznie mniejszej odległości od siebie, typowa odległość pomiędzy nadajnikami dużej mocy (lub tzw środek obszaru koordynacji - istotne dla sieci SFN) wynosi około 200 km. W technice analogowej te odległości musiały być kilkukrotnie większe i przy dodatkowym zastosowaniu tzw. offsetu.

2. Poziom zakłóceń i tzw. smogu elektromagnetycznego jest nieporównywalnie większy niż nawet przed kilkoma laty. "Śmiecą" wszelkie urządzenia jakie mamy w pobliżu od "żarówek energooszczędnych" do lodówek czy pralek.

3. Specyfika sygnału cyfrowego wymaga prawidłowej synchronizacji czyli prawidłowego "wyłuskiwania" odstępu interwałowego i tonów pilotujących. To wydłuża czas synchronizacji - nawet do kilkunastu czy kilkudziesięciu sekund - nie mówiąc o prawidłowym odbiorze pakietów ramek. Niewątpliwie jest to znacznie trudniejsze co zapewne daje znacznie więcej zadowolenia dla "wyszukiwacza".

Sukcesów.
  • Poziom 28  
    @irekr
    Jak sam widzisz niektórych nie zdołasz przekonać, po prostu wiedzą lepiej i przy okazji wprowadzają innych w błąd.
  • Moderator
    "Polak zawsze wie najlepiej"... tak mawiają...

A DVB-T2 w nie jest odległą przyszłością, emisje już są prowadzone. Zmiany nadchodzą i będą bardzo szybkie.
  • Poziom 22  
    Andrzej Ch. napisał:
    Jak sam widzisz niektórych nie zdołasz przekonać, po prostu wiedzą lepiej i przy okazji wprowadzają innych w błąd.

No to teraz się naraziłeś :D

Nie wiem po co w ogóle ten kotlet został odgrzany po 11 dniach. Chyba z nudów i braku zajęcia. :idea:

Cytat:
    Nie ma czegoś takiego jak "mądrość konstrukcyjna".

Jak nie ma jak jest :D

PKP PLK już uruchomiła część swoich nadajników i widmo kanału 9 u mnie wygląda strasznie.
    Tylko czekać jak OSD (Tauron, PGE) odpalą 430 MHz a później 450 MHz.....
  • Poziom 39  
    irekr napisał:
    "Polak zawsze wie najlepiej"... tak mawiają...
    Właśnie to widać po tym wątku...