Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych

phanick 16 Mar 2020 15:32 14133 20
phoenixcontact
 • Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych
  Opiszę naprawę dość rzadkiej konsoli, polegającą na odtworzeniu schematu pierwowzoru, zaprojektowaniu i wykonaniu płyty głównej i dalszych krokach niezbędnych do przywrócenia jej życia i funkcjonalności, w których zastosowałem swoją nowatorską metodę. Będzie więc coś dla miłośników retro, fanów wytrawiania płytek, maniaków programowania w asemblerze 6502 i wyjadaczy układów programowalnych.

  Motywacja
  Jakiś czas temu dostałem do naprawy pozostałości po pewnej pegasuso-podobnej konsoli. Właściciel chyba nie obchodził się z nią zgodnie z instrukcją, bo ogólnie wyglądała ona jakby, pies ją zjadł a potem zwrócił - połowa płyty głównej wraz z gniazdem kardridży była wyszarpana, rezonatora kwarcowego i przycisków power/reset także nie uświadczyłem, a w późniejszej fazie okazało się że jeden tranzystor i kondensator zostały podmienione na nieprawidłowe.
  Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych

  Po co więc zawracać sobie głowę takim trupem? Pewna rzecz mnie w niej urzekła. Najstarsze wersje konsol tego typu składały się z szeregu elementów:
  * procesor główny 6502 (CPU) + pamięć RAM + dekoder 74139,
  * procesor graficzny (PPU) + pamięć RAM + zatrzask 74373,
  * bufory do komunikacji z joystickiem,
  * generator sygnału zegarowego, wzmacniacz audio i wideo.
  Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych

  W późniejszych latach aby obniżyć koszty budowy i montażu, wszystkie te elementy zintegrowano w pojedynczym układzie scalonym o 80 nóżkach - UM6561:
  Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych
  Wyprowadzenia sygnałów do nóżek zostały tak zaprojektowane, aby ścieżki biegnące do gniazda kardridży i pozostałych peryferiów dało się zmieścić w zasadzie na jednej warstwie, jak widać powyżej. Mi kiedyś przyszła do głowy chęć jeszcze mocniejszego zagęszczenia ścieżek i - tu przykład (niedokończonego) projektu płyty opartej o ten scalak w wersji super mini:
  Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych

  Wraz z dalszą chęcią cięcia kosztów, później ten układ bywał zintegrowany z płytą główną w formie zalanej struktury, żargonowo nazywany NOC - Nes On Chip (czyli NES na pojedynczym scalaku):
  Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych

  Dużo rzadziej można go było też spotkać na osobnej płytce, dolutowanej do konsoli:
  Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych

  Jednak konsola opisywana w tym temacie ma budowę odmienną - serce konsoli (układ SP-80) wymagał dodania dwóch scalaków - pamięci RAM dla obu procesorów. Można więc przypuszczać, że jest to inne, zupełnie niezależne opracowanie głównego układu, a technologia lub koszty nie pozwalały na pełną integrację wszystkiego w jednym układzie.

  Diagnoza
  Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych
  Obie pamięci (których na zdjęciu już brakuje) zostały przeze mnie wylutowane i przetestowane - każda okazała się niesprawna. To źle rokowało - konsola prawdopodobnie została potraktowana zbyt wysokim napięciem (co wcale nie musiało być celowe - często przy omyłkowym podłączeniu nieprawidłowego zasilacza, stabilizator 7805 uszkadza się tak niefortunnie, że podaje na wyjście niestabilizowane napięcie wejściowe, np. 9-12V). Chociaż ostatnio miałem do czynienia z przypadkiem, gdy jakiś Janusz zamiast 7805 wlutował.. 7809.
  Miałem jednak jakieś ciche wewnętrzne przeczucie, że może ów serce konsoli (kluczowy układ na zielonej płytce) jest sprawny. Niestety, naprawienie połamanej płyty głównej nie wchodziło w grę - nawet gdyby urwane ścieżki zastąpić kabelkami, a gniazdo kardridży przykleić w celu wzmocnienia, to laminat był tak podłej jakości, że pewnie wszystko popękałoby przy pierwszej okazji i mocniejszym szarpnięciu. Dodatkowo płyta była przystosowana do podłączenia na stałe joysticków (dwa złącza szpilkowe), a ja jestem zwolennikiem odłączanych kontrolerów. Dlatego jedynym rozsądnym rozwiązaniem było zaprojektowanie i wykonanie płyty głównej od zera, przystosowanej do współpracy z zieloną płytką.

  Rozszyfrowanie układu
  Pierwszą czynnością, którą musiałem przedsięwziąć było rozszyfrowanie znaczenia wyprowadzeń. Za pomocą KrzysioPCB i używając jako odniesienia sygnałów z gniazda kardridzy oraz 15 pinowego portu rozszerzeń ("na pistolet"), udało się odtworzyć schemat oraz rozpiskę wyprowadzeń (pinout):
  Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych
  
                                        _____________
                                       /             \
             PPU A0 <-     PPU A13 <- / 79 80   02 01 \ <> PPU D0      -- GND
            PPU A1 <-     PPU A12 <- / 77 78     04 03 \ <> PPU D1      <> PPU D7
           PPU A2 <-     PPU A11 <- / 75 76       06 05 \ <> PPU D2      <> PPU D6
          PPU A3 <-     PPU A10 <- / 73 74         08 07 \ <> PPU D3      <> PPU D5
            GND --      PPU A9 <- / 71 72           10 09 \ <- CLK         <> PPU D4
        PPU A8 <-      PPU A4 <- / 69 70             12 11 \ -> VIDEO       ?? ?
       PPU A7 <-      PPU A5 <- / 67 68               14 13 \ <- /RESET      -- VCC
    PPU /A13 <-      PPU A6 <- / 65 66                 16 15 \ <- $4017 D0    <- $4016 D2
    PPU /WE <-     PPU /RD <- / 63 64                   18 17 \ <- $4016 D0    <- AMP IN
      /IRQ <-          NC -- / 61 62                     20 19 \ -> $4016 CLK   <- $4017 D1
   CPU R/W <-    CPU /RMS <- \ 59 60                     22 21 / -> AUDIO OUT   <- $4017 D2
     CPU A0 <-      CPU D0 <> \ 57 58                   24 23 / <- $4017 D3    <- $4016 D1
      CPU A1 <-      CPU D1 <> \ 55 56                 26 25 / <- $4017 D4    -> OUT0
       CPU A2 <-      CPU D2 <> \ 53 54               28 27 / -> OUT2        -> OUT1
        CPU D3 <>         VCC -- \ 51 52             30 29 / -- GND         -> AMP OUT
         CPU D4 <>      CPU A3 <- \ 49 50           32 31 / -- NC          -> $4017 CLK
          CPU D5 <>      CPU A4 <- \ 47 48         34 32 / -> CPU A11     -> CPU /RAM
           CPU D6 <>      CPU A5 <- \ 45 46       36 35 / -> CPU A10     -> CPU M2
            CPU D7 <>      CPU A6 <- \ 43 44     38 37 / -> CPU A9      -> CPU A12
            CPU A14 <-      CPU A7 <- \ 41 42   40 39 / -> CPU A8      -> CPU A13
                                       \_____________/
  


  Kolejnym potwierdzeniem, ze jest to zupełnie inna wersja jest sposób, w jaki doprowadza się sygnał zegarowy - tutaj konieczny jest zewnętrzny generator (oparty na tranzystorze i kwarcu), podczas gdy w większości układów wystarczy podłączyć jedynie sam kwarc, bo generator wbudowany jest już w układ.
  Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych

  Mając już rozpiskę sygnałów, postanowiłem przetestować zieloną płytkę poza ustrojem. Podlutowałem przewody z masą, zasilaniem, obwodem sygnału zegarowego i.. na wyjściu wideo pojawił się sygnał przypominający sygnał Composite (patrzyłem jedynie pod oscyloskopem, bo już wzmacniacza wideo nie chciało mi się lutować). Także na wyjściu sygnału zegarowego (M2) od procesora było upragnione 1.7 MHz. To oznaczało, że układ żyje (chociaż nie musi być sprawny...).

  Projekt nowej płyty głównej i wykonanie
  Działanie głównego scalaka było dużą motywacją do rozpoczęcia prac nad projektem płyty głównej. Oparłem ją na odtworzonym schemacie, jednak niektóre ścieżki prowadziłem inaczej (np. po to aby uniknąć przeciskania się dwoma ścieżkami między parą nóg układu). W efekcie powstała pojedyncza płyta z gniazdami joypadów/kardridża/audio+video+zasilania. Płytki nie projektowałem pod konkretna obudowę - chciałem uzyskać wolnostojącą konsolę. Natomiast samej zielonej płytki też nie przylutowywałem na stałe, tylko wluowałem gniazdo goldpinowe.
  Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych
  Jak widąc wyszła ona całkiem spora, chyba nawet większa od analogicznej płytki którą kiedyś także zaprojektowałem, ale opartej na scalakach.
  Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych

  Całość po zlutowaniu zadziałała od razu. Zauważyłem jedynie dwa mankamenty:
  * Obraz miał zdecydowanie za ciemne odcienie. Po wymianie tranzystorów we wzmacniaczu wideo z BC327/337 na BC557/547 usterka ustąpiła (czyżby pierwsza para miała zbyt małe wzmocnienie?). W poniższym układzie pracują one jako wtórnik emiterowy więc wzmocnienie jest jedynie prądowe, a napięciowo sygnał i tak musi zostać stłumiony dwukrotnie.
  Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych

  * Dźwięk wydawał się jakby momentami za cichy - tutaj przyczyną był kondensator odcinający składową stałą, doprowadzając dźwięk do wewnętrznego wzmacniacza. Oryginalny 100uF (który był w pierwotnej płytce) chyba nie był szczęśliwą wartością (wyglądał zresztą, jakby ktoś go niefabrycznie przylutował). Wymiana na 1uF (wartość stosowaną w większości konsol tego typu w tym miejscu) także rozwiązała problem..
  Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych

  Niestety dopiero teraz zauważyłem dużo bardziej poważny mankament - joystick wpinany do portu nr1 w ogóle nie działał. Po krótkiej analizie doszedłem do wniosku, że linia danych (D0) od joysticka do konsoli ma ciągłość, ale to konsola w ogóle nie reaguje na sygnały na niej obecne. Prawdopodobnie jakieś połączenie wewnątrz scalaka musi być uszkodzone. Pewnie dlatego pierwotny właściciel ze złości połamał płytkę i wyszabrował elementy.
  Konsola bez działającego portu do joysticka jest bezużyteczna, a naprawienie przepalonej wewnątrz ścieżki jest niewykonalne, co więc począć?

  O procesorze
  Aby zrozumieć dalszy tok prac, konieczne jest pewne zaznajomienie z architekturą konsol Pegasus. Obecny w nich 8 bitowy procesor 6502 z 16 bitową szyną adresową jest bardzo prostym i jednocześnie funkcjonalnym układem, który moim zdaniem powinien być wybierany jako wzorcowy przykład przy nauczaniu assemblera.

  Ze światem zewnętrznym komunikuje się w zasadzie za pomocą 26 sygnałów:
  *A15..A0 - szyna adresowa (16 linii)
  *D7..D0 - szyna danych (8 linii)
  *R/W - sygnał określający czy dany cykl będzie odczytem (poziom wysoki) czy zapisem (poziom niski)
  *M2 - sygnał zegarowy 1.7 MHz

  Każdy cykl pracy wygląda identycznie:
  * jeśli jest to cykl odczytu: przed zboczem narastającym M2 procesor ustawia adres na szynie adresowej, wartość sygnału R/W na 1, natomiast na zboczu opadającym M2 odczytuje z szyny danych dane.
  Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych

  * jeśli jest to cykl zapisu: przed zboczem narastającym M2 procesor ustawia adres na szynie adresowej, wartość sygnału R/W na 0, a gdzieś w połowie między zboczem narastającym a opadającym M2 - ustawia dane na szynie danych
  Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych

  Sam procesor działa w sposób zupełnie deterministryczny i przewidywalny - odczytuje komórkę pamięci z rozkazem (może on składać się z 1, 2 lub 3 bajtów), potem wykonuje rozkaz, odczytuje następny, itd.

  Do szyny adresowej nie musi być oczywiście przypięta jedynie pamięć (RAM/ROM), ale mogą też być tam układy wejścia (klawiatura) czy układy wyjścia (wyświetlacz). Każdy z tych układów musi oczywiście mieć jakiś dekoder, który go włączy tylko przy dostępie do określonych komórek pamięci.

  Mapa pamięci konsol Pegasus wygląda następująco:
  $0000-$1FFF: Wewnętrzne 2kB pamięci konsoli (tylko do $7FF, reszta to powtórzenie)
  $2000-$3FFF: Rejestry procesora graficznego PPU (tylko do $2007, reszta to powtórzenie)
  $4000-$4015: Rejestry od układu dźwiękowego
  $4016-$4017: Rejestry od joysticków
  $4018-$7fff: Niektóre kardridże mogą wykorzystywać ten obszar na swój sposób
  $8000-$ffff: Tutaj zwykle przypięta jest pamięć ROM (czasem RAM) obecna w kardridżu.

  Tak naprawdę na złączu kardridża zamiast linii A15 jest tzw. linia /ROMSEL, która jest równa logicznie: not (A15 AND M2), czyli:
  
  A15 M2 | /ROMSEL
   0   0   1
   0   1   1
   1   0   1
   1   1   0
  

  Dlaczego? Do dekodowania czegokolwiek należy zawsze brać pod uwagę linię M2, bo tylko gdy ma stan wysoki, to adres jest poprawny. A skoro pamięć kardridża jest zmapowana w zakresie $8000-$ffff, to właśnie pamięć należy uaktywnić tylko gdy A15=1 i M2=1. Ggdyby na złączu była linia A15, to każda dyskietka musiałaby w środku zawierać dodatkowy układ logiczny który wyliczałby to wyrażenie. W obecnej sytuacji ten dekoder nie jest potrzebny, bo właśnie linia /ROMSEL realizuje powyższą logikę i może być bezpośrednio używana do aktywowania pamięci.

  O budowie konsoli, procesorze i portach
  Joysticki w tego typu konsolach wyposażone są w 8 przycisków (nie licząc TURBO), a komunikacja konsoli z nimi odbywa się w sposób szeregowy za pomocą trzech linii: STROBE, CLOCK, DATA.
  
  +--------------------------+
  |   U                      |
  | L   R                    |
  |   D    SEL  START   B  A |
  +--------------------------+
  


  W momencie opadającego zbocza STROBE, stan wartości poszczególnych przycisków jest zapamiętywany w układzie joysticka (rejestr równoległo-szeregowy 4021), natomiast każde rosnące zbocze na linii CLOCK przesunięcie na linię DATA stanu kolejnego przycisku (przyciski są podciągnięte wewnątrz joypada do zasilania, a wciśnięcie zwiera go do masy)
  
  STROBE  __''''____________________________________________________________________
  CLOCK   ''''''''''____''''____''''____''''____''''____''''____''''____''''____''''
  DATA    ------<  A  >-<  B  >-< SEL >-<START>-<  U  >-<  D  >-<  L  >-<  R  >-''''
  


  Do komunikacji z joystickami w konsoli używane są dwa adresy: $4016 i $4017
  
  [.....AAA] Zapis pod $4016:
        |||  wartości tych trzech bitów są zatrzaskiwane na pinach procesora
        ||+-- OUT0 (używany jako STROBE)
        |+--- OUT1
        +---- OUT2
  
  [.....BBB] Odczyt spod $4016
        |||  wartości tych trzech bitów mogą być odczytane spod $4016
        ||+-- $4016.D0 (używany jako DATA od joysticka nr 1)
        |+--- $4016.D1
        +---- $4016.D2
  
  [...CCCCC] Odczyt spod $4017
      |||||  wartości tych pięciu bitów mogą być odczytane spod $4017
      ||||+-- $4017.D0 (używany jako DATA od joysticka nr 2)
      |||+--- $4017.D1
      ||+---- $4017.D2
      |+----- $4017.D3 
      +------ $4017.D4
  


  Z puntu widzenia obsługi joypada nr 1 interesuje nas tylko sygnał OUT0 (STROBE), $4016.D0 (DATA). Pozostałe piny są obecne na 15 pinowym porcie rozszerzeń i mogą być wykorzystane przez inne urządzenia peryferyjne (np. pistolet, zewnęrzna klawiatura, adapter na 4 pady, czy np. mikrofon, obecny tylko w padzie nr 2 w oryginalnym Famicomie)

  Aby więc połączyć ze sobą procesor i joysticki, potrzebne są bufory, które będą podawać na magistrale danych stan linii DATA od joysticka ale tylko wtedy, gdy procesor zechce dokonać odczytu spod $4016 lub $4017. Tą funkcje pełnią układy 74HC368 w konsoli. Ponieważ są to bufory odwracające, to tak naprawdę procesor odczyta odwrócą wartość danych wystawioną przez joystick.

  Procesor posiada jeszcze dwie linie: /RD4016 i /RD4017, aktywne tylko podczas cyklu odczytu z adresu $4016/$4017, które są używane do aktywacji tych buforów i dzięki temu nie ma potrzeby stosowania zewnętrznych dekoderów.
  Natomiast sygnały OUT0/OUT1/OUT2 są zatrzaskiwane wewnątrz procesora podczas zapisu do $4016, dzięki temu nie ma konieczności stosowania zewnętrznych zatrzasków. Całą sytuacje wyjaśnia poniższy schemat:
  Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych

  Jako, wspomniane bufory mają bezpośredni kontakt ze światem zewnętrznym, często mogą doznawać uszkodzeń, np. w momencie podłączenia/odłączenia joysticka przy wyłączonym zasilaniu czy gdy nastąpi wyładowanie elektrostatyczne. Trochę konsol w życiu naprawiłem, a że nigdy nie wyrzucam uszkodzonych scalaków, to widać, że tego typu uszkodzenia nie zdarzają się wcale tak rzadko - tutaj kolekcja "trupów":
  Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych

  Niestety opisany powyżej schemat dotyczy konsol zbudowanych na osobnych układach scalonych. W przypadku wersji opartej o pojedynczy układ, wszystkie te elementy są zintegrowane wewnątrz:
  Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych

  Pół biedy, jeśli uszkodzeniu ulegnie np. linia CLOCK - wtedy można ją wygenerować kombinatorycznie za pomocą dekodera z linii adresowych, czy linia STROBE - stosując zewnętrzny zatrzask (lub oczywiście pojedynczy układ programowalny). Sam kilkukrotnie tego typu naprawę wykonałem:
  Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych

  W przypadku uszkodzenia linii $4016.D0 nie bardzo jest co zrobić, bo jest to sygnał który konsola chce odczytać, a nie wystawić. Nawet gdybyśmy podali sygnał na linię D0, to procesor go zignoruje, bo konsole oparte o jeden glut podczas odczytu z adresu $4016/$4017 odczytują stan tylko tej zewnętrznej linii $4016.D0, ignorując magistralę danych. Co więc począć?

  Nowatorska metoda naprawy
  Zastanówmy się, jak wygląda przykładowy kod obsługi joysticka przez jakąś gre:
  
  .SEGMENT "BSS"
  buttons: .res 1 ;zmienna używana do przechowania stanu wszystkich klawiszy
  
  .SEGMENT "CODE"
  	LDA #1
  	STA $4016
  	LDA #0
  	STA $4016    ;wygenerowanie opadajacego zbocza na linii STROBE
  	LDX #8       ;pętla ma się obrócić 8 razy
  petla:
  	LDA $4016    ;odczyt bufora powiązanego z joystickem
  	AND #1       ;interesuje nas tylko najmłodszy bit, pozostałe zerujemy
  	SHL buttons  ;robimy miejsce w zmiennej `buttons` na nowy bit, przesuwając wszystkie w lewo
  	ORA buttons  ;ustawiamy w zmiennej `buttons` najmłodszy bit na taki, jaki był odczytany z bufora
  	DEX          ;zmniejszamy rejestr X o jeden, jeśli po tym zmniesjzeniu jest równy zero - ustawi się flaga Z
  	BNE petla    ;jeśli flaga Z nie jest ustawiona - kolejny obrót pętli
  

  W czasie wykonywania tego kodu, na kolejny bitach zmiennej buttons (0, 1, 2, ...) pojawiają się odczytane stany przycisków, a po wykonaniu całego - w zmiennej będzie zapisany stan wszystkich przycisków (bit 7 = A, bit 6 = B, bit 5 = SELECT, bit 4 = START, bit 3 = UP, bit 2 = DOWN, bit 1 = LEFT, bit 0 = RIGHT). Niestety, w przypadku opisywanej "uszkodzonej" konsoli, linia $4016.D0 ma jakiś problem, dlatego po wykonaniu rozkazu "LDA $4016", w akumulatorze na bicie 0 zamiast wartości stanu przycisku, pojawi się zawsze zero i dlatego każda gra będzie uważała, że żaden przycisk wciśnięty nie został.

  Przyjrzyjmy się dokładnie cykl po cyklu co procesor robi w okolicach tego rozkazu:
  
  /ROMSEL  | Adres na      | Odczytana   
  od proc. | na magistrali | wartość     
  ---------+---------------+------------------------------------------------------
     0     | xx - 2        | $AD          ;pobranie kodu rozkazu "LDA $4016"
     0     | xx - 1        | $16          ;pobranie młodszego bajtu adresu tego rozkazu ($16)
     0     | xx            | $40          ;pobranie starszego bajtu adresu tego rozkazu ($40)
     1     | $4016         | $00          ;cykl odczytu spod adresu $4016
     0     | xx + 1        | ...          ;tutaj bedzie wykonywanie kolejnych rozkazów (czyli AND #1, itd)
  


  A gdyby tak po instrukcji "LDA $4016" procesor "zrobił coś", co by poprawiło akumulator i wczytało do niego poprawną wartość wystawianą przez joystick? Wtedy cały następny kod wykonując się dalej tak samo, poprawnie odczytałby stan wszystkich przycisków.
  Trzeba po wykonaniu tego rozkazu "wstrzyknąć" do procesora kody rozkazów, które mają poprawić akumulator (stąd się właśnie bierze nazwa "wstrzykiwanie danych"). Wystarczy np. wstrzyknąć kod rozkazu "LDA #$01" lub "LDA #$00" w zależności od tego, czy joystick aktualnie wystawia wartość 0 czy 1.

  Jednak tutaj rodzą się pewne problemy
  1) Co to znaczy wstrzyknąć?
  Jakiś układ musi na magistralę danych wystawić bajty: $A9, a potem $01 (czyli kody rozkazu LDA #$01)
  
  /ROMSEL  | Adres na      | Odczytana   
  od proc. | na magistrali | wartość     
  ---------+---------------+-------------
     0     | xx - 2        | $AD         
     0     | xx - 1        | $16         
     0     | xx            | $40         
     1     | $4016         | $00         
     0     | xx + 1        | $A9
     0     | xx + 2        | $01
     0     | xx + 3        | ...
  

  2) Ale po wstrzyknięciu tego rozkazu, procesor będzie chciał pobrać kolejny cykl odczytu spod "xx + 3", podczas gdy powinien on wykonywać kod spod "xx + 1"
  Dlatego kolejnym rozkazem do wstrzyknięcia będzie rozkaz skoku pod adres "xx + 3", czyli "JMP $xx + 3".

  Jednak wstrzyknięcie rozkazu JMP ma dwie wady:
  * pierwsza mała - zajmuje 3 bajty
  * druga większa - wymaga znajomości (zapamiętania) adresu xx.

  Prościej więc skoczyć nie skokiem bezwzględnym JMP, ale względnym branch. Niestety procesor 6502 nie ma rozkazu skoku względnego bezwarunkowego - zawsze wykonuje go tylko albo gdy jakaś flaga jest ustawiona albo nie jest. Jednak skoro podsunęliśmy wcześniej rozkaz "LDA #01", to wiemy, że teraz flaga Z jest wyczyszczona (bo wartość 1 jest różna od 0). Wystarczy więc podsunąć rozkaz "BNE". A o ile skoczyć? Gdy skaczemy do instrukcji "tuż po", to jako parametr podaje się 0 bajtów (rozkaz ma kod: $D0 $00)
  
  D0 00  |      BNE foo
         |  foo: 
  


  My rozkaz skoku podsuwamy pod adresem xx + 3, a chcemy skoczyć do xx + 1, czyli "BNE -4" czyli "BNE $FC""
  
  /ROMSEL  | Adres na      | Odczytana   
  od proc. | na magistrali | wartość     
  ---------+---------------+-------------
     0     | xx - 2        | $AD         
     0     | xx - 1        | $16         
     0     | xx            | $40         
     1     | $4016         | $00         
     0     | xx + 1        | $A9
     0     | xx + 2        | $01
     0     | xx + 3        | $D0
     0     | xx + 4        | $FC
     0     | xx + 1        | ...
  

  Procesor po tym zabiegu zacznie pobierać kod spod xx + 1, czyli tak jakby naszych dodanych instrukcji w ogóle nie było.

  3) W momencie gdy coś wystawia te dodatkowe kody na magistralę danych, pamięć z kardridża też będzie wystawiała swoje dane, w efekcie dojdzie do konfliktu (zwarć na magistrali) - jak temu zapobiec?
  Należy "ogłupić kardridż", czyli sprawić, aby pamięć w nim zawarta przestała wystawiać swoje dane. Czyli w momencie gdy my wstrzykujemy dane, powinniśmy linię /ROMSEL którą widzi kardridż ustawić na 1 (wiąże się to z przecięciem ścieżki)

  4) Kiedy zacząć wstrzykiwanie?
  Gdy poprzednim cyklem był odczyt spod $4016, to od następnego cyklu należy rozpocząć wstrzykiwanie

  5) Kiedy zakończyć wstrzykiwanie?
  Wstrzykujemy dokładnie 4 bajty, czyli po 4 cyklu należy przerwać

  6) Czy są jeszcze jakieś dodatkowe warunki, aby to mogło działać?
  Niestety tak. Konieczne jest, aby:
  * kod (obsługi) joypada był wykonywany z pamięci w kardridżu, a nie z pamięci RAM obecnej w konsoli ($000-$7ff), bo wykonania takiego kodu nie można przerwać. Chociaż tu akurat jest dobrze, bo chyba większość gier faktycznie wykonuje go z kardridża. Oczywiście są gry, które czasami kopiują część swojego kodu do pamięci RAM i wykonują go stamtąd, ale zwykle nie jest to kod związany z obsługą joypada (np. w niektórych składankach, procedura przełączają banki przed włączeniem właściwej gry wykonywana jest z RAMu).
  * wartość z $4016 była odczytywana do akumulatora, a nie do innego rejestru (X/Y), bo po wykonaniu injekcji to właśnie akumulator będzie zawierał poprawną wartość. Tutaj tez chyba większość gier wykonuje odczyt do akumulatora, bo potem i tak trzeba wykonać przesunięcia bitowe, a w procesorze 6502 tylko na akumulatorze można wykonywać operacje logiczno/arytmetyczne.
  * gra nie była napisana w sposób wymagający wykonania się kodu w ścisłej liczbie instrukcji (wstrzykując dodatkowy kod powodujemy wydłużenie wykonania o te kilka cykli). Myślę, że parę rozkazów raz na klatkę (bo kontrolery są odczytywane raz na klatkę obrazu) nic nie zmieni.

  Wykonanie
  Do wykonania powyższej poprawki, konieczny jest układ programowalny. Musi on mieć dostęp do szyny adresowej, szyny danych, linii R/W, M2, /ROMSEL oraz uszkodzonej i sprawnej linii joysticka. Najlepszym miejscem do wlutowanie takiej płytki byłoby albo:
  * pod złączem kardridży - tam niestety nie było miejsca, poza tym nie chciałem psuć wyglądu konsoli wizualnie,
  * nad zieloną płytką - to chyba najlepsze miejsce.
  Po zaprojektowaniu i wykonaniu płytka wyglądała tak:
  Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych

  Troche się zastanawiałem, jak ją teraz wlutować. Goldpiny z zielonej płytki nie wystawały zbyt mocno, więc pomyślałem, że przylutuje do nich wystające kawałki srebrzanki, na to nałożę zaprojektowaną płytkę a potem przylutuje ale ostrożnie aby od nadmiaru grzania nie rozlutować srebrzanki. Ale się udało!
  Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych

  Potem przyszedł czas na oprogramowanie tego (kod w VHDL) i testy. Po paru próbach udało się i układ zaczął działać. To wrażenie, gdy wreszcie możesz sterować joystickem na uszkodzonej konsoli - bezcenne!
  Niestety mój entuzjazm nie trwał zbyt długo. O ile w wielu grach sterowanie działało bez najmniejszego problemu, to w paru tytułach zauważyłem, że gra zawiesza się chwilę po starcie. I np. w mojej grze, którą zawsze wykorzystuje do testu (Doki Doki Yuunechi), obraz zamiast wyglądać tak jak po lewej - zawieszał się i wyglądał jak po prawej:
  Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych

  No to teraz przyszedł czas na szukanie winnych:
  * Kod obsługi joypada nie wykonuje się z kardridża - nieprawda

  * Wartość rejestru $4016 nie jest wczytywana do akumulatora - nieprawda

  * Dodanie czterech rozkazów powoduje zbytnie wydłużenie czasu wykonania przez co gra się zawiesza - wydało mi się to absurdalne, no ale może. Zmodyfikowałem ROM gry tak, aby po instrukcji odczytu klawiszy z joysticka pokręcił się jeszcze parę razy w pętli. Gra pod emulatorem się nie zawieszała, więc też nieprawda

  * To może w trakcie injekcji następuje zgłoszenie przerwania i procesor idzie w maliny? Zwłaszcza, że kilka gier z mappera MMC3 (SMB3, Doki Doki Yuuenchi) powodowało problemy, podczas gdy gry z NROM/MMC1/UNROM działały OK, a tylko MMC3 z tej grupy posiada możliwość zgłaszania przerwań. Ale też nie, podgląd pod analizatorem pokazał, że przerwanie jest zgłaszane w zupełnie innym momencie:
  Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych

  Przypadkiem zauwazyłem pewną dziwną rzecz - czasami podczas trwania wstrzykiwania, następują trzy cykle odczytu spod tego samego adresu po sobie - przecież żaden rozkaz nie powoduje takiej kombinacji!
  Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych

  Potem ktoś mi podsunął pomysł, że APU DMC jest winnym. O co chodzi?

  Kanały dźwiękowe
  Procesor w konsoli to standardowy 6502 jednak z pewnym dodatkiem - jest nim moduł dźwiękowy (APU, czyli Audio Processing Unit), w skład którego wchodzi 5 kanałów audio:
  1: kanał prostokątny I
  2: kanał prostokątny II
  3: kanał trojkątny
  4: pseudoszumy
  5: kanał DMC (Delta Modulation Channel)
  Pierwsze cztery kanały służą do generowania okresowych lub jednorazowych przebiegów o zadanym kształcie. Ich obsługa polega na wpisaniu do odpowiednich rejestrów wartości konfigurujących dany kanał i.. dźwięk zaczyna się wydobywać.

  Piąty kanał służy natomiast do generowania jednobitowych próbek, które mogą być wykorzystane do odtwarzania krótkich dźwięków (np. pseudo-mowy, odgłosów wybuchu czy innych specjalnych efektów, których nie da się uzyskać poprzednimi kanałami). Gdybyśmy chcieli ręcznie sterować tym kanałem, to wymagałoby to ciągłego wpisywania wartości kolejnych próbek do odtwarzania, dlatego sterowanie odbywa się niejako "za naszymi plecami" - wpisujemy do rejestru adres pamięci, gdzie znajdują się próbki, a kanał sam raz na kilka cykli odczytuje stamtąd kolejne wartości i je odtwarza.
  Technicznie to się odbywa tak, że raz na kilka rozkazów APU wstrzymuje procesor i pobiera próbkę dźwiękową do odtworzenia. To wstrzymanie zrealizowane jest w ten sposób, ze procesor posiada specjalną linię /RDY, niedostępną na zewnątrz, służącą do zatrzymywania pracy. Aktywacja jej w czasie cyklu zapisu nie ma żadnego skutku, bo cyklu zapisu przerwać się nie da, natomiast w czasie cyklu odczytu powoduje, że procesor zamiast po skończonym odczycie zwiększyć licznik rozkazów (czyli skoczyć do następnej komórki pamięci), przeczyta ją ponownie. Zatem w momencie, gdy APU chce odczytać kolejną próbkę, wstrzymuje procesor na 4 cykle, po czym odczytuje próbkę i procesor dalej zaczyna robić to, co robił. A dlaczego 4 cykle? W najgorszym wypadku mogło się tak zdarzyć, że procesor właśnie rozpoczął wykonywać przerwanie (1 cykl) i ma teraz do wrzucenia na stos adres powrotu (dwa bajty) i wartość rejestru flag (1 bajt), czyli w sumie jest to 4 cyklowa instrukcja. Stąd właśnie czasami może się zdarzyć, że spod jednego adresu wykonuje się kilkukrotny odczyt.

  Rozwiązanie
  I to rzeczywiście było przyczyną - gry, które się zawieszały, po odtworzeniu w emulatorze i wyciszeniu wszystkich kanałów dźwiękowych oprócz DMC faktycznie odgrywały dodatkowe efekty dźwiękowe i to zaczynało się właśnie w momencie odpowiadającym zawieszeniu się gry na naprawianej konsoli.

  Wtedy mój pomysł zliczania cykli i na tej podstawie podejmowania decyzji, że należy wstrzyknąć kolejny bajt lub przerwać wstrzykiwanie legł w gruzach. Bo skoro w dowolnym momencie APU DMC może zatrzymać procesor (de facto procesor sam w sobie się nie zatrzymuje - nadal pracuje cykl po cyklu, ale po prostu licznik rozkazów się wtedy nie zwiększa i odczytuje on ciągle komórkę pamięci spod tego samego adresu), to taki kod przestaje być deterministyczny. Nie da się przewidzieć, ile cykli zajmie jego wykonanie, a jeśli akurat procesor zostanie zatrzymany w trakcie injekcji, to stany przestają się zgadzać i kod się sypię.

  No i zacząłem się zastanawiać - jak w takim razie to wszystko działa, skoro brak determinizmu? I zacząłem myśleć, jak to wygląda z perspektywy pamięci z kardridża. Dla niej to lotto jakie cykle następują po sobie i ile trwają. Po prostu zwraca ona dane z komórki, którą procesor chce odczytać, a że czasami odczytuje kilka razy spod tego samego adresu - jej nie nie obchodzi.

  Wtedy mnie olśniło, że proces injekcji nie powinien być stanowy, ale kombinatoryczny. Wystarczy podsuwać procesorowi rozkazy do wykonania spod takich adresów, jakie chce. Trzeba zatem:
  * wiedzieć kiedy zacząć injekcje - końcówka cyklu odczytu spod $4016 doskonale się do tego nadaje (a nawet jeśli nastąpi ona 2 czy 3 razy po sobie to nic to nie przeszkadza) - wszakże już po pierwszym odczycie wyłączamy pamięć w kardridżu.
  * wiedzieć, jakie dane i kiedy podsuwać procesorowi - w momencie, gdy przed odczytem z $4016, pobierał on rozkaz spod adresu xxxx, kolejne rozkazy będą spod xxxx + 1, xxxx + 2, itp. (oczywiście może być xxxx + 1, xxxx + 1, xxxx + 2, ale zawsze zawsze danemu adresowi odpowiada jakaś wartość, która musimy wygenerować i podsunąć,
  * wiedzieć kiedy zakończyć injekcje - najlepiej się do tego nadaje wykonanie sztucznego cyklu zapisu i w momencie gdy procesor zacznie ten cykl zapisu wykonywać, nastepuje koniec injekcji i wrócenie do wykonywania kodu z kardridża. APU DMC zatrzymuje procesor jedynie w trakcie trwania cyklu odczytu, zapisy nie są ani zatrzymywane ani nie wykonują się np. 2 czy 3 razy.

  Ponieważ tuż po cyklu zapisu, wracamy z powrotem do wykonywania kodu z kardridża spod kolejnej komórki pamięci, należy zadbać o to, aby ostatni rozkaz injekcji był spod komórki xxxx, wtedy następny (już z kardridża) będzie xxxx + 1, czyli tak jakby nigdy nic się w międzyczasie nie stało. Ostatecznie więc należy uzyskać coś takiego:
  
  /ROMSEL  | /ROMSEL  | Adres na      | Odczytana   
  od proc. | do kard. | na magistrali | wartość     
  ---------+----------+---------------+-------------
     0     | 0        | xx - 2        | $AD         
     0     | 0        | xx - 1        | $16         
     0     | 0        | xx            | $40     ;zapamiętujemy sobie ten adres
     1     | 1        | $4016         | $00     ;jeśli xx >= $8000 to znak, że w następnym cyklyu można rozpocząć injekcję
     0     | 1        | xx + 1        | $09     ;podsuwamy rozkaz "ORA #$01" (ORA jest lepszy od LD  dlatego, że pozostałe
                                                ; bity działają poprawnie i nie ma sensu ich czyścić
     0     | 1        | xx + 2        | $01/$00 ;w zależności, czy joystick wystawia 00/01
     0     | 1        | xx + 3        | $D0/$F0 ;w zależności, czy joystick wystawia 00/01 (BNE/BEQ)
     0     | 1        | xx + 4        | $FC     ;skaczemy -4 w tył
     
     0     | 1        | xx - 2        | $8D     ; podsuwamy rozkas "STA $8000", aby ten zapis zinterpretować
                                                 potem jako koniec wstrzykiwania
     0     | 1        | xx - 1        | $00
     0     | 1        | xx            | $80
     
     0     | 0        | xx + 1        | ...    ; tutaj zacznie się już wykonywać kod z kardridża dalej
  


  a sposób połączeń wyjaśni poniższy schemat:
  Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych

  Po tym ulepszeniu wszystkie gry, które do tej pory sprawiały problemy, zaczęły działać od razu!

  Ciekawostki i dalsze ulepszenia
  1) Rozszerzenie naprawy z $8000-$ffff do $4020-$ffff
  O ile opisane do tej pory rozumowanie pozwala jedynie na "naprawę" kodu uruchamianego spod $8000-$ffff, można tak naprawdę rozszerzyć go do naprawy kodu uruchamianego spod $4020-$ffff - niektóre gry mają dodatkowa pamięć RAM w obszarze $6000-$7fff i teoretycznie mogą próbować stamtąd uruchamiać kod. Niektóre mappery (takie jak MMC5) mają nwet wbuowaną pamięć RAM która jest jeszcze niżej - pod $5c00-$5fff, więc teoretycznie także stamtąd mogłaby pochodzić obsługa kodu. Wystarczy jedynie przeciąć dwie dodatkowe ścieżki dochodzące do kardridża (A14, A13) i w momencie injekcji, ustawiać je na 0. W ten sposób w momencie injekcji, kardridż będzie myślał, aktualne cykle odwołują się do $0000-$1fff, czyli do pamięci RAM w konsoli i nie będzie reagował na te adresy.
  Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych

  2) Czy było warto?
  Tak naprawdę opisane tutaj rozwiązanie zastosowałem już dużo wcześniej do naprawy kilku innych konsol z podobną usterką, więc problem wcale nie jest taki rzadki. Tyle tylko, że w przypadku poprzednich konsol płytkę z "poprawką" zaprojektowałem tak, aby była wlutowana pod gniazdem kardridży;
  Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych

  3) Skąd wziąłęm pomysł
  Pomysł wpadł mi do głowy, gry robiłem kardridż typu Game-Genie (czyli kardirdż-przejściówkę, umożliwiającą podmianę do 3 komórek pamięci z dowolnej gry, wykorzystywanej np. do ustawiania nieśmiertelności w grach). Tego typu kardridż używałem potem do testów tej metody:
  Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych

  4) Czy tego typu metoda ma jeszcze inne zastosowania?
  Tak! Za pomocą tej metody można np:
  * dodać brakujące linie portów rozszerzeń - wiele dziś produkowanych konsol ma jedynie linie umożliwiające odpięcie 2 joysticków i pistoletu, a brak w nich pełnego portu rozszerzeń. Dzięki tej metodzie można dodać linię umożliwiające np. podłączenie zewnętrznej klawiatury, adaptera na 4 pady (zarówno w standardzie FAMICOM jak i NES) i wszystko inne co tylko wyobraźnia przyniesie

  * dodać jakiś bardziej zawansowany hack do gry - np. w momencie gdy gra odczytuje stan klawiszy, można wykonać coś w tym czasie (np. zapisywanie/odczyt stanu gry w DOWOLNYM momencie) - właśnie pracuje nad tego typu kardridżem - niedługo będzie premiera;)
  Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych
  * modyfikować zachowanie gry - np. zmieniać paletę kolorów w czasie działania, wyłączać dowolne kanały dźwiękowe czy modyfikować ich zachowanie. Np. większość konsol opartych o układ scalony UA6527P ma błąd polegający na odwrotnym traktowaniu bitów przy ustawianiu współczynnika wypełnienia dla fal prostokątnych w sygnale audio, przez co niektóre gry brzmią inaczej (wg niektórych gorzej). Można zrobić poprawkę, która wyeliminuje ten błąd lub wręcz przełączać sobie na życzenie i porównać zachowanie - słyszalne np. w piosence tytułowj w grze Legends of Zelda
  Cool? Ranking DIY
  About Author
  phanick
  Level 28  
  Offline 
  Has specialization in: energetyk najwyższych napięć
  phanick wrote 2660 posts with rating 2614, helped 61 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2007 year.
 • phoenixcontact
 • #2
  Tremolo
  Level 43  
  Czyta się to wspaniale jak kiedyś ksiązki o komputerach 8 bitowych. Bardzo zrozumiały język.

  Co do kardridża modującego...mi przypomina kardridż Action Replay z PS albo Final 3 z commodore 64.
 • phoenixcontact
 • #3
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  @phanick, jak zwykle jestem pełen podziwu dla Twoich działań, i inżynierii wstecznej! Aż się łza w oku kręci na wspomnienie ile to było nieprzespanych nocy, spędzonych przy tych konsolach.
  Gdzieś powinno mi się zachować pudło, z różnymi konsolami z tamtych lat( lata 90-te). Jak znajdę, to już wiem komu sprezentuję! Mam jedno pytanie; płytki robisz fotochemią, czy termotransferem?
 • #4
  phanick
  Level 28  
  Zwykły termotransfer drukarką laserową i laminatorem na ciepło (bez żadnych modłów typu "zimny termotransfer").

  Klucz sukcesu to przede wszystkim dobre zmatowienie laminatu (czyścikiem do rur, zwłaszcza na rogach i krawędziach) jak i dobre wyczyszczenie (ale bez przesady, aceton+płatek kosmetyczny bezpyłowy wystarczy).

  Laminuje aż toner zacznie przebijać przez papier, a potem od razu wrzucam do pudełka z ciepłą wodą (i odrobiną proszku do prania). Po 5-10 minutach papier sam odpada, a ścieżki zostają. Potem wystarczy lekko przetrzeć na mokro miękką stroną zmywaka do naczyń aby pozbyć się skrawków papieru, zwłaszcza w gęstych obszarach ścieżek i już.

  Szczerze mówiąc sam się dziwie, ale od kilku miesięcy nie odpadła mi żadna ścieżka.

  Drugi klucz to sekretna proporcja wytrawiacza (100g/1.5 litra) i tyle.

  W obecnych czasach gdy zamawianie płytek z dalekiego wschodu zostało sparaliżowane, własna produkcja jest najpewniejsza. ;)
 • #5
  satanistik
  Level 27  
  Ja zastosowałem metodę podmiany danych aby naprawić uszkodzony wyświetlacz ekspresu z tego tematu Link i wtedy wydawało mi się to sporym sukcesem, jednak porównując z pracami kolegi wypada to blado. Gratuluję wiedzy i talentu.

  Z układami NOC zwanymi popularnie glutami miałem kiedyś nieprzyjemne zdarzenie, kolega zbudował przenośnego pegazusa z przenośnego DVD i płytki z konsoli. Słabą stroną był kiepski pad i postanowiliśmy wzbogacić go o przyciski mechaniczne. Jedno dotknięcie grotem lutownicy transformatorowej i układ zakończył żywot.
 • #6
  zgierzman
  Level 31  
  satanistik wrote:
  Z układami NOC zwanymi popularnie glutami


  Taka mała uwaga: NOC jest akronimem od "network-on-chip", co zwykle nie odnosi się do glutów na płytkach zegarków, "grających" pocztówek, starych konsol, kalkulatorów, zabawek i innej taniej elektroniki.
  Bardziej pasowałoby COB, czyli chip-on-board. Chociaż to przeważnie kojarzy się z modułami LED...
 • #7
  Belialek
  Level 22  
  To jest naprawdę niesamowite - podziwiam pasję i ogrom wiedzy... Do tego redagowanie posta - tak powinny wyglądać wszystkie DIY na elektrodzie tj. zrozumiała treść (niepozbawiona informacji merytorycznych) + bogata fotorelacja. Gratuluję i czekam na więcej! :)
 • #11
  Janusz_kk
  Level 37  
  phanick wrote:
  * Obraz miał zdecydowanie za ciemne odcienie. Po wymianie tranzystorów we wzmacniaczu wideo z BC327/337 na BC557/547 usterka ustąpiła (czyżby pierwsza para miała zbyt małe wzmocnienie?).

  Nie, za duże pojemności i związana z tym Fmax, to są tranzystory mocy, dlatego wymiana na bc547/557 pomogła.
 • #12
  AbRe
  Level 11  
  Najbardziej ze wszystkich elektronicznych cudów kolegi fascynuje mnie niesamowita lekkość pióra (może dobra klawiatura i dlatego klawisze łatwiej nadusić). Jeśli chodzi o Elektronikę to co innego mi w duszy gra ale kolegę od zawsze czytam w całości. Tak się pisać o Elektronice powinno, ale niewielu potrafi.
 • #14
  MQKris
  Level 8  
  Jestem pełen podziwu dla pańskiej wiedzy, jak można ją nabyć? Uczelnie?, pasja?, ile godzin dziennie poświęca pan aby zdobyć tyle informacji, ja dysponuję wiedzą bardzo podstawową, amatorską, na tyle ile mi czas pozwala, stąd moja ciekawość. Nachodzi mnie też pytanie czy z pańską wiedzą oraz odpowiednimi środkami jest możliwe stworzenie własnej konsoli? (taka myśl naszła mnie czytając pana tekst miałem w głowie niedawne ogłoszenie specyfikacji nowego Xboxa Series X). Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
 • #15
  Anonymous
  Level 1  
 • #16
  Janusz_kk
  Level 37  
  Ale samo wzmocnienie prądowe to za mało aby scharakteryzować tranzystor do pracy przy sygnale video, istotna rolę odgrywają jego F max i wewnętrzne pojemności, dla BC547 fmax=300Mhz a Ccb=6pf a Ceb=9pf, BC337 ma fmax=100Mhz a Ccb=12pf, Ceb=brak danych, więc jak widać róznica jest.
 • #17
  Anonymous
  Level 1  
 • #18
  mirekq
  Level 17  
  Chciałbym mieć tyle wolnego czasu co autor postu. Gratuluję wytrwałości.
 • #19
  mrgiver
  Level 12  
  Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych
  A ja mam pytanie - czy ta urwana ścieżka to celowy zabieg ? W okolicach pierwszego zagięcia ścieżki z pinu nr 41 z kwadratowego układu w środku?
  Wydaje mi się, że na wytrawionej płytce też jest, tylko teraz nie umiem wskazać tego zdjęcia.
 • #20
  phanick
  Level 28  
  Dziękuje za zainteresowanie tematem i pozytywne oceny, motywuje mnie to do pracy nad kolejnymi artykułami tego typu!
  Z ciekawości próbowałem znaleźć, z jakiej konsoli pochodziła płytka z tematu. Zadanie mogłoby wydawać się łatwe, bo konsole joystickami podłączonymi na stałe są dużo rzadziej spotykane, ale niestety google milczy. Dopiero zupełnie przypadkiem trafiłem na rosyjską stronę z aukcjami, gdzie zauważyłem podobną płytkę - tam jednak pamięci umieszczone są za gniazdem kardridży. Ta konsola to prawdopodobnie jakaś wersja Dendy (czyli rosyjskiego odpowiednika naszych Pegasusów)
  Nowatorska naprawa konsoli Pegasus SP-80 + wstrzykiwanie (injekcja) danych

  Próbowałem też szukać gier, które próbują odczytywać port joysticka ($4016) do innego rejestru niż akumulator - czyli dla których naprawa byłaby nieskuteczna. Nie udało mi się ich znaleźć, ale teoretycznie istnieje możliwość zmodyfikowania sposobu naprawy, aby nawet i te gry uwzględnić. Wszystkie trzybajtowe rozkazy (tryby adresowania), za pomocą których można odczytać rejestr $4016 to:
  
  Do akumulatora:
    LDA $4016      ;$AD, $16, $40     ;na początku myślałem, że zawsze używany jest tylko ten
    LDA $4016,X    ;$BD, $16, $40     ;ten też się zdarza, np. w grze Big Nose Freaks Out
    LDA $4016,Y    ;$B9, $16, $40     ;ten też się zdarza, np. w grze Super Mario Bros 3
  Do rejestru X:
    LDX $4016      ;$AE, $16, $40
    LDX $4016,Y    ;$BE, $16, $40
  Do rejestru Y:
    LDY $4016      ;$AC, $16, $40
    LDY $4016,X    ;$BC, $16, $40	
  Teoretycznie zamiast odczytywać, można byłoby też robić OR:
    ORA $4016      ;$0D, $16, $40
    ORA $4016,X    ;$1D, $16, $40
    ORA $4016,Y    ;$19, $16, $40
  Czy też AND:
    AND $4016      ;$2D, $16, $40
    AND $4016,X    ;$3D, $16, $40
    AND $4016,Y    ;$39, $16, $40
  Lub tez test bitowy:
    BIT $4016      ;$2C, $16, $40
  

  Na trzy rozkazy przed odczytem z $4016 należałoby zapamiętać kod rozkazu (z magistrali danych) i na tej podstawie podjąć decyzje, czy podmienić rejestr A, czy może X, albo Y.
  Niestety oprócz rozkazów 3 bitowych są też 2 bitowe (odczyt za pomocą wskaźnika), np:
  
    LDA $XX       ;$A5, $XX  - w komórkach pod adresami XX oraz XX + 1 są wartości $16 oraz $40
  

  - w życiu nie spotkałem, aby ktoś w ten sposób odczytywał joystick (bo jest to wolniejsze). Ale teoretycznie mógłby ktoś tak robić. W związku z tym kod rozkazu może też wystąpić dwa rozkazy w tył i tutaj poprzednia metoda nie jest stuprocentowa.
  Ale przyjmując obecną wersję (że zawsze odczyt jest do rejestru A), nie trzeba się o o martwić.

  Quote:
  A ja mam pytanie - czy ta urwana ścieżka to celowy zabieg ? W okolicach pierwszego zagięcia ścieżki z pinu nr 41 z kwadratowego układu w środku?
  Wydaje mi się, że na wytrawionej płytce też jest, tylko teraz nie umiem wskazać tego zdjęcia.

  To musiało być jakieś moje niedociągnięcie przy projektowaniu płytki - najpierw chciałem ją puścić tamtędy, ale potem się wycofałem (ścieżka nie jest urwana, tylko po prostu jak prześledzisz jej przebieg w drugą stronę, to jest poprowadzona inaczej, a ten ślepy fragment nie jest potrzebny).

  Quote:
  Jestem pełen podziwu dla pańskiej wiedzy, jak można ją nabyć? Uczelnie?, pasja?, ile godzin dziennie poświęca pan aby zdobyć tyle informacji, ja dysponuję wiedzą bardzo podstawową, amatorską, na tyle ile mi czas pozwala, stąd moja ciekawość.

  Myślę, że sporo wiedzy nabyłem analizując budowę różnych konsol, kardridży, akcesoriów, ale też naprawiając innym osobom hobbystycznie konsole - często bywały niecodzienne usterki, wymagające nietuzinkowych rozwiązań.

  Quote:
  Nachodzi mnie też pytanie czy z pańską wiedzą oraz odpowiednimi środkami jest możliwe stworzenie własnej konsoli? (taka myśl naszła mnie czytając pana tekst miałem w głowie niedawne ogłoszenie specyfikacji nowego Xboxa Series X)

  Pewnie można, chociaż oczywiście jedna osoba potrzebowałaby odpowiednio dużo czasu i środków (byłby to sprzęt oparty o układ programowalny, bo nie wyobrażam sobie sytuacji, w której ta osoba chciałaby zaprojektować i zamówić specjalny dedykowany układ scalony). Oczywiście aby konsola była coś warta, to muszą na nią powstać jakieś gry, czyli trzeba byłoby zachęcić programistów do pisania kodu na nią
 • #21
  latinowojtek
  Level 9  
  Panowie gdzie moge zdobyć układ UM6561F-2 ??
  Albo jak przerobić konsole opartą na takim pojedynczym układzie?