Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja fotowoltaiczna wyspowa OFF GRID

piotr_be 16 Mar 2020 15:37 6390 16
 • #1
  piotr_be
  Level 10  
  Instalacja „wyspowa” OFF GRID. W pełni autonomiczna, bez zasilania z sieci energetycznej.
  Przeznaczenie – zasilanie urządzeń o mocy do 800W.
  Głównie będzie to grzałka bojlera i pompa głębinowa. Z tego co widziałem, są dostępne grzałki np. 2x450W/48V. Zamysł jest taki, żeby zastosować przekaźnik priorytetowy dla pompy. Kiedy włącza się pompa, wtedy przekaźnik odcina grzałkę.
  Składowe:
  -Panele fotowoltaiczne SHARP ND-RB 270W – 8 szt
  - Inwerter solarny Volt SinusPro 3000-S – 1 szt
  -Akumulator żel AGM Toyama 120Ah 12V Deep Cycle – 4 szt
  Proszę o zaopiniowanie schematu jak również doboru komponentów, zwłaszcza pod kątem cena/jakości.

  Instalacja fotowoltaiczna wyspowa OFF GRID
 • #2
  witekem
  Level 19  
  Po co grzać akumulatory aby potem grzać wodę. Ogromna strata energii - bardzo niska sprawność max 40%.
  8 paneli 270W to daje moc 2160W. Moc grzałek to 800W . A co z reszta energii > straty w akumulatorze.
  To może warto już bezpośrednio zasilać przez inwerter grzałkę standardową z termostatem na 230V a nie nietypowa na 48V .
  Jak się nagrzeje woda w zasobniku to inwerter np. przełączalny ON<>OFF sam się przełączy na siec i inwerter oddaje energie do sieci aby odebrać 0.8 energii w późniejszym czasie.

  Koszty to https://allegro.pl/oferta/3-5kw-1f-elnix-inwerter-przelaczalny-off-ongrid-pv-9010964344
 • #3
  MichałS
  Level 29  
  Off grid dla dużych obciążeń to bardzo słaby pomysł. Za szybko zużywają się akumulatory. Owszem stosuje się off_grid-y ale do oświetlenia ulic, sygnalizacji albo podtrzymania pracy rejestratorów. Nawet taki SinusPro jak tylko ma z czego to generuje 230V z prądu z paneli, a nie poprzez ładowanie aku.
 • #4
  piotr_be
  Level 10  
  Co do grzałki słuszna uwaga.
  Rozwinę nieco temat jak chodzi o czas eksploatacji. Obiekt ma być użytkowany głównie w okresie letnim w ciepłe i pogodne dni.
  Woda z bojlera do celów higienicznych, raczej niewielkie zużycie.
 • #5
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Do grzania wody użyj czarnego węża na dachu. PV do reszty. Koszty energii i tak będą wyższe niż z zakładu energetycznego.
 • #6
  piotr_be
  Level 10  
  Z wody ciepłej będę korzystał sporadycznie. Raczej nie opłaca się wykonywać odrębną instalację do tego celu.
  Interesuje mnie temat akumulatorów, ocena ich żywotności w odniesieniu do rozładowań. Z tego co do tej pory przeczytałem, wynikało by że ilość cykli rozładowań jest ściśle związana z głębokością rozładowania. Można by więc założyć, że im mniej rozładowany akumulator, bądź pobór prądu odbywa się w czasie wysokiej wydajności prądowej ogniw fotowoltaicznych (akumulator pracuje buforowo) - to żywotność akumulatora zwiększa się, adekwatnie do wielkości ubytków.
  Założyłem w projekcie Akumulator żel AGM Toyama 120Ah 12V Deep Cycle - 4 szt. Daje to napięcie 48V przy wydajności prądowej 120A. Tym niemniej koszt wysoki, za 1 szt akumulatora trzeba dać 1130 zł. Producent podaje do 1200 cykli przy rozładowaniu do 50%, co wygląda całkiem obiecująco, zakładając, że inwerter przechodzi automatycznie na zasilanie sieciowe przy rozładowaniu 50%, odcinając pobór prądu z akumulatorów. Jeśli brak zasilania z sieci, wtedy nie ma prądu na wyjściu sinus 230V inwertera. Tym niemniej nie mam odpowiedzi na pytanie, jak w praktyce ten akumulator trzyma swoje parametry.
 • #7
  powgreg
  Level 19  
  piotr_be wrote:
  Producent podaje do 1200 cykli przy rozładowaniu do 50%, co wygląda całkiem obiecująco, zakładając, że inwerter przechodzi automatycznie na zasilanie sieciowe przy rozładowaniu 50%, odcinając pobór prądu z akumulatorów


  Ta liczbę cykli nawet jeżeli jest prawdziwa w co wątpię to możliwa jest do osiągnięcia tylko przy zachowaniu właściwego cyklu ładowania głownie chodzi tzw domykanie cyklu a tego nie osiągniesz przy ładowaniu z paneli bo raz braknie słońca to pobór za duży itp na początku będzie działalo ale w miarę zużywania się akumulatorów wszystko się "rozsymetryzuje" i będą padać akumulatory.

  Druga sprawa przy równoczesnym korzystaniu z panela i akumulator trudno będzie Ci określić poziom rozładowania akumulatora bo napięcie na nim będzie zależało od poboru energii ilości słońca i stopnia rozładowania akumulatora.

  Jeżeli instalacja ma dostarczać 230V w sposób ciągły 24h to bierz pod uwagę też jałowy pobór inwertera...
 • #8
  piotr_be
  Level 10  
  Trafne uwagi. Czyli tak na dobrą sprawę, to nawet zakładając że pobór prądu będzie niewielki, nie da się uniknąć codziennego rozładowywania sekcji akumulatorów. Trzeba więc założyć w najlepszym wypadku zużycie 1 cykl/dobę. Przy założonej teoretycznej ilości cykli ładowania akumulatorów, dało by to - powiedzmy - jakieś 3 lata pracy. Z punktu widzenia ekonomicznego raczej mało opłacalne, jeśli po tym czasie akumulatory stracą zdolność pracy buforowej.
  Można by pomyśleć o przekaźniku zasilanym z paneli fotowoltaicznych, którego zadaniem było by odcinanie poboru prądu przez inwerter, ale wtedy traci się całodobowe zasilanie.
  Ciekaw jestem, czy zastosowanie akumulatorów 12V 120AH LiFePo4 podniosło by wydajność ekonomiczną w dłuższym okresie użytkowania. Cena jest wyższa, na chwilę obecną to nieco ponad 1700 zł (u chińczyka). Żywotność teoretyczna to 3000 cykli. Z tego co mi powiedziano zachowują się w instalacjach fotowoltaicznych zdecydowanie lepiej niż kwasowe.
 • #9
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Czy to domek na działce?
  Zrób tak. PV z akumulatorami z odzysku w cenie złomu tylko do światła, telefonów, RTV i elektroniki od wiosny do jesieni, a zimą agregat. Grzanie wody wężem czarnym na dachu a od jesieni do wiosny ogrzewacz gazowy na LPG. Takie rozwiązanie daje Ci wszystko czego potrzebujesz najtańszym kosztem. Akumulatory używane do czegoś więcej niż to co napisałem, to bardzo wysokie koszty eksploatacyjne.
 • #10
  piotr_be
  Level 10  
  Tak, domek na działce. Tym niemniej muszę kupować przedmioty nowe, bo takie są reguły dofinansowania. Ale znalazłem jeszcze opcję z akumulatorami trakcyjnymi. Są dedykowane do maszyn pracujących w trybie głębokiego rozładowania - wózki itp.
  Opis z allegro:
  AKUMULATOR TRAKCYJNY 12V 170AH EVP12-125
  ... została zastosowana technologia dodatniej płyty pancernej. Są to akumulatory lekkiej trakcji, ekstremalnie odporne na częste i głębokie rozładowania, wyprodukowane według kryteriów stosowanych przy produkcji akumulatorów trakcyjnych o dużej mocy. Zaprojektowano je do bardzo mocno wytężonej pracy cyklicznej w podnośnikach, zwyżkach, maszynach czyszczących, wózkach akumulatorowych, wózkach platformowych, itp. Ich żywotność to 2200 cykli pracy przy max 50% rozładowaniu oraz 1200 cykli pracy przy max 80% rozładowaniu.

  Przy cenie 1015 zł/ 1 szt. Wygląda to dosyć interesująco..
 • #11
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Akumulatorów zimą nie naładujesz z PV, a nienaładowane nie dożyją do wiosny.
 • #12
  piotr_be
  Level 10  
  W tej sytuacji zostaje tylko jedno - na jesieni trzeba będzie zabrać akumulatory do ciepłego miejsca i naładować. A wiosną ponownie zainstalować i uznać, że instalacja tego typu jest sezonowa. Ale wracając do meritum - jaki typ akumulatora w tej sytuacji wydaje się być najbardziej optymalny?
 • #13
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Optymalny do czego? Jaki parametr chcesz optymalizować?
 • #14
  powgreg
  Level 19  
  piotr_be wrote:
  Ale wracając do meritum - jaki typ akumulatora w tej sytuacji wydaje się być najbardziej optymalny


  np LiFePo4 tylko ta cena...

  Z z kwasowych to ciekły elektrolit z płytą pancerną tylko prawdziwą...
  Ale i tak kluczem do trwałości jest odpowiednie traktowanie tzn nie dopuszczanie do głębokiego rozładowania i wyrównywanie w końcowej fazie ładowania.
  Generalnie z gotowych i tanich klocków ciężko coś poskładać by dobrze zadbało o akumulatory.
  Co do gel i AGM nie polecam mają co prawda lepsze charakterystyki ładowania i rozładowania ale jeden błąd i możemy je nieodwracalnie uszkodzić szczególnie żelowe.
 • #16
  macgaw
  Level 11  
  W jaki sposób ten balancer HA02 działa?