Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fotowoltaika stycznik DC 1000V

mati 3107 17 Mar 2020 10:34 3363 20
Relpol
    mati 3107
    Level 5  
    Witam, od ponad miesiąca poszukuje stycznika do zwierania +z - do zabezpieczenia ppoż. Miał ktoś może styczność z takimi urządzeniami. Nie chciał bym poprostu odłączać DC przed falownikiem tylko zwierać + z -. Dzięki za pomoc
  • Relpol
    mati 3107
    Level 5  
    W razie pożaru chcem zewrzeć +z - w każdej sekcji żeby obniżyć napięcie na zaciskach falownika.
    jaspi85
    Level 21  
    Witam wszystkich nie zwracać uwagę na pisownię moja bo z telefonu piszę.
    Czy ty wiesz jakie napiecia w szeregach paneli masz?
    Czy tobie Nie szkoda paneli zwierajac wyjście? Wiadomo że w czasie pożaru jakie to ma znaczenie...
    Żaluzje markizy rolety metalowe zbuduj. Zasłonisz panele to prąd zero będzie i napiecia brak. Unikniemy zwarcie wyjścia i szkód paneli.
    Albo inna opcja poza zasłona... Na stycznikach przełączać zasilanie żarówki żeby uniknąć OC... Jak to na panelu piszą...
    Zmienić miejsce paneli z dachu na ziemi... Dużo bardziej bezpieczny sposób i łatwe w obsłudze i serwisu czy możliwe dokładki paneli zwiększenie liczby mocy ... łatwiej utrzymać czystość i jakość. Awaryjne odłączanie zasilanie...w pożarze uciekamy na zewnątrz i odłączanie paneli z falownikami.
    Jak ma być na dachu zawsze to można przełączenie zrobić panele fotowoltaiczne do żarówek wolframowych czy falowniki... Unikniemy łuku elektrycznego gasiki same się zrobią. Przez zasilanie żarówki ale nie LED... Te Edisona... Bo żarówka pracuje jako zwora. I łuk elektryczny nie ma kiedy utrzymać się i znika. Prąd przemienny przechodzi przez punkt zerowy w sinusów i samo gasi się łuk elektryczny. Prąd stały nie ma zmiany w częstotliwości i nie przechodzi przez punkt zero nie ma sinusa... Dlatego łuk elektryczny się utrzymuje coś jak spawarka... I nie ma żarówki na 400V czy 600V i dobrać w szeregach tyle ile jest w paneli w szeregach...jaki system panuje... Myślę że to jest opcja bezpieczniejsza od zwory przekaźnikiem...
    zbyszekkw
    Level 16  
    Panele mają określony prąd
    theo33
    Level 27  
    szanowni kol. przestańcie tworzyć jakieś nieprawdziwe teorie
    kol. mati 3107 widzę że rozumie problem bo tylko zwierając obwód możemy ograniczyć napięcie, i dostosowując instalację PV do właściwie już obowiązujących ale martwych przepisów p-pożarowych odnośnie instalacji pow. 6,5 kW,
    maksymalny prąd jaki popłynie w takim stringu złożonym z szeregowo połączonych modułów wyniesie najwyżej 11A dla współczesnych paneli a napięcie będzie zależne od ich ilości ale obecnie też nie więcej jak 1000V
    mati 3107
    Level 5  
    theo33 dzięki za zrozumienie właśnie w tym wszystkim chodzi o to że takie są wymagania ppoż ale urządzeń do tego brak. Dlatego właśnie moje pytanie czy wogule jest coś takiego na rynku do kupienia? Bo zamontować i podłączyć to już pikuś wiem że można zacienic ale to nie chodzi o instalacje u mnie tylko u klientów u których świadczę uslugi. Już spodkalem się z takim problemem ppoż dlatego szukam rozwiazania

Dodano po 16 [minuty]:

xury właśnieo to chodzi że zwieranie nie, tylko rozwieranie bedzie powodowało łuk elektryczny od którego może powstać pożar. I własnie w tym jest problem żeby znaleźć taki stycznik który przy rozwieraniu nie wytworzy łuku i pozwoli instalacji dalej działać poprawnie.
    zbyszekkw
    Level 16  
    wycieczka do hurtowni i pytać , zaznaczyć że prąd stały , min 4 styki
    mati 3107
    Level 5  
    wy dalej chyba mnie nie rozumiecie. Przedstawie sytuacje. Pożar, przyjeżdza straż i wyłącza prąd w całym budynku wyłącznikiem przeciw pożarowym ale nawet jeśli to zrobi to i tak prąd stały wychodzący z paneli na dachu jest ok 1000V DC powiedzmy. Według normy ppoż musimy zwierać plusa z minusem za pomocą zestyku zwiernego. zwarcie biegunów wyjściowych powoduje przepływ prądu
    zwarciowego o wartości około 20% większej od prądu znamionowego i spadek napięcia na zaciskach
    falownika do wartości bliskiej zero. Prąd zwarciowy w tym przypadku, przy poprawnie dobranych
    zabezpieczeniach oraz przewodach nie stwarza zagrożenia. Jeśli rozłączymy po prostu wyłącznikiem to i tak na dachu bedzie napiecie a właśnie tego musimy sie pozbyc dla bezpieczenstwa strażaków i ludzi ewakuowanych.
    sq9fmc
    Level 28  
    Wg mnie szczytem głupoty jest zwieranie biegunów łańcucha PV jakoby dla bezpieczeństwa.
    Podczas pożaru pękające panele będą dodatkowym źródłem ognia / łuku elektrycznego w miejscu pogorszenia styku tak zwartego obwodu. Po za tym są znane od dawna środki gaśnicze do 1000V i najważniejszą rzeczą w takim zdarzeniu jest jasna informacja aby nie używać innych, zwłaszcza wody. Jakiś samozwańczy specjalista wymyślił tego typu rozwiązanie. Czy instalacja o mocy 1 kW jest bezpieczna przy gaszeniu? Oczywiście, że też nie.
    Co się stanie jeśli strażacy przełączą przełącznik? Będą bezpieczni,w pełni ostrożni bądź mniej?
    Złudne poczucie bezpieczeństwa jest gorsze niż pewny jego brak.
    Osobiście lepszym rozwiązaniem byłoby rozłączenie łańcucha PV w odcinki po 60V lub mniej tylko jak to praktycznie wykonać?
    Najlepsze w tym przypadku okazują się mikrofalowniki bo po zdjęciu sieci napięcie DC to suma napięć góra 2 paneli.
    zbyszekkw
    Level 16  
    Short-circuit current - krótki prąd zwarcia - niezupełnie dokładnie przetłumaczone ( można krótkotrwale obciążyć maksymalnie do )
    z mojej strony temat zakończony
  • Helpful post
    witekem
    Level 19  
    Wow, sami fachowcy jak to w elektrodzie. Pisać aby pisać.
    Ale popatrzmy jak to rozwiązali Niemcy - załącznik.
    Układy zwierające panele aby napięcie na pętli było bliskie 0V.
    Układ z załącznikiem klasycznym DC lub wersje z tyrystorem mocy lub tranzystorem mocy.
    Rozłącznik DC różni się od rozłącznika AC tym, że ma specjalnie wbudowane magnesy stale na każde złącze . Wiadomo po co one są, ciekawe ? Taka zagadka dla fachowców co lubią pisać.
    Ponadto jak widać obwód DC (+) jest rozłączany w trzech obwodach. Na każdym obwodzie oczywiście magnes. Są tez rozłączniki DC 8 polowe. Ale dla instalacji do 25A - 800V wystarczą cztery.

Rozłącznik DC http://elektronix.pl/zabezpieczenia.htm jest na napięcie 1200V i prąd zwarcia do 32A .
    sq9fmc
    Level 28  
    Czy ten przełącznik to na dachu ma być czy na elewacji, w miejscu dostępnym dla strażaka?
    Niemiecki wariant jest z opcją na dachu. Nie zmienia to jednak nic w przypadku luźnego styku, pękającego panela, który może być źródłem wtórnego pożaru. Pęknięty panel z przerwą w obwodzie będzie miał i tak napięcie pełnego stringu w miejscu przerwy. To żadne bezpieczeństwo.
    P.S short-circuit current to prąd zwarcia po prostu.
    Chcę Ci powiedzieć @zbyszekkw, że rozumiem dużo więcej niż Ty zrozumiałeś z mojego wpisu.
    Z fotowoltaiką mam kontakt wiele lat, tak od 2010r.
    Poruszyłem aspekt złudnego zapewniania bezpieczeństwa.
    sq9fmc
    Level 28  
    Magnesy wewnątrz aparatu przełączającego są dla ukształtowania drogi łuku w taki sposób aby go jak najszybciej i najbezpieczniej zerwać.
    @mati 3107; rozumiem co napisały mądre głowy ale nie przemawia do mnie zapewnienie, że zwieranie jest bezpieczne.
    W sytuacji gdy pojawi się luźne połączenie bądź przerwa także w obrębie panela, jego puszki a nawet struktury to masz łuk elektryczny w tym miejscu gwarantowany. To będzie źródłem pożaru pierwotnego .n.p. w czasie testu zwierania, bądź wtórnego w czasie pękania panela poddanego wysokiej temperaturze i wodzie w dowolnej kombinacji.
    Dodatkowe pytanie nasuwa się co się stanie w chwili gdy wewnętrzne kondensatory falownika są w pełni naładowane i skleją styki elektromechanicznego łącznika zwierającego? Półprzewodnikowe, proste rozwiązania na pewno polegną pochłaniając tak duża energię podczas zwarcia.
    ghajduk
    Level 12  
    Abstrahując od trudności skutecznego gaszenia łuku prądu stałego, również podzielam pogląd, że zwarcie oraz doziemienia +/- na poszczególnych obwodach DC nie jest dobrym rozwiązaniem, głównie za sprawą dużego prawdopodobieństwa przerwania obwodu zwarciowego.
    Błędem jest założenie zachowania ciągłości obwodów DC w trakcie trwania całej akcji gaśniczej, podczas której może nie tylko dość do uszkodzenia jednego lub kilku paneli, ale do zawalenia się cześć dachu, a nawet całego budynku.
    Nie bez powodu przy GWP stosuje się wyzwalanie podnapięciowe. Utrzymanie braku napięcia na obiekcie nie powinno być warunkowanie utrzymaniem ciągłości obwodu elektrycznego, jak ma to miejsce przy wyzwalaczach wzrostowych, a w tym przypadku właśnie takiego utrzymania ciągłości obwodu zasilającego (zwarciowego) oczekujemy. Życie i zdrowie osób uczestniczących w akcji gaśniczej nie może być na jego łasce.

U naszych zachodnich sąsiadów gdzie jest zainstalowane ponad 2 mln mikroinstalacji PV, nie stosuje się powszechnie takich zabezpieczeń. Bezpieczeństwo strażaków zapewniane jest poprzez stosowanie ściśle określonych zaleceń przy gaszeniu obiektów na których znajdują się panele PV.

To jak durnym wymysłem jest wprowadzenie ustawowego wymogu uzgadniania z rzeczoznawcą instalacji tylko powyżej 6,5kW pomijam.
    zbyszekkw
    Level 16  
    [quote="ghajduk"]Abstrahując od trudności skutecznego gaszenia łuku prądu stałego, również podzielam pogląd, że zwarcie oraz doziemienia +/- na poszczególnych obwodach DC nie jest dobrym rozwiązaniem, głównie za sprawą dużego prawdopodobieństwa przerwania obwodu zwarciowego.
    Błędem jest założenie zachowania ciągłości obwodów DC w trakcie trwania całej akcji gaśniczej, podczas której może nie tylko dość do uszkodzenia jednego lub kilku paneli, ale do zawalenia się cześć dachu, a nawet całego budynku.
    Nie bez powodu przy GWP stosuje się wyzwalanie podnapięciowe. Utrzymanie braku napięcia na obiekcie nie powinno być warunkowanie utrzymaniem ciągłości obwodu elektrycznego, jak ma to miejsce przy wyzwalaczach wzrostowych, a w tym przypadku właśnie takiego utrzymania ciągłości obwodu zasilającego (zwarciowego) oczekujemy. Życie i zdrowie osób uczestniczących w akcji gaśniczej nie może być na jego łasce.

No i wreszcie ktoś kto pisze z sensem ,
    ktoś co pisał o linku do odpowiedniego połączenia paneli PV ale nie popatrzył................na to że współpracuje ona z 2 transformatorami o mocy 630 kVA czyli tak jakby instalacja przemysłowa dużej mocy