Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SMIC wykorzystuje proces porównywalny z 7 nm

ghost666 17 Mar 2020 11:03 558 0
 • SMIC wykorzystuje proces porównywalny z 7 nm
  Opublikowano raporty, które mówią, że firma SMIC przygotowuje nowy proces produkcji w technologii 7 nanometrów. Jednakże wiele wskazuje, że są to nieprawdziwe dane, bo to co wykorzystywać chce SMIC nie jest do końca równoważne z procesami 7 nm ich rywali. Najnowsza technologia firmy nazywa się N+1. Ponieważ wojna handlowa Donalda Trumpa nie jest bliska końca, chińscy projektanci półprzewodników są odcięci od najbardziej zaawansowanych zakładów produkcyjnych na świecie. To wywiera presję na chińskie fabryki - zwłaszcza SMIC, największy zakład produkcyjny w Chinach - aby nadrobić zaległości technologiczne.

  Najbardziej zaawansowana linia produkcyjna SMIC wykorzystuje proces 14 nm. Gdyby firma skoczyła z 14 nm na 7 nm, byłby to niezwykły skok. Jednak nie do końca tak właśnie jest. Podczas ostatniej konferencji SMIC na temat raportu finansowego, CEO firmy, Mengsong Liang ujawnił nową wersję procesu 14 nm, który firma nazywa N+1. Rzecznik SMIC powiedział, że ​​oczekuje się, że N+1 wejdzie w ograniczoną produkcję w czwartym kwartale tego roku. W porównaniu z istniejącym procesem 14 nm, wydajność układów produkowanych w procesie N+1 ma być o 20% większa, a zużycie energii o 57% mniejsze. Wykorzystanie N+1 pozwoli na produkowanie o 63% mniejszych obwodów logicznych - obszar typowego układu SoC można będzie zredukować o 55%.

  SMIC twierdzi, że pod względem mocy i stabilności N+1 jest porównywalny z procesami 7 nm dostępnymi na rynku, ale oczywiście nie są to jedyne istotne punkty odniesienia. SMIC informuje, że wydajność produkcji i procesów wewnętrznych w firmie poprawić ma się o 20%. Z wielu względów, jak wskazuje firma, można nazwać go procesem 7 nm, szczególnie pod względem zużycia mocy i wydajności obliczeniowej. Nie jest jednak tak dobrze dopracowany, bu uzyskać porównywalną wydajność produkcyjną.

  "Naszym celem dla N+1 są tanie aplikacje, gdzie mogą obniżyć koszty o około 10%w stosunku do 7 nm. Jest to więc bardzo specjalna aplikacja" wskazuje powiedział rzecznik SMIC. Rzecznik powiedział również, że technologia EUV (litografia w ekstremalnym ultrafiolecie) nie jest konieczne dla N+1. Jeśli SMIC jest w stanie uzyskać sprzęt EUV od swojego dostawcy, ASML, EUV może być przydatny w proponowanym następnym procesie, który SMIC nazywa N+2. Może to być trudne, jeśli wojna handlowa Trumpa będzie kontynuowana. Brak dostępu do technologii EUV może być jeszcze jedną trudność dla SMIC w dotrzymania kroku innym wiodącym producentom układów scalonych.

  Źródło: https://www.eetimes.com/smic-graduating-from-14nm-to-something-sort-of-akin-to-7nm/;

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9651 postów o ocenie 7744, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.