Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Porównanie dwóch ofert na montaż paneli fotowoltaicznych - który wybrać

mincur 17 Mar 2020 13:45 1101 11
    mincur
    Level 10  
    Witam, po ładnych kilku latach :)
    Sytuacja przedstawia się następująco: Planuję inwestycję - montaż paneli fotowoltaicznych. Z kilku firm z których miałem oferty zostawiłem do rozważenia dwie (najdroższe i jedna najtańsza odleciały).
    Proszę doradźcie sprzętowo która lepsza:
    Firma A:
    Instalacja 19,2 kW
    - 60x Longi Solar LR6-HPH 320 Wp
    - Fronius SYMO 20.0-3-M

Gwarancja:
    - panele 10 lat
    - inwerter 7 lat
    - konstrukcji 10 lat

Cena brutto 86 400 zł co wychodzi 4 500 zł/kW

Firma B:
    Instalacja 17,68 kW
    - 52x JA Solar JAM60S10-340/MR o mocy 340 Wp
    - Sofar 17000TL

Gwarancja:
    - na wykonanie 2 lata
    - panele 12 lat
    - inwerter 10 lat

Cena brutto 72 604 zł co wychodzi 4 106 zł/kW

Czy lepiej dopłacić do froniusa?

Instalacja na gruncie + przekop 40m

pozdrawiam
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    ^ToM^
    Level 39  
    Temat już był wałkowany weź tą która ma najdłuższą gwarancję na całość. Ponadto przeczytaj w warunkach gwarancji, czy żeby ona była honorowana konieczne jest wykonywanie corocznych PŁATNYCH przeglądów gwarancyjnych.
    Wybierz tą, która ma bezpłatne przeglądy gwarancyjne albo ma je wliczone w cenę. Może się okazać, że obie ww. wymienione oferty są do bani w świetle innych jakie są na rynku.
    mincur
    Level 10  
    Miałem firmę, która miała gwarancję 15 lat na wszystko za 5000 zł/kW. W sumie wtedy nie pytałem się o przeglądy coroczne ale przy 17kW będzie o 12 400 zł drożej w stosunku do firmy B. W tej kwocie jeśli inwerter zepsuje się po 10 latach gwarancyjnych mogę kupić nowy. hm kwestia do przemyślenia.
    ^ToM^
    Level 39  
    Jeżeli nie masz zamiaru korzystać z gwarancji to wybierz najtańszą ofertę a w zamian wykup ubezpieczenie od uszkodzeń dla tej instalacji. Powinno wyjść taniej a efekt będzie właściwie taki sam. Uszkodzi się, to ryzyko przejmuje ubezpieczalnia.

Link

Warunki PZU w skrócie:

Uszkodzenie lub zniszczenie:
    Jeśli Twoja mikroinstalacja fotowoltaiczna zostanie uszkodzona lub całkowicie zniszczona w wyniku np. gradu, ognia, śniegu czy innego zdarzenia losowego, zwrócimy pieniądze za jej naprawę – do wysokości sumy ubezpieczenia. Zwrócimy także koszty (do 15% sumy ubezpieczenia) np. rozbiórki i demontażu jej zniszczonych lub uszkodzonych elementów.
    Tech132
    Level 24  
    Bierz pierwszą ofertę lepszy inwerter i panele .
    Lisciasty
    Level 20  
    Froniusa można przedłużyć do 20 lat jeśli chodzi o gwarancję, kosztuje to prawie tyle co drugi taki sam falownik,
    pytanie czy jest sens się w takie coś pakować ;) Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
    mincur
    Level 10  
    Tech132 wrote:

hm.. Panele z oferty B mają większą sprawność - w sumie myślałem, że są lepsze...
    Największe wątpliwości mam co do falownika. Dlaczego fronius jest lepszy ?
    ^ToM^
    Level 39  
    mincur wrote:
    Tech132 wrote:

hm.. Panele z oferty B mają większą sprawność - w sumie myślałem, że są lepsze...
    Największe wątpliwości mam co do falownika. Dlaczego fronius jest lepszy ?

Z punktu widzenia użytkownika, inwerter z drugiej oferty jest lepszy, gdyż ma dłuższą gwarancję. Co do własności eksploatacyjnych oba są zbliżone.
    mincur
    Level 10  
    MichałS wrote:
    Może trochę nie na temat, ale po co Koledze prawie 20kW?

Ponieważ w 2019 wykorzystałem 20301kWh.
    Mam 4 klimatyzatory które pracują przeważnie w dzień. Także duży procent wyprodukowanej energii wykorzystam od razu a nie ze stratą 30%.
    W sumie gdybym nie miał tych klimatyzatorów to nie myślałbym o fotowoltaice.
    Wgłębiłem się jeszcze w falowniki i trochę niepokoi mnie duże napięcie załączenia na poziomie 350V przy sofarze, fronius ma 200V.
    Nie wiem jakie to będzie miało przełożenie na produkcję prądu. Czy to kwestia np 15min przy poranku i zachodzie?
    Jak się to ma do pochmurnych dni?

Eh doszedł jeszcze jeden chyba ważniejszy parametr
    Zakres napięć MPPT
    Fronius 200-1000V a Sofar 420-850V

Rozumiem, że fronius wyłączy się później w pochmurne dni...
  • Helpful post
    Lisciasty
    Level 20  
    Jak tylko blady świt nastanie to napięcie na modułach skacze do nominału, a ile z tego falownik wyssie to już kwestia natężenia oświetlenia.
    Też swego czasu śledziłem te parametry i mierzyłem u siebie w domu co pierwsze się obudzi i będzie lepsze, ale w zasadzie to nie ma znaczenia.
    Mam 2 trójfazowe Growatty i garść mikrofalowników, nawet jak któryś klamot się załączy pierwszy to i tak jak nie ma "mocy" ze słońca
    to będzie zamulał te kilka watów albo wyleci z synchro.
    mincur
    Level 10  
    Witam,
    Jednak wybrałem tańszą ofertę.
    Gwarantem jest jedna z solidnych polskich firm, która nie zniknie z rynku.
    A wykonawca jak to wykonawca a raczej podwykonawca, żal mówić z początku mocno się wkurzyłem. Dwa stoły krzywo ustawione, kable na DC chyba za krótkie zrobili bo sztukowane są ;)
    Ale w sumie czy ustawienie stołów ma wpływ na działanie paneli? Może dodatkowa złączka na kablu DC generuje jakieś straty ale to raczej bardzo małe.
    Generalnie z instalacji jestem zadowolony wyprodukowała tyle ile wynosi moc paneli - bez nadwyżki, ale to dlatego, że mam trochę cienia zimą i teraz do 9:30.
    Napięcie startowe nie ma znaczenia co z tego, że falownik uruchomi się o 5:00 rano jak produkcja jest znikoma.
    Cieszę się że wybrałem instalację gruntową a nie na dachu (pomimo cienia). Na gruncie instalacje mają większą sprawność - niższa temperatura i łatwiej je oczyścić ze śniegu.
    Miałem początkowo problemy z napięciem, które dochodziło do 265v (na takim pracował falownik w szczególności w niedzielę ;))
    A wyżej już nie dało się go podkręcić i też czasem potrafił się wyłączyć gdy wartość była przekraczana.
    Zgłaszałem to w energetyce - wysłałem logi z falownika, że wartości są grubo powyżej 253v. Niestety reklamacja została odrzucona (było to zeszłego lata) - powód: średnie napięcie w określonym przedziale czasu jest w normie ;D
    Miesiąc temu znów miałem sprawę ruszyć ale chyba coś stykło bo wyregulowali napięcie i teraz raczej nie przekracza 253v.
    I wszystko działa bez przerw.
    pozdrawiam