Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alan 109 - brak zasięgu po półrocznej przerwie w pracy

Benkarf 31 Mar 2020 04:30 2211 123
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @gumisie Możliwe, natomiast taka ,,Florida" na magnesowej podstawie w Koparce ? Kopara opada. :cry: Dobrze, że przy Kopaniu sama nie spadła. Dziadostwo/druciarstwo. Co do anteny, mógł Koleżka zapytać wcześniej, zanim zamontował, prawda?
  • TermopastyTermopasty
    gumisie
    Level 42  
    Krzysztof Kamienski wrote:
    Co do anteny, mógł Koleżka zapytać wcześniej, zanim zamontował, prawda?
    Oj tam, przecież pytał, może niezbyt rzeczowo, ale jednak. :wink:

Ja chyba "odepnę się" od tego tematu.
    Cztery strony, to moim zdaniem zbyt wiele jak na jeden temat.

Pozdrawiam i zdrowia życzę.
  • TermopastyTermopasty
    Benkarf
    Level 4  
    Dzięki panowie po prostu inne radio ogarniam i tyle a 109 z tego co widze ląduje w śmietniku 😂
    gumisie
    Level 42  
    Benkarf wrote:
    109 z tego co widze ląduje w śmietniku 😂
    Nie bądź, takim pesymistą.
    Co jeden człowiek zepsuł, to drugi (oczywiście w miarę ogarnięty) potrafi naprawić.

Pozdrawiam.

R
    Hektar_Zahler
    Level 14  
    Alan 109 rev. 3 jest to niezwykle solidnie wykonane CB radio jak na tak niską cenę. Jedno z naprawdę bezawaryjnych i godnych polecenia. Wam się chyba coś pomylilo z podobnym 101, 1001z, który na stałe zagościł w serwisach.

Alan 109 ma czasem fabrycznie rozstrojony stopień końcowy
    i daje 2 waty zamiast 4. Pisałem na forum. Prawdopodobne wyjaśnienie dlaczego wskaźnik mocy opada do zera na rozstrojone antenie.

Powtórzę więc co wcześniej mówiłem:

Jeżeli stopień końcowy lub antena są rozstrojone wtedy wskaźnik mocy radia nie funkcjonuje poprawnie (czyt. pokazuje głupoty) i przestaje spełniać swą rolę bowiem warunkiem poprawnych wskazań jest dopasowanie impedancji nadajnika do anteny i zero wskazań w sytuacji rozstrojenia anteny lub radia nie oznacza że radio nie nadaje !!!

Czasami nie da się z niego wycisnąć więcej niż 2W w ogóle.

Czyjaj tematy Alan 109 tylko 2 waty.

Jest to wada fabryczna nie do usunięcia i należy się z tym pogodzić.

W radiu się wady nie dopatrujcie tylko w antenie.
    gumisie
    Level 42  
    Hektar_Zahler wrote:
    W radiu się wady nie dopatrujcie tylko w antenie
    Marcin Ty czytasz ze zrozumieniem?
    Przecież CB nadaje normalnie, lecz nie odbiera.
    Hektar_Zahler
    Level 14  
    Doczytałem, że pomimo bardzo dobrego SWR wskaźnik mocy radia nic nie pokazuje. A zatem stuprocentową diagnoza rozstrojony stopień końcowy nadajnika. Częstą wada tego radia. Być może na skutek wstrząsów z cewek pi filtra wyleciał ferrytowy rdzeń. Warto sprawdzić czy któregoś nie brakuje.

O braku odbioru nie mogę doczytać. Może mnie nakierujesz ?
    Benkarf
    Level 4  
    Słychać mnie na prawdę daleko ale ja może słyszę max 1km i to jeszcze jak by ktoś gruchę trzymał w gaciach 😂😂walić to kupię jakąś używkę za 5 dyszek i tyle

Jak ktoś chce mogę je wysłać wam do naprawy z zawodu jestem elektronikiem ale kiedy to było hah
    Hektar_Zahler
    Level 14  
    Sprawdź czy regulacja RF-gain działa należycie. Czy jesteś pewny że nie ma zakłóceń ?
    gumisie
    Level 42  
    O tym to się dowiesz, stosując Miernik natężenia pola" i to mierząc co najmniej w odległości. 1 metra od anteny.
    Moim zdaniem w tym przypadku miernik pola jest zbędny.
    Benkarf wrote:
    Słychać mnie na prawdę daleko
    Rezystor240
    Level 40  
    Pewnie że jest zbędny. Radio jest po prostu głuche, żadnej magii tu nie ma. Jeśli słychać Cię daleko a Ty jedynie słyszysz bliższe satcje to świadczy o czułości Twojego odbiornika. Bo antena na pewno jest dobrze zestrojona. Z resztą przy odbiorze antena nie musi być tak idealna, co nie znaczy że będzie gorzej odbierać jeśli będzie zestrojona na daną częstotliwość. Wręcz przeciwnie.
    Benkarf
    Level 4  
    Hektar_Zahler wrote:
    Sprawdź czy regulacja RF-gain działa należycie. Czy jesteś pewny że nie ma zakłóceń ?

Regulacja nie działa wydaje mi się czy ustawisz na minimum czy na maxa nic się nie zmienia
    Novile
    Level 34  
    Hektar_Zahler wrote:
    Doczytałem, że pomimo bardzo dobrego SWR wskaźnik mocy radia nic nie pokazuje.
    To źle doczytałeś ,zacznij czytać a nie tylko pisać.
    Hektar_Zahler wrote:
    Może mnie nakierujesz ?
    Post #1 itd. Co jakiś problem jest? Jakoś każdy tutaj zrozumiał pozaTobą jakie problemy ma autor tematu.
    Hektar_Zahler wrote:
    Alan 109 rev. 3 jest to niezwykle solidnie wykonane CB radio jak na tak niską cenę. Jedno z naprawdę bezawaryjnych i godnych polecenia. Wam się chyba coś pomylilo z podobnym 101, 1001z, który na stałe zagościł w serwisach.
    Niczego nie pomyliłem. Skoro Marcin wg. Ciebie dwie stówy( czasem ponad) za złom w SMD, który się rozpada w ręku i do tego jak sam podajesz( co z resztą nie jest wg. mnie zgodne z prawdą wcale) ma jeszcze do tego ograniczoną do 2W, to wybacz , ale nie łapię Twoich kryteriów ocenowych.
    Dla mnie to szmelc i to drogi. Jak ktoś chce mieć radio, to się kupuje to co wymieniłem, albo starą Cobrą 19 plus lub Onwę MK1 i jest nie do zarżnięcia. Jak widzę te nowe buble teraz, co się sprzedają na pniu, bo ładnie wyglądają i są małe, to śmiech mnie bierze. Zwyczajnie fizyki nie da się oszukać. Na starym radiu można było gadać kilka godzin non stop( tak się kiedyś gadało na CB w latach 90-tych) i radio było nadal sprawne. Na tych nowych wynalazkach jest nawet ogranicznik czasu nadawania aby tego "mikrusa" nie zagotować. To jest kpina, to są radia po to, aby je tylko mieć. Eksploatacja tego grozi jego uszkodzeniem. Podobnie sprawa się ma z warunkami środowiskowymi! Czasem remontowałem radia tak zardzewiałem z tyłu i od środka, ale bez problemu to nadal hulało. A weź współczesne w SMD! Trochę wilgoci i luty albo zgniją, albo popękają. Kolejna sprawa , odprowadzenie ciepła, w starych aż biało od pasty i porządne przekładki mikowe, potem już silikonowe. Dziś bierzesz nowego SMD-ka a tu pod tranzystorem mocy ZERO pasty. Potem popalone zasilacze, wzmacniacze, nadajniki... Szkoda gadać...
    W tym radiu z tematu, kolego zobacz jeszcze czy w stopniu wejściowym, w samym gnieździe jest dobrze przylutowany kondensator ten na samym gnieździe. Czasem lubiły odpadać. Samo gniazdo jest dobrze wlutowane, bo inaczej by radio nie nadawało prawidłowo.
    Benkarf wrote:
    zawodu jestem elektronikiem ale kiedy to było hah

To nie w tym rzecz. Telekomunikacja to specyficzna dziedzina, potrzeba paru gadżetów akurat pod ten kąt. Wiesz, drugi nadajnik, miernik częstotliwości, obciążenie sztuczne, sonda w.cz. i trochę gratów na podmianę w razie czego, zasilacze... Wiesz przecież dla jednego przypadku tego wszystkiego nie będziesz kupować a jak ktoś tym się akurat bawi, to ma te wszystkie rzeczy w domu i wtedy w kilka minut zdiagnozuje problem. I nie chodzi tu nawet o brak wiedzy.
    Owszem , bez tych sprzętów też się da, ale jest o wiele trudniej i czasem to trwa latami( zobacz na forum ile czasem lat wątek się ciągnie).

Benkarf wrote:
    Jak ktoś chce mogę je wysłać wam do naprawy
    Bardzo dobry pomysł, mam nadzieję, że ktoś się zdecyduje tutaj z kolegów. W razie czego mam dwa takie trupy, gdyby część była niedostępna lub nietypowa.
    Ja niestety nie podejmę się, jestem zawalony gratami z innych dziedzin a obecna sytuacja mnie załatwia na amen pod względem pozbycia się tych gratów. Kilka miesięcy temu kolega z forum mi podrzucił karton części z CB, to jeszcze do dziś nawet nie otworzyłem tej paczki.
    Benkarf
    Level 4  
    Jadę po jakieś yosan jc2204 zobaczymy nowego mi nie kupią mogłem. Odrazu mówić radiu ale e tam za ro mam lepsza antenę która można ustawić 😂
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @Novile A przypomnij sobie stare amerykańskie radia bez syntezy, na przełączanych kwarcach? Zero szumów własnych, bo i z czego ? Z dobrych tranzystorów ? Tylko mcz. scalone. Cobrę 19 + miałem, jako pierwsze swoje CB.
    Novile
    Level 34  
    @Novile A przypomnij sobie stare amerykańskie radia bez syntezy, na przełączanych kwarcach? Zero szumów własnych, bo i z czego ? Z dobrych tranzystorów ? Tylko mcz. scalone. Cobrę 19 + miałem, jako pierwsze swoje CB.
    Owszem, niedawno sprzedałem coś podobnego, to było radio z r.1975, prawdziwy rarytas a sprzedane za dużą flaszkę wódki bo mi miejsce zajmowało. To było Sommerkamp PONY CB-75.
    Taką Cobrę 19 plus mam właśnie na złomowni do kapitalki ale tak dla siebie.
    Na razie nie jestem w stanie jej robić. Jedną zrobiłem ale niestety klient ją mi wydarł wręcz z ręki. Wystawiłem ot tak dla spokojności sumienia za 200zł , na drugi dzień facet ( w święto Wielkiej Nocy) przyjechał mi pod domu pona 100km po nie.
    No i nie miałem wyjścia. Ale mam drugie to sobie kiedyś zrobię je na cacy. Mam jeszcze takie jedno starsze radio idealne do mobila ale nie jest mało tylko ciekawe i zrobione dobrze. pisywałem je tutaj na forum jest to KRACO.
    Na razie sobie leży gdzieś tam w pudle. Nie wystawiałem go na sprzedaż na razie. Końcówka jest nawet na 2SC1969 MITSUBISHI.
    Hektar_Zahler
    Level 14  
    Postaw nosną z drugiego pojazdu i sprawdź ten RF-gain na 100%. Możliwe że tylko potencjometr będzie do wymiany.
    gumisie
    Level 42  
    Hektar_Zahler wrote:
    Możliwe że tylko potencjometr będzie do wymiany.
    Przecież w #75 zostało to napisane.

Ps.

Novile wrote:
    Benkarf napisał:
    Bardzo dobry pomysł, mam nadzieję, że ktoś się zdecyduje tutaj z kolegów.
    Jeszcze kilka lat temu chętnie bym się tego podjął, tym bardziej że Kol. Benkarf mieszka ode mnie niecałe siedemdziesiąt km. Zrobiłbym to "od ręki".

Pozdrawiam.
    Benkarf
    Level 4  
    gumisie wrote:
    Hektar_Zahler wrote:
    Możliwe że tylko potencjometr będzie do wymiany.
    Przecież w #75 zostało to napisane.

Ps.

Novile wrote:
    Benkarf napisał:
    Bardzo dobry pomysł, mam nadzieję, że ktoś się zdecyduje tutaj z kolegów.
    Jeszcze kilka lat temu chętnie bym się tego podjął, tym bardziej że Kol. Benkarf mieszka ode mnie niecałe siedemdziesiąt km. Zrobiłbym to "od ręki".

Pozdrawiam.

Czarna Woda bardzo dobrze znam te rejony - kablówka teletronik pracowałem parę dobrych lat.
    E tam postaram się inne ogarnąć radyjko yosan jc-2204j nie stety sprzedany. Ogarnę a wtedy Alana może odam do chirurga
    gumisie
    Level 42  
    Benkarf wrote:
    Alana może odam do chirurga
    Pogadaj na PW z Novile, może posiada ten potencjometr wraz z tą małą płytką.
    Novile wrote:
    W razie czego mam dwa takie trupy, gdyby część była niedostępna lub nietypowa.

Cztery przewody, chyba dasz radę przylutować? :wink:
    Hektar_Zahler
    Level 14  
    Dajcie spokój z wymianą. Po grzyba komu RF-gain w koparce !!! Przez zlutowanie dwóch nóżek potencjometru RF-gain usunięty !!! Moja ulubiona metoda. Dwie sekundy roboty. Wyrwać chwasta i pozamiatane.
    Novile
    Level 34  
    gumisie wrote:
    Pogadaj na PW z Novile, może posiada ten potencjometr wraz z tą małą płytką.
    Hahaha , oj Roch a jak myślisz dlaczego te A109 wylądowały na moim śmietniku? Nawet gdybym miał w jednym taki potencjometr, to bym go nie dał, bo on zwyczajnie nie nadaje się do ponownego zamontowania jak był używany. Jedynie NOWE się montuje. Ja nawet próbowałem toto rozbierać i naprawiać i nawet to chodziło, ale gdybyś widział jak to zrobione! Nie bez powodu nowe kosztują ledwo 12zł. To ile może on pochodzić za takie grosze? Gdyby to było dobre to by kosztowało tyle co pół radia, ale wtedy by się to nie psuło, więc nie było by opłacalne w handlu.
    gumisie wrote:
    Cztery przewody, chyba dasz radę przylutować? :wink:
    No tu też Cię kolego zaskoczę, ten laminat za cudownie to się nie lutuje. O tych przewodach nawet nie wspomnę bo równe odizolowanie tego to też wyzwanie.
    Hektar_Zahler wrote:
    Przez zlutowanie dwóch nóżek potencjometru RF-gain usunięty !!! Moja ulubiona metoda. Dwie sekundy roboty.
    Marcin, ludzie a ja Cię polecałem jako doskonałego fachowca ludziom! :roll:
    gumisie
    Level 42  
    Hektar_Zahler wrote:
    Przez zlutowanie dwóch nóżek potencjometru RF-gain usunięty !!! Moja ulubiona metoda. Dwie sekundy roboty. Wyrwać chwasta i pozamiatane.
    Można i tak.
    Kto komu zabroni wbijać gwoździe głową, zamiast młotkiem.
    Hektar_Zahler
    Level 14  
    Mistrzuniu Twoje radio to jest obraz nędzy i rozpaczy. Jest całe zgnite i zalane wodą. Być może po solidnym umyciu w specjalnym preparacie i przeglądzie wprawna ręką wróci do dawnej świetności.

Na przyszłość radzę montować r.telefon w należytym dla niego miejscu z daleka od okien i drzwi przez które do kabiny wdziera się deszcz.

Daj radio komuś kto usunie RF-gain na stałe jak wyżej opisałem. Być może po usunięciu zgnitego potencjometru odbiór powróci.

Mamy przyczynę dziwnych wskazań mocy.

Rozstrojony stopień koncowy, płyta zgnita po zalaniu wodą.

Koniec tematu.
    gumisie
    Level 42  
    Hektar_Zahler wrote:
    płyta zgnita po zalaniu wodą.
    Marcin nie przesadzaj, fakt że mam problem ze wzrokiem ale nie aż taki.
    Chyba jeszcze nie widziałeś zdewastowanej płyty.
    Hektar_Zahler
    Level 14  
    Jednak widzimy jak woda koncentrowała się na tylnej ściance. Obawiam się że pojemności pi filtra i obwodów wejściowych RX-a nie przetrwały.