Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie oświetlenia sterowane czujnikami ruchu przez stycznik

17 Mar 2020 16:30 426 3
  • Level 3  
    Witam. Chciałbym podłączyć oświetlenie na korytarzu sterowane czujnikami ruchu. Czujniki ruchu są w kilku pkt. I z nich rozprowadzane jest oświetlenie główne jak i awaryjne. Między czujnikami rozprowadzono kabel 4-o zylowy.
    Całe oświetlenie składa się z dwóch osobnych obwodów 3x1.5 i 4x1.5 doprowadzonych do tablicy.koncepcja przewiduje że dwa te obwody oswietlenia beda sie zapalaly rownoczesnie za posrednictwem czujek Wydaje mi się że potrzebny będzie stycznik. Ale nie mam tez schematu i nie wiem jak podzielic zyly aby to zadzialalo w ten sposob. Dołączę zdjęcie z instalacją i proszę o wskazówki.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie Podłączenie oświetlenia sterowane czujnikami ruchu przez stycznik

Dodano po 1 [godziny] 32 [minuty]:

Dodaje zdjęcie z lepiej rozrysowana instalacja.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • OptexOptex
  • Admin of Computers group
    Za mało danych by coś od ręki doradzić.

Zacznij od uzupełnienia informacji:

- Gdzie ta instalacja będzie zrobiona? (prywatne lokum, czy coś innego - podwórko, knajpa, warsztat, garaż itp,)
    - Model czujników ruchu.
    - Napięcie zasilania instalacji (jedynie po grubości kabla można przyjąć domyślne 230V), ale kto tam wie. :)
    - Źródło zasilania oświetlenia awaryjnego (i jak ma to być rozdzielone od oświetlenia głównego?)
    - Wszelkie inne, niezbędne informacje.
  • OptexOptex
  • Level 12  
    Witam.
    Koncepcja 1

Czujki typowe pir od alarmów, w każdym punkcie ma swoje zasilanie 12v DC czyli dodatkowe 3 zasilacze. Byłoby łatwiej przy zastosowaniu dodatkowych przewodów np skrętki od rozdzielnivcy do każdej czujki. Przy każdej czujce przekaźnik zwłoczny, schodkowy itp wyzwalany przez czujkę. Firma FF produkuje całą masę takiego asortymentu.

Bez zadziałania czujnika działa oświet. awaryjne.
    Po zadziałaniu czujki zapala się oświetl. w jednym obwodzie 4x1.5 oraz gaśnie awaryjne w tym miejscu. Świeci się przez czas ustawiony na schodowym oraz przez czwartą żyłę uruchamia przez kolejny schodowy w rozdzielnych całość oświetlenia. w obw. 3x1.5.

Koncepcji może być wiele w zależności od osprzętu i okablowania.
  • Level 3  
    Jesli chodzi o osprzet do odpalenia instalacji to kwestia dowolna dla mnie. (zamowie co trzeba)Problem w tym ze ktos kto polozyl instalacje najprowdopodobniej mial bledna koncepcje.
    Stad rysunek samego okablowania mam przewod 4 zylowy do dyspozycji w ciagu glownym oswietlenia. Musz zasilic z niego oswietlenie awaryjne i sprawic zeby za posrednictwem czujnikow ruchu odpalac oswietlenie glowne jak i dolaczyc do tego oswietlenie dodatkowe na kablu 3x1.5 z tych samych czujnikow co oswietlenie glowne. Cale oswietlenie potrzebuje napiecia 230 V. Glowne lampy led 230V , dodatkowe to punktowki na GU10.
    Dwa obwody sprowadzone do tablicy. Czy istnieje mozliwosc ze jakis magiczny stycznik lub inny modul sterujacy moze odpalac to jednoczesnie za posrednictwem czujnikow na instaklacji ktora istnieje?czy moze wystarczy cos dolozyc? Korytarz hotelowy, rozumiem ze wykonana instalacja nie jest sgodna ze sztuka ale musimy to odpalic.