Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Maszyna do szycia Łucznik 438 - Wymiana zębatki napędu krzywek

17 Mar 2020 19:03 531 9
  • Poziom 9  
    Dzień dobry, proszę o kilka podpowiedzi związanych z wymianą zębatki napędzającej krzywki odpowiedzialne za ścieg. Zdemontowałem cały mechanizm, zdjąłem pękniętą zębatkę i wstępnie przykręciłem nową. Nie miałem możliwości odwzorowania starego układu, ponieważ zębatka pękła i obracała się niezależnie od wałka z krzywkami. Czy jest jakieś szczególne położenie igielnicy w którym ma to się sprzęgać? Na co zwracać uwagę?
  • Poziom 35  
    Mattias76 napisał:
    Czy jest jakieś szczególne położenie igielnicy w którym ma to się sprzęgać?

Generalnie mechanizm "ściegów" steruje jedynie wielkością wychylenia bocznego igielnicy - zatem cały montaż winien być przeprowadzony na przełączniku wychylenia w pozycji neutralnej (0) i przede wszystkim trzeba wyregulować "szycie po prostej" :!: Później trzeba sprawdzić i ewentualnie skorygować wychylenia max w lewo i w prawo igielnicy, oraz symetryczność tych max wychyleń (pewnie wiesz ile powinno wynosić ? :D ) - jeśli nie masz instrukcji obsługi - to radzę sprawdzić czy igła w wychyleniu mieści się w otworze płytki ściegowej i czy przy tym wychyleniu igielnicy tworzy się jeszcze przeplot z nitką chwytaczową :idea:
  • Poziom 9  
    Dziękuję za poradę koledze Prot i za wiarę kolegi artfik. Ustawiłem regulator ściegów na pozycję - szycie proste. Przykręciłem cały mechanizm do korpusu maszyny. Popychacz wychyłu igielnicy ustawiłem za pomocą śrubki (na popychaczu) tak by igła centralnie wchodziła w środek płytki ściegowej. Delikatnie uruchomiłem maszynę, ręcznie kręcąc kołem i obserwowałem ruch igły. Wszystko wydawało się być poprawne. Następowało zapętlanie z nitka chwytacza. Pierwsze próby szycia różnymi ściegami zakończyły się powodzeniem. Jedynie co to trochę pętluje od spodu. Myślę, że to kwestia regulacji naprężacza nici w bębenku lub na maszynie. Jeszcze ją potestuję, jak coś to napiszę. Na razie dziękuję wszystkim.
  • Poziom 16  
    Sprawdź jeszcze raz , jak igielnica zejdzie na sam dół i zacznie już iść do góry chwytacz musi złapać górną nitkę (ten pazurek na pierścieniu ) ,
    a jeszcze do sprawdzenia luz pomiędzy zębatkami , jak będzie za duży to obetnie zęby , jak za mały to zatrze
  • Poziom 9  
    Jest jakaś możliwość by zmienić luz między ślimakiem wału i zębatki napędowej krzywek ściegów? Chyba tylko wysokością mocowania na wałku krzywek. Koledze zbyszekkw chodziło chyba o zębatkę półksiężyc i napęd do chwytacza?
  • Poziom 16  
    Jak maszyna ma chodzić i nie gmerać za chwilę to warto to zrobić
  • Poziom 24  
    Witam ,trochę się pogubiłem czy mówisz o krzywce ściegu potrójnego czy o zębatce półksiężyc.przy wymianie krzywki ściegu potrójnego póżniej trzeba ustawić ząbki żeby były u góry kiedy igła jest na górze ,reguluje się wtedy zębatką na wale która współpracuje z krzywką.2 śrubki poluzować i obrócić lekko zębatkę dokręcić i sprawdzić.Ewentualnie do poprawki.Jak ząbki będą żle ustawione to może pętelkować
  • Poziom 9  
    Jeszcze raz. Chodziło mi o wymianę zębatki (współpracującej z wałem) napędzającą zespół krzywek ściegowych. Mocuje się ja na wałku zespołu krzywek. By ją wymienić potrzeba rozpiąć popychacz igielnicy odpowiedzialny za ruch boczny igły i odkręcić cztery wkręty mocujące mechanizm. Moim zdaniem, nie trzeba nic tam regulować tylko odpowiednio ustawić wysokość tej zębatki względem ślimaka na wale. I dalej rozpięty popychacz igielnicy ustawić pośrodku płytki ściegowej (należy pamiętać by pokrętło ściegu było ustawione centralnie do szycia na wprost). Swoje zdanie opieram na tym, że jak była zębatka uszkodzona (kręciła się niezależnie od ośki napędowej krzywki ściegowe) nie powodowało to żadnego konfliktu. Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie. Pisałem wcześnie, że maszyna pętlowała, po wyregulowaniu naprężacza w bębenku przestała. Ściegi w miarę ładne.