Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór alarmu do domu Micra, Integra, WRL czy Abax2

jakub76 17 Mar 2020 21:25 543 5
Optex
 • #1
  jakub76
  Level 10  
  Dzień dobry,

  zastanawiam się nad alarmem do domu:

  - budżet uzależniony od wyniku, do 3 kPLN
  - budynek z lat 70 po remoncie, ściany zewnętrzne ok 1 m, wewnątrz ściany 20 cm, powierzchnia 110 m2 w kwadracie ok 11 m x 11 m, montaż czujników w piwnicy, parter oddzielne wejście i potem dopiero klatką schodową wejście na piętro, małe szanse by ktoś wszedł więc zabezpieczamy tylko podpiwniczenie które zostało przystosowane jako wejście z garażem
  - czujki kontaktrony, wszystko bezprzewodowe, nie ma szans na kable, 2 x okna (kotłownia i garaż) + 1 x drzwi wejściowe + 1 x brama garażowa
  - 1 x czujnik na duże okno nie otwierane 6 metrów wysokie w klatce schodowej, raczej wstrząsowy nie pir, też bezprzewodowy
  - manipulatora dla mnie może nie być, nie potrzebuję pięknych wypasionych wyświetlaczy, najlepiej obsługa z telefonu
  - dodatkowo w przyszłości chcę sterować otwieraniem dwóch bram wjazdowych oraz dwóch garaży - wszystko bezprzewodowo, nie mam kabli położonych i miał nie będę - jako opcja to jak mi się budżet poprawi - obecnie sterowane pilotami Hormann na 868 MHz, garaż jeden wolnostojący 20 metrów od budynku, brama na posesję też 5 metrów oddalona
  - dodatkowo w późniejszym czasie jeszcze będę chciał czujniki zewnętrzne założyć x 4, zbliżeniowe czy kurtyny ale to jak mi się budżet poprawi
  - nie mam rolet więc nie potrzebuje tej opcji
  - sygnalizator - przyda się ale nie ma ciśnienia, nikt w Warszawie nie reaguje, ważne bym dostał powiadomienie to zadzwonię gdzie trzeba

  Wystartowałem od chińczyka ale sobie odpuściłem.
  Potem myślałem o Satel Micra, niezawodne SMS bez żadnego serwera Satela, prostota instalacji, brak manipulatora, cena fajna bo się wyrobię w 1200 pln.
  Zastanawiałem się nad Ropamem ale nie ma chyba takich modułów bezprzewodowych, sterownik na kablu.
  I oczywiście Integra... czy 128 WRL czy Abax 2. 128 WRL ma pracować w najbliższym czasie z modułem ASW-210 to by mi ten garaż i bramę załatwił. Pytanie czy zasięgowo ogarnie. Czy nie lepiej Integrę 32 + Abax 2? (nie wiem czy portów bezprzewodowych starczy).
  Sprawdzałem pilota obecnego i przykładając do ściany najbliżej garażu i bramy niestety z mojej piwnicy nie otwierał. Z pierwszego piętra już otwierał. Fale lepiej się rozchodzą chyba i ściany trochę delikatniejsze. Za to boję się że do czujek może sygnału nie starczyć. W podłogach jest ogrzewanie elektryczne co zapewne będzie robić jako dodatkowy ekran. Mam mocny ruter wifi na piętrze i w piwnicy już z zasięgiem jest fatalnie... mam kamery na pietrze na wifi zewnętrzne ale nie chce ich podpinać chyba do alarmu.

  A może po prostu garaż i bramę otwierać jak dotąd pilotem, założyć prostą Micrę, cieszyć się prostotą instalacji i niezawodności (?) :)

  Dajcie proszę znać, o instalatora teraz ciężko przez koronawirusa więc muszę sam ogarnąć temat. Przyszłość nasza nieznana, zapowiadają kryzys też na koszty muszę uważać. Na działkę trzeba jechać ale dobrze jak by coś tu informowało o niezaproszonych gościach.

  Jakub
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  kood
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Jeśli nie zamierzasz rozbudowywać o nic przewodowego i 32 linie wystarczy to Integra 32 + INT-GSM + ACU-220 no i czujki/kontaktrony ABAX2, 128WRL odpuść bo obsługuje tylko ABAX1 i nie obsługuje aplikacji, Integra 32 + INT-GSM załatwia i powiadomienia SMS+CLIP i aplikację w telefonie, ACU-220 obsługuje do 48 urządzeń bezprzewodowych (w zależności od konfiguracji).
 • Optex
 • Helpful post
  #3
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Będziesz wymieniał drogie baterie litowe co dwa lata?
  Jeśli chcesz sterować bramą to wiadomo że najlepiej Integra.
  WRL nie różni się pod tym względem od dowolnej innej Integry, bo do działania z aplikacją na telefonie potrzebuje ETHM-1-Plus albo INT-GSM. Nie wykorzystasz gniazda SIM na płycie.
  WRL ma ABAX na płycie, a pozostałe wymagają dokupienia kontrolera ABAX2 ale za to masz nowocześniejszy system, lepszy zasięg bezprzewodowy i teoretycznie kilka razy dłuższy czas pracy na bateriach.
  Czujniki w piwnicy i gdzie to możliwe daj na kablu, bo ciężko będzie się zmieścić w budżecie. Kontaktron na kablu kosztuje kilkanaście razy taniej od bezprzewodowego.
 • #4
  jakub76
  Level 10  
  Dziękuje za wsparcie i instrukcje. Idę w kierunku Integra 32 + INT-GSM + ACU 220. Nie wiedziałem a raczej zapomniałem że WRL nie obsługuje aplikacji na czym mi najbardziej zależy. Ilość akcesoriów, rozszerzeń, rynek wtórny, źródła wsparcia przemawiają za producentem SATEL.

  Jeszcze jedno pytanie.

  Jak się ma rynek wtórny? czy warto za ok 50% ceny kupować używaną centralę i manipulator czy iść w nowe? Słyszałem że przykładowo Micra można zakładać po kilka razy i jest niezniszczalna :) Dużo nie zaoszczędzę ale zmieszczę się w budżecie. Może bez sensu oszczędzać na sercu układu z drugiej strony co się może stać takiemu urządzeniu.

  Proszę praktyków o zdanie bez teoretycznych dywagacji.
 • #5
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  jakub76 wrote:
  Słyszałem że przykładowo Micra można zakładać po kilka razy i jest niezniszczalna


  Daj sobie spokój z Micrą, tym bardziej do domu. Micra to nie centrala, tylko moduł GSM z funkcją centrali. Kup porządną, nową centralę z manipulatorem, to naprawdę inwestycja długoterminowa.
  Pamiętaj, że jeśli w przyszłości będziesz rozbudowywał system, to zasilacz na płycie Integry 32 może okazać się za mały.

  Pozdrawiam.
 • #6
  Sourander1
  Level 11  
  Też uważam że co komu przypadło do gustu ten będzie to zachwalał. Ja również uważam że INTEGRA to dobry wybór. Mimo że sporo czytałem na tym forum o różnych problemach z INTEGRą (np. częsty błąd zasilania) to mi to sie nigdy nie przytrafiło. A z MICRą czy CA często miałem jakies mniejsze czy większe problemy. Już teraz nie pamietam nawet jakie.