Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki router openVPN,IKEv2 / IPSec

18 Mar 2020 02:19 321 24
  • Poziom 8  
    Witam. Chciałbym kupić w miarę tani router aby obsługiwał protokoły szyfrowania : openVPN , IKEv2 / IPSec i dodatkowo inne . Potrzebuje taki router ( nie koniecznie z modemem ) aby obsłużył mi wykupiony pakiet nordVPN . Obecnie używam tylko na komputerze z Windows 10 a chciałbym cały ruch w mojej sieci ( kilka komputerów i innych urządzeń ) podłączyć bezpośrednio przez taki router przez VPN. Moje łącze internetowe nie jest zbyt szybkie 60 / 6 Mb/s VDSL2 i mam zmienne IP na routerze w tej chwili wpisana domena . W tej chwili mam wszystko podłączone przez router fritzbox 7490 który posiada "niby wszystko" ale niestety tak nie jest bo nie obsługuje VPN jako klienta dla servera ( nie wspiera oprogramowania dd-wrt ). Chciałbym tego fritzbox użyć jako dostępu do sieci - jako modem i do niego podłączyć taki router z obsługą VPN - wpisać dane dostępowe do nordVPN oraz podpiąć moje urządzenia . Jaki w miarę tani router spełni moje oczekiwania ? Poproszę znawców o radę i czy takie połączenie się sprawdzi ? Router chciałbym kupić w miarę tani tak do 200 PLN ? Czy taki z protokołami : OpenVPN , PPTP VPN brak IKEv2 / IPSec z allegro sprawdziłby się :
    Link
    lub może innej firmy i ewentualnie router z wbudowanym modemem ?
    Dodam , że w przyszłości chciałbym przetestować też inne usługi np .: ExpressVPN lub Cyber Ghost .
  • Poziom 37  
    r_bert napisał:
    Witam. Chciałbym kupić w miarę tani router aby obsługiwał protokoły szyfrowania : openVPN , IKEv2 / IPSec i dodatkowo inne . Potrzebuje taki router ( nie koniecznie z modemem ) aby obsłużył mi wykupiony pakiet nordVPN . Obecnie używam tylko na komputerze z Windows 10 a chciałbym cały ruch w mojej sieci ( kilka komputerów i innych urządzeń ) podłączyć bezpośrednio przez taki router przez VPN. Moje łącze internetowe nie jest zbyt szybkie 60 / 6 Mb/s VDSL2 i mam zmienne IP na routerze w tej chwili wpisana domena . W tej chwili mam wszystko podłączone przez router fritzbox 7490 który posiada "niby wszystko" ale niestety tak nie jest bo nie obsługuje VPN jako klienta dla servera ( nie wspiera oprogramowania dd-wrt ). Chciałbym tego fritzbox użyć jako dostępu do sieci - jako modem i do niego podłączyć taki router z obsługą VPN - wpisać dane dostępowe do nordVPN oraz podpiąć moje urządzenia . Jaki w miarę tani router spełni moje oczekiwania ? Poproszę znawców o radę i czy takie połączenie się sprawdzi ? Router chciałbym kupić w miarę tani tak do 200 PLN ? Czy taki z protokołami : OpenVPN , PPTP VPN brak IKEv2 / IPSec z allegro sprawdziłby się :
    Link
    lub może innej firmy i ewentualnie router z wbudowanym modemem ?
    Dodam , że w przyszłości chciałbym przetestować też inne usługi np .: ExpressVPN lub Cyber Ghost .

Zacznij od tego do czego ma służyć ten VPN.
  • Poziom 8  
    To nie będę zaczynał tylko napiszę wprost : do przeglądania netu w tm logowania się na moje konta , stream w tym przekierowanie portów itp.
  • Poziom 37  
    r_bert napisał:
    To nie będę zaczynał tylko napiszę wprost : do przeglądania netu w tm logowania się na moje konta , stream w tym przekierowanie portów itp.

Ale coś Ci nie działa bez tego VPNa? Nie wiem, jakieś strony które odwiedzasz mają blokadę geolokalizacyjną i potrzebujesz adresu IP z innego kraju? Bo wszstko co napisałeś generalnie działa identycznie bez VPNa. Próbuje zrozumieć po co Ci to.
    Co rozumiesz przez przekierowanie portów? Czy ten VPN jest ze stałym adresem IP którego potrzebujesz żeby się dostawać do zasobów domowych?
  • Poziom 8  
    Moje połączenie działa w miarę dobrze ale na niektóre strony wejść nie mogę a z VPN mogę . Nie będę tu opisywał do czego mi potrzebny VPN pytanie było o router do VPN który by wspierał ww. dostawców usług i na których, moim zdaniem jest bardziej zabezpieczone połączenie jeśli chodzi o prywatność w sieci . Gdybym pytał do czego służy i ma mi służyć VPN założyłbym inny temat .
  • Poziom 37  
    r_bert napisał:
    moim zdaniem jest bardziej zabezpieczone połączenie jeśli chodzi o prywatność w sieci.
    Przeniesienie punktu wyjścia do interntu nie zmienia ani bezpieczeńśtwa ani prywatności.
    Ale Twoja wola w to wierzyć i za to płacić.

NIe napisałeś czy rzeczony router ma być z WiFI czy może być bez WiFi.
    Ale pod propozycją EdgeRouter się podpisuje. Router przewodowy dobrej firmy. Połączy się z każdym serwerem działającym w danym protokołem. Jak się połączy z serwerem VPN firma A to z firmą B się połączy z dokładnością do autoryzcji - w teorii jedni mogą wymagać autoryzacji hasłem, ktoś inny dodatkowo certyfikatem. Choć raczej spodziewałbym się tylko hasła.
  • Poziom 8  
    Wiem , że VPN'y to połączenia transparentowe ( przezroczyste ) i tu chodzi Ci o prywatność , że i tak gdyby ktoś chciał - potencjalny hack'man to i tak się dostanie . Zaproponujesz może inne rozwiązanie ?
    Co do routera to może być z WiFi i z wbudowanym modemem - jeśli połączenie tego routera VPN z fritzbox 7490 który ma wbudowany modem się nie sprawdzi . Co do nordVPN to mam wykupiony próbyny pak. na 30 dni .

Dodano po 3 [godziny] 32 [minuty]:

Czy ten EdgeRouter akurat byłby najlepszy ? Może jakiś router innej firmy z oprogramowaniem dd-wrt np. Asus , Netgear , Linksys , TPLink ?
  • Poziom 43  
    W każdym routerze będziesz musiał pogrzebać by to zestawić - EDGE ma wsparcie szyfrowania sprzętowe dla AES IPsec, OVPN tun/fast NAT.
  • Poziom 8  
    Masz na myśli , że jest prosty w konfiguracji i mniej czasu to zajmuje ? Czy zadziała w połączeniu z fritzbox 7490 - tzn . w tym przypadku podłączyłbym tak - fritzbox jako modem/router i do niego ten EdgeRouter :
    Link
    na którego wpisałbym dane do VPN i podłączył interesujące mnie urządzenia . WiFi miałbym z fritza .
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Masz na myśli , że jest prosty w konfiguracji i mniej czasu to zajmuje ?
    Nie - zerknij sobie na tutoriale jak zestawić tunel z danym dostawcą, zawsze coś trzeba grzebnąć w konsoli - nie ma tam GUI dla Ovpn.
    https://nordvpn.com/pl/tutorials/edgerouter/
  • Poziom 8  
    Wiem o co chodzi - próbowałem to zrobić na fritzbox wcześniej ale on nie wspiera openVPN - w ogóle nie wspiera żadnych VPN jako klient dla servera - brak wsparcia wrt - pierwszy post . Później na kompie z linux i działa . Na Windows z app'ką też działa . Na innym routerze jeszcze nie próbowałem . Na pewno na tym routerze zadziała a czy jest prostszy router aby z gui miał openVPN . Jeśli w podobnej cenie nie ma to kupię ten EdgeRouter .
  • Poziom 43  
    Routery od Toamto, Openwrt, DD-WRT.
  • Poziom 8  
    Tak przeglądam i czytam o tych routerach ale który z tych ostatnich wymienionych - chodzi mi o konkretny model sprawdziłby się do ww. usług ? Miałby wsparcie nowych firmware , rozbudowany openVPN nie tylko jako server a jako klient + inne protokoły , WiFi 5 GHz AC . Jaki polecacie ?
  • Poziom 43  
    To jest soft wspierany przez pasjonatów o wsparcie i protokoły do nich należny kierować pytania.
    Na Tomato sensownie działa tylko OVPN. Oczywiście przepustowość uzależniona jest od HW - nie ma wsparcia sprzętowego dla szyfrowania.
  • Poziom 8  
    hermes-80 co byś powiedział o tych routerach Asus , mają dobre opinie i do tego dobre wsparcie Link obsługiwane routery Link . Mogę wyłożyć więcej jak 200zł . Fajnie by było jakby takowy miał już w sobie modem XDLS - w moim przypadku VDLS2 . Nie musiałbym podłączać jako pierwszy fritzbox 7490 który ma wbudowany modem .
  • Poziom 43  
    Trudno powiedzieć - sam używam Tomato - łatwa konfiguracja ale czasami trzeba samemu sobie pokombinować, nie wiem też jaka przepustowość cię interesuje tunelu - nie liczył bym na zbyt wiele. Mogę się tylko wypowiedzieć co do Tomato. Nie szukał bym routera zintegrowanego z modemem VDSL bo co do wszystkiego to do niczego zazwyczaj.
  • Poziom 8  
    Przepustowość max 100 Mb/s down i 20 Mb/s up tyle max oferuje obecny dostawca ale nie potrzebuje tyle może być 50 Mb/s / 5 Mb/s .
  • Poziom 8  
    Obecnie mam na laptopie przez WiFi bez AC czyli N - połączenie z nordvpn tunelem przez router fritzbox
    Jaki router openVPN,IKEv2 / IPSec
    Po kablu dużo więcej .
  • Poziom 43  
    Trzeba by było poszukać na forach ile dany router może przerzucić przez dany tunel Mb/s.
  • Poziom 8  
    Mógłbyś podać model Twojego Tomato - poczytam sobie o nim ...
  • Poziom 43  
    To stary sprzęt WNR3500L v1 i zapewne nie osiągniesz na nim takich wyników na tunelu.
  • Poziom 8  
    Nawet do testów kupiłbym na razie jakiś tani router który ma w oprogramowaniu te protokoły . Są na allegro po 40 - 60 zł .
  • Poziom 43  
    Próbuj - szukaj wzmianek na forum jaką mają wydajność w tunelach, a może znajdziesz coś dla siebie.