Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tranzystor i sposób montażu do radiatora.

29 Wrz 2005 10:36 2928 11
  • Poziom 18  
    Witam mam problem tarnzystor BD912 w radyjku Grant czym to przykręcić i jak odizolować od obudowy co by zwarcia nie było, która jest radiatorem tak żeby skutecznie odprowadzić ciepło bo już mi się dwa razy zjarał. Chodzi o taki jak by plastik przeźroczysty, który jest izolatorem i przewodnikiem cieplnym jak to się nazywa ? Jakieś pasty też stosować a może przykleić klejem termoprzewodzącym.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 31  
    Witaj,zapewne chodzi ci o podkładki z miki albo silikonu ,kupisz w każdym sklepie elektonicznym nie zapomnij o tulejkach izolacyjnych przy otworach .Pozdr
  • Poziom 12  
    Tak jak wspomniał tulejki i przekładki silikonowe dostaniesz w każdym sklepie elektronicznym, mikowe odchodzą do lamusa. Uważny montaż też ma znaczenie.Sprawdż omomierzem radiator tranzystora z radiatorem wzmacniacza. Nie napisałeś czy tranzystor niszczy się od razy czy po jakimś czasie. Może jest po prostu uszkodzone coś innego i tranzystor nie daje rady.
  • Poziom 18  
    maya30 napisał:
    Tak jak wspomniał tulejki i przekładki silikonowe dostaniesz w każdym sklepie elektronicznym, mikowe odchodzą do lamusa. Uważny montaż też ma znaczenie.Sprawdż omomierzem radiator tranzystora z radiatorem wzmacniacza. Nie napisałeś czy tranzystor niszczy się od razy czy po jakimś czasie. Może jest po prostu uszkodzone coś innego i tranzystor nie daje rady.

Generalnie działa tylko się strasznie grzeje jak go przykręciłęm i dałem podkładkę plaskikowę pod śróbkę i zaizolowałęm sróbkę taśmą to się to stopiło i tranzysto nie oddawał ciepła jak trzeba bo się odchylił od ścianki radia(radiatora) no się się zadymiło wcześniej było ok to się śróbka odkręciła i to samo może jednak przykleję /?
  • Poziom 12  
    Jeśli generalnie działa to chodzi tu o nieprawidłowy styk "pleców" tranzystora z radiatorem radia. Piszesz, że tr się ochylił. Jakim cudem skoro go przykręciłeś?? Może z drogiej strony brakuje nakrętki. Nie klej bo sobie tylko napaprasz. Daj poczte to poślę tobie rysunki montażu.
  • Poziom 18  
    A te silikonowe przekładki trzeba smarować pastą termop.?
  • Poziom 29  
    Można posmarować ,wtedy podkładka przyklei się i nie będzie spadać w trakcie montażu tranzystora. Można też zabudować izolowany odpowiednik tego tranzystora -odpadnie ci problem podkładki. Pozdro
  • Poziom 18  
    Cytat:
    Można też zabudować izolowany odpowiednik tego tranzystora

Masz na myśli wyprowadzić go na zewnątrz i dać oddzielny radiator ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam!
    Kol. mirko66b miał chyba na myśli zastosowanie innego tranzystora o identycznych parametrach, lecz izolowanego.

Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    ogryz napisał:
    Witam!
    Kol. mirko66b miał chyba na myśli zastosowanie innego tranzystora o identycznych parametrach, lecz izolowanego.

Pozdrawiam.

Coś bliżej o tej izolacji proszę. Bo te BD912 to i tak jest zamiennikiem 2SB754
  • Poziom 29  
    Tranzystory dzielimy na nieizolowane(tzn.tył tranzystora jest metalowy i połączony z kolektorem), oraz izolowane(tzn. cała obudowa tranzystora jest plastikowa). W przypadku tranz. nieizolowanych niekiedy zachodzi potrzeba stosowania podkładek izolujących np. mikowych. Z kolei w pzypadku tranz. izolowanych problem z podkładkami mamy z głowy. Stosując tranz. izolowany koniecznie stosuj pastę w celu lepszego oddawania temp. Pozdrawiam.

Dodano po 1 [minuty]:

Jestem w pracy i nie mam tu żadnego katalogu,ale może ktoś ci podpowie jaki tranz. zastosować. W razie czego sam poszukaj.
  • Poziom 18  
    Ok dałęm podkładkę silikon + pasta i plastikową tulejkę jest dobrze ale musiałęm zmniejszyć napięcie zasilania i teraz już się tak nie grzeje będzie dobrze.