Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujnik światła / zmierzchu - inny sposób działania, szukam.

18 Mar 2020 16:54 291 3
  • Level 37  
    Witam.

Posiadam czujnik zmierzchu / światła / fotorezystor kupiony na internecie, gotowiec, oznaczony jako XH-M131, dostępny na aukcjach itd. Pracuje on na LM393.

Założenie projektu jest takie - pojawi się światło, czujnik podaje zasilanie na urządzenie. Światło gaśnie, czujnik odcina zasilanie. Wspomniany czujnik realizuje to zadanie, ale nie do końca tak jak chcę. W momencie wykrycia światła, czujnik podaje zasilanie do wybranego urządzenia, wówczas przekaźnik jest w stanie spoczynku. Po zgaszeniu światła, czujnik odłącza zasilanie, ale wówczas cały czas pracuje przekaźnik. Chciałbym odwrócić działanie układu tak, aby w momencie wykrycia światła, przekaźnik pracował, przy braku światła, przekaźnik nie pracuje. W fabrycznym układzie, kiedy nie ma światła, przekaźnik pracuje i pobiera około 40 mA. Samo czuwanie to ledwie 1 - 2 mA. Różnica spora, tym bardziej, że całość będzie zasilana akumulatorowo.

Znalazłem schemat w formie rzutu pcb, w załączniku. Teraz studiuję działanie komparatora. Czy taki układ można przerobić, tak aby działał w sposób opisany w poście ?

Czujnik światła / zmierzchu - inny sposób działania, szukam.HTB1rZl9nT...FppXaU.jpg Download (203.49 kB)
  • Level 30  
    Zasadę działania masz tutaj: Link
    Na schemacie LDR, to fotorezystor. Zamiana miejscami fotorezystora z rezystorem 33k spowoduje odwrócenie stanu wyjścia układu.
    Dopasuj tylko wartości rezystancji do układu który posiadasz (mogą się różnić).
  • Level 37  
    Dziękuję za odpowiedź.
    Na jednym z forów dostałem poradę, aby usunąć połączenie z nogą nr 3 i podpiąć je do nogi numer 2. Jednak z tego co widzę, noga numer dwa, ma połączenie z masą. Czy to jest dobry tor zmian?
  • Level 30  
    Noga numer 2 ma połączenie z masą, ale przez LDR (fotorezystor) mający zmienną rezystancję w zależności od padającego światła. To nie jest zwarcie do masy. Można zamienić wzajemnie połączenia nóg 2 i 3, jednak zamiana miejscami rezystora do plusa zasilania (33k) i fotorezystora wydaje się prostsza.