Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór zasilacza led do lampy z Aliexpress

18 Mar 2020 17:29 129 6
  • Poziom 6  
    Witam, na wstępie chciałbym zaznaczyć że nie jestem pewien czy znalazłem odpowiednie miejsce na tym forum by prosić o pomoc w mojej sprawie za co z góry przepraszam.

Proszę o pomoc w dobrze odpowiedniego zasilacza do lampy led, problem mam w odnalezieniu zasilacza o podobnych parametrach do zasilacza w który lampa wyposażona jest oryginalnie, tj.

Przede wszystkim jako laik nie mam pojęcia jakie jest napięcie wyjściowe? Znalazłem kilka tego typu urządzeń od tego producenta i wygląda to następująco:

Model XJ-20-24W
    out: 260mA, 75-108V

Model XJ-31-36W
    out: 280mA, 93-130V

Jako laik, co podkreślam po raz drugi wyliczyłem, że mój zasilać XJ-25-36W powinien mieć napięcie wyjściowe 75-130V co w dalszym ciągu mi nic nie mówi. Nie wiem też których parametrów powinienem się trzymać bezwzględnie, aby nie uszkodzić taśmy led.

Taśma led w która wyposażona jest lampa wygląda tak:

Proszę o pomoc w dobraniu zasilacza, w maskownicy pod sufitem w której zamontowany był stary zasilacz jest wolna przestrzeń o szerokości 45mm i wysokości 30mm, jeśli chodzi o długość w zasadzie może być dowolna. Z góry dzięki za odpowiedzi
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Weźmy ten zasilacz:

Model XJ-20-24W
    out: 260mA, 75-108V

1. Oznacza to tyle, że prąd jaki popłynie z zasilacza po przyłożeniu obciążenia (ledów) wynosi 260mA.
    2. 75V to napięcie minimalne a 108V to maksymalne jakie jest wstanie podać zasilacz.
    3. I teraz przyjmując, że prąd Twoich ledów z paska jest zbliżony i nie mniejszy niż 260mA (a zakładamy, że tak jest bo piszesz że zasilacz z pierwszego zdjęcia pracował z tymi ledami) oraz, że np. spadek napięcia na jednym ledzie wynosi 3V to musisz połączyć tyle ledów szeregowo do zasilacza (zakładamy, że na pasku są połączone szeregowo, ale i to bym sprawdził) żeby ich liczba pomnożona przez te 3V zmieściła się w zakresie od 75 do 108V. Przykładowo 3V razy 30 ledów da 90V czyli wszystko zadziała, ponieważ 90 mieści się w zakresie 75-108V.
    Jak dasz za dużo ledów albo za mało to nie wstrzelisz się w przedział i nie zadziała.

Zasilacz z pierwszego zdjęcia ma zakres napięciowy od około 96-140V
  • Poziom 6  
    Ledy połączone są szeregowo i jest ich 3x24 co daje 72 ledy. Ktoś jest w stanie mi podpowiedzieć gdzie szukać takiego zasilacza? Trafiam tylko na 5V, 12V lub 24V
  • Poziom 6  
    Dzięki za link.
    Rozumiem, że muszę wstrzelić się z napięciem zasilacza, tzn. napięcie nie może być ani za małe ani za duże, a co do natężenia ma być to minimum 260mA - napisałeś że zbliżone, ale nie mniejsze niż 260mA, czyli mogę przesadzić z tym parametrem? czy zasilacz 1A będzie ok?
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    szacho_ napisał:
    Ledy połączone są szeregowo i jest ich 3x24 co daje 72 ledy. Ktoś jest w stanie mi podpowiedzieć gdzie szukać takiego zasilacza? Trafiam tylko na 5V, 12V lub 24V

Ja z Twojego zdjęcia widzę że na jednym pasku masz 24 diody ale po dwie równolegle
    czyli szeregowo licz 12 LED w taśmie w sumie 3*12=36 LED .
    ( na szybko 36LED * 3V = 102V)
    A sam zasilacz oryginalny też wszystko można z niego wyczytać:
    jest w nazwie modelu: XJ-25-36W zaszyta moc - od 25 do 36W
    Skoro masz podany prąd wyjściowy 0,26A to możesz sobie wyliczyć w jakich napięciach zasilacz oryginalny pracuje.
    ze wzoru P=U*I mamy że U=P/I
    Czyli U minimalne = 25W/0,26A=96V a max = 35W/0,26A=134V

Nie kombinuj więc z żadnym zasilaczem 1A, ani stało napieciowymi.
    To jest specjalny zasilacz do LED ze stałym prądem na wyjściu
    który ma napięcie od do w zależności od ilości diod w szeregu.

Pytaj o zasilacz do LED stałoprądowy 260mA z napięciem wyjściowym 90-134V i mocy 35W.
    Ewentualnie możesz szukać zasilacza z prądem 250mA.
    Innych odstępstw nie ma.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    szacho_ napisał:
    napisałeś że zbliżone, ale nie mniejsze niż 260mA, czyli mogę przesadzić z tym parametrem? czy zasilacz 1A będzie ok?

są dwa rodzaje zasilaczy:
    1) Prądowy (na zasilaczu jest napisane zazwyczaj np. 260mA albo np. 350mA, albo np. 700mA) czyli konkretna i STAŁA wartość prądu, która się nie zmienia pod wpływem podłączonego obciążenia (paska ledowego). Na takich zasilaczach dodatkowo jest przedział napięcia np. 30-50V albo 55-140V lub np. podany przedział mocy 10-30W. Z przedziału mocy można obliczyć sobie przedział napięcia. I to jest zasilacz taki jaki Ty pokazujesz na zdjęciach.
    Jeśli zdecydujesz się na zasilacz prądowy to musi to być koniecznie zasilacz o prądzie najlepiej takim jaki jest prądem paska ledowego. Jak masz pasek na 260mA to musisz znaleźć zasilacz na 260mA. Jak dasz o trochę mniejszym prądzie, to ledy będą słabiej świeciły, a jak większy to mogą się spalić.
    Teraz napięcie. Musisz znać napięcie paska ledowego i wstrzelić się w przedział napięcia z zasilacza i tyle.

2) Napięciowy ma stałą wartość napięcia np. 12V oraz określoną ściśle wartość prądową, która jest maksymalna. Co to oznacza? że do zasilacza napięciowego o parametrach 12V, 1A można podłączyć pasek ledowy który jest przystosowany do napięcia 12V (tzn. musimy wiedzieć, że pasek jest na 12V) oraz że z zasilacza możemy "wycisnąć" maksymalnie 1A prądu. Możemy też 500mA, albo 2mA nawet. Jeśli zdecydujesz się na zasilacz napięciowy to musisz znać napięcie paska ledowego przede wszystkim. I to napięcie musi w pełni zgrywać się z napięciem zasilacza. Prąd równeż w tym przypadku trzeba znać dlatego, żeby nie dać zbyt słabego zasilacza. Jak pasek jest na 12V a diody potrzebują przepływu prądu o wartości 350mA żeby działać to możesz zastosować zasilacz o parametrach 12V 350mA, 700mA, 1000mA. Czyli wydajnośc prądowa zasilacza musi być większa bądź równa wymaganej wartości prądu paska ledowego.