Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Satelite L40-13G - Wymiana procesora, pamięci RAM i dysku

18 Mar 2020 23:18 336 10
  • Poziom 31  
    Cześć!
    Mam starego laptopa Toshiba Satelite L40-13G i chcę w nim wymienić procesor, pamięć RAM i dysk na SSD.

Czy mogę to zrobić?

Co tam będzie pasowało?

Co maksymalnie mogę do niego założyć?

Zrobiłem update BIOSu na najnowszą dostępną wersję. Teraz jest na nim Win 7 32 bit i trochę to zamula.

P.S. Wiem, że temat może śmieszny i że mamy obecnie marzec 2020 rok ale potrzebuję go na kilka miesięcy dla seniora do "pisania i internetu" :)
  • Pomocny post

Poziom 43  
    Napiszę tak - pieniadze które masz przeznaczone na rozbudowę przeznacz na zakup czegoś nowszego.
    Jak do internety to wystarczy Chromebook - nic nie zepsuje, nie złapie wirusa a i Windowsa da się na tym zainstalować.
  • Poziom 31  
    Mam w nim chipset i943/940GML i jaki najmocniejszy procesor mogę włożyć i ile maksymalnie pamięci RAM?
  • Pomocny post

Poziom 43  
    Nawet jeśli ruszy jakiś dwurdzeniowy Pentium i 2GB RAM to przeglądanie internetu i komfort pracy będzie przypominał ciągnięcie 5 tonowej naczepy maluchem.
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    bbxb napisał:
    Cześć!
    Mam starego laptopa Toshiba Satelite L40-13G i chcę w nim wymienić procesor, pamięć RAM i dysk na SSD.

Nie warto za wiele inwestować. Działanie dwurdzeniowych procesorów na tych chipsetach to pewnego rodzaju loteria, ale najprawdopodobniej da się wsadzić zamiast tej jednordzeniowej padlinki dwurdzeniowego Core Duo/Core 2 Duo. Raczej powinny działać procesory z niskim FSB (533MT/s są oficjalnie obsługiwane), ale z wątku poniżej wynika, że i 667 MT/s można sprawdzić.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1791494.html

Filtrując na cpu-world.com listę procesorów dwurdzeniowych Socket M z FSB 533/667 o taktowaniu co najmniej 2GHz (niższe odsiałem) - dostaje się taką tabelkę:

Toshiba Satelite L40-13G - Wymiana procesora, pamięci RAM i dysku

T2450 to prawdopodobnie najbezpieczniejszy wybór, ale jak masz możliwości przymierzyć coś mocniejszego (np z możliwością zwrotu) to też warto. T5xxx (o których wspomniano w linku wyżej) się nie załapały na liście ze względu na niższe taktowanie - T5300/5500/5600 kończą się na 1.86GHz (T5600).

Jaki by to procesor nie był, kosztuje on w tej chwili mniej niż duża pizza, a mimo wszystko zmiana Celerona M na dowolne T2xxx/T5xxx to dość spory przyrosty wydajności.

Jeśli chodzi o RAM to jesteś w przypadku tego laptopa najprawdopodobniej skazany na 2GB. Przy dobrze skonfigurowanym i odchudzonym ze zbędnych rzeczy Windowsie 7 dwurdzeniowy procesor i 2GB RAM do www wystarczą.

Jeśli chodzi o SSD to (szczególnie przy aktualnych cenach) włożenie jakiegokolwiek co najmniej podwoi wartość tego sprzetu :) Można poszukać używki 120/128GB, może poniżej stówy się trafi. SSD by nieco kompensował brak RAMu (dostęp do pamięci wirtualnej, pliku wymiany, byłby szybszy). To by trochę bardziej "dojeżdżało" takie SSD, ale powiedzmy, że przy zmianie procesora na Dual Core, dołożeniu RAM do 2GB jeśli jest mniej, dołożeniu SSD i instalacji Windows 7 - ten laptop jeszcze WWW by dał radę przemielić.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Procesor i RAM to jedno, dysk SSD doda trochę młodości. Mały plus w tym że akurat dysk do wykorzystania gdzieś indziej. Zmartwieniem jest że nie ma z czego zrobić RAM dysku dla SSD i wszystkich śmieci gromadzonych w folderach TEMP, które się mielą na dysku, co przekłada się na żywotność SSDeka. Pozostaje zakup takiego w miarę taniego o odpowiedniej pojemności aby postawić system i mieć miejsce na dane ~120-128GB.
  • Poziom 31  
    Super, bardzo dużo mi pomogliście! Dzięki!

Jaki jest najnowszy BIOS do tego lapka L40-13G?
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    2.30. Przecież to można sprawdzić na stronie producenta.
  • Poziom 31  
    Tak zrobiłem. Taki wgrałem. Dziękuję za potwierdzenie.
  • Poziom 31  
    Panowie więc tak, mam dwa podobne laptopy, które chcę rozbudować (procesor, RAM, dysk SSD):

1. Toshiba Satellite L40-13G
    Chipset: i943/940GML
    Obecny procesor: Intel Celeron M 440, socket 479 mPGA

2. Toshiba Satellite L40-18X
    Chipset: GL960
    Obecny procesor: Intel Pentium Dual T2370, socket P (478)

O ile z RAMem i dyskiem SSD sobie poradzę o tyle potrzebuję Waszej konsultacji w sprawie procesora. Chcę do nich dokupić najmocniejsze możliwe procesory jakie da radę na tym uruchomić. Porobiłem updaty BIOSów.

Do laptopa numer 2 wybrałem procesor T9300 ale do laptopa numer 1 nie wiem co wybrać.
    Co byście polecali?

Pozdrawiam :)
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    bbxb - tu akurat zdaj się na wsparcie procesorów zalecanych (testowanych) przez producenta. Co czasem opcja jest okrojona ze względu na ilość dostępnych procesorów w czasie, kiedy sprzęt był produkowany. Obecnie zakupiłem uszkodzone pudełko na Socket P - Aopen Digital Engine DE45-PRO za 45 PLN, jedynie zwarty kondensator na zasilaniu VSB. Doczytałem że na tą podstawkę nawet była wersja procesora 4 rdzenie ( chipset Intel® GM45+ICH9M ), cena niestety sprowadza człowieka na ziemię. Pudełko poleci na sprzęt typu XBMC, po paru modach.