Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony STR-DE495P po chwili wyświetla PROTECT

19 Mar 2020 00:29 396 11
  • Poziom 10  
    Witam, zakupiłem wzmacniacz Sony STR-DE495P Wymienione zostały hybrydy sterujące gdyż się grzały (jak widać niepotrzebnie), po wymianie widać wyraźne zachwianie zasilacza tj względem masy ok -55V i 40.5V czyli gdzieś jest zwarcie... Pytanie jak to namierzyć ? Czy najlepszym sposobem będzie wylutowanie całej końcówki mocy i sprawdzanie tranzystor po tranzystorze ? Sprawdziłem dodatkowo stabilizatory na płytkach i podają wzorcowo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 27  
    Pierwszy proponuje sprawdzić mostek prostowniczy a za nim kondesatory może któryś jest już uszkodzony i może być problem z napięciem.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 35  
    Live98PL napisał:
    Wymienione zostały hybrydy sterujące gdyż się grzały

Przed ich wymianą wszystko działało?
  • Poziom 10  
    Mostek i kondensatory za nim wymienione, też je podejrzewałem. Przed wymiana hybryd również był PROTECT. Sam transformator daje poprawne napięcie które również przeliczałem i powinno być na obu stronach ok +/- 55V

Coś gdzieś musi zwierać do masy że tylko na "plusie" w zasilaczu jest około 40V

Tranzystory końcowe sprawdzone co prawda na wzmacniaczu i nie mają oznak przebicia. Znam też historię tego amplitunera... siedział w szafce (ciasnej) przykryty serwetką.

Dodano po 2 [minuty]:

Patrząc na górną obudowę jest osmolona nad tzw pre-driverem STK350-230 Czy mogę go wylutować a następnie włączyć wzmacniacz ? Czy nic się nie stanie? Być może to on zwiera i jeżeli go wylutuję to zniknie protect ale pytanie czy nie uszkodzi się nic bez jego obecności.

Dodam że po odłączeniu zasilania końcówki wzmacniacz startuje i logika załącza przekaźniki więc uszkodzenie jest stricte w końcówce

Dodano po 27 [minuty]:

Link do schematu amplitunera
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Live98PL napisał:
    Być może to on zwiera i jeżeli go wylutuję to zniknie protect ale pytanie czy nie uszkodzi się nic bez jego obecności.

W/g schematu to tranzystory końcowe zostana bez pradu bazy czyli nic nie powinno sie stac.
  • Poziom 10  
    jozgo napisał:
    Live98PL napisał:
    Być może to on zwiera i jeżeli go wylutuję to zniknie protect ale pytanie czy nie uszkodzi się nic bez jego obecności.

W/g schematu to tranzystory końcowe zostana bez pradu bazy czyli nic nie powinno sie stac.

Po wylutowaniu układu STK350-230 (predriver) wzmacniacz wystartował pomyślnie bez protect'u. Postaram się sprawdzić tranzystory którymi sterował i wymienię go zapewne jeżeli końcowe są sprawne
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    W/g mnie da się je sprawdzić be wylutowywania.
    Na pewno nie mają zwarcia C-E. Więc raczej to ta hybryda.

Dodano po 18 [minuty]:

Ten PRE AMP mozesz sprawdzic w takim układzie:
    Sony STR-DE495P po chwili wyświetla PROTECT
    Czyli, po wlutowaniu go i po odłączeniu R514, R515 i zwarciu R511, R513 (czyli piny 5.6. tego IC). sprawdzić czy na wyjściu jest 0 V?
  • Poziom 10  
    Po wylucie STK350-230 napięcia to +/- 47.5V a powinny mieć +/- 54/55V w tych granicach czyli dalej mało.

Wrócę również do oryginalnych UPC2581V gdyż te "nowe" chyba wcale nie działają, kupiłem je z Aliexpress.

Gdy tylko otrzymam nowy układ STK350-230 (oryginalny z wylutu) wlutuję go i oryginalne UPC2581, po czym napiszę na czym sprawa stoi, gdyż obecnie jest "cisza" w zaciskach głośników centralnych... na wszystkich źródłach dźwięku
  • Red. Komputery FAQ
    Mogą być trochę niższe napięcia. Te drivery NEC'a się grzeją, niepotrzebnie je ruszałeś na początku... Wystarczyło luty na nich poprawić i na całej płycie szukać zimnych lutów - w tych sonych się to często zdarzało na driverach i stabilizatorach napięcia na mniejszych radiatorach o ile w tym ampli takie są.
    Ja bym sprawdził teraz na test diod wszystkie tranzystory w końcówce i założył oryginalne drivery.
  • Poziom 10  
    sylweksylwina napisał:
    Mogą być trochę niższe napięcia. Te drivery NEC'a się grzeją, niepotrzebnie je ruszałeś na początku... Wystarczyło luty na nich poprawić i na całej płycie szukać zimnych lutów - w tych sonych się to często zdarzało na driverach i stabilizatorach napięcia na mniejszych radiatorach o ile w tym ampli takie są.
    Ja bym sprawdził teraz na test diod wszystkie tranzystory w końcówce i założył oryginalne drivery.

sprawdzałem tranzystory na test diod i tylko Sankeny D2439 NPN (dalington) na teście C-E w jedną stronę odczyt poprawny tj 0.5V coś takiego a w przeciwną piszczą na teście kolektor emiter wydaje mi się że nie powinno być żadnego odczytu a tu wszystkie piszczą sobie. To co teraz pisze dało mi do myślenia... chyba trzeba by je wylutować i sprawdzić poza układem ? Czy jest opcja że wszystkie poszły ?

Co do zimnych lutów to na wszystkich płytkach poprawiłem je
  • Poziom 10  
    Tranzystory sprawne, wstawiłem używany sprawny układ STK350-230. Wzmacniacz wystartował niestety bez dźwięku... Macie pomysł co i jak sprawdzić?

Dodano po 5 [godziny] 10 [minuty]:

Obecnie grzeją się stabilizatory IC801 i IC802 stabilizują one +/- 7V (są sprawne)

Dodano po 21 [minuty]:

Analizując schemat, w dniu jutrzejszym wylutuję selektor ze spodu płytki i sprawdzę czy stabilizatory które go zasilają grzeją się w dalszym ciągu