Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nordmende Mambo 9.116 B - powrót z OIRT na CCIR

mrqpa 23 Mar 2020 18:57 810 37
    mrqpa
    Poziom 11  
    ml napisał:

Inna sprawa, że przestrajanie różnych boomboxów, jamników, "wież" przywożonych z Berlina czy Wiednia na nasze targowiska to była bajka i fajna kasa. Lutowało sie dwa kondensatory 30/33p równolegle do wyprowadzen agregatu strojeniowego, korygowało trymerkami w nim i cewkami i urządzenie w 20 minut było "przestrojone".

aksakal napisał:
    Przy pojemności kondensatora C 14 60pF, średniej pojemności trymera 4 pF, pojemności kondensatora zmiennego 3-15pF i pojemności kondensatora C15 12 pF minimalna pojemność to- ( 60x7 / 60+7)+12=18.27 pF maksymalna -(60x19/60+19) + 12=26.43 pF. Zmiana pojemności wynosi 26.43-18.27 = 8.16 pF. Zwiększym pojemność kondensatora C14 2 razy-do 120pF. Minimalna pojemność to- ( 120x7 / 120 + 7)+12=18.61 PF , maksymalna - (120x18/120+18) + 12=27.65 pF. Zmiana pojemności wyniesie 27.65-18.61 =9.04 PF. Zwiększenie zasiegow zmiany pojemności o 0.88 pF rozszerza zakres od 87.5-104.2 MHz do 87.5-106.65 MHz.

Czy metoda polegająca na dolutowaniu równolegle do wyprowadzeń agregatu strojeniowego równoległych kondensatorów wpływała jakoś na zakresy inne niż UKF (szerokość pasma, odbierane częstotliwości)?
    Dzisiaj zauważyłem od strony druku, niedaleko koła kondensatora zmiennego, wlutowany mały kondensator o pojemności 20 pF. W pierwszej chwili pomyślałem że to kondensator C28 od obwodu fal krótkich, ale okazało się że nie. Zatem wychodzi na to że w radiu jest jeden kondensator 20 pF niewynikający ze schematu ani rysunku płytki. Od strony druku widzę też 2 kondensatory (jeden również blisko koła kondensatora zmiennego, drugi nie - ale blisko sekcji UKF) o pojemności 0,02 uF (duże, pastylkowe) - ich obecność również nie jest zaznaczona w schemacie i rysunku płytki.
    Jak dodałem te 20 pF równolegle do typowej wartości kondensatora zmiennego, to dla szerokości pasma 16,5 MHz zmniejsza się ono do ok. 10 MHz (w moim przypadku z pomiarów wynosi ono ok. 9,8 MHz).
    Pomyślałem żeby usunąć te 20 pF i zobaczyć jak zmieni się zakres odbieranych częstotliwości, jednak na schemacie nie ma zaznaczonych kondensatorów C10, C35, C36 i C57 - być może w ogóle nie ma takich w tym radiu, ale z drugiej strony producent mógł nie oznaczyć tych elementów od strony druku.
    Czy zdarzały się sytuacje że producent pomijał w schematach jakieś elementy?
  • flexghzflexghz
    jajacek120
    Poziom 15  
    20 pF równolegle do kondesatora zminnego to byłozawsze przy przestrajaniu z CCIR na OIRT trzeba było zacząć od usunięcia ich w obwodzie wejściowym tez.
  • flexghzflexghz
    mrqpa
    Poziom 11  
    ja znalazłem tylko jeden nadmiarowy
    wycięcie tego kondensatora rozszerzyło zakres z 9,8 MHz do 10 MHz, więc coś jeszcze blokuje
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Zwiększ pojemność C14 do 100-120pF i zobacz, jak rozszerzy się zakres. Aby zwiększyć pojemność, wystarczy przylutować kondensator o tej samej pojemności równolegle do tego kondensatora po stronie ścieżek. Wybierz taki kondensator, pojemność którego zapewni maksymalne rozszerzenie.
    MDD
    Poziom 27  
    A może by tak go wy lutować C 14 i wstawić zworę . Rozszerzy się pasmo i pewnie pójdzie do góry lecz minimalnie.
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Zworka może być ustalona po stronie ścieżek i bez demontażu kondensatora.
    Andrzej L.
    Poziom 27  
    Wyrzucenie c14 to zły pomysł. Do pokrycia i to z zapasem pasma 87,5-108MHz w prawidłowo skonstruowanym obwodzie LC wystarczy zmiana pojemności agregatu w okolicy ~9pF (Cmax-Cmin =~9pF). Większe zmiany pojemności na agregacie powodują tylko, że trzeba skracać cewkę i niekorzystnie tym samym zmniejszać sygnał w.cz. w układzie.
    Dla porównania głowica polskiego odbiornika Zosia R-614

Nordmende Mambo 9.116 B - powrót z OIRT na CCIR

Zostawiając fabrycznie wstawione 47pF "skracające" kondensator strojeniowy dla dolnego UKF, nie ma najmniejszego problemu uzyskać pełnego pokrycia górnego UKF. Nie trzeba ich zwiększać ani tym bardziej zastępować zworą.
    Obawiam się, że autorowi heterodyna oscyluje o 10,7MHz niżej niż odbierana stacja górnego UKF i stąd problem uzyskania pokrycia pasma heterodyną przynajmniej 20,5MHz.
    Pokręcone cewki z supłami polecam nawinąć od nowa wzorując się na typowych odbiornikach pracujących już na górnym UKF, to przecież najzwyklejsza, jedna z najprostszych głowic UKF, nie ma tu żadnej wiedzy tajemnej.
    A radia przestrajane na placu z górnego UKF na dolny grały dlatego ciszej, bo na polskim dolnym UKF obowiązywała dewiacja FM max +/- 50kHz, w przeciwieństwie do współczesnego pożal się ryczącego charczącego górnego UKF z obowiązującą max dewiacją FM +/- 75kHz, która niczemu dobremu nie służy w zestawieniu ze współczesnymi wąski torami p.cz. lepszych odbiorników, robionych po to wąsko, aby cokolwiek jeszcze wyłowić z tego śmietnika radiowego UKF, gdzie jeden charczy drugiemu, a stacja z sąsiedniego powiatu świerszczy na stereo lokalnej stacji, której chcemy słuchać. Czyli na dolnym UKF-ie gołym uchem było słychać, że stacja gra ciszej, bo modulowała nadajnik "ciszej". I nie miało to związku z lichym przestrajaniem. Chyba, że dodatkowo był to odbiornik z muzealnym demodulatorem podobnym do rodziny UL1211, któremu rzeczywiście przy zaniżonym sygnale z głowicy przestrojonej na sztukę spadał poziom sygnału m.cz. Demodulator ten był wrażliwy na zmiany poziomu sygnału p.cz.
    mrqpa
    Poziom 11  
    Andrzej L. napisał:

Obawiam się, że autorowi heterodyna oscyluje o 10,7MHz niżej niż odbierana stacja górnego UKF i stąd problem uzyskania pokrycia pasma heterodyną przynajmniej 20,5MHz.

Nie. W moim przypadku heterodyna oscyluje o +10,7 MHz wyżej względem odbieranej stacji (np. dla 93,3 MHz częstotliwość heterodyny wynosi wtedy 104 MHz).
    Jeden dodatkowy kondensator o pojemności 20 pF zlokalizowałem po stronie druku i wyciąłem i tak jak pisałem, pasmo poszerzyło się z 9,8 MHz do 10 MHz. Po tym usunięciu głośniej odbierają też stacje radiowe (choć jeszcze nie do końca tak jak powinny, ale to zostawiam sobie na sam koniec, bo i tak muszę wymienić kondensator C62 10 pF przez który jest podłączona antena, bo jest w nim zwarcie).
    Ogólnie naliczyłem 49 kondensatorów ceramicznych zamiast 48 (liczyłem kilka razy). Są 2 podejrzane kondensatory są po stronie druku, blisko kondensatora zmiennego. Jeden jest na pewno potrzebny, z drugim nie do końca to wiem. I tu są 2 możliwości: albo jeden z nich skraca odbierany zakres częstotliwości albo z jakichś powodów brak go na schemacie mimo montażu przez producenta. Skłaniałbym się raczej ku tej drugiej opcji. Raz że, po rozmiarach wnioskuję, że są dużo większe niż rzędu pF. Dwa, że po stronie druku są też elementy, których nie ma na schemacie: kształt kolorowego walca z otworem w środku. W weekend spróbuję coś jeszcze podziałać.