Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VCR Panasonic NV-HS960 - Wypluwa kasetę od razu po wsadzeniu. Mechanizm Z

Brivido 24 Mar 2020 19:30 717 47
    Brivido

Poziom 31  
    radiogaga
    Serwisant
    Zadzwoń do konsultanta Northu.
    Brivido

Poziom 31  
    Przekopałem internet i różne instrukcje serwisowe i pojawiają się przełączniki: VSS0520, VSS0565, K0ZZ00000452, K0G934A00002

Niektóre jako zamiennik podają inny z tych modeli, więc wychodziło by na to samo chyba.
    liseczq
    Poziom 21  
    Wg mnie bez znaczenia czy przełącznik będzie z NV-HS820, 880, 960 etc.

Mechanizmy są te same: "Z"

NV-HS820 - ma SVHS
    NV-HS830 - ma SVHS i coś więcej jak model wyżej
    NV-HS880 ma SVHSET
    NV-HS860 ma SVHSET z TBC 3D DNR
    NV-HS960 ma SVHSET z TBC 3D DNR, JOG

Przełącznik funkcji nie ma wpływu na SVHS, filtry etc. Budżetowe panasonic VHS z tego okresu tez powinny mieć taki sam.

Byle nie kupić przełącznika z:

NV-HS800
    NV-HS900
    NV-HS950
    NV-HS1000

To starsza linia magnetowidów z połowy lat '90.
    Brivido

Poziom 31  
    Ja wiem, że te drugie to K i to coś innego, mam takie.
    Co do przełącznika. Obracając nim manualnie, bez mechanizmu, na włączonym VCR widać, że w pewnym momencie zapala się SVHS na wyświetlaczu. Jak tu jest wykrywana obecność takiej kasety?

Czy mógłbyś mi nagrać na sprawnym jak działa tryb serwisowy, albo jak powinien działać i testy mechanizmu, przełącznika, capstana, bębna w nim? Trochę błądzę i nie wiem jak konkretnie załączyć taki test. W załączonym PDF od strony 31. Mam też ciekawe materiały dotyczące usterek w tym mechanizmie - w drugim pdf)
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ
    Po prostu, modeswitch widzi że mechanizm załadował taśmę, ale to w zasadzie jest tylko pozycja mechanizmu (że winda opuszczona) a nie czy faktycznie tam jest taśma. Jak mówiłem po zwolnieniu blokad bez kasety też procedura ładowania będzie miała miejsce, tylko że jak uC zobaczy że kasety (taśmy) nie ma to wyrzuci kasetę (tzn. podniesie windę)
    liseczq
    Poziom 21  
    sylweksylwina napisał:
    Po prostu, modeswitch widzi że mechanizm załadował taśmę, ale to w zasadzie jest tylko pozycja mechanizmu (że winda opuszczona) a nie czy faktycznie tam jest taśma. Jak mówiłem po zwolnieniu blokad bez kasety też procedura ładowania będzie miała miejsce, tylko że jak uC zobaczy że kasety (taśmy) nie ma to wyrzuci kasetę (tzn. podniesie windę)

W Panasonicu (nawet w starym J-35HQ) jest tak, że jak holdery wyciągną taśmę, opasają bęben, a bęben nie ruszy wówczas kaseta wychodzi z powrotem na zewnątrz. Mechanizm oszukasz, ale potrzebna jest jeszcze informacja z głowicy.

Wykrycie kasety SVHS zazwyczaj odbywa się w mechanicznie. Kasety SVHS ma jedną dziurkę więcej niż VHS. W magnetowidzie na spodzie kieszeni jest przełącznik, który w zależności od rodzaju kasety zostaje wciśnięty lub nie.
    Brivido

Poziom 31  
    OK, mam dostęp do w miarę sprawnego innego (niskiego modelu) i wiem jak ma reagować i na co testy w trybie serwisowym. Przełożyłem mechanikę i przełącznik z niego (nie podłączając głowicy) i wszystko zachowuje się lepiej, chyba w miarę poprawnie. Tylko ten nieszczęsny drum, nie powinien się tak rozpędzać i stawiam, że to przez to kaseta się od razu wysuwa.

Niestety inne popularne nie mają takich złączy to bezpośrednio nie podstawię nawet tylko silnika drummu. Czyli jak sprawdzić obwód silnika, hallotronu, sterownika? Może spróbować w ciemno podmienić driver?

Dodano po 2 [godziny] 5 [minuty]:

Podłączyłem zwykły drum na krótko, odpalony tak, że bez podłączenia sygnału wyjściowego z hallotronu rozpędza się bardzo, natomiast jak podłączam ten sygnał lub z odwróconą polaryzacją nie rusza, obraca się co krok.
    Brivido

Poziom 31  
    AN3811
    Sprawdziłem sygnał na sprawnym, są ładne połówki sinusa (prostokąt), ze zmieniającą się częstotliwością w zależności od prędkości. Przekładam głowicę do tego 960 na pająku - efekt ten sam j/w, czyli nie może zastartować. Przekładam ją z powrotem do sprawnego - to samo, czyli tak jak by uszkadza się hallotron. Podmieniłem tego AN z innego egzemplarza i sprawdzam kolejną głowicę - to samo.

Nie mam już siły, poddaje się. Już kolejny fajny magnetowid, w którym usterka była w miarę prosta i łatwa, a przerodziła się w długie walki. Stracona masa pieniędzy i czasu na to.
    Brivido

Poziom 31  
    OK, to zapytam jeszcze tak. Jeśli drumm startuje, rozpędza się, generalnie nie mam zastrzeżeń do tego to można uznać, że zarówno cewki w nim, połączenia między sterownikiem i zasilanie silnika, tak samo driver można uznać za sprawny?

W związku z tym problem jest w kontroli obrotów, czy możemy ograniczyć poszukiwania do hallotronu, połączeń i kontroli w samym driverze? Przypominam jest tutaj AN3811. Czy poza niego nie ma co już wychodzić?

AN3811NK:

Schemat blokowy:

Wycinek schematu:

Jak to zdiagnozować bardziej? Czy można coś sprawdzić wcześniej zanim rozkopie się całą część sterownika?
    Może sprawdzić sam hallotron, zasilając go z osobnego źródła 5V i obracając bębnem zmierzyć napięcie lub sprawdzić oscylogramy? Mierząc zwykle napięcie, widziałem gdzieś, że powoli obracając powinna zmieniać się polaryzacja i wartość powinna być równa.

Z tego co widzę, capstan jest bezpośrednio sterowany z procesora, ten AN nie ma związku z nim.

Na potrzeby tematu wrzucam tymczasowo serwisówkę, jaką sam posiadam: https://audiospa.pl/SVC/PVAccel.html

Wiem też jak zdejmuje się głowicę z bębna, całkiem fajnie jest to rozwiązane. No i znalazł się czujnik hallotronu ;)

VCR Panasonic NV-HS960 - Wypluwa kasetę od razu po wsadzeniu. Mechanizm Z VCR Panasonic NV-HS960 - Wypluwa kasetę od razu po wsadzeniu. Mechanizm Z
    Brivido

Poziom 31  
    Tak, sygnał FG na 4 nodze jest prostokątem, zacieśnia się wraz ze wzrostem prędkości. Amplituda (od dołu do góry) około 1.7V. Ten sygnał przechodzi przez rezystor na 1k i jest również na nodze procesora.

Na sygnale powrotnym ET , wg oscylogramów z instrukcji przy odtwarzaniu ma być prostokąt 7Vpp, na 78 nodze procka. Niby jest, ale 5V i zmienia się tylko wypełnienie w zależności czy "włączę silnik druma" czy wyłączę. W trakcie rozpędzania sygnał jest stały. Natomiast nie ma go za pierwszym rezystorem R2515. Wylutowany ma 10kom, w układzie 25Mom.
    Brivido

Poziom 31  
    Więc jak uważacie? Po procku czy może wgranie nowego FW czy co to może być?
    liseczq
    Poziom 21  
    Brivido napisał:
    Więc jak uważacie? Po procku czy może wgranie nowego FW czy co to może być?

Nie wiem, ale jak chcesz to mogę dokonać pomiarów u siebie na swoim 960... Nie mam oscyloskopu jednak (w tym miesiącu będę miał myślę).
    Brivido

Poziom 31  
    Będę wdzięczny, nie śpieszy się. Najlepiej w trybie serwisowym, przy testowaniu ładowania i wyładowywania kasety, sprawdzić przebiegi w całym obwodzie kontroli obrotów. Jeszcze napiszę dokładniej gdzie i kiedy, tak by to było od góry płyty, bez potrzeby wyciągania wszystkiego z obudowy.