Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odwrotnie podłączone żyły USB D+ i D- - jakie konsekwencje?

20 Mar 2020 18:03 360 19
  • Poziom 18  
    Witam,
    jakie są/mogą być konsekwencje odwrotnego podłączenia żył D+ do D- i D- do D+.
    Żyły zasilania są OK.
    Czy urządzenia są skazane na uszkodzenia, czy po prostu nie będą wykrywane?
  • Poziom 27  
    Zależy jakie urządzenia, np. w płycie głównej PC przeważnie znajdują się bezpieczniki smd, co najwyżej się uszkodzą, a wymiana nie jest łatwa, inne urządzenie które nie posiada zabezpieczenia grozi trwałym uszkodzeniem linii 5V z wypaleniem ścieżek włącznie.
  • Poziom 18  
    Ale... zaznaczyłem że linie zasilające czyli + i - są podpięte poprawnie. Chodzi o odwrotne połączenie linii danych D+ i D-.
    Próbuję podłączyć MC2800 do PC, wstępnie wyznaczyłem D+ i D- ale mogę się mylić.
  • Poziom 27  
    AA sorry, tak opisałeś, że zrozumiałem o zasilaniu...... nie nic się nie stanie, jedynie nic nie wykryje.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Windows (lub inny system) będzie wyświetlał problem z urządzeniem. Nic się nie przepali, nic się nie uszkodzi.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
  • Poziom 18  
    Czyli jeśli wyświetla mi się komunikat "nierozpoznane urządzenie USB" to zapewne port w urządzeniu jest uwalony? Cokolwiek wpięte do tego samego USB w PC działa bez problemu.

Pozdrawiam i dziękuję.
  • Poziom 18  
    Motorola/Symbol/Zebra MC2180, inne tego typu z Win 6.0 działają, więc chyba uwalona komunikacja.
    Nie mogłem nigdzie znaleźć rozpiski pinów. Pomęczę to jeszcze w poniedziałek...
    Acha poszedłem na łatwiznę podłączając kabel USB do stacji dokującej do złącza komunikacyjnego, za złączem FTDI - usb - rs232, byc może to też ma wpływ, jutro spróbuję bezpośrednio do skanera się podpiąć.
  • Poziom 33  
    Freddy napisał:
    @procsa @ACoTam2 Nie wprowadzajcie w błąd.
    Nie stanie się nic i Windows nic nie wykryje, bo nie ma jak. Nawet nie zareaguje na to.
    Ma jak i to robi. Host wykrywa rezystor podciągający w urządzeniu (na linii D- w przypadku urządzeń Low-speed i D+ w przypadku Full-speed i Hi-speed).
  • Poziom 33  
    @Freddy Nikt tu nie pisze o ładowaniu. Piszemy o komunikacji, o wykrywaniu urządzenia przez komputer. Rezystor służy do wykrycia urządzenia, więc jak może go nie być? Nawiasem, o ile nie mamy do czynienia z ładowarką, bez porozumienia z hostem można legalnie pobrać do 100mA.
  • Poziom 11  
    Freddy napisał:
    @procsa @ACoTam2 Nie wprowadzajcie w błąd.
    Nie stanie się nic i Windows nic nie wykryje, bo nie ma jak. Nawet nie zareaguje na to.

Ja swoją informację opieram na tym filmie (4:42, film w języku angielskim). Tu dotyczy to kamerek z laptopa, lecz to dalej USB
  • Poziom 43  
    ACoTam2 napisał:
    Ja swoją informację opieram na tym filmie
    Ja na własnych doświadczeniach, a Youtube nie wierzę, bo można zrobić każdy film.
    Wyobraź sobie rezystor do wykrywania na linii D- do masy, a po pomyłce będzie on na D+ - i co wtedy?
    LED5W napisał:
    Nawiasem, o ile nie mamy do czynienia z ładowarką, bez porozumienia z hostem można legalnie pobrać do 100mA.
    Od 2007 roku istnieją porty USB z klauzulą "charging port" i bez żadnych komunikacji zapewniają prąd 500mA. (podstawa USB.org)
  • Poziom 33  
    Freddy napisał:
    Wyobraź sobie rezystor do wykrywania na linii D- do masy, a po pomyłce będzie on na D+ - i co wtedy?
    Rezystory do masy są po stronie hosta na obu liniach. Podłączone urządzenie ma rezystor podciągający do 3,3V na D+ allbo D- (zależnie od prędkości), więc host po zamianie przewodów wykryje, że coś zostało podłączone.
    Cytat:
    A connect condition will be detected when the hub detects that one of the data lines is pulled above its VIH threshold for more than TDCNN (see Figure 7-27 and Figure 7-28).
    https://usb.org/document-library/usb-20-specification usb_20.pdf 7.1.7.3 Connect and Disconnect Signaling

Freddy napisał:
    LED5W napisał:
    Nawiasem, o ile nie mamy do czynienia z ładowarką, bez porozumienia z hostem można legalnie pobrać do 100mA.
    Od 2007 roku istnieją porty USB z klauzulą "charging port" i bez żadnych komunikacji zapewniają prąd 500mA. (podstawa USB.org)
    A skąd urządzenie wie, że zostało podłączone do takiego portu?
  • Poziom 43  
    LED5W napisał:
    No jest rezystor, ale między D+ a D-
    LED5W napisał:
    Rezystory do masy są po stronie hosta na obu liniach.
    Masz rację, ale rezystory po stronie hosta są na linii D+, więc nie powinno nastąpić wykrycie.

Dla wyjaśnienia załączam kawałek dokumentacji.
    Przepraszam, jak coś troszkę pomyliłem.

Tak dokładniej oboje wiedzieliśmy o co chodzi, ale oboje popełniliśmy malutkie błędy. :)

[Edit 9:00]
    Zrobiłem mały eksperyment - telefon Samsung Galaxy S3 podpiąłem do PC kablem w którym zamieniłem miejscami D+ i D- zero reakcji.
  • Poziom 33  
    Freddy napisał:
    LED5W napisał:
    No jest rezystor, ale między D+ a D-
    Czyli piszesz o innym przypadku (Dedicated Charging Port). Ten tryb nie jest wykorzystywany, gdy komputer jest włączony. Nie wiem jak jest w przypadku wyłączonego, ale w tym temacie nie ma to znaczenia.

Freddy napisał:
    LED5W napisał:
    Masz rację, ale rezystory po stronie hosta są na linii D+, więc nie powinno nastąpić wykrycie.
    Rozumiem, że chciałeś napisać po stronie urządzenia. Piszę po raz trzeci: może być na D+ albo D-. Cytat z tego samego dokumentu:
    Cytat:
    7.1.5.1 Low-/Full-speed Device Speed Identification
    The USB is terminated at the hub and function ends as shown in Figure 7-20 and Figure 7-21. Full-speed and
    low-speed devices are differentiated by the position of the pull-up resistor on the downstream end of the cable:
    • Full-speed devices are terminated as shown in Figure 7-20 with the pull-up resistor on the D+ line.
    Low-speed devices are terminated as shown in Figure 7-21 with the pull-up resistor on the D- line.
    • The pull-down terminators on downstream facing ports are resistors of 15 kΩ ±5% connected to ground.

Freddy napisał:
    Zrobiłem mały eksperyment - telefon Samsung Galaxy S3 podpiąłem do PC kablem w którym zamieniłem miejscami D+ i D- zero reakcji.
    Rozumiem, że po ponownej zamianie zadziałało. :) Prawdopodobnie zależy to od sterowników. Z ciekawości zrobiłem tak samo z pendrivem - zamrugał, po czym system wyświetlił komunikat "Nie rozpoznano urządzenia USB".

1st napisał:
    Czyli jeśli wyświetla mi się komunikat "nierozpoznane urządzenie USB" to zapewne port w urządzeniu jest uwalony?
    Jest tak przy obu kombinacjach? Może nie kontaktować jedna linia, ew. być zwarta. Pomysł na rozróżnienie D+ i D-: podłączając tylko jedną linię na raz, wypróbuj wszystkie cztery kombinacje, jeśli tylko jedna linia będzie dawała komunikat, wiedząc czy urządzenie jest Low-speed uzyskasz odpowiedź.
  • Poziom 43  
    LED5W napisał:
    Rozumiem, że chciałeś napisać po stronie urządzenia
    Tak, oczywiście - "skopiowałem Twoje" :)
    LED5W napisał:

LED5W napisał:
    Rozumiem, że po ponownej zamianie zadziałało.
    Tak, zadziałało bez problemu.