Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Docisk kliszy do pcb przy naświetlaniu UV

.Wiśnia 20 Mar 2020 21:10 615 20
    .Wiśnia
    Poziom 28  
    Witam

Nie wiem czy to dobry dział ale spróbuję może mnie nikt nie skarci. Plytki pcb tworzę i produkuje na własne potrzeby od lat 18 (jak ten czas leci) .Najpierw był pisak , termotransfer a teraz nadszedł czas na fotochemię. Mam naświetlarkę zrobiłem sam , dziala poprawnie naświetla równomiernie . Kliszę do pcb "przyklejam na mokro" za pomocą wody. Jako ,że jestem troszkę leniwy wymyśliłem , że płytkę można docisnąć za pomocą próżni/podciśnienia o ile pompka nie jest problem to mata już tak. Z czego takową matę wykonać lub gdzie kupić.

Pozr.
    PW
    krzysssztof
    Poziom 20  
    Równie dobrze można docisnąć kawałkiem szkła lub pleksi.
    Działa dobrze, ewentualnie trzeba chwilkę dłużej naświetlać :)
    .Wiśnia
    Poziom 28  
    Wszystko fajnie tylko przy rogach ,krawedziach często klisza nie przylega w wyniku deformacji laminatu chociażby przy cięciu. Używam nożyc do blachy może to jest problem.
    abart64
    Poziom 30  
    .Wiśnia napisał:
    Używam nożyc do blachy może to jest problem.

Pewnie tak, nożyce mocno odginają płytkę. Pomaga imadło z gładkimi szczękami, wkręcenie każdego boku, lekkie wygięcie w obie strony i płytka wraca do "płaskości". Marginesy po 10-15mm oczywiście jak najbardziej wskazane.
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Jeśli strefa deformacji jest na ułamek milimetra, to pilniczek powinien szybko to naprawić. A jak jest większa, to wypada naostrzyć nożyce, albo używać innego sprzętu. Ja czasem używałem piły "nożówki", a czasem zwykłego noża - nacinałem płytkę prowadząc nóż przy linijce, jak już była nacięta, to bez linijki pogłębiałem nacięcie, i na koniec wyrównywałem pilniczkiem do paznokci. Ale to było dziesiątki lat temu, jak byłem młody...
    .Wiśnia
    Poziom 28  
    Metoda na "mokro" jest dobra ale kalka techniczna (60g) jak jest mokra to pęcznieje i o ile przy małych płytkach nie ma to znaczenia to przy dużych juz ma decydujące znaczenie.
    Stąd poszukiwania lepszej metody docisku kliszy. dziś na próbę wykonalem dwie identyczne plytki obie niby proste cięte mini szlifierką -żadnych deformacji . Klisze przylegają idealnie przed naświetlaniem .Po naświetlaniu (przynajmiej na mokro jest wzorcowo ) na sucho jest dużo gorzej -rozmyte, nieostre.

Edit:
    pomyślalem o prożniowych workach do żywności, sprawdzał ktoś?
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Nie wiem, jak klisza wytrzymuje to moczenie (i nie wiem, czy to taka zwykła klisza fotograficzna, czy coś innego). Jeśli jest elastyczna, to różnica ciśnień po obu stronach kliszy powinna ją wygiąć, i powinna idealnie przylegać do płytki, jeśli ta zostanie przyłożona od strony wypukłej - czyli tam, gdzie ciśnienie jest mniejsze. Pytanie, w czym umieścić kliszę, żeby móc wytwarzać różnicę ciśnień po obu jej stronach.

Pytanie, na jakiej zasadzie działa naświetlarka pokazana w #3 - o ile ona jest właśnie do naświetlania płytek: pewnie na szybę kładzie się kliszę, na niej płytkę, i pokrywa z gąbką dociska płytkę, żeby nic się nie przesuwało, a następnie od spodu płytka jest naświetlana. Aby klisza dobrze przylegała do płytki, szyba musi być w miarę sztywna - znacznie bardziej, niż płytka i klisza razem wzięte. I tu może być problem, bo zwykłe szkło niewiele przepuszcza UV, więc utrudni naświetlenie, a pleksi jest trochę mało sztywne - wypadałoby chyba użyć szyby ze szkła kwarcowego (albo innego przepuszczającego UV, ale to byłoby jeszcze droższe). A być może w tej naświetlarce jeszcze zrobili tak, że szyba jest odrobinę wypukła, i pod naciskiem (tu istotne jest dobranie tej wypukłości, sprężystości gąbki i sztywności szyby) staje się płaska.
    rb401
    Poziom 36  
    .Wiśnia napisał:
    Jako ,że jestem troszkę leniwy wymyśliłem , że płytkę można docisnąć za pomocą próżni/podciśnienia o ile pompka nie jest problem to mata już tak.

Dobry pomysł, bo na sucho, jakby się nie starać skuteczny docisk do płaskiej, sztywnej szyby, kliszy i laminatu, by uniknąć nieostrości może być po prostu nierealny przy nieidealnej płaskości laminatu. Zresztą znam problem, bo sam też naświetlałem kiedyś na mokro na zwykłej szybie, choć w innych uwarunkowaniach. Fotorezyst był nierówny bo nakładany pędzlem, tak że nie było w ogóle szansy bez wody utrzymać ostrość.

Ale kiedyś zetknąłem się z profesjonalną naświetlarką do PCB i było właśnie tak jak piszesz. Dwie ramy z uszczelkami naokoło, zamykane razem i pompa próżniowa. Wewnątrz ram tworzywo dość zaskakująco sztywne, coś jakby pleksi, stosunkowo cienkie, choć z pewnością nie można powiedzieć że to folia. Po włączeniu pompy ta "membrana" się uginała i dociskała ładnie klisze do płytki. Naświetlało się dwie strony naraz, po wsunięciu tych odpompowanych ram do "szafy" z jakimiś lampami. A co do zjawisk na krawędziach płytek, to nie miały znaczenia, bo wokół części użytecznej był zostawione 2-3cm marginesu laminatu, który odcinano już na samym końcu produkcji.

Dlatego Twój pomysł może mieć szanse powodzenia. Z tym że może warto rozważyć materiał dociskowy na tyle sztywny, by od podciśnienia się tylko uginał a nie obkurczał jak zwykła jakaś folia.
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    .Wiśnia napisał:
    Jako ,że jestem troszkę leniwy wymyśliłem , że płytkę można docisnąć za pomocą próżni/podciśnienia o ile pompka nie jest problem to mata już tak. Z czego takową matę wykonać lub gdzie kupić.
    Zobacz, jak zbudowane są kopioramy przemysłowe. Używane w nich pompy próżniowe to często kompresory lodówkowe, nawet w wykonaniach fabrycznych. Taka kopioramę można dziś odkupić z jakiejś drukarni za grosze. Nawet ma timer do sterowania czasu naświetlania.
    https://www.bankmaszyn.pl/maszyny/kopiorama_offsetowa_kp_b2_857282.php
    .Wiśnia
    Poziom 28  
    rb401 napisał:
    Dlatego Twój pomysł może mieć szanse powodzenia. Z tym że może warto rozważyć materiał dociskowy na tyle sztywny, by od podciśnienia się tylko uginał a nie obkurczał jak zwykła jakaś folia

Pomysł dobry ale budowa takiej "kanapki" na tyle szczelnej by utrzymała próżnie jest trudne. Pierwszy problem to uszczelki ,które musiałby być jednolite. Materiał na tyle plastyczny by się ugiął i docisnął klisze to plexi . Spróbuję najpierw metodą worków próżniowych . Jak to nie poskutkuje to pomyślę na budową Twojego rozwiązania.

Piszac kliszę mam na myśli przede wszyskim kalkę techniczną (problem pęcznienia "na mokro") oraz kliszę na folii przeźroczystej .
    rb401
    Poziom 36  
    .Wiśnia napisał:
    Pomysł dobry ale budowa takiej "kanapki" na tyle szczelnej by utrzymała próżnie jest trudne. Pierwszy problem to uszczelki ,które musiałby być jednolite.

Mówienie o próżni to trochę przesada. Zauważ że jeśli nawet będzie tam połowa ciśnienia atmosferycznego to na każdy decymetr kwadratowy płytki masz 50kg równomiernego docisku, co np. gąbką jest niemożliwe do uzyskania. Po za tym rama się sama dociska na uszczelkach a pompa może pracować cały czas przy naświetlaniu, eliminując problem jakiś małych przecieków.

.Wiśnia napisał:
    Spróbuję najpierw metodą worków próżniowych .

Tu może być ten problem że wiotka folia "przyssie" się naokoło płytki i odetnie podciśnienie od centralnej części gdzie mogą zostać pęcherze powietrza. Dlatego myślę że tu fundamentalnie ważna jest sztywność tego materiału, że w miarę wzrostu podciśnienia ugina się i najpierw dotyka płytki w centrum a później coraz bliżej brzegów. Wtedy jest gwarancja docisku na całej powierzchni.

Też myślę że sugestia kolegi Krzysztof Kamienski tu wyżej, jest warta zainteresowania i rozpoznania tematu, z uwagi choćby na śmiesznie niską cenę tych urządzeń. Co prawda jest spora różnica w grubościach blach offsetowych i laminatu, ale trudno mi coś o tym powiedzieć, bo nie miałem tego w rękach.
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    @rb401 Spokojnie zadziała. Pompa pracuje oczywiście cały czas, jest wmontowany czujnik podciśnienia, by bez niego nie włączać lamp. Gumowa rama takich kopioram ma ok. 5 mm wysokości, co w zupełności wystarczy do naświetlania PCB. Dziesiątki tych maszyn w życiu naprawiłem, wiec wiem, o czym piszę. Jedynym minusem sprawy są spore gabaryty takie machiny.
    Slawek K.
    Poziom 32  
    W moim podpisie masz link do naświetlarki którą zrobiłem, znajdziesz tam opis metody docisku. W zupełności to wystarcza i płytki wychodzą super za każdym razem. Rozbudowywanie mechanizmu docisku o dodatkowe pompy itp. w tym przypadku to strzelanie z armaty do muchy, o gabarytach i skomplikowaniu takiego rozwiązania nie wspomnę.

Pozdr
    .Wiśnia
    Poziom 28  
    rb401 napisał:
    może być ten problem że wiotka folia "przyssie" się naokoło płytki i odetnie podciśnienie od centralnej części gdzie mogą zostać pęcherze powietrza.

Z jednej krawędzi plytki ułoże walec/rurkę , zawsze można pomóc ręcznie z bomblami powietrza .

Co do kopioramy jest przeogromna jak na moje warunki i jak u większości potencjalnych "amatorów " UV.

Edit:
    dotarła dziś pompka + worki próżniowe, nie powiem wyglada to obiecująco. Jakby dodać elektryczną pompkę prożniowa to będzie rewelacyjnie , tymczasem jeszcze dziś
    spróbuję coś naświetlić Docisk kliszy do pcb przy naświetlaniu UV Docisk kliszy do pcb przy naświetlaniu UV

Edit2:
    tak jak pisałem , wynik jest bardzo dobry - pozostało mi zmiejszenie natężenia uv , obecnie 12 sekund wystaczy by wyświetlić .Efekty poniżej. Zabawa z dociskiem przez jakąś membranę typu plexi wydaje mi się zbędna ale pomyśł jak najbardziej słuszny Docisk kliszy do pcb przy naświetlaniu UV Docisk kliszy do pcb przy naświetlaniu UV
    rb401
    Poziom 36  
    .Wiśnia napisał:
    .Efekty poniżej.

Nie źle to wygląda.
    A tu na tym przykładzie jako kliszę zastosowałeś wydruk laserówką na kalce kreślarskiej, czy dobrze zrozumiałem?
    .Wiśnia
    Poziom 28  
    rb401 napisał:
    .Wiśnia napisał:
    .Efekty poniżej.

Nie źle to wygląda.
    A tu na tym przykładzie jako kliszę zastosowałeś wydruk laserówką na kalce kreślarskiej, czy dobrze zrozumiałem?

Tak jest to kalka techniczna 60g , foli używam do bardziej skomplikowanych układów np z użyciem QFP100 itp
    andrzej55
    Poziom 36  
    Do naświetlania używam rozmontowany skaner od PC. Klapa z jakąś gąbką dokładnie dociska kliszę na całej powierzchni. Taki sprzęt można znaleźć za friko na elektrozłomie.