Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ile energii pobiera zasilacz?

Janek-Kam 22 Mar 2020 12:09 741 34
    Adamcyn
    Poziom 36  
    Janek-Kam napisał:
    Pozostaje w takim razie w przybliżeniu obliczyć, że będzie to (w przypadku pierwszego zasilacza) 19V*4,74A = około = 90W.

W przybliżeniu:
    110 V*1,5 A*0,6=99 W
    minus 9 W na straty,
    czyli na wyjściu zasilacza jest 90 W
    Janek-Kam
    Poziom 6  
    Dziękuję bardzo za pomoc i wyjaśnienia.
    Przepraszam za maniactwo.
    Wiem już jak mniej więcej obliczyć tą moc.
    Nie wiem tylko skąd się wziął dla tego zasilacza współczynnik PF=0,6 , skoro go trzeba zmierzyć, a tego nikt nie zrobił.

Zbigniew 400 napisał:
    Ale placisz za podgrzanie wody a to zalezy od położenia dzwigni.
    Zmierz pobór mocy na wtórnym, dołóż 10% i wyjdzie Ci w przyblizeniu
    pobór mocy na pierwotnym.

Mi chodzi o maksymalną pobieraną moc. W przykładzie z wodą, chodziłoby więc o maksymalnie uniesioną dźwignię.

retrofood napisał:

W baterii nie następuje ogrzewanie wody, ale istnieje możliwość regulacji jej temperatury. I to od decyzji użytkownika zależy jaka będzie temperatura wody wypływającej w wylewce.

No właśnie, a mi chodzi o odpowiednik maksymalnej temperatury, czyli o maksymalną moc jaką zasilacz może pobierać z sieci elektrycznej.
    Nie ma więc znaczenia regulacja dźwignią, bo interesuje mnie stan przy maksymalnym jej uniesieniu.
    pawel1148
    Poziom 21  
    Również nie wiem, skąd ktoś wziął taki współczynnik, pewnie zasilacze same z siebie oscylują w tych granicach, ale nikt nie powiedział, że zasilacz, by spełniać normy, nie musi mieć filtrów w sobie, by eliminować moc bierną i harmoniczne.
    Te 1.5A na wejściu zasilacza, to jest wartość informacyjna, że należy zapewnić mu takie źródło zasilania. Nic więcej z tego nie da się wywnioskować. Czyli wiadomo, że np. do jednego gniazdka nie podłączysz więcej niż 10 takich zasilaczy.
    Z mocy wyjściowej, dowiesz się jaką moc jest w stanie taki zasilacz dostarczyć.
    Współczynnik strat i moc którą aktualnie pobiera zasilacz, będzie zależna od tego, jaką moc będzie pobierało urządzenie podłączone do tego zasilacza. Bo np. gdy niczego nie podłączysz, to współczynnik strat będzie 100%, a moc będzie malutka. Jedyna droga, do poznania tych parametrów jak już ktoś tu wspomniał jest pomiar energii, albo nawet 2 pomiary energii. Jeden na wejściu, drugi na wyjściu zasilacza.
    Zasilacze impulsowe w laptopach mają niski współczynnik strat i pobierają mało energii w spoczynku. Wystarczy dotknąć obudowy, by stwierdzić, że nie nagrzewa się zbytnio.
    Adamcyn
    Poziom 36  
    Janek-Kam napisał:
    Nie wiem tylko skąd się wziął dla tego zasilacza współczynnik PF=0,6

To przykładowa wartość - zgodnie z Twoim życzeniem:
    Janek-Kam napisał:
    Pozostaje w takim razie w przybliżeniu obliczyć,

Janek-Kam napisał:
    trzeba zmierzyć, a tego nikt nie zrobił.

No to zmierz.
    Na Allegro WATOMIERZ LICZNIK ENERGII można kupić od 40 zł.
    ptero
    Poziom 16  
    Witam, ten 1,5A na wejściu zasilacza jest tylko po to, że przy starcie zasilacza jest pobierany większy prąd (ładowanie kondensatorów) niż podczas normalnej pracy. Weź normalny amperomierz wskazówkowy i zmierz ile pobiera prądu.