Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Texa PolandTexa Poland
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Volvo fm9 - Nie wyświetla temperatury zewnętrznej

21 Mar 2020 11:54 531 17
  • Level 3  
    Witam wyskoczył mi taki błąd i nie pokazuje mi temperatury zewnętrznej czujnik nowy kable do kabiny sprawdzone jest wszystko ok gdzie szukać przyczyny albo jakiś schemat
    Volvo fm9 - Nie wyświetla temperatury zewnętrznej
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Texa PolandTexa Poland
  • Texa PolandTexa Poland
  • Level 32  
    Kanał danych SAE J1708 (jak kolega wyżej) ; nieprawidłowa częstotliwość " odświeżania" danych z czujnika. Ten czujnik to podróbka czy oryginał.
  • Level 3  
    darfur5 wrote:
    Kanał danych SAE J1708 (jak kolega wyżej) ; nieprawidłowa częstotliwość " odświeżania" danych z czujnika. Ten czujnik to podróbka czy oryginał.

Orginal
  • Level 3  
    A nie leży problem gdzieś w liczniku?
  • Level 31  
    Sprawdź kabel według schematu a przekonasz się sam. Przeważnie problem leży w kablu.Po wypięciu kabla sprawdź rezystancje do masy i podaj w poście. Jaśli jest ok to rezystancja powinna być na pinie 2 prawie zero a na pinie 1 rzędu kilka kilo omów.Na wyłączonym zapłonie.
  • Level 3  
    To znaczy przy czujniku wypiąć

Dodano po 7 [minuty]:

stanisławpiotr wrote:
    Sprawdź kabel według schematu a przekonasz się sam. Przeważnie problem leży w kablu.Po wypięciu kabla sprawdź rezystancje do masy i podaj w poście. Jaśli jest ok to rezystancja powinna być na pinie 2 prawie zero a na pinie 1 rzędu kilka kilo omów.Na wyłączonym zapłonie.

To czyli kabel od czujnika idzie prosto do licznika?
  • Level 31  
    Na włączonym zapłonie powinno sie tam pojawić napięcie a gdy połączysz czujnik powinno ono sie zredukować do napięcia określonego według specyfikacji czujnika.

Dodano po 1 [minuty]:

Według schematu wyglada że tak.
  • Level 3  
    piotrek_brt wrote:
    To znaczy przy czujniku wypiąć

Dodano po 7 [minuty]:

stanisławpiotr wrote:

To czyli kabel od czujnika idzie prosto do licznika?

Przy wtyczce przy czujniku jest w jednym pinie 00.0 a drugi pin nic nie pokazuje przejście do kabiny jest ok są to dwa kable brązowe w niebieskiej kostce jest ok

Volvo fm9 - Nie wyświetla temperatury zewnętrznej Volvo fm9 - Nie wyświetla temperatury zewnętrznej

Dodano po 3 [minuty]:

Na włączonym zapłonie jest 04,6v a jak podłącze jest 02.4 oczywiście patrzę przy kabinie w tej wtyczce co dochodzą kable od czujnika
  • Helpful post
    Level 31  
    Napięcie musisz mierzyć na złączu deski INS to jest bardziej wiarygodne. Jeśli wszystko jest ok to niestety musisz podłączyć komputer diagnostyczny aby przekonać się gdzie tkwi bł.

MID 146 SID 250 Łącze informacyjne J1708
    Informacje ogólne
    Komunikacja między jednostkami sterującymi pojazdu i wyświetlaczem, w lewym module tablicy rozdzielczej, odbywa
    się za pośrednictwem łącza informacyjnego SAE J1708 z protokołem SAE J1587. Usterka oprzyrządowania i usterka
    na niskim poziomie łącza informacyjnego SAE J1708 / SAE J1587 sygnalizowana jest za pomocą kodu usterki SID
    250.
    Łączem informacyjnym SAE J1708 / SAE J1587 przesyłane są sygnały informacyjne i diagnostyczne.
    Za pośrednictwem łącza informacyjnego SAE J1708 / SAE J1587 stan układu klimatyzacji jest na bieżąco
    aktualizowany i dostępny do odczytu za pośrednictwem gniazda diagnostycznego.

FMI 9
    Nienormalna częstotliwość aktualizacji
    Warunki występowania kodu usterki:
    Kod usterki jest generowany, jeżeli informacje dotyczące prędkości pojazdu nie zostaną odebrane przez złącze
    danych SAE J1708 w ciągu 60 sekund.
    Kod usterki jest generowany, jeżeli informacje dotyczące prędkości obrotowej silnika nie zostaną odebrane
    przez złącze danych SAE J1708 w ciągu 60 sekund.
    Kod usterki jest generowany, jeżeli informacje dotyczące temperatury cieczy chłodzącej silnika (ECT) nie
    zostaną odebrane przez złącze danych SAE J1708 w ciągu 60 sekund.
    Możliwa przyczyna:
    Uszkodzenie jednostki sterującej
    Przeciążenie łącza danych
    Reakcja jednostki sterującej:
    Kod usterki jest generowany
    Polecenie zapalenia żółtej lampki.
    Widoczne objawy zewnętrzne:
    Zaświecenie się żółtej lampki
    Ograniczona funkcja w module klimatyzacji
    właściwa czynność kontrolna:
    Lokalizacja usterki w łączu danych SAE J1708, patrz informacja serwisowa grupa 371 Łącza danych, lokalizacja
    usterek.

Dodano po 33 [minuty]:

MID 146 to klimatyzacja zdiagnozuj ja aby sprawdzić czy pokazuje prawidłowe temperatury.
  • Level 31  
    Miedzy pinem 1-9 ma być napięcie w zależności od temperatury (rezystancji czujnika temperatury) od 0,5v do 5v.

Dodano po 2 [minuty]:

Możesz zmierzyć na kostce rezystancje czujnika na pinie 1-9 wtyczki ma być taka jak podaje tabela.
  • Level 3  
    stanisławpiotr wrote:
    Miedzy pinem 1-9 ma być napięcie w zależności od temperatury (rezystancji czujnika temperatury) od 0,5v do 5v.

Dodano po 2 [minuty]:

Możesz zmierzyć na kostce rezystancje czujnika na pinie 1-9 wtyczki ma być taka jak podaje tabela.

Zmierzyłem napięcie przy liczniku i napięcie jest pomiędzy pinem 9 a 1 02.3v a rezystancja przy odłączone wtyczce od licznika według tabeli jest ok ale jak podłącze wtyczkę do licznika nie pokazuje mi tej rezystancji

Dodano po 1 [minuty]:

Możliwe że przyczyną jest w liczniku?
  • Level 31  
    Jesteś chyba w błędzie bo błąd mówi o braku komunikacji z klimą. Sprawdź parametry w klimatyzacji i liczniku to może będziemy coś więcej wiedzieć.
  • Level 3  
    A w klimatyzacji to gdzie szukać
  • Level 3  
    Jakie parametry mają być w panelu klimatyzacji bo to szukać w tym panelu? Volvo fm9 - Nie wyświetla temperatury zewnętrznej

Mam drugie takie Volvo to może podmienić ten sterownik i zobaczyć czy coś pomoże

Dodano po 3 [godziny] 33 [minuty]:

Podmiana nic nie pomogła.
  • Level 31  
    Przepraszam powstała nieścisłość moja odpowiedz dotyczyła pojazdu z automatyczna klimatyzację. Teraz po zdjeciu widze że u ciebie jest klima manualna. Poszukam info z manualna klima i postaram ci się pomóc.
  • Level 31  
    Widzę że pomimo sterowania manualnego panel ten posiada elektronikę sterującą klimatyzacją wiec mój post był trafny zwłaszcza że był podyktowany odczytanym błędem.