Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Electrolux ESF8585ROX - nie grzeje wody

21 Mar 2020 12:23 249 13
  • Poziom 10  
    Witam,

moja zmywarka Electrolux ESF8585ROX niestety nie grzeje wody. Na wtyczce zasilania grzałki mam 58-59V. Grzałka ma 25Ω i po podłączeniu bezpośrednio napięcia grzałka grzeje. Wymieniłem profilaktycznie na module sterującym obydwa przekaźniki, warystor sprawdzony, wszystkie programy zmywarki działają poprawnie ale niestety bez grzania wody.
    Czy miał ktoś może podobny przypadek, bardzo proszę o jakiekolwiek sugestie co mogę jeszcze sprawdzić na tym module?
    Nie mam niestety schematu, może ktoś posiada taki schemat dla tego modelu lub podobny?
    W załączeniu tabliczka znamionowa :
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Specjalista AGD
    W trybie serwisowym błędy pokazuje?
  • Poziom 10  
    Słusznie zostałem przeniesiony przez moderatora do początkujących bo muszę Panu zadać to pytanie jak wejść w tryb serwisowy ?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 10  
    Dziękuje bardzo za tą dokumentację serwisową. Przyda się, jednak chciałbym się upewnić jeśli ktoś wie jak w moim modelu wejść w tryb serwisowy. Przesyłam rysunek mojego panelu, czy po wyłączeniu zmywarki i przed ponownym włączeniem jak nacisnę jednocześnie przyciski numer 4 i 5 ( jest to normalny RESET zmywarki) i przy obu wciśniętych włączę przyciskiem nr 1 to wejdę do trybu serwisowego?
    Edit:
    Witam ponownie,
    Wymontowałem moduł sterujący ze zmywarki i przesyłam jego zdjęcia i oznaczenia. Czy może ktoś z Panów podpowiedzieć co może być przyczyna, że na wyjściu na grzałkę mam ok. 59V ? Ponawiam moja prośbę o podpowiedź jak wejść w tryb serwisowy w tym modelu. Rysunek mojego panelu z przyciskami umieściłem kilka postów wcześniej
    PS.
    Tak na marginesie nie mam niestety doświadczenia w naprawach AGD ponieważ przez kilkanaście lat prowadziłem serwis RTV, a to inna bajka. Proszę tym bardziej o sugestie co mogę jeszcze sprawdzić w tej zmywarce w tym temacie.
    Zmywarka Electrolux ESF8585ROX - nie grzeje wody099.jpg Download (35.83 kB) Zmywarka Electrolux ESF8585ROX - nie grzeje wody104.jpg Download (83.03 kB) Zmywarka Electrolux ESF8585ROX - nie grzeje wody106.jpg Download (84.13 kB) Zmywarka Electrolux ESF8585ROX - nie grzeje wody111.jpg Download (79.74 kB)
  • Specjalista AGD
    Zdjęcia fatalne, ale może ...
    1 zdjęcie, lewy górny róg, 1 cm od góry, 3 cm od lewej.
    Lutownica potrzebna.

Chyba to jednak nie to; ale sprawdź.
  • Poziom 10  
    Tak zaraz poprawie te lutowania i sprawdzę połączenia.
    Tam wymieniałem te dwa przekaźniki ale połączenia warystora jest słabe .
    Już sprawdzam. Przesyłam jeszcze jedno zdjęcie tego miejsca w zbliżeniu
  • Poziom 10  
    Niestety poprawa lutowań nic nie pomogła.
    Na wyjściu z modułu na grzałkę cały czas nie ma napięcia a to 58V po odłączeniu grzałki to jakieś napięcie resztkowe . Myślę,że przekaźnkii nie dostają impulsu z przetwornicy i dlatego nie ma zasilania na grzałkę. Oczywiśćie są to tylko moje przypuszczenia.
    Oczywiście mogę się całkowicie mylić bo czytałem w książce serwisowej, że jak nie ma impulsów z tacho to grzałka również się nie załączy
  • Pomocny post

Poziom 39  
    Zostawcie ten moduł w spokoju.
    Wymień sobie pompę myjącą.
  • Poziom 10  
    Dzięki kolego za sugestie, ale skąd ta diagnoza? Jeśli nawet moja pompa jest zintegrowana z grzałką to sprawdzałem cewkę grzałki i ma 25Ω i po podłączeniu 230V normalnie grzeje wodę. Czy miałeś taki sam przypadek i czy mogę jakoś zdiagnozować tę pompę czy tylko przez podstawienie innej?

• Poziom 39  
    Możesz jak chcesz podmienić czujnik ciśnienia zwany "hydrostatem" - mało prawdopodobne.
    Whirlpool, Indesit i Electrolux, produkuje zmywarki na dziadowskich pompogrzałkach - nawet ten sam producent i model (jak pamiętam).
    Wykładnikiem pracy grzałki jest ciśnienie. Brak wydajności pompy to niższe ciśnienie i brak grzania.

Moduły elektroniczne są pancerne i dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniami.
    Podstaw pompę a sam się przekonasz.
  • Poziom 10  
    Dzięki za cenne sugestie i tak zrobię. Pozostaje mi dwa wyjścia albo kupić nową pompę w north bo chyba tylko tam, albo załatwić w warsztacie napraeczym AGD..
    Mam nadzieję, że naprawie wreszcie moja zmywarkę. Dla mnie jako bylego elektronika od TV i mając brak doświadczenia w zmywarkacj uczepilem się tego modułu i przekaźników 12V poniewaz jak im podałem napięcie to styki zadziałały i grzałka dostała zasilanie 230V. Dlatego tak się uczepilem tego faktu, ale dość filozofii. Warto posłuchać mądrzejszego. Dam znać jak zmywarka będzie naprawiona.

Dodano po 8 [godziny] 3 [minuty]:

Witam,
    jutro zamawiam pompę. Przesyłam kilka zdjęć i oznaczeń mojej pompy . Dodatkowo umieszczam zdjęcie kawałka szkła znalezionego na wirniku pompy. Ponieważ jest dość spory zastanawiam się czy to szkło nie było przyczyną słabszego ciśnienia ale zrobiło się późno więc nie montowałem jej już ponownie.

Zmywarka Electrolux ESF8585ROX - nie grzeje wody Zmywarka Electrolux ESF8585ROX - nie grzeje wody Zmywarka Electrolux ESF8585ROX - nie grzeje wody Zmywarka Electrolux ESF8585ROX - nie grzeje wody Zmywarka Electrolux ESF8585ROX - nie grzeje wody Zmywarka Electrolux ESF8585ROX - nie grzeje wody
  • Specjalista AGD
    waldir napisał:
    kawałka szkła znalezionego na wirniku pompy.
    No i problem rozwiązany.
  • Poziom 10  
    Witam,

Wczoraj wreszcie zakończyłem naprawę mojej zmywarki. Dla wielu z Was przyczyna jest banalna , dla mnie teraz też ale cóż nauka kształci i najważniejszy efekt końcowy bez zbędnych kosztów.
    Grzałka na jednym z końcówek miała zwarcie z uziemieniem . Zmylił mnie fakt ,że na uzwojeniu grzałki miałem 22Ω , co prawda powinno być 25Ω ale zatoczyłem błędne koło sugerując się stwierdzeniem Pana , który próbował mi naprawić zmywarkę ,ze podłączył na krótko grzałkę do 230V i ona grzała . Dlatego czepiałem się tez modułu sterującego.
    W końcu po 2 tygodniach nieskutecznej naprawy odebrałem ją od "fachowca" i zabrałem się sam. Wymieniłem w końcu pompogrzałkę i zmywarka hula i grzeje aż miło😊.

dziękuje wszystkim , którzy pomogli mi w lokalizacji usterki a przede wszystkim:
    1. Piotr2608 za trafną diagnozę
    2.Kenworth 18 za link do serwisówki Electrolux, tu szczególne podziękowania bo choć nie od mojego modelu to nauczyłem się jak wchodzić w tryb serwisowy i bardzo mi to pomogło w lokalizacji awarii
    3. luk_jag szkoda że wcześniej nie wiedziałem jak wejść w tryb serwisowy bo od razu mógłbym, odpowiedzieć że ma alarm " i60"