Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer 7299C -> Królestwo za pomoc bo mi brak pomysłów :)

szeryf.rm 29 Wrz 2005 14:48 2385 22
 • #1 29 Wrz 2005 14:48
  szeryf.rm
  Poziom 22  

  Ludzie, pomocy :)
  A na poważnie to sprawa jest następująca. W załączniku jest strona ze schematu monitora Acer 7299C. Problem przestawia się następująco, że nie mogę uruchomić odchylenia poziomego w żaden sposób. Wszystko już chyba sprawdziłem i nic. Prócz tego nie działa zasilanie wysokiego napięcia, ale to inna kwestia, bo poziome i zasilanie są oddzielne co zresztą widać na schemacie. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć co może być problemem?
  Dla ułatwienia dodam co już sprawdziłem:
  Q322
  Q323
  RF3905
  D314
  D313
  Q324
  R365
  R3918
  D335
  Q321
  R3820 (właściwie to to jest dioda->chybą błąd na schemacie, bo nie ma R3820 jest tylko D3820)
  R363
  R346
  D316
  Q314 (nowy, sprawny 100%)
  RF3958
  D315
  Q315

  To tyle jeśli chodzi o odchylenie. W częsci zasilania wysokiego napięcia wyjęty jest tranzystor BU2520DX, aby nie przeszkadzał, bo czy jest czy go nie ma, to i tak nie działa, więc lepiej żeby go nie było. W tej czeście sptawdzone są:
  Q304 (nowy)
  Q313
  RF3929 (nowy)
  D305

  Dodam także że sygnał HDRV (widoczny po lewej stronie) dochodzi prawidłowo. Za parą komplementarną także jest prawidłowo. Prawidłowo dochodzi także do baz tranzystorów Q313 i Q314, oraz odpowiednio do bramek Q304 i Q321.

  O tym że nie ma odchylenia wiem, bo kiedy podłącza się oscyla pomiędzy wyjście HDY, to puściutko (to na pewno nie wina oscyla, bo nie takie rzeczy on znosił :) i zawsze coś pokazywał)

  Dodam także, że sprawdziłem stabilizatory, bezpieczniki, odpowiednie napięcia, większość oporników niskoomowych i tranzystorów mocy i nic.

  Pomóżcie, co jeszcze pominąłem? Aha i do czego ten powalony tyrystor Q360 na górze schematu?
  (Aha, zimne luty też poprawiałem, praktycznie 90% elementów dotyczątych tej sprawy ma poprawione luty)

  0 22
  Załączniki:
 • #2 29 Wrz 2005 19:56
  coberr
  Poziom 19  

  aż sobie normalnie z ciekawości ściągnąłem schemat z pliku - widzac ten zestaw elementów :).
  nie mam przed soba oryginalnego schenatu - ale wygląda mi to na to że jest to monitor BELINEA 107050.

  bardzo lubia w tych monitorach siadac trafopowielacze. (szczególnie przy tym zestawie elementów - BU,IRF,rezystor bezpiecznikowy.

  jezeli chodzi o ten "powalony" tyrystor - to jest on "ostatnia deską ratunku " przy zbyt wysokim napięciu na anodzie kineskopu - a zatem spełnia b. wazna funkcję . w momencie zbyt dużego wzrostu napięcia na adnodzie - blokuje on poprostu zasilanie drivera H - przeanalizuj caląściezkę od bramki dotrafa - zrozumiesz :) .
  Sprawdz w jaki sposób sie udzkodziło ile sie uszkodził :) ( zwarcie? miedzey jakimi elektrodami) . prawdopodobnie będziesz musiał sprawdzić wszystko w obwodzie jego bramki.

  wartośc wysokiego napięcia zalezy od stopnia wypełnienia impulsów podawanego na bramkę Q304 - na Q313 jest ono stałe (nie pamietam ile wynosi ale ponizej 50%]
  i teraz będziesz musiał pokombinować.

  ogóleni ściezka sygnału sterujacego wyglada tak:

  q307 - inwerter
  q305 - źródło pradowe - razem z q306 tworzą generator napięcia piłokształtnego. (q 306 rozładowuje C310) a zatem na n.6 IC301 powinienes mieć przebieg piłokształtny.
  IC3101 - wraz z powyzszymi elementami tworzy modulator PWM.

  na jego 5n. bedzie napiecie zalezen od WN.

  z kolei układ TL082 otrzymuje napiecie do porównania z uzwojenia wtórnego transformatora WN.

  (sprawdz TL082 - lubi sie czasem uwalić :) )

  jezeli chodzi o impulsy na Q304 - sprawdz własnie jakie maja wypełnienie -jesli cą to ledwo widoczne szpilki (polaryzacja dodatnia D= kilka %)) - to wn praktycznie nie będzie

  Z kolei z układem odchylania jest podobnie - z tego co widze ze schematu zrobil to tak:

  IC320 Q313? (niewyraznie) -źródłoprądwoe sterowane (tym razem H_SIZE)

  - powyzszy układ +Q310 - generator Piły. (Q310 rozładowuje C322)

  Q321 i Q314 pracuja na podobnej zasadzie jak dwa powyzsze.

  jeżeli do obu tranzystorów dochodzą impulsy - to musisz patrzec wobwodzie cewek - chyba ze znow impulsy dochodzace do q321 są za wąskie - co by sugeraowało uszkodzenie gdzies wczesniej.

  nie widze dokładnie na schemacie (niewyrazny) ale zrealizowana zastała na tym tranzystorze jecszcze chyba korekcja zniekształcen poduszkowych

  moze masz jeszcze uwalone zasilanie wzmacniaczy operacyjnych? - troche dziwne by tp było - ale sprawdz te napięcia.


  ogólnie jeślimasz oscyloskop tomasz ułatwiona sprawę.  totyle co widze z tego schematu.

  ukady sa raczej niezalezne - a zatem nie jest chyba warunkiem koniecznym uruchomienie układu odch. H a pozniej WN. układ chyba tego nie zapewnia (jednak jest to wskazane- jesli nie chcesz miec ładnej pionowej krechy na kineskopie :) ).

  to tyle narazie.

  pomierz i daj znać co sie tam dzieje :)

  0
 • #3 30 Wrz 2005 00:35
  szeryf.rm
  Poziom 22  

  Ok, popatrze na to co piszesz.
  Co do oscyloskopu to on jest bo jest, ale tak jakby go nie było :) Przydaje się do sprawdzenia czy są impulsy czy ich nie ma, ale określić ich kształ i wypełnienie nie jest realne, chyba, że przebiegi są wooooolne :)
  Jeśli chodzi o trafo to myśle że jest ono sprawne, choć nie mogę być tego całkiem pewien. Test zrobiłem banalny (zdaje się że jest do doświadczenie Farradaya o ile dobrze pamiętam :)). Po prostu wziąłem zasilacz 15V, wymontowałem trafo, i przerywając obwód uzyskałem iskre ok 5-7mm z tego co kojarze. Skorzystałem także z obwodu nieużywanego (widocznego na schemacie) w trafie i tam także przykładałem napięcie to miałem również ok 5-7mm iskre. Po za tym nie ma nigdzie pęknięć, więc teoretycznie trafo powinno być sprawne, ale oczywiście to drugorzędna sprawa, bo gdybym miał trafo walnięte, to by mi tranzystor strzelał, bądź cośby się działo, a tu nic, montuje wszysto i cichosza :), nawet nie chce się spalić. Popatrze na opis który podrzuciłeś, może coś znajde czego brakuje. Co do zasilania operacyjek, to jestem pewien że jest ok, bo to sprawdziłem na początku. Poza tym gdyby były walnięte to pewnie niechętnie by przechodziły impulsy dalej a jednak przechodzą. Dobra, ide popatrzyć.

  Dodano po 4 [godziny] 4 [minuty]:

  Dobra, to tak:
  Zamontowałem tranzystor od odchylenia, złożyłem je i niby coś tam jest, jakieś mikronapięcia :), ale narazie sobie to darowałem, bo w sumie bez wysokiego napięcia ani rusz, a przecież może być to trafo uszkodzone lub coś innego. No więc wymontowałem tranzystor od odchylenia i przystąpiłem do pracy nad trafem.
  Ten tyrystor tak myślałem, że służy do tego co napisałeś, ale miałem wątpliwości. Jeśli faktycznie on odcina jak na wyjściu jest zbyt wysokie napięcie, to znaczy, że to napięcie na wyjściu jest zbyt wysokie. Słychać przez chwile jak trafo pracuje, a potem impulsy gasną. Stąd wniosek że po stronie wtórnej jest zbyt wysokie napięcie, ale idąc dalej tym tropem wysokie napięcie powinno pojawić się także na anodowym kabelku a tam nic, żadnej iskierki, niczego. To kurcze już nie wiem, trafo chyba jest dobre, ale dlaczego tyrystor odcina impulsy, bo na wtórnej napięcie jest za wysokie, a anodowego nie ma. Pomiędzy nóżkami C302 występuje napięcie, które odcina impulsy przez tyrystor. Tylko dlaczego nie ma anodowego, skoro jedno rośnie to i drugie też powinno. Jak na mój gust może być trafo walnięte, więc je wymontowałem i sprawdziłem jeszcze raz tym marnym sposobem. Iskierka była (fakt że bardzo mała). Ale miałem pod ręką 2 oporniki 1k, 100ohm oraz kondensator 470n i 4.7n oraz tranzystor mocy. No więc zbudowałem prowizorycznie generator Meissnera ze sprzężeniem magnetycznym, wykorzystując jako uzwojenie pierwotne nóżki 1 i 2 oraz między nimi kondensator 4.7n, a nóżki 4,5 jako uzwojenie wtórne (przy czym 4 masa, 5 przez opornik 100ohm i kondensator 470n do bazy tranzystora). No i generator pięknie ruszył. Okazuje się, że trafo na 99% powinno być dobre. Przy tak prowizorycznie wykonanej konstrukcji oraz niskim napięciu zasilania (15V) uzyskałem ciągłą iskrę o długości 10mm. W takim razie dlaczego może jej nie być wcale przy układzie wewnątrz monitora? Przecież po stronie wtórnej napięcie występuje... Jakieś propozycje?

  0
 • #4 30 Wrz 2005 18:34
  szeryf.rm
  Poziom 22  

  coberr lub ktoś inny...
  Powiedzcie mi czy dobrze wnioskuje ze schematu, że TL082 widoczny przy tafie wysokiego napięcia odgrywa role kompatora? Jak na mój gust to pracuje jako kompator podobnie jak wyżej umieszczony LM393.
  Między opornikami R307 i R334 (widoczne po prawej stronie trafa) a masą podłączyłem regulowane źródło napięcia. Kręcąc zmienia się stan na 7 wyprowadzeniu TL082, czyli wszystko powinno być ok. Po zmianie stanu następuje także odcięcie impulsów. Czy tak wg. was ma być? A skoro tak ma być to dlaczego to nie działa w praktyce i trafo zostaje wyłączone przez tyrystor, a nie w taki sposób.

  Dodam także że do listy sprawdzonych dorzucam jeszcze
  R3929
  R307
  R334
  D341
  D342
  R315
  D338
  D304
  R316
  R308
  D334
  R310 (bez sprawdzania, musi być dobry, bo odcinane zostają impulsy)

  0
 • #5 30 Wrz 2005 20:40
  coberr
  Poziom 19  

  wygląda na to ze regulator jest w porzadku - tylko impuls nie zostaje obcięty - a zostaje skrócony :) (wczsie oczywiscie :) )

  teraz pytanie jest następujace:

  jezeli laczasz monitor - cos ie własciwie dzieje - przysłuchaj się
  jesli słyszalny jest trzaska WN - tzn. ze wn startuje (chociaz na moment)

  nast. pyt/ związane z poprzdnim- czy faltycznie tyrystor wyłacza Tobie WN?
  jezeli wylącza - to jak juz wspomniałem wczesniej - albo uwalona jest gdzies petla sprzężenia zwrotnego - i nie dziala.
  albo uwalone jest trafo.

  Tyrystor to ostatnie ogniwo wlancuchu zabezpieczeni pprzed nadmiernym wzrostem WN.
  jezeli podczas pracy jest zalączony - to albo uszk. jest trafo; albo uszk. jest cos w obw. bramki tyrystora. (sprawdz zenere dokładnie albo najlepiej podstaw nową)

  pętlę widze przeryłeś i wydaje sie ze scalak działa.

  (niech ci tylko do głowy nie przyjdzie krecic PRkiem - mozesz co nawyzej go wylutować i zmierzyc i zapisac wartości nastaw).


  zakałdam ze masz napiecie stałe 190V na kolektorze BU.
  zakładam ze impoulsy dochodza miedzy emiter a baze BU.
  czy na drenie Q304 masz jakiekolwiek przebiegi?

  ZD309 ok? (RF302,D301,c302 i cały ten obwód wlasnie wyrwarzaja napiecie dla tyrystora)


  posluchaj tylko czy chociaz na chwilę "cyknie" wysokie

  jesli nie - przyczyna tkwi wciąż gdzies wczesniej.

  a wlasciwie to zrób tak:idea:.

  odlutuj koncowki 1,2 trafa
  weź sobie żarówke (220v/40W) podłącz ja pomiedzy kolektor BU 2520 a Dren Q304 i włacz monitor - jesli sie zasiwieci (chociaz slabo) - to bedzie oznaczało ,że tranzystor ten kluczuje i do sprawdzenia teoretycznie zostanie obwod BU. (przy okazji bezbolesnie bedziesz mogł sprawdzić w ten sposób chociaz czesciowo układ regulcji z TL082 - zmieniająć wartości napiec na jego wejściach (czy to przez przywarcie do masy czy inna metodą) - powinienes miec dwa stany i zarowka albo bedzie swiecic jasno (sprawdz wtedy przebiegi na baramce q304) - albo w ogóle (teoretycznie tylko rozważam :) )

  jezeli to wypadnie pomyslanie - sprawdz czy mamsz napiecie na tyrystorze, sprawdz przebieg na kolektorze Q312 (i jego jakośc) a pzniej juz miedzy B-E Bu... (przy odłączonym pierwotnym trafopowielacza!!!! ) jesli bedziemy juz wiedzic co s o sterowaniu tych dwoch tranzystorów -to cos mozna dalej wywnioskować.
  (przepraszam za przydługi post - ale o tym mozna pisac i pisac :) )

  0
 • #6 30 Wrz 2005 22:57
  szeryf.rm
  Poziom 22  

  Tak, faktycznie błąd słowny, impulsu zostają skrócone, bo jest dzielnik napięcia na R311 i R310, więc całkiem nie mogą zaniknąć... ale to inna sprawa.

  Dobra, to od razu bede odpowiadał. Tak po zalączeniu słychać "uderzenie w rdzeniu trafka" tzn że trafko startuje. Pojawia się także napięcie na kondensatorze C302, więc trafko w tym miejscu jest sprawne. Po ułamku sekundy następuje odcięcie impulsów przez tyrystor na 100%, bo mój "oscyloskop" włączam po stronie pierwotnej trafa T302 i widze, że po tym krótkim starcie jest po wszystkim.
  Dioda ZD310 jest na 100% sprawna, sprawdzona nie ohmomierzem :), tylko voltomierzem, wg napięcia zenera.
  Co do kręcenia potencjometrem tym przy TL082, jest problem, bo kręcone nim było na pewno, tylko nie potrafie powiedzieć czy to ja robiłem, czy ktoś przede mną. Ten monitor jest mój, ale ktoś już przede mną w nim lekko grzebał (wymontował jeden tranzystor i pozostawił uszkodzony) i potencjometrem na pewno ktoś kręcił, bo jest popękana plomba i nie ma szans ustawić go całkiem poprawnie :(.
  Tak mam napięcie 190V stałe (sprawdzane nawet przy użyciu żarówki 100W :) i jest ok)
  Tak, impulsy dochodzą na BU2520DX, oczywiście przez tą krótką chwile startu.
  Tak na drenie na pewno jest ok, bo tranzystor jest nowy, a jak widzisz schemat dotyczący Q304 nie jest rozbudowany.
  RF302 jest dobry (wniosek wyciągnięty, bo przewodzi w obie strony, a przed nim jest dioda, która przewodzi w jedną stronę, więc oba elementy są ok i sprawdzone). C302 także powinien być ok, bo to ładny kondensator, nie spuchnięty, w ogóle do temperatury 105 stopni, więc raczej jest ok (przynajmniej zwarcia nie ma).
  Tak, trafo na chwilke "cyka" jak już pisałem, ale w obwodzie anodowym brak jest jakiegokolwiek napięcia. Za to napięcia pojawiają się na wyprowadzeniu np. 4,6 a także w obwodzie TL082, bo następuje przycięcie impulsów.

  korzystając z twojej idei :) zrobiłem tak (podobnie już próbowałem, ale na wszelki wypadek powtórzyłem doświadczenie):
  Odłączyłem wyprowadzenie 2 od emitera, bo tak było najproście i 100 razy szybciej, efekt ogólnie znany, czyli odcięcie pierwotnego od świata. W miejscu uzwojenia pierwotnego podłączyłem dwa oporniki szeregowo. Łącznie uzyskałem 2.2k. Następnie uruchomiłem sprzęcik. Pomiędzy oporem włączyłem oscylka. Przebiegi były widoczne (choć marnie na moim sprzecie, ale to powinno wystarczyć). Następnie zwiększyłem napięcie (podłączając dodatkowe 15V między masę, a oporniki R307 i R334), tak, że zmienił się stan, na impulsy skrócone, co też było widoczne na oscyloskopie (choć to czy były krótsze, to już interpretacja obrazu. Dokładnie tego nie mogę powiedzieć, bo to coś co nazywam oscyloskopem nie radzi sobie z częśtotliwościami powyżej 700Hz, ale impulsy muszą być krótsze, bo przebieg jest mniej widoczny, czyli żarówka świeciłaby mniej).

  Aha przypominam o teście trafa. Skoro było wysokie napięcie to chyba reszta trafa nie powinna być uszkodzona. W sumie obwód maksymalnego napięcia jest najbardziej narażony na uszkodzenie ze względu na diody i kondensatory, ale przecież WN w teście, opisanym przeze mnie, jest. Wyprowadzenia 4,5,6,7 nie są wyposarzone w jakieś elementy wewnętrzne (przynajmniej tak wynika ze schematu), wię chyba uszkodzeniu raczej nie uległy. Wyprowadzenie Anody także nie powinno ulec uszkodzeniu, ani przebiciu, bo nie uzyskałbym iskry tak jak w wyżej opisanym teście. Wyprowadzenie G2, G3 i reszta nie ma specjalnj znaczenia, bo jest obdarowana opornikami i nie ma specjalnego znaczenia dla sprawy, za wyjątkiem części opornika 600M i kondensatora 3000P, ale one pewnie także są sprawne, bo kabel anodowy "przechowywał napięcie" po wyłączeniu urządzenia testujęcego, wieć wniosek nasuwa się sam.
  No to w sumie czy opisany przeze mnie test ma jakieś znaczenie czy nie? Czy on o czymś świadczy, czy o niczym?

  Dodano po 13 [minuty]:

  Zapobiegawczo zrobiłem motyw z żarówką. Żarówka przygasa, ale mam wrażenie że nieco za słabo. Sprawdze w takim razie czy mam napięcie piłokształtne tak jak powinno być, bo może coś tam nawaliło.

  Dodano po 35 [minuty]:

  Sprawdziłem co tam słychać w częsci Q305, Q306, C310, ZD308, R355, C364 itd i dalej nic, bo tam jest ok. Dodatkowo wiem juz jak przy takiej czestotliwosciu na moim 'oscyloskopie' rozpoznać mniejszy/większy współczynnik wypełnienia.

  0
 • Pomocny post
  #7 01 Paź 2005 00:57
  lisek
  Spec od monitorów

  w tych monitorach org.nr fbt wg. tzw. >> PartNumber katalogu detali firmy Acer to >>> 19.70047.001
  zobacz jaki masz ?

  0
 • #8 01 Paź 2005 03:30
  szeryf.rm
  Poziom 22  

  Hehe, no nie jestem aż takim ......... :), żeby nie sprawdzić czy mam odpowiednie trafo :). Trafo jest oryginalne, o dokładnie takim numerze jak podałeś. Warto jednak zaznaczyć, że w jednym ze sklepów internetowych była oferta traf wg. modelu i w tej ofercie były dwa trafa do tego modelu monitora, ale o różnych numerach. Może w rzeczywistości oba są takie same, ale co za różnica. Trafo jest oryginalne. Jestem pierwszym, który w ogóle poprawiał na nim luty.

  Dodano po 13 [minuty]:

  lisek, może ty masz jakieś pomysły gdzie szukać rozwiązania problemu, bo ja już powoli wymiękam. Tą stronę ze schematem znam już prawie na pamięć, podobnie jak rozmieszczenie elementów na płycie :) i nadal nic mi do głowy nie przychodzi, choć ciągle nad nim siedze.
  Powiedzcie mi co sądzicie o moim teście trafa? Czy jest on w jakiś sposób prawidłowy? Jakie daje szanse na to, że to trafo jest dobre? Jak dotąd widziałem trafa uszkodzone i wtedy zazwyczaj palił się tranzystor, przeskakiwała iskra na obudowie, coś się dymiło, słychać było syczenie, ale tutaj nie pali się tranzystor (ani BU2520DX ani IRF634), nic nie syczy ,bo tyrystor odcina impulsy na BU2520DX, czyli napięcie jakieś jest po stronie wtórnej, więc nie może być też chyba zwory w trafie ani przeskoku iskry, bo byłby spadek napięcia, a poza tym jakby była iskra, lub zwora, to skoro obiawia się ona w monitorowym układzie (190V zasilania), to wg. mnie tym bardziej zwora i przebicie powinno być widoczne w postaci chociażby strat wysokiego napięcia podczas mojego testu wykonanego na 15V zasilania.
  Więc co myślicie o takim teście trafa jakie wykonałem. Czy mogę w ten sposób zakładać że jest ono dobre, oraz wg. was jakie są procentowe szanse że ono jest dobre...
  Dodam także, że problem zimnych lutów staje się coraz mniej prawdopodobny, bo na tej płycie jest coraz więcej lutów, które poprawiłem, a już tych dotyczących zasialania trafa wszczególności.

  0
 • #9 01 Paź 2005 08:25
  lisek
  Spec od monitorów

  ten Twój test na trafo. z generatorkiem M......... dobry i wychodzi,ze jest on "dobry" chociażby ze względu na "iskrę"
  ale z drugiej strony nie piszesz
  - jaki był objaw uszkodz,na poczatku
  czy tylko nie mogłeś odpalic odch.poziomego jak pisałeś
  czy to było coś innego
  - w tych modelach jeśli spalony RF3929 (22Ohm 3W),to w 95% że FBT ..trup
  zassaj z
  http://ftp.malyjarda.cz/pub/ham/schema/monitory/acer/79g-sch.pdf

  schemat co prawdz 7279G ale to to samo co twój
  idż w nim na str.6/ z 7 z jakich składa się estaw
  na str.6 jest rozrysowana b.ładnie ukł.odch.poziomego g314=BU2532 / zasilacz linii i ukł.stabiliz.nap.WN z q313= BU2520

  -najpierw usisz odpalic linię (bez ukł.stab.WN).... obraz będzie troche "dyszał"
  - potem zabierz sie za ukł.z stab.WN z Bu2520
  w nim często leciały opory po pareset kohm w gał.sprz.zwrot. przez które z fbt pobierano nap. dla ukł.stab.HV ...tylko do pomiarów wylutuj jedna końcówkę opornika

  -także jesli uszkodz.był fbt to leciał opór R193=560kohm 1/2W w gał.siatki G2 i iskrownik na PK > przywierał i brak startu

  -

  0
 • #10 01 Paź 2005 15:01
  szeryf.rm
  Poziom 22  

  Obiawu uszkodzenia na początku nie jestem w stanie sobie przypomnieć (to było ponad rok temu, kiedy po raz pierwszy go rozebrałem), a nawet gdybym mógł sobie przypomnieć to i tak nie ma to najmnijeszego znaczenia, bo wtedy nie miałm jeszcze schematu do tego monitora a był mi on potrzebny, ponieważ ktoś wymontował z niego element (tylko teraz nie pamiętam jaki, czy był to stabilizator czy któryś z tranzystorów). Po za tym na pewno był uszkodzony (teraz) IRF634 ten od trafka (tylko nie wiem, czy przypadkiem to nie ja go uszkodziłem wstawiając kiedyś inny tranzystor, tego nie potrafie sobie przypomnieć).
  Jeśli chodzi o odchylenie to chyba jednak ono jest sprawne, ale to na razie inna bajka, bo niezależnie od tego czy jest sprawne czy nie, to powinienem coś zobaczyć na ekranie, dzięki trafku (inaczej nie mogę stwiedzić czy jest ok, czy nie jest).
  RF3929 był spalony co jest oczywiste, skoro wymieniałem BU2520DX i IRF634 to byłby cud gdyby RF3929 ocalał, dlatego ten opornik teraz na pewno wstawiam dobry.
  Dalej, wg załączonego pliku, ze sprzężenia mam sprawdzone elementy:
  ZD310
  R382
  R3923
  R329
  RF3929
  R3929
  C305
  R307
  R334
  R308
  Potencjometr 20k
  RF302
  D301
  C302
  R343
  R384
  R342
  C306
  D345
  R303
  R302
  ZD309
  RF303
  Sprawdziłem także SG101 i SG102. Opór R193 sprawdze za kilka minut, bo najpierw muszę go wylutować, a zeby to zrobić trzeba jeszcze raz pozbyć się tej blachy :(.
  Poza tym obiaw po włączeniu przypomina uszkodzone trafo, ale warto zauważyć, że nie występuje spadek napięcia, więc chyba nie ma przebicia, ani zwarć (co również potwierdza mój test -> chyba), bo przecież tyrystor odcina impulsy, napięcie na C302 rośnie bardzo szybko do chwili odcięcia...  Aha i co masz na myśli mówiąć

  Cytat:
  najpierw usisz odpalic linię (bez ukł.stab.WN).... obraz będzie troche "dyszał"

  Co mam wyłączyć diode ZD310 żeby tyrystor się nie załączał? Czy to aby na pewno dobry pomysł? Jeśli dobrze rozumiem, to przydałoby się jakoś zabezpieczyć tranzystory... A jeśli dobrze rozumiem, to może by wymienić tą zenerkę na inną o napięciu np 8V lub 9V, choć ta praktyka chyba nie jest odpowiednia, bo mogępozbuć siętranzystorów IRF i BU

  Dodano po 1 [godziny] 4 [minuty]:

  Link który podrzucasz zawiera praktycznie tą samą stronę, którą ja umieściłem w załączniku na początku i która jest schematem odchylenia i zasilanka trafa (może gdzieś są różnice, ale ja ich nie dostrzegam na pierwszy rzut oka)

  Dodano po 15 [minuty]:

  R193=560k sprawdzony -> dobry
  iskrownik nie ma zwory

  Dodano po 32 [minuty]:

  Dobra, to kolejny test. Wylutowałem R307 i podłączyłem tam dodatkowe napięcie, co spowodowało zmiejszenie współczynnika wypełnienia. Potem załączyłem i ta sama reakcja -> Tyrystor zaskakuje. W sumie to coś mi tu nie gra... Współczynnik wypełnienia ma dwa stany, duży i mały. Duży kiedy napięcie spada i mały kiedy jest za wysokie. Skoro ja ustawiłem go na mały to jakim cudem nastąpiło zaskoczenie tyrystora, przecież wtedy powinno napięcie nie być aż tak duże. Wymienie jeszcze te 4 kondensatory przy BU, choć mam wątpliwości czy to ma sens, ale...

  0
 • #11 01 Paź 2005 15:21
  lisek
  Spec od monitorów

  w tym modelu jesli padł R3929
  wymienano zawsze trafo.Fbt , tranzystor Bu2520, opornik w G2 i iskrownik SG102 i wszystkie kondki w ok.Bu.... i było Ok.!

  ten HV konwerter nap. z Bu2520 mozna odpalic przy mniejszym nap.zasil.- z zewnętrznego zasilacza 12-30V- pozwoli to obejrzec przebiegi przy wylutowanym czoperku ! aby nie zwalić Hotka

  X RAY : Q360 ZD310 C315 Q312

  0
 • #12 01 Paź 2005 15:52
  szeryf.rm
  Poziom 22  

  dobra, to tak:
  Podpiołem zasilanie ok 30V podłączając oczywiście przez opornik a potem do samego kolektora (oczywiście RF3929 nie podłączony do +190V :)). I co uzyskałem, otóż nic specjalnego. Tyrystor nie odciął zasilania, a impulsy miały duży współczynnik wypełnienia. I na tym się kończy wszystko co wygląda na prawidłowe, bo z kabla anodowego nie przeskakuje żadna iskra. Są jedynie iskierki na poziomie kilkunastu woltów (zasilacz daje większy pokaz niż to co było widać), po prostu małe mrowienie. Tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że trafo może być dobre skoro ja miałem te 10mm iskry a tu ich nie ma :(

  0
 • #13 01 Paź 2005 16:11
  coberr
  Poziom 19  

  i tak cos czuje po tychj objawach, które opisalęs ze nieuchronnie zblizamy się do uwalonego trafa. (aha gdybysmiał kupować - OMIJAJ OFERTĘ firmy POLKOM - maja same niewypały :(

  rzxecz następna - juz coswiemy - to co opisałes -juz duzo daje.
  wiemy ze tyrystor wyłącza pozimo- bo na bramke idzie zbyt wysokie napięcie (powyzej progu zenera) -i to juz duzo nam daje.

  Teraz mamy juz tylko 2 mozliwości.
  -albo uwalnoy stabilizator WN (obówd TL082 i elem. w poblizu)
  -alboewidentnie uwalone trafo. (co w tych monitorach - z tym z\estawem elementow to pnad 90% - że czesto to tez juz pisałem i niet ylko ja :) )

  przydałby się Tobie teraz jakis regulowany zasilaćz 0-200V :)
  jesli chodzi o tyrystor - o odlączenie tego obwodu jest ryzykowne i to bardzo. (jeśli trafo cudem jest jeszcze dobre - to mozna je uszkodzić i kilika elementow w poblizu)

  jezeli masz miernik z pamięcią - spróbuj zarejestrować maks. wartość napięcia na katodzie ZD309. oraz C306

  spróbuj odpiac -lub lepiej wstawić za r308 lubVR302- jakąś znacznie wieksza rezystancję - np 100-200k - "zmusisz zasilacza do wytworzenia nizszego napięcia" i sparadzisz przy okazji czy chociaz dziala pętla sprzężenia zwrotnego.

  na R307 i naste[ny w szeregu nalezy uwazac - pomiary moga wykazac ze jest dobry - a w ukłdzie działał nie bedzie - najlpiej wymienić dla pewności.

  wkazdym razie jezeli na c306 nie bedziesz miałł zadnego napięcia- too najprawdopodobniej uszkodzony jest bleder w trafopowielaczu
  (lub mwasz jakies zwarcie do masy w tym obwoedzie).
  w wyniku czgo pętla nie otrzyma próbki napięcie do pomiaru.
  a w efekcie zadziała tyrystor - bo napiecie juz tak wzrosnie.

  jezeli chodzi o ten test, ktory wykonałes -dlamnmie jest on nieprzekonujący.

  sprawdz jakie masz napięcie na 5 nodze TL082 (na moje wyliczenia powinno byc tam jakies 5,6V +/-0,5V)
  oraz na 6 nodze TL082.
  teoretycznie dawałoby to (na schemacie podesłanym przez liska) jakieś 6,6V na C306 i maks. ustawionym PRKu VR302 (VR=50K).
  i 18V na minimalnym ustawieniu )VR=0k
  (ogolnie dla r307=10k i R+VR =54,5Kmax )
  a zatem idąc dalej tym tropem- o ile nie dziabnąłem sie w wyliczeniach - napiecie na C302 bedzie wynosiło 38,1V (nooomoze +/0,5V)
  i taka wartośc napiecia spowoduje zalączenie tyrystora (zakładam Ugk=0,6V - nie patrzałem w note katalogowa :) )
  oczywiście w normalnych warunkach bedzie ona nizsza - w granicach
  (tak przypuszcxzam - 28-32V)

  r303 będzie miał wpływ napotencjał (będziego sciągał i tworzyl z R3929,D345 dzielnik ) w punkcie C306- dopóki potncjał na C302 bedzie nizsze od Udz+(1,675*(Uc306-0,6v)
  (ale moga być błedy bo pomijam prad kineskopu- max 1mA)

  (jak sie gdzies nie walnąłem- to nawet cos wychodzi :) - i orzy tych 6,6V na C306 - na c 302 napięcie nie powinno być wyższe niz 34V - bo dopiero przy tym potencjale - napięcie na C302 będzie mało wpływ na potencjał na c306 (powyzej dioda D345 będzie "blokowana" )

  mam nadzieje ze sie nigdzie nie dziabnąłem - ale jak cos to niech mnie

  ktoś poprawi.

  może ma ktos akurat taki monitor "na stole" ?
  iporównał pomiary z tymi moimi chorymi "wyliczeniami" :) ?


  no nie wiem- teraz musisz zacząć "węszyc"w tym kierunku - i obnizyc sobie napiecie na poziom - najlepiej z zewntętrznego zasilacza

  (albo zmontuj sobie "naprędce jakiś regulator z tranzystorrmi i rezystorami +potencjiometr - i wepnij sie z tym"
  "patentem" w miejsce rf3929 - i zacznij od 30-50V :)
  wtedy będizesz mogł cokolwiek pomirzyć - jak tylko poziom ruszy.


  alecos mie sie jednak zdaje ze moze lezeć trafko :(

  0
 • #14 01 Paź 2005 17:50
  szeryf.rm
  Poziom 22  

  Kolejna myśle że dość ważna wiadomość...
  Wymontowałem po raz kolejny już trafo (mam nadzieje że ten raz jest ostatni :)). Podłączyłem zasilacz 15V zamiast tych 190V, oraz podłączyłem tylko nóżki 1 i 2 trafa. Reszta pozostaje rozłączona, więc co za tym idzie, impulsy mają duży współczynnik wypełnienia, a tyrystor się nie wyłącza. Zaobserwowałem ciekawe zjawisko. Umieściłem elektrode anodową w odległości ok 5mm od wyprowadzonej kablem nóżki 7 trafa. Po załączeniu monitora pojawia się iskra, a nawet kilka, a potem cichosza, iskry są ale malutkie (2mm). To także może być problemem potem, bo skoro przy starcie napięcie skacze to może odpalać tyrystor (tylko nie mówcie że to wina zasilania, bo przypominam, że korzystam z zasilacza osobnego. To coś nie tak z impulsami na IRF634 i BU2520 chyba)

  0
 • #15 01 Paź 2005 18:22
  coberr
  Poziom 19  

  odpal poziom na min. 50V - a nie cuduj "na iskrę"

  trafo niech bedzie wmontowane w monitor - wtedy będziesz mogł cos pomierzyć.

  weż jakiegoś BU czy BUT na radiator - i skleć sobie chociaż jakis regulator zasilany z tych 200V
  mozna to nawet na pająku zrobić - kilka obliczen i już masz :)

  0
 • #16 01 Paź 2005 19:57
  szeryf.rm
  Poziom 22  

  Kicha to jednak trafo najprawdopodobniej, bo mam zasilacz o skoku co 25V i przy ok 125V słychać piszczenie (o niskiej częstostliwości) wydobywające się z trafa.
  Co polecacie? Kupić nowe czy naprawić to :)? hehe
  a na poważnie, nie da się innego wstawić (bo nowe sporo kosztuje, chyba ze ma ktoś na zbyciu i nie potrzebuje)?

  Dodano po 19 [minuty]:

  PS. jeśli mam kupić to co polecacie, gdzie będzie najnajnajtaniej

  0
 • #17 01 Paź 2005 20:25
  coberr
  Poziom 19  

  a jednak trafo :(......


  nie wiem w jakiej cenie miałes to trafo - ale ja dzwoniłem kiedys do North - to zaspiewali chyba z 400 zł

  z kolei inna firma sprowadziłaby bezpośrednio z berlina za chyba 150

  natomiast jak diabeł sw. wody unikaj oferty za 70 zł :) (j.w.)
  ponoć w 19 u 21'' trafa tej firmy padały jak muchy w kótkim czasie-niecolepiej miała sie sprawa z trafkami do 15-17''
  (chyba ze masz zbędne 100 zł :) -mozesz zaryzykować :) )

  niestety to trafo do najtanszych nie nalezy szukaj po internecie -moze cos sie znajdzie.

  0
 • Pomocny post
  #20 02 Paź 2005 01:36
  coberr
  Poziom 19  

  cos podejrzana ta cena :)

  nie wiem czy nie koncówka produkcyjna (albo odrzuty) -mozesz zaryzykować - 50 zł to nie jest duzo

  (ale to cena netto :)

  0
 • #21 02 Paź 2005 13:03
  szeryf.rm
  Poziom 22  

  Hehe, coberr popatrz jeszcze raz na tą cene netto :). BRUTTO będzie ok 51zł :)

  0
 • #23 12 Lis 2005 19:07
  szeryf.rm
  Poziom 22  

  No i koniec, trafo do wymiany czeka i może się doczeka :)

  0