Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa Ciepła Monoblok NEW ENERGY 8kW

kuba012973 08 Oct 2020 22:59 25140 76
Helukabel
    berthold61
    Level 26  
    To że ekogroszek jest ekonomicznie rozsądny to ja wiem i nikt mnie nie zmusi ani przekona abym wywalał 30 tysi za PC a potem 50 tysi bym zakładał panele bo za 80 tysiaków mam 114 ton ekogroszku a rocznie spalam 2 tony więc wychodzi że ja będę grzał przez 57 lat za około 1500 zł rocznie a panele i PC już znikną na złomie po około 20-30 lat a po tym czasie komu taniej wyjdzie wymienić na nowe ????? nie żebym się czepiał ale autor powyżej ma w jednym rację że podłogówka mniej energi potrzebuje aby zagrzać dom bez sensu się to wydaje ale faktycznie tak jest i mógłbym to wyjaśnić bo to sprawdzałem przez 5 lat i zawsze to samo , podłogówka górą i basta .
  • Helukabel
    BikeBarian
    Level 23  
    @berthold61 i tak i nie. Ekonomia to tylko jedna strona medalu. Wygoda i komfort to druga. W przypadku modernizacji PC PW możesz miec z dotacja 13,5k wiec z 30k robi się 16.5k. Do tego jest jeszcze ulga termomodernizacyjna wiec minus kolejne min 17% wiec robi nam się już 14k. 50ts za 10KW to za duzo. Jeśli masz miejsce na gruncie to za 30k postawisz a i jeszcze ulgę termomodernizacyjna odliczysz (0.17*30k=5,1k). Poza tym PV nie trzeba zakładać bo jeśli tylko masz podłogówkę to grzanie PC PW moze wyjść ci taniej niż ekogroszkiem jeśli tylko dostosujesz się do tanich taryf G12w, jeśli nie to będziesz płacił tyle samo co za ekogroszek. Tak wiec jeśli tylko wymieniamy źródło ciepła to te 14k zamiast pieca na węgiel IMHO warte jest wygody i komfortu jaki otrzymujemy.

Mimo wszystko jednak możemy pokusić się o wyliczenia:
    PC PW - 14k
    PV - 25k
    W duuuzym uproszczeniu mamy w sumie 39k wydane z czego PV zwraca się w około 5 lat a potem w teorii za ogrzewanie nie płacisz bo PV robi swoje i czekasz kolejne 3 lata na zwrot inwestycji w PC PW(przy założeniu ze PV w całości pokrywa zapotrzebowanie na prąd bytowy i do grzania CO i CWU). Wiec z tych wszystkich 57 lat nagle robi się 8 lat po których już nic nie płacisz za ogrzewanie. IMHO wg. mnie jest to warte tych pieniędzy bo samemu od 8 lat pale ekogroszkiem i mam już tego dosyć. Kazda wizyta w kotłowni kończy się pozadnym prysznicem i wqrwem bo czuje się jak górnik schodzący ze zmiany. Nigdy więcej. Dlatego tez samemu zmieniam piec na PC PW, dokładam WM z rekuperacja, PV 10KWp już mam, robię w całym domu klimę a pewnie za rok albo dwa jak już nasi rządzący zaczną majstrować przy ustawie OZE zrobię sobie magazyny energii na LTO i będę miał spokój na kolejne 20 lat do czasu aż dzieci na studia pójdą.
    berthold61
    Level 26  
    No właśnie , też tak myślałem na PC ale zapał mi ostygł jak poczytałem co oni mają w planach za jakiś czas , wg nich konieczne będą magazyny energi które teraz szacują na około 35 tys zł a ile będą kosztować jak do tego dojdzie ? a jak już dojdzie to zlikwidują obecne 80 proc odbierane z paneli , chyba poczekam bo patrząc wstecz to wszystko już było przerabiane od gazu,oleju,drewna,ekogroszku i tylko czekać aż rynek się nasyci to znów odwrót bo już słyszałem że gaz powoli powinien odchodzić bo co2 a pompa ciepła ciągnie za sobą ślad węglowy z elektrowni opalanych węglem i bądź tu pewnym czegoś przynajmniej na 20 lat .
    Cytro12
    Level 26  
    Widać, że to sztuczne napędzanie rynku, wszystko jest tymczasowe i kosztowne nigdy się nie zwróci bo system oparty jest na długu, ludzie zamiast kupić sobie samochód lub to co chcą to są zmuszani do kupna lodówki nazywanych pompami w cenie samochodu. Ekonomia Keynesa.
    Wiadomo, musi być ruch pieniądza bo inaczej będzie katastrofa ale żeby w ten sposób to robić? System finansowy zjada swój ogon niestety teraz już tak będzie co jakiś czas będą nas straszyć żeby wymusić kupowanie - ruch pieniądza. Ochrona środowiska nie ma tu nic do rzeczy bo zasoby zużywane są tak samo.
    Slawek K.
    Level 35  
    A piec na wegiel czy kocioł gazowy kiedykolwiek Ci sie zwõci ? Zastanõw sie zanim coś napiszesz. Żaden z tych wydatków nie generuje przychodu, tylko koszty, mniej albo więcej, ale zawsze to wydatek i nie zwróci się nigdy bo na nich się nie zarabia, chyba, że planujesz palic w piecu i sprzedawać ciepło sąsiadowi, wtedy możesz mówić o zwrocie z inwestycji :D

Pozdr

Pozdr
  • Helukabel
    BikeBarian
    Level 23  
    Piszecie tak o ekonomi, niepewności i ekologii ale grzać i tak trzeba...jak nie PC PW to czym ?? węglem ??...w 21 wieku grzanie węglem w nowym domu to absurd. Mozna gazem ale tutaj tez może być jak z olejem opalowym...nie masz wpływu na cenę. Z prądem jest trochę inaczej. W miarę jak magazyny energii będą taniec (a będą) można się prawie w całości uniezależnić od big energy i tutaj nawet nie jesteś skazany na to ze musisz kupić gotowe rozwiązania jak przy PV...magazyn samemu można robić kupując u chińczyka odpowiednie aku i z upływem czasu zwiększać pojemność. Dla mnie PV to tylko pierwszy krok do maksymalnej niezależności energetycznej, magazyny to następny. Kolejnym po magazynach będzie samochód EV jak już stanieją i się upowszechnia. Mowie to z perspektywy obecnego klimatu inwestycyjnego wspieranego dotacjami i ulgami termomodernizacyjnymi w istniejących domach...domy nowo budowane nie maja tak dobrze ale tu już na etapie projektu i budowy można sporo zaoszczędzić jak się mądrze wybierze technologie budowy i grzania.
    Cytro12
    Level 26  
    To może inaczej kupując kocioł za 3 tysiące użytkuje go średnio 13 lat czyli kosztuje mnie to 230 złotych rocznie plus opał 3 tony po 650 zeta, 1950 razem rocznie 2180. Zero serwisu, możliwość łatwej naprawy we własnym zakresie. Ceny sprzed sztucznego zawyżenia/regulacji.

PV plus PC to 35 PV plus 15 PC (na teraz rok temu było wiele drożej) nie liczę dotacji bo przecież dotacje są z podatków a więc i tak muszę zapłacić za to w podatku. Nie wiem tutaj dokładnie ile kosztuje serwis ale brak możliwości naprawy we własnym zakresie generuje koszty oraz ryzyko, które kosztuje. PC ma gwarancję na ile 5 lat? PV ma realną, realną podkreślam gwarancje 2 lata, reszta to Door to door i jakaś teoretyczna gwarancja uzysku na 25 lat.

Ile kosztuje rocznie wraz z amortyzacją tandem PV + PC 50 tysięcy za sam sprzęt przyjmując do obliczeń koszty kotła na węgiel to 23 lata plus koszt energii i serwisów bo nie wiemy jak długo sytuacja z teraz będzie trwać (opusty, serwis itd.) Wiadomo, że ani pompa ani PV nie będzie działać bezawaryjnie przez 23 lata.

Prawda jest taka, że PV i PC nie ma startu do kotła na węgiel nawet przy sztucznym podrożeniu węgla i cen kotłów nawet odejmując teoretyczne koszty wygody to kategoria gustu więc nie mierzalna.

Proponuje zamiast emocjami i subiektywnym odczuciem "wygody" kierować się też kategoriami matematycznymi. Temat oparty mocno na uczuciach czyli kategorii nie mierzalnej więc nie planuje uczestniczyć w tej bezcelowej rozmowie długo :)

Jeśli ktoś zamiast 3 tysiące na kocioł chce wydać 50 tysięcy na PV+PC i jeszcze jest zadowolony to BRAWO. Brawo dla marketingowców i ekologów bo to majstersztyk a ich bajeczne wypłaty biorą się z waszych zakupów :)

Każdy liczy tak żeby usprawiedliwić zakup, drogi bezcelowy zakup zabawki i celowo pomija niektóre argumenty wiem jak działa handel, gra na emocjach i wielu daje się ponieść. Teraz będą różne magiczne żonglowanie cyframi żeby udowodnić zakup PC i PV ale na mnie to nie zrobi wrażenia.
    Jak mam wydać na "piec" 3 tysiące i dwa na węgiel czy 50 tysięcy i być zależny od elektrowni, serwisów i kto wie czego jeszcze to wybór jest prosty.
    BikeBarian
    Level 23  
    @Cytro12
    Quote:
    nie liczę dotacji bo przecież dotacje są z podatków a więc i tak muszę zapłacić za to w podatku.

dziwna matematykę stosujesz...podatek i tak płacisz niezależnie czy masz dotacje czy nie...biorąc dotacje otrzymujesz swój podatek z powrotem wiec jesteś o te pieniądze "do przodu". IMHO dotacje i ulgę termomodernizacyjna trzeba ująć w bilansie bo to jest wartość dodana która pomniejsza ci koszty inwestycji.

Kolejna sprawą jest fakt ze za 3tys nowego (tylko takie biorę pod uwagę) kotła 5 klasy nie kupisz. W zasadzie to żadnego innego już nie kupisz nowego jeśli nie jest 5 klasy a to oznacza ze min 8tys trzeba wydać na kocioł. Dochodzą jeszcze ustawy antysmogowe, które wymusza na obecnych użytkownikach "kopciuchów" ich wymianę. Np u nas w pomorskim po 2035r. już nie będzie można palić węglem nawet w kotłach 5 klasy. Do 2025 roku trzeba zlikwidować wszystkie kotły które nie są 5 klasy. Widać ze idzie trend gdzie w budownictwie jednorodzinnym dąży się do wyeliminowania grzania węglem na rzecz innych bardziej ekologicznych źródeł energii. Weigel pozostanie dostępny ale tylko dla Big Energy.

Mamy teraz okres przejściowy gdzie można wybrać czym się chce grzać i grzanie węglem nie jest zabronione. Kazdy sobie przelicza i stosuje swoje kryteria wyboru. Jeden patrzy tylko na ekonomie a drugi dodatkowo bierze pod uwagę wygodę, komfort i np dbanie o środowisko. Jeśli go na to stać to wybiera droższe rozwiązanie. Ja wybrałem to drugie bo cenie sobie wygodę i komfort a przy okazji nie będę truł sąsiadów. 8 letnie doświadczenie z węglem utwierdziło mnie tylko w przekonaniu ze nie tedy droga...nawet jeśli jest tanio. Zdrowia nie kupie za zaoszczędzone pieniądze. Na szczęście za 15 lat nikt z nas nie będzie nad tym dywagował tylko kupi PC PW na R290 lub CO2 w dobrej cenie jak już się to wszystko upowszechni.
    berthold61
    Level 26  
    Ja wychodzę z założenia że wykorzystam ten czas jak tylko się długo da i grzał ekogroszkiem do samego końca aż ceny pomp zaczną mieć realne ceny a nie z palucha , jak ktoś przy tym kiedyś robił to powinien wiedzieć że PC nie powinna kosztować nawet połowy tego co kosztuje .
    cytus
    Level 10  
    BikeBarian wrote:
    Piszecie tak o ekonomi, niepewności i ekologii ale grzać i tak trzeba...jak nie PC PW to czym ?? węglem ??...w 21 wieku grzanie węglem w nowym domu to absurd. Mozna gazem ale tutaj tez może być jak z olejem opalowym...nie masz wpływu na cenę. Z prądem jest trochę inaczej. W miarę jak magazyny energii będą taniec (a będą) można się prawie w całości uniezależnić od big energy i tutaj nawet nie jesteś skazany na to ze musisz kupić gotowe rozwiązania jak przy PV...magazyn samemu można robić kupując u chińczyka odpowiednie aku i z upływem czasu zwiększać pojemność. Dla mnie PV to tylko pierwszy krok do maksymalnej niezależności energetycznej, magazyny to następny. Kolejnym po magazynach będzie samochód EV jak już stanieją i się upowszechnia. Mowie to z perspektywy obecnego klimatu inwestycyjnego wspieranego dotacjami i ulgami termomodernizacyjnymi w istniejących domach...domy nowo budowane nie maja tak dobrze ale tu już na etapie projektu i budowy można sporo zaoszczędzić jak się mądrze wybierze technologie budowy i grzania.

Dołączę się do dyskusji , Kolega BikeBarian ma rację , ale bez big energy ani rusz , twój magazyn energii dnia 13.10 zgromadziłby z 10 kWp PV ze 2-3 kWh energii i siedzisz w domu bez światła :) . Magazyny energii tak , ale nie w naszym klimacie .
    BikeBarian
    Level 23  
    @cytus zgadza się ze pełny off-grid jest nierealny i zawsze będzie potrzebny ten "zly"....aczkolwiek dla upartych do przeliczenia jest opcja z agregatem, tj. ile PB95 by zużył żeby naładować w pełni swoje KWh w zimowe dni. Jest tez opcja na zimowe wieczory z taryfa G12/G13 gdzie lądując aku w taniej taryfie gromadzimy ta energie na drogie okienka czyli niejako kupujemy i magazynujemy energie w taniej strefie płacąc za nią ponad 2x mniej i konsumujemy np. w taryfie nocnej i w czasie pochmurnych dni. Dobrze przemyślany układ sąsiedzki gdzie grupa osób zrzuca się na duza instalacja PV ze sporym magazynem w okresie marzec - wrzesień mógłby spokojnie uniezależnić ich od oplat za prąd. Oczywiście taka instalacja musiałaby być off-grid bo inaczej wszystkie służby PiS-owskie już miałbyś w ogródku :)
    cytus
    Level 10  
    Kolega BikeBarian ma rację , ale bez big energy ani rusz :)
    berthold61
    Level 26  
    Jak ja mam kupować panele za 50 tysiaków do tego pompa ciepła za 30 tysiaków a potem jeszcze jakiś durny magazyn energi za 40 koła to chyba bym na głowę upadł , kilkukrotnie taniej byłoby grzać olejem opałowym .
    Cytro12
    Level 26  
    Można za to mały dom wybudować z kotłownią węglową za PV+PC+aku do tego. I po co żeby ktoś zarobił? Bo na pewno nie dla środowiska.
    robbo_pv
    Level 23  
    Fajnie manipulujecie danymi. Zwolenicy ekogroszku nagle mieszkaja w domku dla lalek bo spalają 2 tony.
    Jakby policzyc deklaracje wszystkich palących ekogroszkiem to wyjdzie ze w Polsce zuzywa sie polowe wegla a reszte chyba zjada.

Zwolennicy pomp zapominają ze COP leci na mordę w zimie. A grzać trzeba. i przyłącze 7kW nie wystarczy, Do tego energia tańsza nie będzie nawet jak własna to jednak bez 10kWp nie ma co nawet startowac. I znowu jak słysze ze do ogrzewania zuzywa 2MWh przez cala zime to sie usmiecham radosnie bo "co nieco zataił" np system rekuperacji.
    BikeBarian
    Level 23  
    berthold61 wrote:
    Jak ja mam kupować panele za 50 tysiaków do tego pompa ciepła za 30 tysiaków a potem jeszcze jakiś durny magazyn energi za 40 koła to chyba bym na głowę upadł , kilkukrotnie taniej byłoby grzać olejem opałowym .

Twoje wyliczenia są blednę dla modernizowanych domów. PV 10KWp z montażem na gruncie za 30k kupisz. PC PW za 15k monoblok haiera kupisz z montazem. Jak odliczysz dotacje i ulgi termomodernizacyjne to wychodzi ze za te dwa komponenty płacisz nie 45 a 32tys. Magazyn na chwile obecna jest nieopłacalny. Trzeba jeszcze poczekać z min. 5 lat żeby to się opłaciło. Teraz jeśli to porównasz z kosztem zakupu pieca 5 klasy na ekogroszek i kosztem postawienia komina ~razem 12k to wychodzi ze płacisz 20K mniej niż w opcji z PV + PC. Z tych 20k musisz opłacić prąd bytowy (liczmy ze 4000KWh na rok) i 3T wungla na CO+CWU. Liczmy ze na te dwie opcje zużyjesz rocznie 5k pln..to zostaje ci raptem oszczędności na 4 lata. a potem to już tylko tracisz...

Dodano po 4 [minuty]:

robbo_pv wrote:
    Zwolennicy pomp zapominają ze COP leci na mordę w zimie. A grzać trzeba. i przyłącze 7kW nie wystarczy, Do tego energia tańsza nie będzie nawet jak własna to jednak bez 10kWp nie ma co nawet startowac. I znowu jak słysze ze do ogrzewania zuzywa 2MWh przez cala zime to sie usmiecham radosnie bo "co nieco zataił" np system rekuperacji.

Wazny jest SCOP. W lato grzejesz CWU z cop-em 6-7 a w zimę moze on spaść do 2 wiec należy średnią wyciągnąć. System rekuperacji owszem pomaga ale tez jest niezbędny jak w domu nie robisz kominów i wiesz ze WG nie będzie...bo niby po co ci kominy jak grzejesz PC PW...a ze przy okazji poprawia to twoja efektywność energetyczna to tylko należy się cieszyć z dodatkowych oszczędności.
    Cytro12
    Level 26  
    BikeBarian wrote:
    to zostaje ci raptem oszczędności na 4 lata. a potem to już tylko tracisz...

Każdy na swoją modłę. Pominąłeś awarie i serwisy w PC, używanie grzałki, 6 miesięcy okresu grzewczego w PL, uzależnienie totalne od dostawcy prądu. I jeszcze wiele, wiele innych.
    Komin systemowy z tego co widzę na aukcjach to 1100 złotych polskich a przecież wielu już ma kotłownię i komin, kocioł 5 klasy też można kupić w fajnej cenie.
    BikeBarian wrote:
    w zimę moze on spaść do 2 wiec należy średnią wyciągnąć

Jaką średnią chcesz wyciągać skoro grzejesz w zimę a nie w lato, w lato to można solary użyć też samemu zrobić albo nawet kupić widziałem kiedyś zestaw za 2,5 klocka.
    Jak się załączy grzałka PC w zimę to będziesz w sweterkach chodził bo fotowoltaika też nie działa w grudniu, styczniu przy 5kWp jest około 150kWh na miesiąc więc można powiedzieć, że nie działa. Na nowy dom do oświetlenia może starczy ale na PC gdzie użycie jest w skali 700kWh na miesiąc nie wydoli.

Tak jak napisałem każdy wygina fakty na swoją stronę, wybór jest subiektywny, niemierzalny. Jak kto nie ma co z kasą robić to ok ale są też inne rzeczy na świecie poza PC i PV.
    marcinbbb
    Level 26  
    Panowie średnią temperaturę w zimie możemy sprawdzić bez problemu.
    Mój przykład:
    Pompa Ciepła Monoblok NEW ENERGY 8kW

I ktoś wyskakuje że COP wynosi 2... się pytam gdzie na Kasprowym Wierchu? A nie... bo tu średnia temperatura mininalna w zimę wynosi -6*C, gdzie te grzałki w ciepłej pompe się włączają? Gdzie ten COP=2?
    Jak wychodzę z psem na spacer to statystycznie mamy po 3 nogi...
    BikeBarian
    Level 23  
    Cytro12 wrote:
    Każdy na swoją modłę. Pominąłeś awarie i serwisy w PC, używanie grzałki, 6 miesięcy okresu grzewczego w PL, uzależnienie totalne od dostawcy prądu. I jeszcze wiele, wiele innych.
    Komin systemowy z tego co widzę na aukcjach to 1100 złotych polskich a przecież wielu już ma kotłownię i komin, kocioł 5 klasy też można kupić w fajnej cenie.

Awaria i serwisy przez piec lat mnie nie interesuje...po to mam gwarancje.

Grzalka jak się załączy 10 razy w ciągu okresu grzewczego na łącznie 100 godz to bedzie mnie to kosztowało 70zl...

Mając piec na ekogroszek tez jesteś uzależniony od prądu bo bez tego ślimakiem nie pokręcisz, nie podmuchasz w palenisko i pompy obiegowe nie rusza. W takiej sytuacji badz co badz to jest albo generator jako awaryjne źródło na wypadek dłuższych przestojów albo jak kilka godzin to można albo w kominku zapalic jak się ma albo korzystać z akumulacji. Mimo wszystko nie uznaje tego jako wady bo mogę dać kontrargument ze przy ekogroszku syf kila i mogiła co dwa zasypy czyszczenie i po 20 latach palenia pylica w płucach.

Za komin policzyłem 4 tys z robocizna i materiałem bo sam wkład nie wystarczy.

Za piec 5 klasy 10KW liczę 8k.

Cytro12 wrote:
    Jaką średnią chcesz wyciągać skoro grzejesz w zimę a nie w lato, w lato to można solary użyć też samemu zrobić albo nawet kupić widziałem kiedyś zestaw za 2,5 klocka.
    Jak się załączy grzałka PC w zimę to będziesz w sweterkach chodził bo fotowoltaika też nie działa w grudniu, styczniu przy 5kWp jest około 150kWh na miesiąc więc można powiedzieć, że nie działa. Na nowy dom do oświetlenia może starczy ale na PC gdzie użycie jest w skali 700kWh na miesiąc nie wydoli.

W lato nie ma sensu solarow jak mam PC PW co grzeje CWU z COP-em 6-7

Na chwile obecna PV z systemem opustów pozwala na magazynowanie energii na zimę wiec nawet jak nie działa to masz w magazynie wirtualnym energie na zimę. 10KWp starczy przeciętnej rodzinie na prad bytowy i na grzanie PC PW caly sezon zimowy.

700KWh na miesiąc to nadal 4200KWh na sezon grzewczy wiec 10KWp jak juz wcześniej wspominałem wystarczy dla przeciętnej rodziny.

Nawet jeśli wydluzyc okres w którym będziesz zużywał swoje zaoszczędzone 20k na prąd i ekogroszek do 5 lat to po tym okresie zarówno ty jak i ktoś kto zainwestował w PC PW oraz PV wychodzicie na zero..z ta różnica ze ty dalej płacisz za wszystko co roku po 5k a ktoś inny ma to prawie za darmo...
    saddam100
    Level 12  
    Witajcie,
    jak te konkretne pompy wypadają pod względem generowanego hałasu.
    Poważnie myślę nad zakupem takiej oto pompy ( raczej w wersji 12kW), tylko tego hałasu się obawiam.
    Przyzwyczajony jestem do wiejskiej ciszy w nocy...
    Może ktoś z posiadaczy mógłby coś więcej napisać na ten temat?

Pozdrawiam.
    cytus
    Level 10  
    Cześc,
    Użytkuję pompę 12 kW New Energy drugi sezon , pompa stoi 1m od domu i 5m od okna sypialni , jako że w zimę okno jest zamknięte to pompy nie słychać w mieszkaniu i nie przeszkadza . Z mojej obserwacji jej głośność nie jest większa niż renomowanej pompy Mitsubishi Zubadan 8 kW
    dido1974
    Level 14  
    Jak czytam że ktoś pisze o fotowoltaice że nie działa w grudniu więc jak ma działać w tym czasie PC to mi ręce opadają przecież w tym czasie czerpiemy prąd głównie z sieci który mamy w magazynie wyprodukowany z własnej instalacji i zmagazynowany i teraz go odbieramy, oj wiedza jest porażająca widać że ktoś coś tam gdzieś słyszała od kogoś i tyle , tak samo z tym że jak grzałka w PC zaskoczy to już nas pogrąży rachunek za prąd i takich to właśnie mamy fachowców najlepiej wmówić ludziom żeby przewymiarować PC tak żeby grzałka w zimie nie zaskoczyła bo to straszny koszt a potem okazuje się że pompa całą zimę taktuje.
    Cytro12
    Level 26  
    Mało tego mając fotowoltaike i tak w 70% ciągniemy prąd z elektrowni węglowej więc jak ktoś mówi, że ma fotowoltaike i pompę ciepła dlatego jest ekologiczny a smog mu przeszkadza to dopiero śmiać się chce.

Co to telewizja robi z ludzi. I te reklamy mam dosyć smogu, świat się skończy za 10 lat kup se pompe ciepła to przeżyjesz bo inaczej koniec :) Koronawirus też na smogu się przenosi hehe
    marcinbbb
    Level 26  
    Prąd ciągniemy z magazynu który oddawaliśmy od kwietnia do września tak jest skonstruowana ustawa i mamy 12 miesięcy na odebranie tego prądu. W lato jak jest nadprodukcja nasz prąd sprzedają najbliższym sąsiadom po normalnej stawce, w zimę odbieramy co nasze. Jeśli ktoś piszę że PV w grudniu nie działa to może od począwszy od:

2016r grudzień 78,6kWh / 3,3kWp = 23,8kWh/kWp
    2017r grudzień 56kWh / 3,3kWp = 16,9kWh/kWp
    2018r grudzień 28,8kWh / 3,3 = 8,7kWh/kWp
    2019r grudzień 69,3 / 3,3 = 20,9kWh/kWp
    2020 grudzień do dziś 57kWh / 3,3 = 17kWh/kWp

Czyli z każdego kWp na dachu otrzymujemy w grudniu około 20kWh nie są to wyniki porównywalne do kwietnia czy czerwca ale jest to produkcja którą praktycznie w 100% zjadamy w locie. Pompa ciepła w grudniu cały czas ma z górki wszak temperatury na zewnątrz są cały czas na "plusie" i COP jakoś nie leci na łeb przy takich temperaturach.

EDIT: Przez te 5 lat z samych tylko grudni miałem ponad 300kWh jeśli liczyć to po standardowej stawce 0,69gr/kWh w sumie daje to oszczędność 210 zł. Dużo... nie dużo jednak patrząc globalnie tylko przez moją instalację wyklepałem jakieś 28MWh a takich co mają fotowoltaikę jest dość sporo i z każdym miesiącem przybywa. Ziarnko do ziarnka a zbierze się miarka :)
    BikeBarian
    Level 23  
    Cytro12 wrote:
    Mało tego mając fotowoltaike i tak w 70% ciągniemy prąd z elektrowni węglowej więc jak ktoś mówi, że ma fotowoltaike i pompę ciepła dlatego jest ekologiczny a smog mu przeszkadza to dopiero śmiać się chce.

Oj Panocku,
    1) Lepiej grzać PC niż węglem albo prądem z COP=1. Nie dość że ten typ ogrzewania jest średniorocznie 3x bardziej efektywny niż grzanie samym prądem albo węglem to jeszcze ta efektywność przekłada się na mniejsze zanieczyszczenia CO2
    2) Wszakże nadal korzystamy z prądu wytworzonego z węgla ale to niska emisja jest odpowiedzialna za 50% zanieczyszczeń smogiem...spalając węgiel poza elektrownia wytwarzamy dużo więcej zanieczyszczeń aniżeli sama elektrownia, która posiada bardzo wydajne filtry elektrostatyczne.
    3) Nie oszukujmy się ale każda instalacja PV przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2...a że ktoś jeszcze zainwestował w PC to tylko chwała mu za to, bo lepiej żeby wytwarzał ciepło 3x bardziej efektywnie niż piec na ekogroszek albo inny śmieciuch i "pośrednio - poprzez elektrownie węglową" generował w tym samym czasie 3x mniej zanieczyszczeń niż piec na węgiel...
    marcinbbb
    Level 26  
    Słuchaj chłop ma kociołek na drewno, dach wsch-zach czego się spodziewać? Jakie om może mieć pojęcie o ekologii jak cale lato cwu. grzeje kociołkiem na drewno. Włączenie grzałki w zasobniku cwu. HALINA!!! to szaleństwo bo ona bierze 2000W wiesz ile za prąd zapłacimy!!!??? Sztandarowe myślenie człowieka mieszkającego 25km od Ukraińskiej granicy.... Łańcut no czego się spodziewać ja bym tam dom ogrzewał benzyną z przemytu było by taniej niż kupić 1t wungla.
    Kolejny z Katowic tam węgiel leży na ulicy wystarczy po niego pojechać.
    dido1974
    Level 14  
    Czytaj człowieku post ze zrozumieniem ! mam instalację fotowoltaiczną 9.9kwp która do tej pory wyprodukowała ponad 12tyś kwp a w grudniu mam do tej pory 218kwp , PC stoi i czeka u mnie na montaż więc nie bądź taki do przodu człowieczku ze stolicy.
    marcinbbb
    Level 26  
    Super... moja od 6 lat klepie prunt...
    Ja z Wawy wyniosłem się 6 lat temu, po 12 latach pracy w korpo. Zostawiłem tam sobie takie 2 "zaskórniaki" na czarną godzinę w sensie "mieszkania". Teraz mieszkam 270km od Wawy i mi tu dobrze. Nie wiem gdzie w ustawieniach zmienić lokalizację.
    dido1974
    Level 14  
    Nie obchodzi mnie że w grudniu nie ma słońca bo i tak mam nadwyżkę prądu, 3 klimy chodzą cały czas i grzeją a w przyszłym roku w planie montaż PC i dokładka paneli z gazu już nie korzystam a w 2021 r przechodzę w 99% na energię elektryczną że słońca.
    marcinbbb
    Level 26  
    Eeee nie jak klima to pompa ciepła to spoko... lodówka też ale dlaczego lodówka pomimo że to pompa ciepła nie ogrzewa chałupy a mam 2 lodówki.