Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa Ciepła Monoblok NEW ENERGY 8kW

kuba012973 22 Mar 2020 07:36 23607 75
Testo
  • Testo
    berthold61
    Level 26  
    Fajna cena , nic nie piszą czy to monoblok a to dosyć ważne bo samemu mozna to zmontować a nie dopłacać kolejne 15 tysi . ja bym się nie bał.
    kuba012973
    Level 10  
    Pisze jest to monoblok. Cena fajna 11,5 tysiaka ale jak z jej żywotnością żeby po 2-3 latach nie nawaliła może nie sprężarka to elektronika albo zawór rozprężny czy jakoś tak.
    jack63
    Level 43  
    Parametry naciągane jak gumka od majtek... :
    Cytat ze z strony.
    Do 80m2
    Nominalne parametry:
    Moc grzewcza [kW]: 3 - 8,5
    Pobór mocy [kW]: 1,6 - 2,1
    COP od 1,72 przy -25 stopni do 4,96 przy 30 stopni-uwaga !-przy 55 stopniach zbiornika
    Zasilanie AC: 220V
    Wydajność wodna grzewcza: 245l/h
    Zbiornik na wode: 80l
    Maksymalna temperatura wody: 60 st.C-68st.C
    Zakres temperatur dolnego źródła (powietrza): od -25 do + 43 st.C
    Koniec cytatu.
    Brak info o rodzaju czynnika.
    Urządzenie typowo zewnętrzne, a bufor, który pewnie jest wymiennikiem płaszczowo-rurowym jest też na zewnątrz...
    Zapytaj o serwisówkę. Jakby ją dali i byłaby rozsądna, to bym kupił.
    Zapytaj również o gwarancję i ew. przeglądy "przymusowe". Kto tą gwarancję ma realizować w przypadku awarii. Liczy się też czas reakcji, bo zostajesz bez źródła ciepła.
    Ważne jest też jakie są warunki przyłączenia do instalacji domowej. Kto to może zrobić? Aby się nie okazało, że za przymusowy ich montaż nie chcieli kolejnych 10k zł. ....
  • Testo
    marekj31
    Level 21  
    Quote:
    Brak info o rodzaju czynnika.

Jest na czynniku R 410 A
    kuba012973
    Level 10  
    r410 a to dobry czynnik czy lepszy r32
    jack63
    Level 43  
    BikeBarian wrote:
    R32 lepszy.
    *
    Jakie jest wg ciebie kryterium "lepszości" ?
    BikeBarian wrote:
    ta pompa to monoblok wiec może być problem przy częstych przejęciach przez 0...w naszym klimacie monobloki maja więcej roboty z cyklami odszraniania

Jakieś potwierdzenie tej, dziwnej moim zdaniem, tezy by się przydało. Na razie to tylko...opinia, czyli nic.
    Nie znalazłem informacji o ilości R410a.
    To istotna informacja.
    BikeBarian
    Level 23  
    Jeśli napełnione glikolem to ok ale w przypadku wody i braku zasilania awaryjnego jeśli dojdzie do dłuższej przerwy w dostawie prądu grozi nam zamarznięcie wymiennika a wtedy mamy poważny problem.

O R32 wiele już napisano i porównano z R410a. Polecam wygoglowac bo nie ma sensu żebym wklejał tutaj pol internetu.
    Podstawowa zaleta to GWP 3x niższy niż R410A oraz zakres temperatur dla PC na R32 - mogą pracować w niższych temperaturach z większa efektywnością niż PC na R410a.
    cytus
    Level 10  
    Witam Was
    Posiadam taką pompę od sierpnia 2019 r , jest to monoblok z 80 litrowym buforem wewnątrz(jednocześnie jako wymiennik ciepła) moc 12 kW z możliwością chłodzenia . Mój dom to 130 m2 , grzejniki aluminiowe , ocieplony standardowo (dużo mu brak do pasywnego :)) Grzeję dom i CWU od sierpnia do dzisiaj i zużyłem 5000kWh ( po 0,6zł za kWh 3000zł za 10 miesięcy )
    Tej zimy nie dogrzewałem (mam kocioł na ekogroszek) bo nie było potrzeby . Spalałem w okresie grzewczym dobrego ekogroszku (980 zł za T) 2,2T + poza sezonem grzewczym CWU grzałką (ok. 7 kWh na dobę ).
    Czyli polecam , bez brudu , kopcenia i roboty .
    Montaż robiłem sam , pompa prosta jak młotek i przecinak :) i jest mi obojętne jaki jest tam czynnik roboczy . Pompa działa i jestem zadowolony . Mam 7,5 kW fotowoltaiki więc tym bardziej opłacalna inwestycja .
    Płacąc za pompę 12500zł (ofertowano mi mitsubishi 8kW z montażem za 32000zł) uważam że po trzykroć warto . Sąsiad ma mitsubishi 8kW split i wcale przy porównaniu z moją nie grzeje taniej .
    berthold61
    Level 26  
    A jak niby miałby grzać taniej ? skoro to te same PC a jedyna różnica to wymiennik w domu lub jednostce zew , a parę litrów glikolu nie kosztuje 20 tys zł , brawo ty .
    Cytro12
    Level 26  
    7,5kW PV to chyba trochę mało jak na PC i dom przy 5000kWh zużycia przez PC. A ja sie łudziłem, że PC pójdzie na 3kW PV a tutaj widzę, że 5kWp to w ciemno. Te pompy to taka jeszcze egzotyka jak przyjdzie zima i powie sprawdzam.
    cytus
    Level 10  
    Pompa ciepła i PV w moim przypadku to nie perpetum mobile , to co wydawałem na węgiel , wydam na pokrycie brakujących kWh z PV
    BikeBarian
    Level 23  
    Cytro12 wrote:
    Te pompy to taka jeszcze egzotyka jak przyjdzie zima i powie sprawdzam.

Czytaj uważnie. Kolega pisał ze od Sierpnia 2019 PC mu zużyła 5000KWh. Licząc średni COP=3 (miks zimy i lata) to potrzebował by 15000KWh z węgla czyli jakieś 2.5 tony.
    Cytro12
    Level 26  
    2,5 tony węgla to raptem 1750 zeta to i tak dwa razy taniej niż PC. A zimy nie było co będzie gdy zima przyjdzie? Węgiel mimo, że traci sie 40% energii nadal jest najtańszy i ekologiczny. EOT.
    berthold61
    Level 26  
    U mnie 160m2 50% a drugie 50% to 120m2 i zeszło 2 tony ekogroszku za cenę 1500 zł łącznie z CWU , wiem kurz niewygoda itp ble ble .
    BikeBarian
    Level 23  
    Cytro12 wrote:
    Węgiel mimo, że traci sie 40% energii nadal jest najtańszy i ekologiczny. EOT.

Kto co lubi, u mnie 2.5T węgla od sprawdzonego dostawcy to 2100zl. Ogolnie ja już węgla nie tykam bo pylicy pluc nie chce na starość. Po 8 latach palenia tym syfem mam dosyć. Poza tym gdy ktoś mówi o ekologi i wymienia węgiel to wg. mnie nie wie co mówi 8-O. Na dodatek samemu przyznajesz ze traci się 40% wiec co roku 40% kasy za węgiel spalasz bo to źródło ciepła (piec) jest nieefektywne. Szkoda brnąć w węgiel. Przy obecnym poziomie dofinansowania (czyste powietrze) i ulgi termomodernizacyjnej lepiej opłaca się iść w PC które potem można wesprzeć PV i miec problem grzania z głowy. Czysto, przyjemnie i ekonomicznie bo przy dobrze dobranej instalacji PV za prąd do PC nie będziesz płacił - bez PV możesz iść w taryfę G12w i grzać 2x taniej niż w G11.

Dodano po 3 [minuty]:

@cytus Czy twoja PC ma opcje sterowania przez Wi-Fi ??. Czy staruje ona tylko jednym obiegiem grzewczym ??. Jak wygląda grzanie CWU (przełącza się na CWU, grzeje do zadanej temp i potem wraca do grzania CO ??). Ten bufor 80L wewnątrz to działa na zasadzie ze pompa grzeje wodę w nim i wymiennikiem z tego bufora albo daje wodę na CO albo na CWU w kotłowni ??
    berthold61
    Level 26  
    A co to są za dopłaty ? biedak może dostać dużo ale nie ma z czego tych drobnych dorzucić a tan co przekroczy 1600 na łebka w rodzinie to chyba 15 procent a przy okazji jakiś audyt ble ble i pewnie z 1500 ot tak wydać aby dostać 1500 , nie wiem chyba że coś się zmieniło ale tak to wyglądało do niedawna ,nie śledzę tego .
    BikeBarian
    Level 23  
    Teraz jest trochę lepiej w programie "Czyste powietrze 2". Nie znam szczegółów bo ja się nie łapie na ten program bo wg. rządu za bogaty jestem...ale ci co mniej zarabiają to normalne ze większe dopłaty dostana...kwestia czy to im się opłaci to już inna sprawa.
    dido1974
    Level 14  
    Witam wszystkich miłośników pomp ciepła mam do Was pytanie zaczynam myśleć o zastosowaniu pompy ciepła ale u mnie było by to na zasadzie dogrzewania w największe mroźne miesiące np styczeń, ogrzewam dom kotłem na drewno ( do tej pory ogrzewam całą zimę w taki sposób i muszę przy tym zostać chodź z jeden miesiąc bo mam dużo tego typu opału )
    Dom ok 200m2 dwupiętrowy ocieplony centralne niestety starego typu na dole grzejniki żeliwne a na piętrze już po nowemu ale nie mam podłogówki do tego chce jeszcze zagrzać ciepłą wodę i tu moje pytanie jaką moc pompy wybraś 12 czy może 16 kw wiem powiecie mi że są do tego wyliczenia i firmy co montują ale może ktoś ma podobny dom i ma PC i coś doradzi . Nie chce brać dofinansowania bo chce zostawić sobie kocioł na drewno znalazłem taką pompe co o niej myślicie - https://hartmann-int.eu/pompa-sun-05dc/ jest gwarancja , serwis i jeszcze dają przy przeglądach corocznych koszt 500zł gwarancją na 10 lat
    Zapomniałem dodać że mam 10kw PV
    Slawek K.
    Level 35  
    Przy takiej pojemności układu (grzejniki żeliwne) to PC może się nie sprawdzić gdyż sens jej stosowania jest przy stosunkowo niskich parametrach temperaturowych wody, max 55 st. C, czyli przede wszystkim podłogówka i grzejniki obecnej generacji.

Pozdr
    dido1974
    Level 14  
    Też się nad tym zastanawiałem może ktoś ma takie grzejniki z PC i się wypowie czy się to sprawdzi jednak muszę coś zrobić z nadwyżką prądu .
    Slak68
    Level 22  
    Nie mam pompy ciepła, ale...
    Dom podobny do Twojego, grzejniki też.
    Piec gazowy kondensacyjny w zeszłym roku temperatura ustawiona na maks. 45°C zasilanie, zwykle wystarczało 40-42°C.
    Kocioł zwykle pokazywał moc 25% co z 20 kW (logamax 072v2-20Kw) oznacza moc ok. 5 kW wysyłaną na dom.
    Fakt, że nie lubimy, żeby było za ciepło ale w środku termometry pokazywały ok. 21-23°C.
    Ta pompa ma modulację do ponad 16 kW więc wg mnie wystarczy na Twoje potrzeby.
    W razie W masz drewno a nadwyżki prądu nie zostawiaj darmozjadom...
    marcinbbb
    Level 26  
    Pompę widziałem w wersji 12kW zainstalowaną w chałupie około 220m2 podłączoną do grzejników płytowych z których wyjścia idą przez pętle ogrzewania podłogowego. W zimowe mrozy użytkownik puszcza w układ około 37*C i ma cieplutko.

W mojej opinii poma daje daje jednak zastanawiał bym się czy nie dorzucić 5k PLN do LG Therma V 9kW na R32. Kwestia czasu i też będę myślał o ciepłej pompie ale poczekam aż 6 letni kocioł na ekogroszek przerdzewieje.
    dido1974
    Level 14  
    Nadwyżki im nie oddam na pewno, temperatura jaką podałeś w domu jest temp. standardową ale ja mam niższą u mnie max to 20st. ( łazienka oczywiście więcej ) a w sypialni 19st. tak u mnie jest i każdy to toleruje a jak jest więcej to zaraz krzyk że gorąco . Co myślisz o tej pompie jest to chińczyk ale jak za 16kw to cena przystępna i ma w miarę podane parametry .
    17nowy
    Level 1  
    Witam. Mam New energy 12 kW. Monoblock. Działa super jak kolega jeden pisał prosta jak młot. Działa na zasadzie kotła grzewczego z pojemnością 80 litrów. Podlaczasz równolegle do istniejącego kotła i tyle działa .... do tej pompy mam instalacje pv 8.4 kW. Bilans z sezonu ok 5.5 tyś kWh A pv produkcji ok 8 tyś kWh. Więc rachunek prosty nie płacę za ogrzewanie i prąd w domu. Prawie perpetum mobile..... Pompa Ciepła Monoblok NEW ENERGY 8kW Pompa Ciepła Monoblok NEW ENERGY 8kW
    berthold61
    Level 26  
    Ale za to perpetum trzeba było jednak zapłacić nic za darmo
    Slawek K.
    Level 35  
    Za kocioł gazowy, węglowy, elektryczny, pompę ciepła, itd., też kiedyś trzeba zapłacić na jakimś etapie inwestycji. Nie da się tak podchodzić do tematu, że coś zrobimy za darmo a potem jeszcze będziemy użytkować bez kosztów. Takie coś nie istnieje.
    Alternatywa jest taka :
    - kupujemy coś i ponosimy potem koszta mediów (węgiel, gaz, prąd etc.)
    - kupujemy coś i potem możemy praktycznie nic nie płacić

Zawsze pozostaje pytanie co wybierzemy, zazwyczaj na etapie inwestycji jest coś droższe a potem w eksploatacji jest tańsze, lub odwrotnie. Trzeba tylko wziąć pod uwagę, że inwestycję robi się raz i kasę wydaje się też raz, a z kosztami eksploatacji musimy żyć przez długie lata.

Dam przykład :
    15 lat temu jak budowałem do, ogrzewanie podłogowe było niezbyt popularne bo było sporo droższe w inwestycji niż kaloryfery, jednak się zdecydowałem na te 30% więcej i dziś absolutnie nie żałuje, bo przez te 15 lat wydałem na ogrzewanie znacznie mniej, niż sąsiedzi którzy oszczędzili i poszli tylko w kaloryfery. Dziś podłączyłem pompę ciepła i nic nie musiałem przerabiać, a przy pompie sens ma podłogówka, a co mogą dziś zrobić sąsiedzi ? no mogą próbować PC ale efektywność takie rozwiązania jest dość niska, a położenie podłogówki obecnie jest można powiedzieć nierealne (na pewno finansowo).
    Trzeba przemyśleć wszystko dobrze na etapie inwestycji i nie bać się nowych (często droższych) rozwiązań, a nawet w trudnym finansowo okresie inwestycji wysupłać mimo wszystko trochę wiećej kasy i pomyśleć o przyszłych kosztach eksploatacyjnych, a nie tylko tu i teraz.

Pozdr
    jack63
    Level 43  
    Slawek K. wrote:
    15 lat temu jak budowałem do, ogrzewanie podłogowe było niezbyt popularne bo było sporo droższe w inwestycji niż kaloryfery, jednak się zdecydowałem na te 30% więcej i dziś absolutnie nie żałuje, bo przez te 15 lat wydałem na ogrzewanie znacznie mniej, niż sąsiedzi którzy oszczędzili i poszli tylko w kaloryfery.

Czy aby na pewno ta różnica (jaka?) kosztów eksploatacyjnych wynikała tylko z różnicy między sposobem przekazywania ciepła ze źródła do pomieszczenia???
    Wg mnie przesadzasz i to mocno.
    Porównywanie dwóch domów, a nawet mieszkań względem kosztów ogrzewania jest zwykłym nadużyciem. To są sprawy nie dające się rzetelnie porównać.
    Nie ma żadnych szans uzyskać znaczącej (powyżej 3-5 %)) obniżki kosztów ogrzewania przez zastosowanie podłogówki zamiast grzejników nawet przy kotle gazowym i przy identycznych budynkach i zwyczajach cieplnych mieszkańców.
    Przy kotle węglowym może być wręcz odwrotnie gdy nie zastosuje się dodatkowych urządzeń typu mieszacze czy sprzęgło bo kocioł węglowy ma wyższą sprawność przy wyższej temperaturze pracy. Odwrotnie niż kocioł gazowy, czy PC.
    Ta ostatnia najbardziej "lubi" niskie temp. zasilania, więc źle zrobiona podłogówka ("oszczędzanie" na ilości pętli) może być gorsza od minimalnie przewymiarowanych grzejników.
    Slawek K. wrote:
    zazwyczaj na etapie inwestycji jest coś droższe a potem w eksploatacji jest tańsze, lub odwrotnie.

To nie jest ścisła reguła. Mało tego koszty inwestycyjne ponosimy "już" a koszty eksploatacyjne możemy tylko domniemywać na podstawie cen z okresu projektu czy budowy. Niestety ceny energii są sprawą mocno polityczną i zależną od sytuacji w świecie. Patrz spadek cen ropy, a przez to nap. gazu kupowanego z Rosji, wywołany epidemią.
    Do tego mogą dojść nowe technologie, które na etapie projektu albo nie były w ogóle znane albo były niedostępne ze wględu na ceną. Patrz PV i PC.
    Także zawsze występuję spory margines niepewności i tylko wróżka może przewidzieć koszty eksploatacyjne dla dłuższego czasu.